جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم بزرگترین جنگی است که در میان کتب تاریخی به ثبت رسیده است و در آن چندین کشور به طور همزمان وارد کارزار جنگ شده اند. در این جنگ 4 قاره جهان درگیر شد. نتیجه جنگ جهانی دوم، کشته شدن 60 میلیون انسان ، بی خانمان شدن هزاران نفر و میلیاردها دلار خسارت بود.

رهبران جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم بین دو گروه کشورهای متحد و کشورهای متفق صورت گرفت. کشورهای متحد شامل آلمان، ژاپن و ایتالیا بود که حملات خود را به سایر کشورها آغاز کردند. متحدین آغازگر  جنگ جهانی دوم شناخته شدند. کشورهای متحد شامل شوروی، انگلستان، فرانسه، آمریکا و چین بود. این کشورها به عنوان مدافع عمل می کردند که باید در مقابل جبهه متحدین می ایستادند. رهبران جنگ جهانی دوم را می توان به صورت زیر دست بندی کرد:

رهبران کشورهای متحد

رهبران کشورهای متحد عبارت بودند از:

 1. هیتلر (رهبر آلمان نازی): او صدر اعظم آلمان بود که خود را به عنوان پیشواری بزرگ معرفی کرد. هیتلر هدف خود را پس گرفتن سرزمین هایی که در پایان جنگ جهانی اول از آلمان گرفته شده بود، اعلام کرد. 
 2. موسولینی (رهبر ایتالیا): رهبر حزب فاشیست بود که با هدف احیای امپرتوری روم باستان وارد جنگ جهانی دوم شد.
 3. هیروهیتو (امپراتور ژاپن): او خود را پسر آسمان می نامید که توانست بر کشور پهناور چین چیره شود. همچنین برای مقابله با انگلستان و فرانسه، با هیتلر و موسولینی پیمان اتحاد بست و به مستعمرات انگلیس و فرانسه در جنوب شرق آسیا حمله کرد.

جنگ جهانی دوم-جنگ دوم جهانی-جنگ جهانی

رهبران کشورهای متفق

 1. وینستون چرچیل (نخست وزیر بریتانیا): او یکی از سیاستمداران برجسته و معروف انگلستان است که در طول جنگ جهانی دوم با رئیس جمهور آمریکا (فرانکلین روزولت) ارتباط نزدیکی برقرار کرد. 
 2. ژوزف استالین (رهبر حزب کمونیست شوروی): استالین به عنوان یکی از رهبران بی رحم و خشن شوروی شناخته شده است که برای سرکوب سیاسی، دستگیری و قتل مخالفان یک کمپین راه اندازی کرد. در جنگ جهانی دوم، استالین در مقابل هیتلر ایستاد.
 3. فرانکلین روزولت (رئیس جمهور آمریکا): روزولت سی و دومین رئیس جمهور آمریکا می باشد که با شروع جنگ جهانی دوم به کمک انگلیس و روسیه شتافت. جلساتی که روزولت با وینستون چرچیل و جوزف استالین پس از پایان جنگ جهانی دوم داشت، باعث شد تا سازمان ملل تاسیس شود.
 4. شارل دوگل (رئیس جمهور فرانسه): شارل دوگل معروف به ژنرال دوگل است که در زمان جنگ جهانی اول به عنوان افسر ارتش در فرانسه خدمت می کرد. اما در جنگ جهانی دوم، به مقام ریاست جمهوری این کشور رسید.
 5. چیانگ کای‌شک (رهبر سیاسی نظامی چین): او در جنگ جهانی دوم، نیروهای چینی را رهبری می کرد و اگر چه توانست موقعیت بین المللی خود را بهبود بخشد، اما نتوانست در جبهه داخل کشور موفق عمل کند. 

شروع جنگ جهانی دوم

ژاپن به عنوان متحد کشور آلمان در جنگ جهانی دوم شناخته شده است. این کشور نیز همچون آلمان برای افزایش سرزمین تحت سلطه خود، به همسایگان یورش برد. به همین دلیل می توان جنگ جهانی دوم را در دو بخش حملات آلمان و ژاپن بررسی کرد. 

جنگ-هیتلر-آلمان نازی-شوری

 حملات آلمان در جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم زمانی آغاز شد که آدولف هیتلر به لهستان حمله کرد. او هدف خود را باز پس گرفتن سرزمین هایی اعلام کرد که پس از جنگ جهانی اول، از کشور آلمان گرفته و به لهستان ضمیمه شده بود. در واقع هیتلر قصد داشت تا در جنگ جهانی دوم سرزمین های رفته را بازگرداند. 

دولت لهستان به شدت به مردم آلمانی که در خاک این کشور بودند، سخت می گرفت. قوانین سخت گیرانه ای که لهستان در مورد ژرمن ها ( نژاد آلمانی) وضع کرده بود، خشم آلمانی ها را برانگیخت. در چنین وضعیتی، هیتلر با وعده آزادی مردم آلمان از یوغ ستم لهستان، به خاک این کشور حمله کرد. از نظر آلمانی ها، نباید ژرمن ها (نژاد آلمانی) در زیر سلطه لهستان باقی می ماندند و باید هر چه سریعتر آنها را نجات میافتند. 

با حمله هیتلر به لهستان جرقه جنگ جهانی دوم زده شد. هیتلر توانست در 2 هفته، با یک سپاه 500 هزار نفری، ارتش 2 میلیون نفری لهستان را به طور کامل شکست دهد و این کشور را به تصرف درآورد. در همین زمان کشورهای انگلستان و فرانسه مخالف حمله هیتلر به لهستان بودند و مخالفت خود را با این حادثه اعلام کردند. 

ورود کشورهای اروپایی در جنگ جهانی دوم

قبل از اینکه جنگ جهانی دوم آغاز شود، میان کشور انگلیس، فرانسه و لهستان یک قرارداد امضا شد که اگر یکی از این سه کشور مورد حمله واقع شد، دو کشور دیگر، وارد میدان جنگ شوند. با این وجود زمانی که لهستان در جنگ جهانی دوم، مورد هجوم قوای نظامی هیتلر قرار گرفت، فرانسه و انگلستان به تعهد خود عمل نکردند و تنها با یک حمایت نمایشی، سعی کردند تا در مقابل توسعه طلبی هیتلر بمانند. هیتلر که از موضع گیری فرانسه و انگلیس خشمگین بود، برای پاسخ به این اعتراض، قوای خود را آماده حمله به دو کشور انگلیس و فرانسه کرد. اما ابتدا به سراغ هلند و بلژیک رفت و توانست این دو کشور را نیز تصرف کند. سپس وارد مبارزه با انگلیس و فرانسه شد.

اتحاد ایتالیا با آلمان

در ابتدای جنگ جهانی دوم (سال 1940) آلمان توانست با قدرت نظامی خود لشگرهای فرانسوی را در هم بکوبد و پاریس را تصرف کند. در جنگ جهانی دوم آلمان نیروهای انگلیسی را به طور کامل به داخل این کشور کشاند. همین امر موجب نگرانی موسولینی (رهبر ایتالیا) شد. این کشور برای جلوگیری از حمله آلمان به مرزهایش و البته با نیت احیای امپراتوری روم باستان، علنا وارد میدان جنگ جهانی دوم شد و در کنار آلمان قرار گرفت.

ایتالیا در تلاش بود تا به کمک آلمان که اکنون به نظر می رسید پیروز جنگ جهانی دوم است، وارد مستعمرات انگلیس و فرانسه شود. مستعمرات این دو کشور در آفریقا بود. به همین دلیل در جنگ جهانی دوم، قوای ایتالیا توانست به کمک نیروهای آلمانی وارد خاک لیبی و مصر شوند و این دو کشور را تحت سلطه خود درآوردند. 
هر چند توان و قدرت نظامیان ایتالیایی به مانند نیروهای نظامی آلمان نبود، اما مرزهای مورد تهاجم را باز می کرد و سپس ضربه نهایی توسط نیروهای آلمانی زده می شد. به این صورت که ابتدا نیروهای ایتالیایی حمله به یک جبهه را آغاز می کردند و در آن شکست می خوردند و پس از آن نیروهای آلمانی وارد صحنه می شدند و پیروزی را در جنگ جهانی دوم از آنِ خود می کردند.
در همین اثنا، موسولینی برای اینکه بتواند در جنگ جهانی دوم با هیتلر رقابت کند، بدون مشورت با وی، برای حمله به یونان آماده شد. اما از آنجا که قدرت نظامی ایتالیا ضعیف بود، از ارتش یونان شکست خورد. زیرا یونان توسط انگلیس حمایت می شد. در نهایت هیتلر به کمک ارتش ایتالیا شتافت و توانست یونان را فتح کند.

تضعیف قدرت آلمان

توسعه طلبی های هیتلر در جنگ جهانی دوم به فتح کشورهای کوچک خلاصه نشد. هیتلر سودای سلطنت بر تمامی اروپا را در سر می پروراند. به همین دلیل کشور پهناوری همچون شوروی یک فرصت طلایی برای او بود تا بتواند سرزمین های وسیعی را در زیر سلطه خود درآورد. 
زمانی که در جنگ جهانی دوم آلمان خود را برای حمله به شوروی آماده کرد، دارای نیروهای نظامی قدرتمند و باتجربه ای بود که تا به حال در چندین جبهه جنگیده بودند. یکی از دلایل موفقیت های ارتش آلمان در ابتدای حمله به شوروی داشتن تجربه کافی بود. ژنرال های ارتش آلمان آموخته بودند که چطور در مقابل نیروهای دشمن مبارزه کنند.
سرانجام ارتش آلمان توانست تا 20 کیلومتری شهر مسکو به پیش رود. اما در همین زمان زمستان در شوروی آغاز شد. از آنجا که نیروهای نظامی آلمان توانایی تحمل این سرما را نداشتند، بسیاری از آنها تلف شدند. سرانجام ارتش آلمان در سرمای طاقت فرسای شوروی درهم شکسته شد. 
آلمان در جنگ جهانی دوم، همزمان در چندین جبهه مبارزه می کرد. به این صورت که قسمتی از ارتش خود را راهی شوروی کرد و بخشی را نیز به سمت آفریقا فرستاد. همچنین این کشور برای مقابله با انگلیس و آمریکا نیز ساکت ننشست و توانست در نبرد اقیانوس اطلس بوسیله زیر دریایی ها، نیروی دریایی بریتانیا و آمریکا را فلج کند.
جنگ جهانی دوم که با درگیر شدن تعداد زیادی از کشورهای اروپایی شروع شده بود، به یک جنگ فرسایشی و طولانی تبدیل شد. کشورهای متفق (انگلیس، آمریکا، فرانسه و شوروی) در جنگ جهانی دوم بیشتر از آنکه مهاجم باشند، مدافع بودند. انگلستان که در این زمان مستعمرات زیادی را در اختیار داشت، برای افزایش توان نظامی خود از سربازان این کشورها استفاده می کرد. انگلستان با استفاده از سربازان هندی، کانادایی، استرالیایی و نیوزلندی نیروی نظامی خود را تقویت کرد و برای مقابله با آلمان نازی راهی میدان نبرد شد. 
در اواسط جنگ جهانی دوم میزان نیروهای متفقین به 10 برابر نیروهای آلمان و ایتالیا رسید. همچنین کشورهای متحدین توانستند یک نیروی نظامی قدرتمند را به رهبری فیلد مارشال اروین رومل (ملقب به روباه صحرا) به شمال آفریقا بفرستند. این نیروی نظامی علاوه بر اینکه با ارتش آلمان و ایتالیا مبارزه می کرد، توانست کمک های زیادی را نیز به شوروی ارسال کند. تمامی این عوامل دست به دست هم داد و سرانجام کشورهای متحدین نتوانستند در مقابل متفقین مقاومت کنند و شکست خوردند. 

سرنوشت آلمان و ایتالیا بعد از شکست

در پایان جنگ جهانی دوم، آلمان توسط کشورهای متفقین اشغال شد. نیروهای این کشورها تا نزدیکی محل زندگی هیتلر پیش رفتند. هیتلر که توانایی مقابله با آنها را نداشت، در 30 آوریل 1945 دست به خودکشی زد. موسولینی در پایان جنگ جهانی دوم در حالی که به اتفاق معشوقه‌اش در حال فرار از ایتالیا بود، توسط پارتیزان‌های ایتالیایی دستگیر شد و در همان جا به همراه سایر همراهانشان (مقامات حکومت فاشیستی)، پس از محاکمه صحرایی در 28 آوریل 1945 به اعدام محکوم شد.

جنگ-توسعه طلبی-آلمان-موسولینی

حملات آلمان در جنگ جهانی دوم

در آنسوی اروپا، ژاپن نیز در جنگ جهانی دوم نقش فعالی داشت که حملات خود را به کشورهای همسایه آغاز کرده بود. البته کشور ژاپن کمی زودتر وارد جنگ جهانی دوم شده بود. به طوری که بسیاری از مورخان تاریخ آغاز جنگ جهانی دوم را سال 1941 می دانند. اما ژاپن در سال 1931 حملات خود را به کشور چین آغاز کرده بود. در این زمان موفقیت های زیادی نصیب ژاپن نشد. اما زمانی که کشور چین به شدت ضعیف شده بود، ژاپن توانست در ژوئیه ۱۹۳۷ حمله تازه‌ای را به چین ترتیب دهد. در این حمله ژاپن پیروز شد و یک قرارداد جدید را با چین منعقد کرد. در جنگ بین ژاپن و چین، ژاپنی‌ها موفق شدند شانگهای را تسخیر کنند، اما ارتش چین توانست ژاپنی‌ها را در مرز رود زرد متوقف کند.

حمله ژاپن به شوروی و مغولستان

پیروزی در جبهه چین، به کشور ژاپن اعتماد به نفس بالایی داده بود. به طوری که یک سال بعد خود را برای حمله به شوروی آماده کرد. در ابتدا ژاپن چندین مرتبه شکست خورد. در ژوئیه 1938 توانست قسمت زیادی از خاک مغولستان را به اشغال درآورد. با وجودی که ژاپن با قصد حمله به شوروی، مغولستان را تصرف کرده بود، اما به دلیل اینکه نمی توانست در مقابل کشور پهناوری همچون شوروی ایستادگی کند، از حمله به این کشور صرف نظر کرد و تمام تمرکز خود را بر روی کشور چین گذاشت.

حمله به پرل هاربر 

ژاپن به عنوان متحد آلمان، سعی داشت تا با کشورهای متفق وارد جنگ شود. به همین دلیل یک عملیات را طراحی کرد که در آن هواپیماهای جنگنده ژاپن به پایگاه دریایی ایالات متحده آمریکا در پرل هاربر دسامبر ۱۹۴۱ میلادی حمله کرد. این امر موجب ورود آمریکا به عرصه جنگ جهانی دوم شد.
توسعه طلبی های ژاپن تا سال 1945 ادامه پیدا کرد. اما زمانی که آلمان و ایتالیا شکست خوردند، این کشور نیز تسلیم شد. در همین موقع آمریکا برای تنبیه ژاپن در آگوست 1945، اقدام به بمباران شیمیایی شهرهای ناگازاکی و هیروشیما کرد که در این حادثه، 200 هزار ژاپنی کشته شدند و خسارات فراوانی به بار آمد. بمباران هوایی ژاپن یک حادثه تلخ است که برای همیشه در تاریخ ماندگار شد. 
سرانجام جنگ جهانی دوم با شکست متحدین (آلمان، ایتالیا و ژاپن) پایان یافت و کشورهای متفق برای تعیین تکلیف جهان، با یکدیگر وارد مذاکره شدند.

نتایج و عواقب بعد از جنگ جهانی دوم

 1. جنگ جهانی دوم نتایج مهمی را به دنبال داشت که عبارتند از:
 2. پیشرفت در علومی نظیر مدیریت، حسابداری، نظامی و ... 
 3. ورود زنان به اجتماع و شکل گیری نهادهای حمایت از حقوق زنان
 4. تاسیس سازمان ملل و تهیه اعلامیه حقوق بشر  
 5. اختراع تسلیحات جنگی از قبیل رادارهای نظامی و علوم هسته ای و استفاده از آن در ساخت تسلیحات
 6. تضعیف انگلستان و فرانسه و در نتیجه استقلال مستعمرات آنها (هند، الجزایر، ویتنام و ...)
روز تسلیم بی قید و شرط نازی‌ها

پایان جنگ جهانی در اروپا

روز تسلیم بی قید و شرط نازی‌ها

آلبوم دیده نشده از اروپا پس از جنگ جهانی

آلبوم دیده نشده از اروپا پس از جنگ جهانی

آلمان نازی و جنگ جهانی دوم

آلمان نازی و جنگ جهانی دوم

شوروی

شوروی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما