ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که در نتیجه فروپاشی امپراتوری عثمانی در سال 1923 میلادی تاسیس شد. ترکیه یک کشور اوراسیایی محسوب می شود که بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگر آن در قاره اروپا واقع شده است. ترکیه با کشورهای ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، سوریه، یونان و بلغارستان مرز مشترک دارد. ترکیه از غرب به دریای اژه و مرمره، از شمال به دریای سیاه و از جنوب به دریای مدیترانه متصل است.

جغرافیای ترکیه

ترکیه کشوری مستطیل شکل است که حدود ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع وسعت دارد. این کشور در یکی از نقاط استراتژیک جهان واقع شده و از نظر جغرافیایی دارای موقعیت مناسبی است. وجود مناظر زیبای طبیعی موجب شده است تا دولت ترکیه بتواند صنعت توریسم را گسترش دهد. به طوری که سالانه جهانگردان زیادی برای دیدن مناظر طبیعی راهی این کشور می شوند.

ترکیه 81 استان دارد و پایتخت آن، شهر آنکارا می باشد. شهر استانبول یکی دیگر از شهرهای مهم این کشور می باشد. آنتالیا یک شهر توریستی در ترکیه است که دولت این کشور برای جذب تروریست از سراسر دنیا، سرمایه گذاری زیادی را در این شهر انجام داده است.

 ترکیه در گذر تاریخ

برای بررسی تاریخ ترکیه باید به 1200 سال پیش از میلاد بازگردیم و آن را به دو دوره قبل از میلاد و پس از میلاد تقسیم  بندی کنیم.

 

ترکیه-کشورترکیه-سرزمین ترکیه

تاریخ ترکیه قبل از میلاد

 ترکیه از سال 1923 مستقل شد. قبل از این تاریخ، این کشور تحت حکومت امپراتوری های بزرگ بوده است. در دوران باستان سرزمین آناتولی (ترکیه امروزی) تحت حکومت دولت شهرهای لودیه و ایونیا بود. 500 سال قبل از میلاد، کوروش هخامنشی این دو دولت را منقرض کرد و آناتولی را تحت سلطه خود درآورد. پس از حمله اسکندر مقدونی و سقوط حکومت هخامنشی، سرزمین آناتولی به دست امپراتوری روم افتاد.

اما از آنجا که امپراتوری روم سرزمین های وسیعی را تحت سلطه خود درآورده بود، قادر به مدیریت آنها نبود. بنابراین سرزمین های تحت سلطه امپراتوری به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد. از آن پس روم شرقی یا امپراتوری بیزانس، سرزمین آناتولی را در دست گرفت و شهر قسطنطنیه را به عنوان پایتخت خود برگزید.

تاریخ ترکیه پس از میلاد

 امپراتوری بیزانس تا زمان حمله مسلمانان بر آناتولی حکمرانی می کرد. اما پس از اینکه سلجوقیان به فرماندهی آلب ارسلان امپراتوری بیزانس را سرنگون کردند، ترکیه تحت سلطه مسلمانان درآمد. همین امر موجب شد تا مردم ترکیه به دین اسلام گرایش پیدا کنند. از سوی دیگر به دلیل اینکه سلجوقیان ترک بودند، زبان آنها نیز در بین مردم سرزمین آناتولی رایج شد.

حکومت سلجوقیان بر سرزمین آناتونی تا زمان روی کار آمدن عثمانی ها پا برجا بود. اما بعد از اینکه عثمانی  ها سربرآوردند، پس از مدت کوتاهی سلطان محمد فاتح (اولین پادشان عثمانی) توانست سلجوقیان را از آناتولی بیرون کند و امپراتوری جدید خود را تا نزدیکی اروپا گسترش دهد. او شهر قسطنطنیه را به تصرف درآورد و نام جدید استانبول را بر آن نهاد. این فتح مبدا قرون جدید در تاریخ اروپا شناخته شده است.

امپراتوری عثمانی تا پایان جنگ جهانی دوم بر سرزمین آناتولی یا ترکیه امروزی حکومت می کرد. اما از آنجا که امپراتوری عثمانی با کشورهای مهاجم (از جمله آلمان) رابطه نزدیکی برقرار کرده بود، پس از اتمام جنگ جهانی دوم و شکست آلمان، امپراتوری عثمانی نیز به عنوان یکی از کشورهای مقصر شناخته شد که می بایست به کشورهای غربی غرامت پرداخت کند. از آنجا که این امپراتوری توانایی مالی کافی برای پرداخت غرامت را نداشت، امپراتوری از هم فروپاشید و هر یک از قسمت های آن تحت سلطه یکی از کشورهای اروپایی درآمد.

در همین زمان مصطفی کمال پاشا (آتاتورک) توانست با سازماندهی نیروهای مقاومت ملی، علیه دولت های اروپایی بایستد و کشور مستقل ترکیه را در تاریخ 29 اکتبر 1923 میلادی (برابر با 6 آبان 1302) تاسیس کند. از این پس آتاتورک به عنوان قهرمان ملی مردم ترکیه شناخته می شد. او اساس حکومت خود را جدایی دین از سیاست دانست و برای کشور ترکیه زبان ترکی و خط لاتین را برگزید. نژادپرستی و ترویج پان‌ترکیسم و به انزوا کشاندن اسلام و قومیت‌ها یکی از مهمترین برنامه های آتاتورک بود. در عین حال او برای کشور ترکیه خدمات زیادی انجام داد و از همان ابتدا، پایه ترکیه مدرن را بنا نهاد.

ترکیه در سال 1946 به عضویت سازمان ملل درآمد و در سال 1952 نیز عضویت در ناتو را پذیرفت. در حال حاضر این کشور خواهان حضور در اتحادیه اروپا می باشد.

استانبول-آنکارا-آنتالیا-جمهوری ترکیه

مردم و زبان ترکیه

جمعیت مردم کشور ترکیه در حدود 77 میلیون نفر است که دو قومیت اصلی آن، ترک و کرد در کنار یکدیگر زندگی می کنند. ترک ها بیشترین جمعیت این کشور هستند که حدود 75 درصد جمعیت را به خود اختصاص داده اند. کردها در کشور ترکیه حدود  18 درصد می باشند. 7 درصد جمعیت این کشور نیز توسط قومیت های لازها، ارمنی‌ها، عربها و چرکس‌ها تشکیل شده است که در قسمت شرق و جنوب شرق این کشور زندگی می کنند.
در کشور ترکیه زبان رسمی، ترکی استانبولی است. اما سایر زبان های کردی، زازاها، ترکی آذربایجانی نیز در میان گروه‌های قومی رایج است.


فرهنگ ترکیه

در کشور ترکیه دین رسمی، اسلام است. حدود 92 درصد مردم این کشور را مسلمانان و 8 درصد را مسیحیان، کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل داده اند. مسلمان در کشور ترکیه به چهار گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • حنفی‌ها: بیشترین جمعیت مسلمان ترکیه حنفی ها هستند
  • شافعی‌ها: کردهای ترکیه دارای مذهب شافعی می باشند.
  • پیروان سایر فرق اهل سنت
  • علویان: بنابر آمار رسمی دولت ترکیه، علویان این کشور در حدود 12 میلیون نفر هستند.

اقتصاد ترکیه

گذرگاه اصلی ارتباط بین آسیا و اروپا کشور ترکیه است و بسیاری از کشورها برای خرید و فروش کالا از اروپا، باید از این کشور عبور کنند. این امر موجب شده تا تجارت در کشور ترکیه نیز رونق خوبی داشته باشد. اقتصاد این کشور ترکیبی از صنایع نوین و سنتی می باشد که هر روز نیز در حال گسترش و پیشرفت است. ترکیه توانسته است در سال 2005 در تولید محصولات کشاورزی، رتبه هفتم جهان را به دست آورد. همچنین این کشور توانسته است در سال 2006، نرخ بیکاری را به 11/2 کاهش دهد.

بخش خصوصی ترکیه در حال حاضر رشد بالایی دارد. ارتباطات، حمل و نقل و بانکداری مهمترین بخش های اقتصادی در این کشور هستند که پیشرفت زیادی در سال های اخیر داشته اند.

توریسم ترکیه-سفر به ترکیه-مکان های گردشگری ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه

ترکیه به دلیل قدمت و سابقه تاریخی طولانی، دارای مکان های گردشگری متعددی است که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر جهان می باشد. برخی از مهمترین مکان های گردشگری کشور ترکیه عبارتند از:

  • مسجد ایاصوفیه: این مسجد در شهر استانبول قرار دارد و مربوط به دوران امپراتوری بیزانس می باشد. ساختمان این بنا در ابتدا برای انجام امور مذهبی بود اما با فتح سرزمین آناتولی به دست امپراتوری عثمانی، به محل عبادت مسلمان تبدیل شد.
  •  موزه موزائیک آنتالیا: این موزه یادآور زندگی مردم ترکیه در دوران باستان است که در آن آثاری از دوران هیتیتها و آسور به شکل قلم کاری در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
  • متروپولیس: این بنا مربوط به 725 سال قبل از میلاد است که در آن اشیا قدیمی و وسایل سرامیکی به چشم می خورد.
  • ماردین: این بنای تاریخی، یادبودی از معماری سوریانی است که با اشکال و طرح های زیبا تزئین شده است. ساختمان ماردین دارای پله های طولانی می باشد.
درآمد میلیاردی ترکیه از گردشگران ایرانی‌

درآمد میلیاردی ترکیه از گردشگران ایرانی‌

دیدنی های بسیار هیجان انگیز ترکیه

دیدنی های بسیار هیجان انگیز ترکیه

کاهش سفر گردشگران ایرانی به ترکیه

کاهش سفر گردشگران ایرانی به ترکیه

ترکیه دست به دامن گردشگران ایرانی شد

ترکیه دست به دامن گردشگران ایرانی شد

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما