چین

چین (Chin) کشوری پهناور است که در شرق قاره آسیا قرار دارد و یکی از پر جمعیت‌ترین کشورهای دنیا محسوب می شود که در حدود یک پنجم جمعیت جهان را در خود جای داده است. جمعیت این کشور بیش از ۱,۶ میلیارد نفر می باشد. از زمانی که مائو تسه حکومت را بدست گرفت، چین به کشوری کمونیستی تبدیل شد. در حال حاضر نیز این کشور توسط حزب کمونیست و به صورت نظام تک‌حزبی اداره می‌شود.

چین کشوری با قدمت چند هزار ساله است. باستان‌شناسان، در این کشور اجسادی از انسان مربوط  به 250هزار سال قبل کشف کرده اند. بیشتر فسیل هایی که در چین یافت شده است، درون غارها بوده اند که نشان می دهد. کشور چین همواره مورد توجه جهانگردان و توریست ها قرار بگیرد.

برای شناخت کشور چین به شرح عناوین زیر می پردازیم:

  1. تاریخ حکومت ها در چین
  2. سیاست در چین
  3. روابط خارجی چین
  4. اقتصاد چین
  5. تقسیمات کشوری چین
  6. جغرافیای چین
  7. جمعیت در چین

تاریخ حکومت ها در چین

تاریخ سرزمین چین به دو دوره قبل از میلاد و پس از میلاد تقسیم می شود که به صورت زیر می باشد:

حکومت های چین قبل از میلاد

براساس شواهد و اسناد تاریخی، اولین حکومت در چین، سلسله شانگ بوده است. این سلسله در بین قرن هفدهم تا یازدهم قبل از میلاد در دشت‌های کناره رود زرد، در شرق چین مستقر بوده است. پس از این حکومت، دودمان «جو» به قدرت می رسد که بین قرن یازدهم تا پنجم قبل از میلاد بر این سرزمین مسلط بوده است. اما قدرت حکومت جو توسط نظامیان و زمین داران کاهش می یابد و به تدریج این سلسله نیز رو به زوال می رود.

پس از اینکه حکومت جو سقوط می کند، حکومت‌های مستقل متعددی در نقاط مختلف کشور چین  سر بر می آورند. به طوری که از قرن پنجم تا قرن سوم قبل از میلاد، هفت حکومت در گوشه و کنار این کشور به قدرت می رسند. این شیوه حکومت تا قرن دوم قبل از میلاد ادامه پیدا می کند، تا اینکه «شی هوانگ» به عنوان امپراتوری قدرتمند، تمام سرزمین چین را با هم متحد و یک دولت مرکزی را ایجاد می کند.

در دوران او، تحولات زیادی در کشور چین بوجود آمد، از جمله این تحولات می توان به فراگیر شدن  زبان چینی در میان تمام مردم سرزمین چین اشاره کرد. همچنین واحدهای اندازه‌گیری، طول چرخ‌های ارابه‌ها و واحد پول در سراسر کشور به یک شکل درآمد. این امر موجب اتحاد میان همه مردم در چین شد. دیوار بزرگ چین، یکی از مکان های توریستی و تاریخی مهم در این کشور می باشد که در زمان شی هوانگ ساخته شده است. اما به دلیل خوی استبدادی شی هوانگ، این دودمان نیز سقوط کرد و پس از او، حکومت «هان» به قدرت رسید.

دودمان هان، هویت جدیدی را به کشور چین بخشید. به طوری که امروزه بسیاری از مردم کشور چین، خود را از نسل قوم هان می دانند و به آن افتخار می کنند. قلمرو امپراتوری هان با لشکرکشی به سرزمین های مجاور از قبیل کره، ویتنام و مغولستان گسترش یافت. مکتب کنفوسیوس در زمان امپراتوری هان سربرآورد و از سوی حکومت نیز مورد حمایت قرار گرفت. در زمان امپراتوری هان، چین به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل شده بود.

چین-کشور چین-امپراتوری چین

حکومت های چین پس از میلاد

حکومت هان تا قرن پنجم میلادی بر سرزمین چین حکمرانی می کرد. اما سرانجام با شکست از امپراتوری گوگوریو، دودمان تانگ و سپس دودمان سونگ به قدرت رسیدند و عصر طلایی در چین ظهور کرد. در دوره امپراتوری سونگ، پول کاغذی برای اولین بار در کشور چین ساخته و نیروی دریایی این کشور نیز قدرتمند و متحد شد. از دیگر تحولات دوره امپراتوری سونگ می توان به افزایش جمعیت چین تا مرز 100 میلیون نفر، توسعه فناوری کشاورزی، تولید فراوان محصولات غذایی، رشد و شکوفایی هنر و فلسفه و ... اشاره کرد.

در قرن سیزدهم میلادی چین توسط امپراتوری مغول تصرف شد. در یورش مغولان به این کشور، بسیاری از شهرها نابود و جمعیت زیادی از مردم نیز کشته شدند. مغولان دودمان «یوان» را بنا نهادند. اما در قرن 14 میلادی این حکومت توسط سلسله «مینگ» از بین رفت. در زمان حکومت مینگ، چین به یکی از قدرتمندترین نیروهای دریایی جهان را در اختیار داشت. همچنین اقتصاد چین رونق گرفت و شکوفایی این کشور از سر گرفته شد. در این دوران پایتخت کشور چین از شهر نانجینگ به پکن منتقل شد.

در قرن هفدهم میلادی حکومت مینگ توسط چینگ ها نابود و این بار سلسله «چینگ» بنا نهاده شد. این حکومت تا اوایل قرن بیستم در چین حکمرانی می کرد. در زمان حکومت چینگ، دو کشور فرانسه و بریتانیا وارد چین شدند. در همین دوره بود که جنگ اول تریاک (۱۸۳۹ تا ۱۸۴۲) و جنگ دوم تریاک (۱۸۵۶ تا ۱۸۶۰) رخ داد و در آن، کشور چین شکست سختی از نیروهای فرانسه و بریتانیا خورد.

در سال‌های ۱۹۱۱ و ۱۹۱۲، به دلیل نارضایتی های عمومی از حکومت چینگ، جنگ ها و ناآرامی هایی که به طور مکرر رخ می داد و قحطی های پی در پی، حکومت چینگ توسط انقلاب شین‌های به پایان رسید و اولین حکومت جمهوری در چین برقرار شد. سون یات سن «پدر چین مدرن» امپراتوری چینگ را شکست داد و اولین رئیس جمهور چین شد. این حکومت نیز تا سال 1949 ادامه پیدا کرد. در دوره حکومت جمهوری سون یات سن کشور پهناور چین از ژاپن شکست سختی خورد. این شکست به منزله تحقیر برای یک امپراتوری بزرگ بود. سرانجام با پیروزی کمونیست ها به رهبری مائو تسه، حکومت جمهوری در سال 1949 سقوط کرد.  

مائو تسه توانست ارتش آزادیبخش را در چین ایجاد کند. او تلاش کرد تا جمعیت چین را افزایش دهد. به طوری که در ابتدای رهبری او، چین 550 میلیون نفر جمعیت داشت و در پایان قدرتش این میزان به حدود 900 میلیون نفر رسیده بود. همچنین مائو برای توسعه کشور چین، پروژه‌های اصلاحی عظیم اقتصادی و اجتماعی را به راه انداخت. اما این پروژه ها موجب مرگ میلیون ها نفر شد. سرانجام در سال 1976 مائو درگذشت و پروژه های مورد نظر او نیز به پایان رسید.

پس از مائو، دنگ شیائوپینگ قدرت را در دست گرفت. اگر چه او نیز از اعضای حزب کمونیست بود، اما تلاش زیادی برای خصوصی سازی صنایع کرد. از جمله اصلاحات اقتصادی دنگ شیائو پینگ می توان به خصوصی سازی بخش کشاورزی اشاره کرد. اقتصاد چین در زمان او به یک اقتصاد مختلط (دولتی و خصوصی) تبدیل شد که بیشتر به سمت بازار آزاد تمایل داشت. در زمان دنگ شیائوپینگ، قانون اساسی چین نوشته شد.

رشد اقتصادی چین نیز از دهه 1990 آغاز شد. به طوری که رشد این کشور در دهه 1990 به 11،2 درصد می رسد. این کشور در سال 2001 به عضویت سازمان جهانی تجارت درآمد.

اقتصاد چین-جمعیت چین-سیاست چین

سیاست در چین

در حال حاضر کشور چین حامی ایدئولوژی کمونیسم است و حکومت در این کشور با عناوینی همچون «استبداد دمکراتیک مردمی»، «سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی» و «اقتصاد سوسیالیستی بازار» توصیف می شود. چین در زمینه آزادی رسانه، دسترسی به اینترنت، آزادی تجمع، حقوق باروری، آزادی تأسیس سازمان‌های اجتماعی و آزادی ادیان از سوی برخی مجامع بین المللی مورد انتقاد قرار گرفته‌ است.

نظام سیاسی چین با انتخابات آزاد همراه است و سیستم انتخاباتی نیز به صورت سلسله مراتبی می باشد. به این معنا که اعضای کنگره‌های محلی خلق با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شوند و اعضای کنگره‌های رده بالاتر، تنها با رأی اعضای کنگره رده پائین خود انتخاب می‌شوند. در کشور چین، مقامات استانی و شهرستانی خودمختاری زیادی ندارند و تحت کنترل قدرت مرکزی هستند. با این وجود، در نظرسنجی که در سال 2011 انجام شد، 80 تا 95 درصد مردم چین از حکومت مرکزی خود رضایت کامل دارند.

روابط خارجی چین

در حال حاضر کشورچین یکی از بزرگترین قدرت های اقتصادی جهان محسوب می شود که هدف اصلی خود را یافتن بازارهای جدید برای فروش محصولات قرار داده است. این کشور به منظور برقراری روابط تجاری با سایر کشورها، سعی کرده است تا سیاست خارجی خود را بر اصول همکاری و مماشات استوار سازد.

این سیاست از نظریات و تئوری های نخست‌وزیر سابق این کشور (چوئن لای) گرفته شده است. او معتقد بود که «پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز» و «هماهنگی بدون همسانی»، اساس برقراری روابط دیپلماتیک با سایر کشورها می باشد. حتی چین روابط خود را با دو کشور کره شمالی و ایران حفظ کرده است. در حالی که از نظر دولت های غربی، دو کشور ایران و کره شمالی خطرناک هستند و باید با آنها قطع رابطه کرد.

اکنون کشور چین با 171 کشور روابط دوستانه برقرار کرده است. این کشور در 162 کشور جهان دارای سفارتخانه می باشد.  چین در گذشته به عنوان رهبر جنبش عدم تعهد بود که خود را مدافع حقوق کشورهای در حال توسعه می دانست. اکنون این کشور یک کرسی دائم در شورای امنیت را در دست دارد و می تواند مسائل و موضوعات مهم جهانی را وتو کند.

چین با کشور تایوان ارتباط تیره ای دارد. زیرا میان چین و تایوان اختلافات مرزی موجب بروز برخی مناقشات شده است. اگر چه در دهه 1990 تلاش زیادی برای حل این منازعات شد، اما هنوز دو کشور نتوانسته اند به خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

روابط خارجی چین-چین کمونیسم-جمهوری چین

اقتصاد چین

کشور چین از دهه 1990 به طور جدی تلاش زیادی برای پیشرفته و توسعه کرده است. به طوری که در حال حاضر، دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از آمریکا می باشد. تولید ناخالص داخلی چین در سال 2013، حدود ۹٫۴۶۹ تریلیون دلار و سرانه تولید این کشور در همین سال ۱۱٬۱۸۶ دلار گزارش شده است.

تقسیمات کشوری چین

مساحت کشور چین در حدود 9،6 میلیون کیلومتر مربع است که پس از روسیه به عنوان پهناورترین کشور دنیا محسوب می شود و با 14 کشور دنیا مرز مشترک دارد. این کشور از ۲۲ استان تشکیل شده ‌است. پایتخت چین، شهر پکن است و شهر شانگهای به عنوان بزرگترین مرکز اقتصادی این کشور محسوب می شود.


جغرافیای چین

چین کشور پهناوری است که هر یک از مناطق آن آب و هوای متفاوتی دارند. در بیشتر قسمت های این کشور، در تمامی طول سال باران های موسمی موجب سرسبزی دشت ها شده است. در مناطق جنوبی کشور، در فصل زمستان بادهای سرد و خشک می وزد. در امتداد سواحل جنوبی چین، وقوع سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی می باشند که گاه جان ساکنین را تهدید می کنند.

در مرکز چین، بیابان گبی قرار دارد که با بحران کم آبی مواجه شده است. دولت چین تلاش کرده است تا با کاشت درخت در این بیابان، شدن طوفان های شنی را به حداقل برساند. کوه های هیمالیا در این کشور امتداد دارند. البته به دلیل افزایش درجه حرارت هوا، یخچال ها در کوه های هیمالیا، در حال ذوب شدن هستند که این امر موجب نگرانی دولتمردان چین شده است.

جغرافیای چین-وسعت چین-حکومت چین


جمعیت در چین

در یک سرشماری که در سال 2010 صورت گرفته است، جمعیت چین دارای یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون نفر  گزارش شده است. به دلیل رشد اقتصادی سریع که در دهه های اخیر انجام شده، نرخ بیکاری و فقر در این کشور به طور چشمگیری کاهش یافته است. اگر چه هنوز هم 10 درصد جمعیت این کشور در فقر مطلق زندگی می کنند.

در حال حاضر چین سیاست کنترل رشد سریع جمعیت را در پیش گرفته است. به طوری که برای خانواده هایی که بیشتر از یک فرزند دارند، قوانین سختی را وضع کرده اند. اما برای برخی خانواده هایی که فرزند اولشان معلول است اجازه داشتن فرزند دوم داده شده است. همچنین اقوام هان، می توانند فرزند دوم و سوم نیز داشته باشند.


مناطق گردشگری و دیدنی چین

چین به دلیل داشتن قدمت و سابقه تاریخی، مکانهای تاریخی بی شماری دارد. همچنین این کشور دارای مناظر طبیعی زیبایی نیز می باشد. از جمله مهمترین مکانهای تاریخی و گردشگری این کشور می توان به موزه یادبود قتل عام نانجینگ، شهر لی جیانگ، جشنواره یخ و برف هاربینغارهای ژیجین، شهر زیبای گویلین در کنار رودخانه لی، کوه چان بای شان، پارک ملی Sanqingshan و پارک جنگلی Zhangjiaji، استان هاینان با جنگل های انبوه و سواحل شنی، دیوار بزرگ چین و .... اشاره کرد.

عکس هایی از چین قدیمی و جدید

عکس هایی از چین قدیمی و جدید

دریاچه‌ای صورتی رنگ در چین!

دریاچه‌ای صورتی رنگ در چین!

10 شگفتی کشور چین

10 شگفتی کشور چین

عکس هایی قدیمی از چین در سال های دور

عکس هایی قدیمی از چین در سال های دور

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما