چاکراها دروازه های سلامتی هستند!

چاکرا ها از عوامل تاثیر گذار در سلامت روح و جسم انسان به شمار می روند. بدن ما از هفت چاکرای اصلی و چندین چاکرای فرعی تشکیل شده است که وظیفه انرژی بخشی به سایر اندام های کالبد جسمانی ما را بر عهده دارند.

چاکرا چیست؟

در باور هندوها و بودائیان بدن انسان از مراکز هفتگانه انرژی تشکیل شده است که در اصطلاح بدان چاکرا می گویند. این واژه برگرفته از زبان سانسکریت می باشد. در دوران باستان مردم هندوستان به این زبان سخن می گفتند. چاکرا در زبان سانسکریت به معنای " چرخ" می باشد.

چاکراهابه عنوان نیروهای حیاتی بدن شناخته می شوند.  چاکرا ها، همانند اندام های داخلی بدن از اجزای اصلی و فرعی تشکیل شده اند. چاکراهای اصلی با خاصیت دورانی خود انرژی اندام های کالبد فیزیکی بدن را تامین می کنند. در صورت ایجاد اختلال در نوع عملکرد چاکراها، سایر اندام های بدن انرژی لازم برای فعالیت را نخواهند داشت. همین امر منجر به بروز بیماری در بدن خواهد شد. چاکراها را می توان به نوعی نیروگاه های تامین کننده انرژی در اندام های مختلف بدن دانست.

چاکراهای اصلی و فرعی

چاکراهای اصلی قطری برابر با 3 الی 4 اینچ و چاکراهای فرعی قطری در حدود 1 الی 2 اینچ دارند. نیروگاه های حیاتی اصلی وظیفه نیرودهی به اندام های اصلی کالبد جسمانی و نیروگاه های فرعی وظیفه تامین انرژی اندام های جزئی تر بدن را به عهده دارند. 

در بدن انسان هفت چاکرا کلیدی به منظور تامین انرژی هفت اندام اصلی بدن وجود دارد که هرکدام با غدد درون ریز و شبکه های عصبی مختلفی در ارتباط می باشند. 4 نیروگاه حیات بخش در قسمت فوقانی بدن قرار گرفته است که کنترل ویژگی های روانی بدن را برعهده دارند. 3 چاکرا دیگر موظف به تامین مسائل غریزی بدن می باشند و در قسمت تحتانی بدن واقع شده اند.

7 چاکرای اصلی

وظایف چاکراها

چاکراها وظیفه دریافت و توزیع انرژی های حیاتی در بدن را بر عهده دارند. ایشان با کنترل عملکرد اندام های داخلی بدن، این اندام را تقویت نموده و فعالیت های ایشان را اصلاح میکنند. چاکراها قادرند تا با کنترل غدد درون ریز، بسیاری از امراض را بهبود بخشند.

با تکنیک ها و مهارت های خاصی که موجب بهبود بخشی به عملکرد چاکراهای روانی می شود، می توان با موجی از احساسات لطیف، حس سلامتی و تندرستی، حس کایزماتیک و... روبه برو شد.

چقدر به چاکراهای خود اهمیت می دهید؟

در صورت هم سویی چاکراهای غریزی و روانی، احساس نشاط و سبک بالی در سراسر بدن قابل لمس خواهد بود. برای رسیدن به چنین احساسی لازم است تا فعالیت  چاکراهای بدن متعادل شود.
تعدادی از چاکراها از دوران بالینی مسدود می باشند و فعالیتی ندارند. تعدادی دیگر از آنها فعالیت بیشتری داشته و بعضی دیگر نیمه بسته محسوب می شوند. به منظور داشتن جسم و روحی سالم، متعادل سازی فعالیت چاکرا ها امری واجب به حساب می آید.
برای بهبود عملکرد کالبد جسمانی لازم است تا با نوع و فعالیت این نیروگاه های انرژی بیشتر آشنا شویم. هر یک از چاکراهای اصلی دارای رنگ و نامی منحصر به فرد می باشند. در ادامه مبحث با هفت چاکرا اصلی بدن و ویژگی های آن بیشتر آشنا خواهیم شد. اسامی هفت چاکرا اصلی به شرح ذیل می باشد.

  1. چاکرای ریشه یا پایه
  2. چاکرای خاجی
  3. چاکرای شبکه خورشیدی
  4. چاکرای قلب
  5. چاکرای گلو
  6. چاکرای چشم سوم
  7. چاکرای تاج 

نیروگاه حیات بخش اول( چاکرای ریشه)

این نیروگاه حیات بخش که آن را "مولادهارا"، "پایه ی ستون فقرات" و "تکیه گاه" نیز می خوانند، مبدا دریافت پرانا(انرژی حیات بخش) به شمار می رود. طیف رنگی مرتبط با این چاکرا، قرمز تند می باشد که بیانگر زندگی، شعف، نشاط و هیجانات می باشد. رنگ قرمز بر فقر غذایی و آهن تاثیرات مثبتی دارد. شکل اختصاص یافته به این چاکرا "نیلوفر چهار پر" و عطر وابسته به آن، عطر درخت سدر و میخک می باشد. چاکرای ریشه خاصیت درمانی و تقویت کنندگی را به همراه دارد. محل قرار گرفتن چاکرای ریشه، نشیمنگاه و حدودا مابین مقعد و دستگاه تناسلی می باشد. این چاکرا بر غده درون ریز فوق کلیوی که آدرنالین ترشح می کند، تاثیر گذاشته و عملکرد ایشان را بهبود می بخشد. تنظیم این چاکرا موجب بروز احساساتی از قبیل: حس ایمان و امنیت خواهد شد. با کنترل چاکرای ریشه می توان تنش های مرتبط با این نیروگاه حیات بخش را دفع کرد.  فعالیت بیش از اندازه این چاکرا منجر به بروز ناهنجاری های رفتاری از قبیل: خود محوری و مادی گرایی در فرد می شود. استرس و عصبانیت از جمله مواردی می باشد که در صورت کم کاری این چاکرا ظهور پیدا خواهد کرد. در صورت وجود اختلال در عملکرد مولادهارا، اضافه وزن، یبوست و ضعف در سیستم ایمنی بدن ظاهر می گردد.

چاکرای ریشه

نیروگاه حیات بخش دوم( چاکرای خاجی)

این نیروگاه حیات بخش که به "سواد هیستانا" نیز شهرت دارد، در قسمت تحتانی شکم واقع شده است. رنگ اختصاص یافته به این چاکرا نارنجی می باشد. شکل اختصاص یافته به چاکرای خاجی "نیلوفر شش پر" و عطر منحصر به آن، عطر چوب صندل می باشد. هندوها معتقدند که چاکرای خاجی بر مسائل ارتباطی تاثیر گذاشته و با اصلاح این چاکرا، خویشتن داری افزایش می یابد. هم چنین با کنترل این چاکرا، عملکرد دستگاه گوارش بهبود می یابد. چاکرای خاجی در انتهای ستون فقرات واقع شده است. غدد درون ریز مرتبط با این نیروگاه حیات بخش، گناد ها و پروستات می باشد. کلیه، مثانه و اسپرم ها اجزای تاثیر پذیر از این چاکرا به شمار می روند. این چاکرا بر احساسات خوشایند درونی بدن تاثیر میگذارد. حس نیاز به فرزند، روابط جنسی، تغذیه، احساسات عاطفی و احساسات غریزی دیگری از این قبیل از چاکرای خاجی تاثیر می پذیرند. این چاکرا وظیفه تولید مثل را بر عهده دارد. پرکاری در این چاکرا موجب ایجاد اختلالات احساسی می شود. کسانی که در بازه های زمانی کوتاه به دلبستگی های شدید دچار می شوند دارای چاکرای خاجی بسیار فعال می باشند. انزوا و بی تفاوتی از جمله موارد مرتبط با کم کاری سواد هیستانا می باشد. بروز اختلال در دستگاه گوارش و افت توانایی جنسی بیانگر فعالیت نادرست چاکرای خاجی میباشد.

چاکرای خاجی

نیروگاه حیات بخش سوم( چاکرای شبکه خورشیدی)

نام دیگر این نیروگاه حیات بخش "مانیپورا" نیز می باشد. رنگ زرد طلایی به چاکراه سوم اختصاص یافته است. این رنگ بیانگر عقل و درایت می باشد. "نیلوفر ده پر" و عطر اسطوخودوس به ترتیب شکل و عطر اختصاص یافته به چاکرای مانیپورا می باشند. چاکرای خورشیدی بالاتر از ناف، زیر معده و در پشت شکم واقع شده است. از این چاکرا برای درمان امراض: قند، صفرا، اعصاب و کنترل اختلالات گوارشی استفاده می شود. غده درون ریز مرتبط با چاکرای سوم، پانکراس می باشد.  برای کنترل شخصیت، فعالیت های ذهنی و کنترل حس قدرت طلبی از این چاکرا استفاده می شود. پرکاری در این چاکرا منجر به بروز خشم و ناسازگاری می شود و کم کاری در آن ، حس منفی گرایی را به دنبال دارد. خستگی، کسالت و زودرنجی از جمله علائم فیزیکی بیان کننده اختلال در مانیپورا می باشند. 

چاکرای شبکه خورشیدی

نیروگاه حیات بخش چهارم( چاکرای قلب)

نیروگاه حیات بخش چهارم دارای نام هایی دیگر همچون: "آناهاتا" و " عشق الهی "  می باشد. رنگ این چاکرا، صورتی و سبز می باشد. شکل اختصاص یافته به چاکرای قلب، "نیلوفر دوازده پر" می باشد. چاکرای آناهاتا بالای قلب، درست در میان جناق سینه قرار گرفته است. غده درون ریز مرتبط با چاکرای قلب "تیموس" می باشد. این چاکرا نمادی از عشق خالص است. عشق، علاقه و رابطه محبت آمیز از این چاکرا نشات می گیرد. در صورت بروز اختلال در عملکرد این چاکرا، دستگاه تنفس نیز دچار اختلال خواهد شد. قلب، پوست و دستگاه تنفس از جمله اندام های تاثیر پذیر از چاکرای قلب به شمار می رود. پرکاری در این چاکرا موجب بروز تندخویی می شود و اضطراب و حس افسوس بیانگر کم کاری چاکرای قلب می باشد. بروز اختلال در دستگاه تنفس، قلب، بالا رفتن فشار خون و درد در ناحیه شانه از جمله علائم فیزیکی ای می باشد که بیانگر عدم توازن در عملکرد چاکرای قلب است.

چاکرای قلب

نیروگاه حیات بخش پنجم( چاکرای گلو)

نیروگاه حیات بخش پنجم که آن را چاکرای "حلق" و "ویهودها" نیز می خوانند، چاکرایی آبی رنگ است که بر روی حلق  و حنجره قرار گرفته است. رنگ آبی بیانگر خلوص، ابدیت و جاودانگی می باشد. رنگ آبی برروی  فعالیت های گلو تاثیر گذاشته و عملکرد اعصاب و روان را بهبود می بخشد. شکل منتسب به چاکرای ویهودها "نیلوفر شانزده پر" می باشد. غده درون ریز مرتبط با این چاکرا، تیروئید می باشد. فک، اعصاب گردنی، حنجره و گلو از جمله اجزای وابسته به چاکرای گلو می باشند. با تقویت این چاکرا می توان فعالیت هایی که منجر به برون ریزی احساسات درونی می شود را افزایش داد. می توان فعالیت های هنری از قبیل: نقاشی، خطاطی، موسیقی و خوانندگی را ثمره ی عملکرد صحیح چاکرای گلو دانست.  اگر بی منطق رفتار میکنید و مدام فریاد می زنید باید بدانید که از پرکاری چاکرای گلو رنج می بردید. اگر خجالتی هستید و اراده بیان نظرات خویش را ندارید، دچار کم کاری ویهودها می باشید. امراضی همچون گواتر، عفونت های سر و ضعف عمومی از جمله علائم بیانگر وجود اختلال در چاکرای حلق می باشد.

چاکرای گلو

نیروگاه حیات بخش ششم( چاکرای چشم سوم)

"آجنا" و " چاکرای پیشانی" از جمله نام های دیگر چاکرای چشم سوم به شمار می رود. طیف رنگی مرتبط با این چاکرا، بنفش و آبی نیلی می باشد. این رنگ برای بهبود فعالیت های ذهنی، تقویت حافظه و یادآوری گذشته مفید می باشد. "نیلوفر دوپر" نمادی از چاکرای چشم سوم می باشد. چاکرای آجنا جلوی پیشانی و مابین دو ابرو واقع شده است. غده مرتبط با این چاکرا "هیپوفیز" می باشد. این چاکرا با ضمیر ناخودآگاه انسان سرو کار دارد. به منظور ارتقاء سطح آگاهی و معنویات از چاکرای پیشانی کمک گرفته می شود. افراد مغرور، قاطع، یک کلام و متعصب به پرکاری چشم سوم دچار هستند و بلعکس، افراد بزدل و بی اراده ای که قادر به بازگویی عقاید خود نمی باشند از کم کاری آجنا رنج می برند. اختلالت حافظه، سر و چشم از جمله مهم ترین عوامل بیانگر ضعف در چشم سوم می باشد.

چاکرای چشم سوم

نیروگاه حیات بخش هفتم( چاکرای تاج)

" ساهاسرارا" از دیگر نام های چاکرای تاج می باشد. بنفش رنگ اختصاص یافته به این چاکرا می باشد. از این رنگ برای درمان کم خوابی استفاده می شود. خاصیت آرام بخشی از دیگر ویژگی های رنگ بنفش می باشد.  "نیلوفر هزار پر" به چاکرای هفتم اختصاص داده شده است. غدد صنوبری و مخاطی از جمله غدد مرتبط با چاکرای تاج می باشند. این چاکرا بیشترین تاثیر خود را برروی مغز و مخچه میگذارد. استرس، واهمه و حس سرافکندگی بیانگر وجود اختلال در نوع  فعالیت چاکرای ساهاسرارا می باشد. مسدود شدن این چاکرا موجب بروز افسردگی و غلبه حس تنهایی بر فرد می شود. چاکرای تاج به نوعی بیانگر ارتباط فرد با خدا و پدر می باشد و کسی که ارتباط خویش را با هردوی آنها قطع کند، چاکرای تاج خود را مسدود کرده است. حس افسردگی و بی انگیزگی بیانگر پرکاری چاکرای تاج و انزوا و گوشه نشینی از جمله موارد کم کاری آن می باشد. عدم تعادل در ساهاسرارا موجب بروز بیماری هایی همچون: مشکلات اعصاب و روان، سردردهای میگرنی، افسردگی و التهابات پوستی خواهد شد. 

چاکرای تاجی

چگونه چاکراهای خود را متعادل سازیم؟

به طور کلی، می توان گفت: سرکوب احساسات درونی و بروز رذیلت های اخلاقی از قبیل: حسادت، کینه ورزی، دروغ، خودخوری و عصبانیت موجب وارد شدن لطمه های بسیار شدید به چاکرا ها خواهد شد. این ناهنجاری ها باعث بستگی چاکراها می شود. در صورت انسداد آنها، بدن از حال تعادل خارج گشته و منجر به بروز بیماری های مختلف در بدن خواهد شد.
به منظور باز کردن چاکراها و متعادل سازی ایشان از مدیتیشن چاکرا استفاده میشود.  در این روش به منظور بازسازی چاکراها ضمن قرار دادن دست ها در شرایطی خاص، صداهایی بر زبان جاری می شود. این صداها از زبان سانسکریت برگرفته شده است.

مدیتیشن

متعادل سازی چاکرای ریشه

برای این کار، به صورت چهارزانو نشسته و نوک انگشت اشاره و شست دست خویش را با هم تماس دهید. سپس چشمان خود را بسته و دست ها را بر روی زانو قرار داده و تمرکز کنید. سعی کنید در این حالت حدودا 8 دم و بازدم انجام دهید تا کاملا ریلکس شوید. پس از آن کلمه لام را با دهان بسته مدام برای خود تکرار نمایید.
برای درمان این چاکرا می توانید از مواد خوراکی هم چون: گوشت قرمز، فلفل قرمز و سیب قرمز نیز بهره ببرید.

بازسازی چاکرای ریشه

متعادل سازی چاکرای خاجی

به منظور متعادل سازی این چاکرا، در ابتدا به صورت چهارزانو بنشینید.سعی کنید تا در هنگام نشستن کمر شما کاملا صاف بوده و دچار خمیدگی نشوید. سپس کف دست ها را بر روی هم قرار دهید به نحوی که کف دست رو به آسمان باشد. سپس انگشت های شست دست را به هم نزدیک کنیدبه طوری که کاملا یکدیگر را لمس کنند. بعد از آن چشم ها را بسته و تمرکز کنید و  چندین باربا دهان بسته صدای وام را برای خویش تکرار نمایید.
می توانید برای متعادل سازی این چاکرا از آجیل ها و خوراکی های نارنجی رنگی همچون پرتغال، هویج و نارنگی استفاده کنید. 

بازسازی چاکرای خاجی

متعادل سازی چاکرای شبکه خورشیدی

بدین منظور در ابتدا به صورت چهار زانو نشسته و کف دستان را به هم بچسبانید به طوری که بند بالایی انگشتان کاملا یکدیگر را لمس کنند و جهت آنها کاملا به سمت بیرونی بدن باشد. سپس انگشتان شست را به صورت ضربدری کنار یکدیگر قرار دهید. در این مدت سعی کنید تا صدای لام را با تمرکز هرچه بیشتر و با دهانی بسته برای خود تکرار نمایید.
خوراکی های زرد رنگی همچون ذرت و نان گندم  و استفاده از دمنوش بابونه و نعناع در بهبود عملکرد این چاکرا تاثیر گذار می باشند. 

بازسازی چاکرای خورشیدی

متعادل سازی چاکرای قلب

بدین منظور پس از چهار زانو نشستن، انگشت اشاره و شست را به هم بچسبانید و سپس با همان حالت، دست چپ را برروی زانوی چپ قرار داده و دست راست را در میان جناق سینه نگه دارید. سعی کنید در این مدت با دهان بسته صدای یام را با تمرکز برای خود تکرار نمایید.
در راستای این مقصود می توانید از خوراکی های سبز رنگی چون اسفناج، سیب سبز و... بهره ببرید. چای سبز نیز برای متعادل سازی چاکرای قلب مفید می باشد.

بازسازی چاکرای قلب

متعادل سازی چاکرای گلو

برای متعادل سازی این چاکرا، پس از چهار زانو نشستن، انگشتان خود را در هم فرو کنید به طوری که کف دست ها به سمت داخل باشند و انگشتان شست در قسمت فوقانی قرار بگیرند. سپس با تمرکز و دهانی بسته، صدای هام را تکرار نمایید.
میوه ها، آبمیوه ها و سایر دمنوش ها برای بازسازی این چاکرا مفید می باشند.

بازسازی چاکرای گلو

متعادل سازی چاکرای چشم سوم 

بدین منظور پس از چهارزانو نشستن، انگشت وسطی هر دو دست را در حالتی که کاملا صاف باشند به هم بچسبانید. این دو انگشت باید به خلاف بدن شما اشاره کنند. سپس انگشتان شست را در حالتی که در جهت بدن شما قرار گرفته اند، به هم بچسبانید و سایر انگشت های دیگر را در حالتی خمیده به یکدیگر نزدیک نمایید. محل قرارگیری دست شما باید کمی پایین تر از سینه باشد. در این میان با دهانی بسته ولی رسا، صدای اوم را برای خود زمزمه نمایید.
میوه های بنفش رنگی، همچون: انگور یاقوتی و انواع ادویجات برای درمان این چاکرا مفید می باشد.  

بازسازی چاکرای چشم سوم

متعادل سازی چاکرای تاجی

بدین منظور پس از چهار زانو نشستن، انگشتان کوچک را به هم نزدیک نمایید به طوری که یکدیگر را لمس کنند و سایر انگشتان را در هم گره کنید. دستان خود را رو به روی شکم قرار دهید و با تمرکز کامل صدای نج را برای خویش زمزمه کنید. تلفظ این صدا کار دشواری می باشد و به تمرکز بالایی احتیاج دارد. مدت زمان لازم برای این تمرین بالای 10 دقیقه می باشد.
استشمام هوای تازه، تنفس عمیق و بهره گیری از نور خورشید از عوامل تاثیر گذار در بهبود عملکرد چاکرای تاجی به شمار می رود.

بازسازی چاکرای تاجی

شادی روان با رنگ درمانی!

شادی روان با رنگ درمانی!

وزارت بهداشت: انرژی درمانی ممنوع!

وزارت بهداشت: انرژی درمانی ممنوع!

خانه ای پر از انرژی های مثبت با «بامبو»

خانه ای پر از انرژی های مثبت با «بامبو»

چه کنیم که پر انرژی تر باشیم

چه کنیم که پر انرژی تر باشیم

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما