چروک دور چشم

چروک دور چشم به دلیل ارتجاعی بودن پوست صورت ایجاد می شود. به عبارت دیگر، پوست صورت خاصیت ارتجاعی دارد، به مرور زمان با افزایش سن، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. به همین دلیل چروک دور چشم ایجاد می شود.

از جمله ساده ترین روش های پیشگیری از چین و چروک دور چشم، خودداری از لبخند زدن است. اما مطمئنا کاری سخت و غیرممکنی است که بخواهیم در طول روز اصلا لبخند نزنیم. بنابراین باید برای جلوگیری از چروک دور چشم به دنبال روش های درمانی دیگری بود. 

دلایل بوجود آمدن چروک دور چشم

عواملی که موجب چروک دور چشم می شود، عبارتند از:

بالا رفتن سن

مهمترین عاملی که موجب بوجود آمدن چروک دور چشم می شود، بالا رفتن سن می باشد. با افزایش سن، پوست طراوت و جوانی خود را از دست می دهد. در حالت عادی، پوست دارای مقداری زیادی کلاژن و الاستین است. این دو ماده تاثیر زیادی در زیبایی و جوانی پوست دارند. در حالی که با افزایش سن، میزان کلاژن و الاستین پوست کمتر می شود. در نتیجه پوست چروک می شود. به دلیل نازک بودن پوست دور چشم، چروک های این قسمت سریع تر نمایان می شود. همچنین همزمان با افزایش سن، عضلات صورت نیز ضعیف می شوند که موجب می شود تا پوست جوانی و طراوت خود را از دست دهد و در نتیجه چروک دور چشم ظاهر شود. 

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید دومین عامل تاثیرگذار در ایجاد چروک دور چشم می باشد. اشعه هایی که از نور خورشید ساطع می شود، بر روی پوست، به ویژه قسمت دور چشم که پوست آن نازک تر است، تاثیر مخربی  دارد. در واقع نور خورشید سریع تر از سایر عوامل، تاثیر نامطلوب خود را بر جای می گذارد. 


آرایش غیراصولی

از دیگر دلایل بوجود امدن چروک دور چشم، آرایش غیر اصولی است. به این معنا که بیشتر افراد زمانی که از انواع کرم برای زیبایی و طروات پوست استفاده می کنند، آن را به شکل غیر اصولی و با حرکات چرخشی بر روی پوست می مالند. در حالی که باید کرم را به آرامی و با حرکات به سمت پایین، بر روی پوست ماساژ داد تا به خوبی جذب پوست شود. ماساژهای غیراصولی نه تنها تاثیرکرم بر روی پوست را از بین می برد، بلکه چروک دور چشم را نیز به دنبال دارد. 
کشیدن پوست دور چشم
پوست دور چشم به دلیل اینکه بسیار نازک است، با کشیدن بیش از حد، شل و پس از مدتی چروک می شود. ممکن است برخی از افراد برای پاک کردن آرایش، پوست دور چشم را به شدت بکشند و یا با دستمال های ضخیم آرایش دور چشم را پاک کنند. همچنین زمانی که صورت شسته می شود، باید آن را به آرامی با یک حوله نرم خشک کرد. این در حالی است که برخی از افراد با استفاده از حوله های خشک و با فشار زیاد پوست را می کشند. اگر این کار به عادت تبدیل شود، به مرور زمان چین و چروک های دور چشم ظاهر می شوند.


استفاده از صابون های خشک

افرادی که از مواد شوینده خشک استفاده می کنند، به تدریج چربی پوست آنها از بین می رود. در این صورت پوست سریع تر چروک می شود. چروک دور چشم می تواند به دلیل خشکی بیش از حد پوست باشد که در اثر استفاده از صابون های خشک ایجاد می شود.

چروک دور چشم-چروک زیر چشم-درمان چروک دور چشم


استفاده غیراصولی از ماسک های زیبایی

ماسک های زیبایی برای طراوت و جوانی پوست استفاده می شوند و نمی توان منکر تاثیرات شگفت انگیز برخی از ماسک ها شد. اما اگر ماسک هایی که برای زیبایی کاربرد دارند، به طور غیراصولی استفاده شوند، نه تنها تاثیر مثبتی در پوست ندارند، بلکه چروک دور چشم را نیز به دنبال دارند. براساس نظر متخصصین زمانی که از ماسک های زیبایی استفاده می شود، باید تمام مدت زمانی که ماسک روی صورت قرار دارد از حرکات صورت (خندیدن، اخم کردن، صحبت کردن و ...) خودداری کرد. زمانی که ماسک بر روی صورت قرار دارد، هر گونه حرکت صورت، موجب چروک شدن پوست می شود که در این میان، چروک دور چشم بیشتر به چشم می خورد.

راه‌ها و روش‌های درمان چروک دور چشم

برای درمان چروک دور چشم می توان از روش های زیر استفاده کرد:


روش های طبیعی درمان چروک دور چشم

زمانی که چروک دور چشم ایجاد می شود، اولین و بهترین روش برای درمان، استفاده از درمان های طبیعی می باشد. پوست هایی که خشک هستند و رطوبت کمتری دارند، بیشتر در معرض چروک دور چشم می باشند. بنابراین با تامین رطوبت و چربی مورد نیاز پوست می توان به راحتی چروک دور چشم را از بین برد. برای این کار می توان از روش های زیر استفاده کرد:

  1. استفاده اصولی از ماسک های گیاهی و طبیعی
  2. استفاده از کرم های مرطوب کننده پس از استحمام، استخر، سونا و ...
  3. چرب کردن پوست صورت هنگام خواب، بویژه در قسمت دور چشم
  4. استفاده از مواد شوینده بدون عناصر شیمیایی برای شستشوی صورت (برای مثال شامپوی بچگانه)
  5. استفاده از کرم کلاژن برای تامین کلاژن مورد نیاز پوست

تزریق بوتاکس

زمانی که روش های طبیعی و گیاهی نتواند چروک دور چشم را درمان کند، می توان به روشهای راحت‏تری روی آورد. تزریق بوتاکس یکی از روش های جدید برای رفع چروک دور چشم است که این روزها بازار آن گرم شده است. این روش در کلینیک های زیبایی انجام می شود. در این روش، پزشک با تزریق‌ چربی در زیر پوست، عضلات صورت را ریلکس و چروک دور چشم را محو می کند.
چروک دور چشم به دلیل حرکت پوست صورت ایجاد می شود. اما زمانی که در پوست بوتاکس تزریق می شود، انقباض عضلات صورت کمتر می شود که در نتیجه چروک دور چشم ایجاد نمی‌شود. زمانی که از این روش استفاده شود، ممکن است تا 5 الی 14 روز نتیجه دلخواه حاصل نشود. همچنین این روش تنها برای 6 ماه دوام دارد. بنابراین باید مجدد آن را تکرار کرد. این روش خطر و عوارضی به دنبال ندارد. اما اگر متخصص به کار خود مسلط نباشد، ممکن است ماده بوتاکس در سایر نواحی بدون پخش شود که این امر عوارض و مشکلات دیگری را به دنبال دارد. 

چین و چروک صورت-چین و چروک پوست-چروک پوست

تزریق ژل

یک روش دیگر برای درمان چروک دور چشم، استفاده از ژل است. در این روش می توان ژل را در زیر پوست تزریق کرد و با بالا بردن پوست دور چشم، چروک آن را محو کرد. چروک دور چشم به سه دسته تقسیم می شوند. برای استفاده از روش تزریق ژل، نوع چروک باید مشخص می شود. این سه دسته چروک عبارتند از:

  1. چروک دور چشم نوع اول: این نوع چروک ها قدرت کمتری دارند و براحتی قابل درمان هستند. با تزریق ژل های نرم می توان به راحتی این نوع چروک ها را از بین برد. این کار با استفاده از هیدارته کردن و تقویت پوست صورت می گیرد که قدرت تحمل پوست را افزایش می دهد. در نتیجه پوست می تواند در مقابل فشار ناشی از عضلات صورت، تأثیرات ناشی از بالا رفتن سن و فاکتورهای محیطی مقاومت کند. برای رفع چروک دور چشم نوع اول، سه جلسه باید ژل در زیر پوست تزریق شود که تا 6 ماه دوام دارد و برای تمدید آن، باید این روش تا چندین بار تکرار شود.
  2. چروک دور چشم نوع دوم: زمانی که چروک دور چشم قوی تر می شود، به درمان قوی تری هم نیاز دارد. به همین دلیل پزشک سعی می کند تا با تزریق ژل‌های قوی‌تر، چروک دور چشم را برای مدت طولانی از بین ببرد. ژل هایی که برای درمان چروک دور چشم از نوع دوم استفاده می شود، قدرت بیشتری دارند و می توانند براحتی جذب پوست شوند. در نتیجه پس از گذشت چند روز، چروک دور چشم از بین می رود. این روش تا یک سال دوام دارد.
  3. چروک دور چشم نوع سوم: اگر چروک دور چشم شدیدتر باشد، درجه 3 به آن داده می شود که برای درمان باید همزمان از بوتاکس و ژل استفاده شود. زیرا ژل به تنهایی نمی تواند این نوع چروک را از بین ببرد و به یک مکمل نیاز پیدا می کند. بوتاکس و ژل با یکدیگر تاثیر مطلوبی بر درمان چین دور چشم دارند.

چروک پوست-چین و چروک چشم-درمان چروک دور چشم

لیزر

روش دیگری که برای درمان چروک دور چشم استفاده می شود، استفاده از نور لیزر می باشد. در این روش می توان ساختار پوست را به راحتی درمان کرد و آثار چین و چروک ها را از بین برد. نور لیزر به لایه های زیر پوست تابانده می شود. لیزر با ایجاد حفره های میکروسکوپی، چروک دور چشم را رفع می کند. حفره‌های میکروسکوپی باعث می شود تا پوست به طور طبیعی خود را بازسازی و کلاژن های جدید تولید کند. برای لیزر پوست، از روش‌های مختلفی استفاده می شود که هر یک تاثیرات متفاوتی بر روی چروک دور چشم دارند. یکی از روش های رایج لیزر برای درمان چین و چروک ها، «لیزر فرکشنال CO2» است که تاثیر زیادی در جوانسازی پوست دارد.

هایفوتراپی (HIFU)

هایفوتراپی به عنوان جدیدترین روش درمان چروک دور چشم است. در این روش از تکنیک‌های لیفت صورت با روش های غیرجراحی استفاده می شود و امواج صوتی اولتراسوند ساده (دقیقاً مانند دستگاه سونوگرافی معمولی) بر روی پوست قرار می گیرد. در این روش، انرژی متمرکز اولتراسوند به لایه زیرین پوست ارسال می شود. در نتیجه پوست برای ساخت و تولید کلاژن تحریک می شود. با افزایش میزان کلاژن پوست، چروک دور چشم درمان می شود.

از بین بردن تیرگی و پف زیر چشم

زیبایی چشمانتان را افزایش دهید.

از بین بردن تیرگی و پف زیر چشم

جوان سازی پوست

راهی برای از بین بردن چین و چروک اطراف چشم

جوان سازی پوست

چرا زیر چشم ها سیاه می شود؟

چرا زیر چشم ها سیاه می شود؟

برطرف کردن پُف زیر چشم با چند راهکار

برطرف کردن پُف زیر چشم با چند راهکار

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما