کوچک کردن شکم

کوچک کردن شکم با استفاده از روش های مختلفی قابل انجام است. غذاهایی که موجب نفخ شکم می شوند، تاثیر زیادی در بزرگتر شدن این ناحیه از بدن دارند. در نتیجه برای کوچک کردن شکم باید با روش هایی همچون ورزش های سنگین، رژیم غذایی مناسب و ... تاثیر این مواد غذایی را از بین برد.

راه حل هایی کوچک کردن شکم به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: حرکات ورزشی و رژیم های غذایی. در زیر به این روش ها می پردازیم.

ورزش کردن برای کوچک کردن شکم

ورزش کردن برای کوچک  شدن شکم براساس قاعده و روش های خاصی صورت می گیرد. در واقع تنها با چند حرکت ورزشی و بدون مربی، نمی توان براحتی شکم خود را کوچک کرد. به طور کلی ورزش هایی که به کوچک شدن شکم کمک می کنند، عبارتند از:

 1. دویدن برای کوچک کردن شکم
 2. دوچرخه سواری و کوچک کردن شکم
 3. دراز نشست و کوچک کردن شکم
 4. ورزش وزنه برداری
 5. ورزش ایروبیک و کوچک کردن شکم
 6. صاف کردن شکم به هنگام راه رفتن

دویدن برای کوچک کردن شکم

دویدن بیش از هر حرکت ورزشی دیگری، در کوچک کردن شکم موثر است. بسیاری از متخصصان دویدن را به عنوان یکی از ورزش های سنگین به شمار می آورند. دکتر دیانا تیلور یکی از اساتید برجسته دانشگاه کالیفرنیا، بر این نظر است که ورزش های سنگین، فشار و تنش فراوانی را بر روی بدن وارد می کنند. در نتیجه عضلات به مدت طولانی سست و نرم می شوند و زمینه برای ذوب شدن چربی های این قسمت ها فراهم می شود. در نهایت با حرکت های ملایم تری که بعد از ورزش های سنگین (از جمله دویدن) صورت می گیرد، چربی ها به سرعت ذوب می شوند و در نتیجه به کوچک شدن شکم کمک می شود.

لاغر کردن شکم-کوچک شدن شکم-کوچک کردن شکم

دوچرخه سواری و کوچک کردن شکم

دوچرخه سواری یکی از ورزش هایی است که به کوچک کردن شکم کمک می کند. در عین حال محققان بر این نظر هستند که در ورزش دوچرخه سواری، سن به عنوان یک فاکتور مهم، در کوچک کردن شکم نقش زیادی دارد. به این معنا که افراد جوانی که قصد دارند با روش دوچرخه سواری شکم خود را کوچک کنند، موفق تر از افراد بزرگسال خواهند بود. زیرا کوچک کردن شکم در بزرگسالان سخت تر از افراد جوان است.

در عین حال دوچرخه سواری برای کوچک کردن شکم به پشتکار بالایی نیاز دارد. زیرا باید تمرین دوچرخه سواری 4 بار در هفته صورت بگیرد و در هر مرتبه نیز این ورزش به مدت یک و نیم ساعت انجام شود تا به کوچک کردن شکم کمک کند.

دراز نشست و کوچک کردن شکم

دراز نشست یکی از ورزش هایی است که به ناحیه شکم فشار وارد می کند. در نتیجه چربی های این ناحیه به صورت تعریق از بدن خارج می شوند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشت؛ سرعت کار است. برای کوچک کردن شکم، باید دراز نشست با سرعت بالا انجام شود تا به ذوب شدن چربی های اضافه در قسمت شکم کمک کند. در صورتی که دراز و نشست به آرامی انجام شود، به سفت شدن عضلات شکم کمک می کند. در نتیجه از کوچک کردن شکم جلوگیری می شود.


ورزش وزنه برداری

وزنه برداری یکی از ورزش هایی است که به کوچک کردن شکم کمک می کند. اما این ورزش مختص آقایان است و برای خانم ها طراحی نشده است. زیرا به عضلات بدنی خانم ها فشار وارد می کند و آسیب های جدی را به دنبال دارد. آقایانی که قصد کوچک کردن شکم خود را دارند، می توانند ورزش وزنه برداری را در یک دوره زمانی طولانی انجام دهند.


ورزش ایروبیک و کوچک کردن شکم

برای کوچک کردن شکم، ورزش های هوازی و ایروبیک مناسب است. این ورزش ها علاوه بر اینکه به سلامت جسمی کمک می کنند، موجب تعریق بدن بویژه در ناحیه شکم می شوند. اما یک نکته مهم که باید به آن توجه شود، انجام ورزش های هوازی برای مدت زمان طولانی است. به طوری که نمی توان انتظار داشت با انجام این ورزش ها در کوتاه مدت، به نتیجه دلخواه رسید.


صاف کردن شکم به هنگام راه رفتن

افرادی که از چاقی شکم رنج می برند، برای کوچک کردن شکم خود می توانند در زمان راه رفتن، شکم خود را صاف نگهدارند. این کار به مرور زمان، موجب جمع شدن ناحیه شکم می شود. همچنین می توان به صورت دراز کش، رو به شکم خوابید و با دست ها و پاها از روی زمین بلند شد. در ادامه برای چند لحظه باید بر روی دست ها و پاها قرار گرفت و شکم را صاف نگه داشت. اگر این حرکت ورزشی در طی روز، چندین مرتبه تکرار شود، تاثیر زیادی در کوچک کردن شکم دارد.

رژیم لاغری-شکم کوچک-کاهش وزن

 

تاثیر رژیم غذایی در کوچک کردن شکم

داشتن یک برنامه غذایی اصولی و درست، می تواند تا حد زیادی به کوچک کردن شکم کمک کند. از جمله نکاتی که باید در برنامه غذایی روزانه رعایت شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خودداری از مصرف ادویه و نمک زیاد
 2. خودداری از مصرف بیش از حد پتاسیم
 3. مصرف روزانه آب
 4. خودداری از مصرف بیش از حد غذاهای شیرین و چرب
 5. مصرف غذاهای حاوی پروتئین
 6. کاهش مصرف کربوهیدارت ها
 7. مصرف غذاهای حاوی فیبر

خودداری از مصرف ادویه و نمک زیاد

مصرف بی رویه نمک و ادویه جات، موجب نفخ شکم می شود. اگر این روند ادامه پیدا کند، پس از مدتی شکم بیش از حد بزرگ می شود. بنابراین برای کوچک کردن شکم، باید در برنامه غذایی، نمک و ادویه کمتری مصرف شود.


خودداری از مصرف بیش از حد پتاسیم

پتاسیم یک ماده ادرارآور است و اثرات نفخ شکم را از بین می برد. این ماده در ماهی قزل آلا، بادام، موز، گوجه فرنگی و گیلاس وجود دارد. مصرف این مواد غذایی به کوچک کردن شکم کمک زیادی می کند.


مصرف روزانه آب

مصرف 7 تا 8 لیوان آب در طی روز، نه تنها به سلامت بدن کمک می کند، بلکه تاثیر زیادی نیز در کوچک کردن شکم دارد. آب باعث می شود تا نمک جمع شده در ناحیه شکم، به راحتی از بدن دفع شود. در نتیجه نفخ شکم از بین می رود و شکم کوچک تر می شود.


خودداری از مصرف بیش از حد غذاهای شیرین و چرب

مواد غذایی شیرین، موجب تجمع چربی در ناحیه شکم می شود. اگر در مصرف غذاهای شیرین زیاده روی شود، به مرور زمان شکم به طور غیرطبیعی بزرگ می شود. بویژه اگر غذاهای شیرین، از مواد قندی غیرطبیعی باشند، سریعتر به چربی های اضافه تبدیل می شوند. زیرا قندهای مصنوعی متشکل از گلوکز و فروکتوز هستند. فروکتوز توسط کبد از بدن دفع می شود اما گلوکز در بدن انباشته و تبدیل به چربی های اضافه می شود. بنابراین یکی از راه های کوچک کردن شکم، خودداری از مصرف بیش از حد مواد قندی می باشد.

همچنین غذاهای چرب نیز همچون غذاهای شیرین، موجب بزرگ شدن شکم می شوند. اگر غذاهای چرب در شب مصرف شوند، تاثیر بیشتری در بزرگ شدن شکم دارند. برای کوچک کردن شکم، می توان برای یک دوره زمانی، مصرف مواد غذایی شیرین و چرب را کاهش داد.


مصرف غذاهای حاوی پروتئین

مواد غذایی پروتئینی در دراز مدت به کوچک شدن شکم کمک می کنند. براساس تحقیقاتی که در زمینه تاثیر مواد غذایی پروتئینی صورت گرفته است، مصرف پروتئین باعث کاهش 60 درصد اشتها می شود. از سوی دیگر پروتئین موجب افزایش متابولیسم بدن بین 80 تا 100 کالری در روز و کاهش حجم چربی های اضافه در ناحیه شکم می شود. همچنین از افزایش مجدد وزن نیز جلوگیری می کند. بنابراین یک راه موثر در کوچک کردن شکم، مصرف غذاهای پروتئنی به جای غذاهای بیش از حد چرب و شیرین است. تخم‌مرغ، ماهی، غذاهای دریایی، مرغ و لبنیات، حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند.

لاغری شکم-اضافه وزن-چاقی شکم


کاهش مصرف کربوهیدارت ها

مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی از کربوهیدارات ها هستند، موجب بزرگ شدن شکم می شوند. برای کوچک کردن شکم، کم کردن غذاهای حاوی کربوهیدرات ها، راه حل مناسبی است. با مصرف کمتر کربوهیدرات ها، اشتها نیز کمتر می شود. در نتیجه وزن کاهش می یابد. با کمتر شدن وزن بدن، شکم نیز کوچکتر می شود. غذاهایی همچون نان، برنج و ماکارونی حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند که موجب جمع شدن چربی در ناحیه شکم می شوند. برای کوچک کردن شکم، باید در طی روز تنها 50 گرم کربوهیدرات مصرف شود. این مقدار می تواند انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های روزانه را تامین و از چاق شدن شکم هم جلوگیری کند.

مصرف غذاهای حاوی فیبر

غذاهایی که حاوی فیبر هستند، در کاهش وزن و کوچک کردن شکم، موثر می باشند. غذاهای حاوی فیبر به آب می‌چسبند و ژل ضخیمی تولید می کنند. این ژل وارد دستگاه گوارش می شود و  می تواند حرکت موادغذایی را در شکم کُندتر کند. در نتیجه مواد غذایی کمتری در بدن جذب می شود. همین امر از چاق شدن و بزرگ شدن شکم جلوگیری می کند. همچنین مصرف غذاهای حاوی فیبر، موجب کاهش اشتها و احساس سیری می شود.
 براساس مطالعاتی که در زمینه مواد غذایی حاوی فیبر صورت گرفته است، اگر به مدت 4 ماه، ۱۴ گرم فیبر به برنامه ‌غذایی روزانه اضافه شود، وزن بدن تا 2 کیلوگرم کاهش می یابد. همچنین براساس پژوهش دیگری مشخص شده است که مصرف ۱۰ گرم فیبر محلول در روز، موجب کوچک کردن شکم تا حدود 3.7 درصد می شود. سبزیجات، میوه‌ ها، غلات و حبوبات به عنوان غذاهای حاوی فیبر می باشند.

کوچک کردن شکم تان را با روش های زیر شروع کنید

کوچک کردن شکم تان را با روش های زیر شروع کنید

روشهای کوچک کردن شکم

روشهای کوچک کردن شکم

رژیم غذایی برای این که به سرعت چربی های شکم تان را آب کنید

رژیم غذایی برای این که به سرعت چربی های شکم تان را آب کنید

خوراکی های شکم سوز

خوراکی های شکم سوز

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما