زایمان در آب

زایمان در آب، جدیدترین روش زایمان است که هدف از آن، کاهش درد مادران برای به دنیا آوردن نوزادشان است. اما یکی از عوارض این روش، مرگ نوزاد در بسیاری از موارد می باشد. بانوانی که می خواهند از روش زایمان در آب استفاده کنند، باید قبل از درخواست، مزایا و معایب آن را به طور کامل مطالعه کنند و در صورتی که شرایط کامل آن را دارند، درخواست خود را به بیمارستان هایی که به امکانات این روش مجهز هستند، اعلام کنند

براساس تجربه بانوانی که از روش زایمان در آب استفاده کرده اند، فارغ شدن با این روش با فشار روحی و جسمی کمتری همراه است و به جای اینکه لحظه به دنیا آمدن نوزاد به خاطره ای دردناکی تبدیل شود، خاطره ای شیرین را در ذهن مادران باقی می گذارد. با تمام اینها بسیاری نیز معتقدند که روش زایمان در آب برای مادر و نوزاد خطرناک است و حتی اگر نوزاد زنده بماند، ممکن است بعدها برای او مشکلاتی به وجود آید. برای روشن شدن این موضوع و یافتن اطلاعاتی دقیق در مورد مزایا و معایب زایمان در آب، سعی داریم تا به طور کامل به این موضوع بپردازیم.

زایمان در آب-زایمان-کاهش درد زایمان

مزایای زایمان در آب

زایمان در آب دارای مزیت های زیر می باشد:

 1.  به اپیزیاتومی یا برش پرینه که در زایمان طبیعی انجام می شود، نیاز نیست.
 2.  به دلیل اینکه زایمان در آب، به شکل طبیعی انجام می شود، نسبت به عمل سزارین سالم تر است.
 3.  زایمان طبیعی در آب موجب کاهش دردهای انقباضی شکم می شود.  البته درد به طور کامل قطع نمی شود. بلکه از میزان و شدت آن کاسته می شود.
 4. بانوانی که از روش زایمان در آب استفاده می کنند، به داروهای مسکن و آرام بخش کمتری نیاز دارند. اما سایر بانوانی که از روش زایمان طبیعی و سزارین استفاده می کنند، برای کاهش درد، به داروهای مسکن قوی نیاز دارند.
 5. در روش زایمان در آب، بیمار به داروی بیهوشی اپیدورال نیاز ندارد. این دارو برای کاهش درد زایمان در قسمت گودی کمر بیمار تزریق می شود. که بی شک عوارض و مشکلات زیادی را به دنبال دارد.
 6. در روش زایمان در آب، مادر می تواند به هر حالتی که راحت تر است، نوازد خود را به دنیا آورد.
 7. مادران در روش زایمان در آب استرس کمتری را متحمل می شوند. به این صورت که هورمون های استرس تا حد زیادی کاهش می یابند. این هورمونها عامل افزایش فشار خون نیز هستند. این در حالی است که فعالیت هورمون های استرس زا و افزایش فشار، خود در زمان زایمان، به سلامت مادر و کودک آسیب می رساند. اما در روش زایمان در آب، هورمون های استرس زا و به دنبال آن فشار خون کمتر می شود.
 8.  در روش زایمان در آب، مادر می تواند به حالت نشسته و خوابیده قرار بگیرد. این دو حالت موجب تولید اندورفین در بدن می شود. از آنجا که اندورفین مهارکننده درد است، به کاهش درد زایمان کمک می کند.
 9. از نظر بسیاری از متخصصان و پزشکان، زایمان در آب برای مادرانی که دوره بارداری عادی و بی خطری را پشت سر گذاشته اند، مناسب است.

زایمان در اب، زایمان طبیعی-زایمان بدون درد

عوارض زایمان در آب

با وجود تمام مزایایی که برای زایمان در آب گفتیم، این روش بدون عارضه و خطر هم نیست. بنابراین بانوانی که قصد دارند نوزاد خود را با این روش به دنیا بیاورند، بهتر است از مشکلات زایمان در آب نیز آگاه باشند. تا با چشم باز انتخاب کنند. این عوارض عبارتند از:

احتمال مرگ، خفگی و مسمویت نوزاد

در برخی موارد ممکن است نوازد فوت کند. چرا که احتمال خفگی نوزاد در آب بسیار بالاست. در صورتی که پرستاران و پزشکان در کار خود تخصص و سرعت عمل کافی نداشته باشند، احتمال خفگی نوزاد نیز افزایش می یابد. در موارد دیگری نیز، آب وارد ریه های نوزاد می شود. این امر گاهی موجب مسمویت (هیپوناترمی) یا مشکلات تنفسی در نوزاد می شود.

عفونت و پارگی بند ناف کودک

گاهی در روش زایمان در آب، ممکن است بند ناف کودک پاره شود. همچنین نفوذ آب به بدن کودک، احتمال عفونت از جمله سودوموناس باکتریمی را افزایش می دهد. در مواردی که پزشکان و پرستاران در کار خود حرفه ای عمل کنند، می توانند از این مشکلات جلوگیری کنند. اما در برخی مواقع، وقوع این عوارض غیرقابل اجتناب است.

شرایط زایمان در آب

زایمان در آب با توجه به شرایط خاصی انجام می شود و برای همه خانم ها قابل استفاده نیست. شرایط زایمان در آب عبارت است از:

 • بانوانی که می خواهند از این روش استفاده کنند، نباید در دوره بارداری هیچ خطر و عارضه ای را پشت سر گذاشته باشند.
 • ضربان قلب جنین باید خوب باشد و قبل از زایمان نباید مدفوع کرده باشد.
 • در صورتی که مادر سابقه عفونت های رحمی داشته باشد و یا کیسه آب او در دوره بارداری پاره شده باشد، انجام زایمان در آب غیرممکن است.
 • لگن مادر باید در شرایط مناسبی باشد و نوزاد هم خیلی درشت نباشد. اندازه نوزاد با سونوگرافی مشخص می شود که باید چند روز قبل از زایمان صورت بگیرد.
 • در صورتی که مادر به بیماری دیابت، بیماری قلبی، کلیوی و بیماری هرپس مبتلا باشد، نمی تواند از روش زایمان در آب استفاده کند.
 •  

زایمان بدون درد-زایمان در اب-زایمان بدون بیهوشی

 

نحوه زایمان در آب

بانوانی که قصد دارند تا از روش زایمان در آب  استفاده کنند، ابتدا از نظر سلامت جسمی معاینه می شوند و در صورتی که مادر و نوزاد در سلامت کامل باشند، می توانند از این روش استفاده کنند. زمانی که درخواست مادر برای زایمان در آب، تایید شد، نکات لازم نیز به او آموزش داده می شود. این آموزش ها به منظور کاهش استرس و نگرانی مادر قبل از زایمان در آب و همچنین انجام بهتر این روش می باشد.

کلاس های آموزشی برای زایمان در آب، به مدت 8 هفته طول می کشد و در هفته بیستم بارداری آغاز می شود. در این کلاس ها، بانوان در شرایط شبیه به زمان زایمان در آب قرار می گیرند. آب وان با همان درجه حرارت استاندارد تنظیم و تمامی جزئیات پروسه زایمان در آب انجام می شود. در واقع بانوان در موقعیت اصلی قرار می گیرند تا از میزان استرس و نگرانی آنها کم شود. حضور در این کلاس ها، باید به همراه همسر یا یکی از نزدیکان باشد تا آنها نیز با نحوه زایمان در آب آشنا شوند. زیرا ممکن است در زمان زایمان برای مادر مشکلاتی پیش آید که آشنایی همراه و نزدیکان، در زمان زایمان کمک زیادی به مادر و نوزاد می کند.


روش‌های انجام زایمان درآب

زایمان در آب به دو روش انجام می شود که عبارتند از:

 1. در یک روش بانوان باردار درون وان پر از آب قرار می گیرند. پس از اینکه دهانه رحم مادر به طور کامل باز شد و نوزاد به دنیا آمد، بلافاصله او را از لگن خارج می کنند. در ادامه پرسنل اتاق زایمان برای انجام سایر مراحل زایمان در آب، به مادر رسیدگی می کنند.
 2. در روش دوم ابتدا قسمتی از زایمان در آب انجام می شود. به این صورت که مادر به طور کامل در زیر آب قرار می گیرد تا دهانه رحم به طور کامل باز شود. سپس برای خارج کردن نوزاد، مادر را بر روی تخت منتقل می کنند. در واقع در روش دوم مرحله انتهایی زایمان (خارج شدن نوزاد) بر روی تخت و خارج از آب انجام می شود.
خطر زایمان زودرس در زنان کوتاه‌ قد

خطر زایمان زودرس در زنان کوتاه‌ قد

زایمان در آب، منافعی که برای مادر دارد

زایمان در آب، منافعی که برای مادر دارد

درمان عفونت رحم، بعد از زایمان

درمان عفونت رحم، بعد از زایمان

مراقبت از رحم، بعد از زایمان

مراقبت از رحم، بعد از زایمان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما