چروک صورت

چروک صورت را می توان یکی از علل اصلی مراجعه بسیاری از افراد به کلینیک های زیبایی دانست. چروک صورت در سنین میانسالی بیشتر دیده می شود. بویژه بانوانی که در دوره یائسگی قرار دارند و مردانی که به دلیل شرایط شغلی، ساعات زیادی را در معرض نور خورشید قرار می گیرند، سریع تر به چروک صورت مبتلا می شوند.

زیبایی یکی از موهبت های الهی است که هر کسی به داشتن آن می بالد. پوست صاف و شفاف یک عنصر مهم در  زیبایی چهره است. با بالا رفتن سن ممکن است پوست شادابی و طراوت خود را از دست بدهد و از زیبایی دوران جوانی اش کاسته شود. چروک صورت و پیری زودرس یکی از عواملی است که اعتماد به نفس را به شدت کاهش می دهد. حتی مشاهده شده است که همزمان با چروک شدن پوست افراد، شادابی که پیشتر در رفتار آنها دیده می شد، از بین می رود. خطوط اخم، خط لبخند و خطوط موسوم به پنجه کلاغی در کنار چشم ها از مهم ترین نواحی چروک صورت هستند.

علل ایجاد چروک صورت

 1. خستگی، اضطراب و استرس
 2. تغذیه نامناسب
 3. کم خوابی
 4. بالا رفتن سن
 5. نداشتن تحرک
 6. ژنتیک و به ارث بردن پوست خشک و خشن از والدین
 7. قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش مانند نور آفتاب و لامپ های سولاریوم
 8. استعمال دخانیات
 9. عوامل هورمونی

چروک صورت-زیبایی پوست-زیبایی صورت

راههای از بین بردن چروک صورت

با دو روش می توان چروک صورت را درمان کرد. این دو روش عبارتند از: درمانهای گیاهی و خانگی و روش های پزشکی.

درمانهای گیاهی و خانگی

داروهای گیاهی یکی از قدیمی ترین روش های درمان چروک صورت است. تاثیر مفید دانه ها و روغن های گیاهی بر روی پوست، از نظر علمی نیز ثابت شده است و در بسیاری از داروها و کرم‌های آرایشی از آنها استفاده می شود. در زیر به تعدادی از روش‌های خانگی و گیاهی برای درمان چروک صورت می پردازیم:

 1. ماسک گلیسیرین و مغز خیار: استفاده از این ماسک تاثیر مطلوبی در رفع چین و چروک صورت دارد. این ماسک ترکیبی از خیار رنده شده بدون پوست و یک قاشق گلیسیرین است که خاصیت آب رسانی دارد و خشکی پوست را نیز رفع می کند. اگر به مدت یک هفته هر شب بیست دقیقه این ماسک را بر روی صورت خود قرار دهید، قدرت معجزه آسای آن را در رفع چروک صورت مشاهده خواهید کرد.
 2. بخور درمانی: بخار آب موجب لطافت پوست می شود و چروک صورت را درمان می کند. بخور درمانی باعث آبرسانی به پوست صورت می شود. می توان در هفته، دو تا سه بار صورت خود را در مقابل بخار آب قرار داد تا علاوه بر اینکه سلول های مرده پوست از بین بروند، چروک صورت هم محو شود.
 3. ماساژ صورت با روغن زیتون: محل چروک صورت خود را با چند قطره روغن زیتون ماساژ دهید. توجه داشته باشید که حرکت دست شما برای ماساژ اهمیت زیادی دارد. این کار باید با دو انگشت، به آرامی و به صورتی حرکات رو به  بالا و رو به پایین انجام شود تا در زمان ماساژ پوست آسیب نبیند. برای نتیجه بهتر می توان چند قطره روغن نارگیل را هم به روغن زیتون اضافه کرد تا تاثیر فوق العاده آن را بر روی چروک صورت به خوبی مشاهده کرد.
 4. ماساژ صورت با پرتقال و لیمو: مرکباتی چون پرتقال و لیمو چون حاوی ویتامین C و E هستند تاثیر زیادی بر زیبایی پوست دارند. ماساژ صورت با این میوه ها موجب نرمی پوست صورت می شود. علاوه بر رفع چروک صورت، برای رفع جوشهای سر سیاه هم می توان از این میوه ها استفاده کرد.
 5. روغن کرچک: روغن کرچک برای رفع چروک پیشانی فوق العاده مفید است. می توان هر روز محل چروک صورت را با چند قطره روغن کرچک ماساژ داد. پس از مدتی چروک های صورت محو می شوند. بهتر است این کار در همان اوایل نمایان شدن چروک صورت انجام شود.
 6. روغن بذر کتان: روغن بذر کتان همان تاثیر روغن کرچک را دارد. می توان روزانه دو تا سه قاشق از این روغن را به صورت خود مالید.
 7. ژل آلوئورا: آلوئورا سرشار از ویتامین E می باشد که برای استفاده از این گیاه می توان آن را با سفیده تخم مرغ که منبع ویتامین E است، مخلوط کرد. خمیری که حاصل می شود در درمان چروک صورت اثر فوق العاده ای دارد. برای استفاده باید آن را به مدت 15 دقیقه بر روی پوست صورت ماساژ و سپس با آب ولرم شست و شو  دهید.

چین و چروک صورت-چروک پوست-زیبا پوست

درمانهای پزشکی چروک صورت

 1. بوتاکس: چین و چروک صورت ناشی از انقباضات عضلانی در صورت هستند. بوتاکس روشی است که عضلات را فلج می کند و در نتیجه چین و چروک صورت را برای مدت چهار تا شش ماه از بین می برد. اگر تزریق بوتاکس پنج تا شش بار صورت بگیرد، برای همیشه چین و چروک صورت درمان می شود. تزریق بوتاکس برای چروک های ناشی از اخم و پیشانی بالا انداختن مفید است. برای رفع چروک صورت که در دیگر نواحی ظاهر می شوند، باید از روش های مکمل بوتاکس مانند لیزر درمانی هم استفاده کرد.
 2. لایه برداری: لایه برداری که توسط متخصص پوست انجام می شود، یکی از روشهای درمان و رفع چروک صورت است. در این روش 50 تا 70 درصد از پوست لایه برداری می شود. در نتیجه نه تنها چروک صورت بلکه لک ها و جوش های صورت هم از بین می روند. در روش لایه برداری برای درمان چروک صورت، از اسید های میوه و تریکلوراستیک استفاده می شود. روش لایه برداری می تواند تبخال را نیز درمان کند.
 3. امواج رادیو فرکوئنسی: امروزه استفاده از امواج آر اف (RF) برای جوان سازی پوست متداول شده است. اما حداکثر باید سه بار از این روش استفاده کرد و اگر نتیجه مطلوب به دست نیامد، دیگر به سراغ آن نرفت. این روش در افرادی که ارتودنسی یا پلاتین و پیس میکر قلبی دارند تاثیر زیاد ندارد. چرا که موادی که در پلاتین و پیس میکر هستند، مانع از اثر بخشی RF می شوند. همچنین افرادی که ژل دائم تزریق کرده اند، نباید از این روش استفاده کنند.
 4. تزریق فیلر: با تزریق چربی بدن خود فرد یا تزریق ژل می توان چروک های عمیق مانند چروک خط لبخند و اخم را درمان کرد. این روش باید توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک انجام شود. بهتر است در این روش چربی یا ژل های موقت تزریق شود. زیرا ژل های دائم در برخی افراد عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارند.
 5. لیزر درمانی: امروزه برای جوان سازی صورت از  لیزر نیز  استفاده می کنند. به طور کلی لیزرها به دو دسته ی زخم کننده و بدون زخم تقسیم می شوند. که هر دو روش، تاثیر زیادی در درمان چروک صورت و حتی از بین بردن جای جوشها و لکهای صورت دارند. در روش اول لیزر، ممکن است در صورت زخم های سطحی ایجاد شود که پس از یک هفته ناپدید می شوند.
 6. استفاده از دستگاههای  IPL: استفاده از دستگاههای IPL باید توسط متخصص صورت بگیرد. این روش علاوه بر اینکه در رفع چروک صورت تاثیر دارد باعث از بین رفتن موهای زائد نیز می شود.
 7. درمانهای آرایشی: استفاده از کرم های لایه بردار در از بین بردن چین و چروک صورت هم مفید هستند. این کرم ها حاوی اسیدهای میوه هستند که می توانید در منزل از آنها استفاده کنید. مصرف این کرم ها پوست را نازک و حساس می کند. بنابراین زمانی که از این کرم ها استفاده می شود، باید در طی روز نیز مرتب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. این روش برای خانم های باردار مناسب نیست.
 8. استفاده از کرم های مرطوب کننده نیز تاثیر زیادی در رفع چروک صورت دارد. همچنین شست و شوی صورت با صابونهای مناسب هم می تواند در حفظ شادابی و نشاط پوست و از بین بردن چروک صورت مؤثر واقع شود.

در پایان باید گفت اصلاح سبک زندگی و برگزیدن رژیم غذایی سالم بهترین روش جلوگیری از پیری زود رس و چروک صورت است.

روش های معجزه گر برای محوکردن چین و چروک صورت

روش های معجزه گر برای محوکردن چین و چروک صورت

راه های پیشگیری از چین و چروک صورت

راه های پیشگیری از چین و چروک صورت

خیلی راحت لک‌ و سیاهی‌ پوست را بپوشانید

خیلی راحت لک‌ و سیاهی‌ پوست را بپوشانید

معرفی کرم‌ های پوست که نباید بخرید

راهنمای خرید برای پیشگیری از چین و چروک دور چشم !

معرفی کرم‌ های پوست که نباید بخرید

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما