عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی این روزها در میان بسیاری از جوانان دیده می شود و اغراق نکردیم اگر از آن به عنوان نتیجه و تاثیر «پدیده مد» یاد کنیم. قبل از جراحی بینی باید مشاوره های لازم در این زمینه انجام شود. این جراحی برای درمان ناهنجاری های ناحیه بینی انجام می شود. در عین حال انجام عمل جراحی بینی باید همراه با رعایت دستورالعمل های قبل و بعد از عمل باشد.

مراحل مختلف عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی در طی چند مرحله انجام می شود که عبارتند از:

جلسه مشاوره عمل جراحی بینی

برای عمل جراحی بینی بهتر است مشاوره با افرادی انجام شود که به طور کامل به مراحل عمل جراحی بینی و نتایج آن تسلط کافی دارند. همچنین مشاور باید قدرت بیان کافی داشته باشد و شما را از عوارض احتمالی عمل جراحی بینی آگاه کند. مشاور ایرادات بینی را برای شما بیان می کند و در صورتی که نتیجه نهایی را ناخوشایند پیش بینی کند، باید صادقانه این موضوع را با شما در میان گذارد.

معاینه و انجام آزمایش

قبل از اینکه برای انجام عمل جراحی بینی حاضر شوید، ابتدا باید از نظر سلامت جسمی تحت معاینه قرار بگیرید. برای این کار تمامی آزمایشاتی را که پزشک برای شما تجویز می کند، باید انجام دهید و در صورتی که نتیجه آزمایشات نرمال باشد، پزشک تاریخ عمل جراحی بینی را مشخص می کند.

معاینه بینی قبل از جراحی، یکی دیگر از مواردی است که جراحان تاکید زیادی روی آن دارند. از نظر متخصصین رینوپلاستیک (عمل جراحی بینی) باید وضعیت تیغه بینی، شاخک‌ها، دریچه‌های داخلی و خارجی بینی و شرایط مخاط بینی مراجعه کننده به دقت بررسی شود. ممکن است بینی به جراحی های دیگری نیاز داشته باشد که باید قبل از جراحی زیبایی انجام شوند. برای مثال زمانی که بینی دچار انسداد شده باشد، باید ابتدا این مشکل برطرف شود. در غیر اینصورت با جراحی زیبایی، مشکلات دیگری برای بیمار رخ می دهد.

همچنین ظاهر بینی نیز بررسی می شود. مواردی از قبیل جنس بینی، نوع مشکل بینی (گوشتی یا استخوانی بودن)، میزان مشکل بینی (شدت بزرگ بودن)، وضعیت غضروف های بینی، پوست بینی، تناسب بینی با سایر نواحی صورت و ... در نحوه و نتیجه نهایی عمل جراحی بینی نقش زیادی دارد.

جراحی بینی-جراحی زیبایی-عمل بینی-عمل زیبایی

نکات مهم در مورد عمل جراحی بینی

قبل و بعد از عمل جراحی بینی باید مجموعه از نکات رعایت شود که در زیر آن را دسته بندی کرده ایم.

نکات مهم قبل از عمل جراحی بینی

پس از اینکه تمامی این مراحل طی شد و بررسی های لازم صورت گرفت، عمل جراحی بینی انجام می شود. اما بیمار قبل از عمل جراحی بینی باید مجموعه ای از دستورات را رعایت کند که عبارتند از:

 • بیمار قبل از عمل جراحی بینی باید از مصرف برخی داروها خودداری کند. زیرا موجب تشدید خونریزی می شوند. از جمله این داروها می توان به آسپیرین، روغن ماهی، ایبوپروفن، ایندومتاسین، جینسینگ، ناپروکسن، تالوین، ویتامین E، ویتامین C و ADVIL اشاره کرد. در این رابطه، مصرف قرص استامینوفن هیچ ایرادی ندارد.
 • بیمار باید برخی از غذاها را کمتر مصرف کند. از جمله این موارد مصرف کمتر ادویه کاری، سرکه و میوه هایی همچون زرد آلو، گیلاس، خیار، انگور، پرتقال، هلو، آلو، انواع توت، آب انگور، کشمش و گوجه فرنگی می باشد.
 • دخانیات موجب مشکلات تنفسی می شود. زمانی که عمل جراحی بینی انجام می شود، راه تنفس از طریق بینی به طور کامل قطع می شود و باید از طریق دهان تنفس کرد. افرادی که دخانیات مصرف می کنند، در زمان بیهوشی با مشکل تنفس مواجه می شوند. از سوی دیگر نیکوتین موجود در سیگار عروق خونی را تنگ تر می کند و در نتیجه خونرسانی به بافت ها با مشکل جدی مواجه می شود. افرادی که نمی توانند سیگار را ترک کنند، بهتر است حداقل دو هفته قبل و دو هفته پس از عمل جراحی بینی، آن را کنار بگذارند.
 • یک روز قبل از عمل جراحی بینی باید استحمام کرد. مردان باید ریش و سبیل های خود را به طور کامل بتراشند. بانوان باید به طور کامل آرایش صورت را پاک کنند.
 • 8 ساعت قبل از عمل جراحی بینی باید از خوردن و آشامیدن خودداری کرد.
 • بانوانی که قصد عمل جراحی بینی دارند، باید تاریخ عمل را به گونه ای مشخص کنند که با عادت ماهیانه آنها تداخل نداشته باشد.
 • وسایل و اشیا تزئینی و همچنین دندان مصنوعی و یا لنز چشمی را باید قبل از ورود به اتاق عمل خارج کرد.
 • نگران لباس اتاق عمل نباشید. زیرا کلینیک لباس مخصوص اتاق عمل را به همراه سایر وسایل مورد نیاز در اختیار بیماران قرار می دهد.
 • به همراه داشتن یکی از بستگان و نزدیکان در روز عمل جراحی بینی ضروری است.
 • نیم ساعت قبل از زمان تعیین شده در کلینیک حضور داشته باشید. ضمن اینکه باید نتیجه آزمایش، دفترچه بیمه، کارت شناسایی و شناسنامه را به همراه داشته باشید. نتیجه آزمایشات به اتاق بیهوشی داده می شود.
 • هزینه عمل جراحی بینی به صورت نقد از شما دریافت می شود. در هیچ یک از کلینیک ها دستگاه کارتخوان وجود ندارد. برای پرداخت وجوه بهتر است یک روز قبل هزینه عمل جراحی بینی را حاضر کنید.

زیبایی بینی-رینوپلاستیک-نحوه جراحی بینی-مراقبت از بینی

 •  
 •  

نکات مهم بعد از عمل عمل جراحی بینی

زمانی که عمل جراحی بینی انجام شد، لازم است تا بیمار در جریان چند دستورالعمل قرار بگیرد که رعایت آنها، برای سلامت جسمی و همچنین گرفتن نتیجه دلخواه، ضروری است. در زیر به این دستورالعمل ها می پردازیم:

 • حداکثر نیم ساعت پس از اتمام عمل جراحی بینی، بیمار هوشیاری خود را بدست می آورد. در این زمان بیمار هیچ دردی را در ناحیه بینی احساس نمی کند. بینی او به طور کامل مسدود شده است و باید از طریق دهان تنفس کند.
 • احساس درد در ناحیه معده کاملا طبیعی است. پس از جراحی بیمار خون استفراغ می کند که جای نگرانی نیست.  زیرا خون های ناشی از جراحی، وارد معده شده است. با مصرف چند قاشق آب میوه یا آب خالص، بیمار استفراغ می کند و این خون از معده خارج می شود. به همین دلیل داشتن یک نایلون یا کیسه در کنار بیمار ضروری است. 
 • احساس درد در ناحیه لثه و دندان های قدامی کاملا طبیعی است. زمانی که عمل جراحی بینی انجام می شود، تغییرات انجام شده روی بینی چون به لثه و ریشه دندانها نزدیک است، به آنها نیز فشار وارد می کند. بنابراین احساس درد در این ناحیه را امری طبیعی بدانید.
 • پس از عمل جراحی بینی و به محض خروج از بیمارستان، بیمار باید استراحت مطلق کند. قرار دادن دو بالش در زیر سر بیمار ضروری است.
 • در روز اول عمل جراحی بینی، به دلیل تزریق داروهای بیهوشی به بیمار، بیمار به سردرد شدید مبتلا می شود. همچنین از آنجا که بیمار 8 ساعت قبل از عمل جراحی بینی هیچ غذایی میل نکرده است، دچار معده درد شدید می شود. با معده خالی نمی توان داروی مسکن مصرف کرد. بنابراین بهتر است ابتدا مقداری نبات را در آب جوشی که ولرم شده است، حل کرد و به بیمار داد. سپس می تواند داروی مسکن مصرف کند.
 • ممکن است در چند روز اول عمل جراحی بینی، از آن خونابه خارج شود. برای اینکه بیمار مجبور نباشد مدام خونابه را با دستمال پاک کند، بهتر است مقداری پنبه یا باند را در جلوی بینی قرار دهد و با چسب آن را به دو طرف گونه ها متصل کند. هر 2 ساعت یکبار باید پانسمان را تعویض کرد.
 • یک روز پس از عمل جراحی بینی، بیمار باید به مطب جراح مراجعه و پانسمان داخل بینی را خارج کند. با این کار، میزان خونابه ها کمتر می شود اما تا چند روز دیگر همچنان ادامه دارد.
 • جراح برای ثابت نگه داشتن بینی از آتل یا گچ (اسپلینت بینی) استفاده می کند که باید یک هفته پس از عمل جراحی بینی برداشته شود. در صورتی که گچ بینی فشار زیادی را به بینی وارد کند، می توان چسب آن را از دو طرف باز کرد تا درد آن کمتر شود.
 • پس از خارج کردن پانسمان ممکن است سوراخ ها و حالت پره های بینی به یک شکل نباشد. این امر طبیعی است. به دلیل قرار گرفتن آتل یا گچ بر روی بینی، پره های بینی نامساوی هستند. اما با گذشت زمان شبیه یکدیگر می شوند.
 • کبودی دور چشم بعد از عمل جراحی بینی کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. افرادی که به کم خونی مبتلا هستند، کبودی بیشتری دارند. توصیه می شود این افراد از مواد غذایی حاوی آهن استفاده کنند. مصرف گوشت، جگر، آناناس، کشمش و  .... به رفع کبودی ها کمک می کند.
 • بعد از عمل جراحی بینی، صورت به شدت متورم می شود. به طوری که چهره از حالت اصلی خودش خارج می شود. گاهی بیماران از این حالت گلایه دارند و حتی به دلیل تورم بینی که حالت آن مشخص نیست، ممکن است به پزشک اعتراض کنند. در حالی که باید تا برطرف شدن کامل ورم صورت صبر کرد و منتظر نتیجه نهایی عمل جراحی بینی بود.
 • برای کاهش ورم باید در ساعات اولیه پس از عمل جراحی بینی، کمپرس آب سرد بر روی قسمت پیشانی و گونه ها قرار داده شود. بالا نگه داشتن سر هم به کاهش تورم کمک می کند.
 • یکی از مواردی که در بین بسیاری از بیماران پس از عمل جراحی بینی دیده می شود، تصور اشتباه در مورد نحوه خوابیدن است. برخی تصور می کنند تا مدت زمان طولانی بعد از عمل جراحی بینی، نباید بر روی پهلوها بخوابند. یا حتی نباید سر را بیش از اندازه خم کنند. زیرا بینی حالت خود را از دست می دهد. در حالی که این تصور اشتباه است. عمل جراحی بینی با تراشیدن استخوان و یا پیوند غضروف انجام می شود. غضروف ها بر جای اصلی بینی به دقت پیوند زده شده اند و امکان حرکت آنها وجود ندارد. چرا که عمل جراحی بینی با ژل انجام نشده است که با خوابیدن به پهلوها، حالت بینی تغییر کند. بهتر است بیمار زیاد به خود سخت نگیرد.
 • خودداری از بلند کردن اجسام سنگین، کنار گذاشتن فعالیت های سنگین بدنی و خودداری از ورزش (همه رشته های ورزشی) از جمله مواردی است که بیمار پس از عمل جراحی بینی باید به آن توجه داشته باشد. همچنین از دستکاری کردن بینی باید خودداری شود. بیمار باید متوجه شرایط خود باشد. وارد شدن ضربه به بینی، موجب صدمه به آن می شود که مطمئنا به ترمیم نیاز پیدا می کند. مراقبت صحیح نقش زیادی در نتیجه نهایی عمل جراحی بینی دارد.
 • عطسه کردن، خمیازه کشیدن و سرفه کردن از جمله حالت هایی هستند که به صورت ناگهانی رخ می دهند و بیمار نمی تواند مانع آنها شود. اما نحوه انجام این حالت ها تاثیر زیادی بر بینی دارد. بهتر است همه این حالت ها با دهان باز انجام شود. تا به بینی فشار وارد نشود. در صورتی که به بینی فشار وارد شود، ورم آن هم بیشتر می شود.

جراحی های زیبایی-قبل از عمل بینی-بعد از جراحی بینی

 • تا یک هفته بعد از عمل جراحی بینی، باید از رفتن به حمام خودداری کرد. اما اگر بیمار طاقت این کار را ندارد، می تواند به حمام برود اما ناحیه سر و گردن به هیچ عنوان نباید خیس شوند. بهتر است رفتن به حمام تنها برای شستشوی بدن باشد. در عین حال باید مراقب بود تا در حمام پا لیز نخورد و یا مشکلات دیگری برای بیمار رخ ندهد. به همراه بردن یک نفر در حمام، از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری می کند.
 • تا دو هفته پس از عمل جراحی بینی، تنفس با مشکل مواجه می شود. بهتر است با دهان نفس کشید و از فرو بردن اشیا در بینی خودداری کرد.
 • تا 2 روز پس از عمل جراحی بینی باید غذاهای نرم و میکس شده مصرف شود. اما پس از آن بیمار میتواند غذاهای جویدنی مصرف کند. در عین حال در هفته اول باید از مصرف غذاهای خیلی سفت خودداری کرد. زیرا فشار زیادی را متوجه بینی می کند.
 • بیمار باید از حرکاتی که موجب فشار به بینی می شود، خودداری کند. از جمله این موارد گریه کردن، خندیدن و صحبت کردن زیاد در هفته اول است که فشار ناشی از این حرکات، مانع از رفع تورم بینی می شود.
 • مسواک زدن یکی از سوالات بسیاری از بیمارانی است که بینی خود را جراحی کرده اند. توصیه می شود مسواک خود را از نوع سایز کوچک (مسواک بچگانه) انتخاب کنند. همچنین مسواک باید SOFT باشد تا بتوان دندانها را به راحتی مسواک کرد.
 • در هفته اول پس از عمل جراحی بینی که گچ بر روی آن قرار دارد، نباید صورت شسته شود. برای تمیز کردن صورت می توان از یک پنبه مرطوب استفاده کرد. پانسمان بینی نباید خیس شود.
 • بیمار باید تا یک هفته بعد از عمل جراحی بینی، از لباس‌هایی که از عقب یا جلو باز می‌شوند، استفاده کند. در غیر این صورت ممکن است هنگام خارج کردن یا پوشیدن لباس، آنها با بینی برخورد کنند.
 • پزشک برای بیمار داروهایی را تجویز می کند که بعد از عمل جراحی بینی باید آنها را در ساعات تعیین شده مصرف کند.
 • برای مرطوب شدن فضای بینی، می توان از سرم سدیم کلراید استفاده کرد. در طی روز باید 3 تا 4 بار آن را وارد بینی کرد و بلافاصله با بینی نفس کشید.
 • بیمار باید تا دو هفته پس از عمل جراحی بینی از فین کردن خودداری کند. اما بعد از گذشت دو هفته می تواند محتویات بینی را از طریق فین کردن خارج کند و به راحتی نفس بکشد.
 • از ایستادن در مقابل باد کولر و سرمای شدید خودداری شود.
 • تا دو هفته پس از جراحی، باید از مصرف آسپرین و بروفن (یا ترکیبات حاوی آنها) خودداری  کرد.
 • بیمار باید تا 6 هفته پس از عمل جراحی بینی از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری کند. زیرا پس از عمل جراحی بینی، پوست آن ضعیف می شود و با اشعه نور خورشید به شدت قرمز می شود.
 • تا 2 ماه پس از عمل جراحی بینی به هیچ عنوان نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود. در صورتی که بیمار مجبور است از عینک استفاده کند، بهتر است آن را روی قسمت پیشانی قرار دهد.
آمار سالانه جراحی زیبایی در ایران

آمار سالانه جراحی زیبایی در ایران

قبل از عمل بینی از نداشتن این مشکل حتما مطمئن شوید

قبل از عمل بینی از نداشتن این مشکل حتما مطمئن شوید

جراحی چال گونه

همه چیز درباره عمل چال گونه

جراحی چال گونه

اگر در فکر جراحی زیبایی هستید، حتما بخوانید

قسمت اول

اگر در فکر جراحی زیبایی هستید، حتما بخوانید

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما