آرسنیک یا As

آرسنیک عنصری سمی در طبیعت و دارای عدد اتمی 33 در جدول تناوبی عناصر شیمیایی می باشد. آرسنیک به دو صورت آلی و غیر آلی در طبیعت یافت می شود. نوع غیر آلی آن دارای سم قوی تری می باشد. وجود سم آرسنیک در بدن منجر به انواع بیماری های قلبی و سرطان ها می شود.

آرسنیک در شیمی

آرسنیک که واژه ای یونانی می باشد،  یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی است. اکسید این عنصر به عنوان مرگ موش و سولفید آن به عنوان زرنیخ شناخته می شود. اکسید آرسنیک  بویی همانند سیر از خود ساتع می کند. این عنصرسمی به عنوان شبه فلزی به رنگ های خاکستری، زرد و سیاه در طبیعت یافت می شود. از ترکیبات آرسنیک به منظور تولید آلیاژهای متفاوت، حشره کش و آفت کش های مختلف استفاده می شود.

سم در آرسنیک

خصوصیات آرسنیک در جدول تناوبی 

 نام اختصاری آرسنیک در جدول تناوبی As می باشد. این عنصر سمی دارای عدداتمی 33  و جرم اتمی 74/92160 می باشد. آرسنیک در 603 درجه سانتی گراد به جوش می آید و در 808 درجه ذوب می شود. به دلیل شباهت زیاد  این عنصر سمی به فسفر، می توان آن را در واکنش های بیو شیمیایی جایگزین فسفر کرد.

آرسنیک در جدول تناوبی

کاربرد آرسنیک

درگذشته کشاورزان به منظور حفظ زمین های زراعی خویش از آفت ها، از آرسنیک به عنوان ضد آفت استفاده می کردند. استفاده از این عنصر مشکلات و اختلالاتی را برای سلامتی کشاورزان به وجود آورد. 

آرسنیک یک شبه فلز است که در تولید IC ها از آن استفاده می شود. مدارهایی که از ترکیبات آرسنیک ساخته می شوند دارای سرعت بیشتری نسبت به نمونه های مشابه سیلیکونی خود می باشند. هم چنین از این عنصر در ساخت LED ها و دیود ها به منظور تبدیل الکتریسیته به نور نیز استفاده می شود. 

در علم پزشکی از تری اکسید آرسنیک  به منظور درمان افراد مبتلا به سرطان های خونی حاد استفاده می شود.

از ترکیبات آرسنیک برای تهیه و تولید مواد محترقه، منفجره و ترقه استفاده می شود.

در طول تاریخ به کرات  از این عنصر سمی به منظور قتل، خودکشی و جنایت استفاده شده است. حتی کسانی که در محل کار خود با این فلز سمی سروکار دارند باید کلیه نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت کرده تا دچار عوارض آن نگردند. 

در صنعت دارویی از سولفید آرسنیک به قصد تهیه ی مواد بهداشتی از قبیل:  کرم و اسپری های موبر استفاده می شود.

انواع آرسنیک در طبیعت

آرسنیک به دو صورت آلی و غیر آلی در طبیعت یافت می شود.

هر دو نوع این عنصر سمی، درمحیط اطراف قابل دسترس می باشد. آرسنیک غیر آلی دارای سم قوی تری نسبت به آرسنیک آلی است. آرسنیک غیر آلی خاصیت حلالی را دارا نمیباشد. 

وجود آرسنیک در خوراکی ها

آرسنیک در اغلب خوراکی ها وجود دارد، همین امر سبب می شود تا از طرق مختلف به بدن ما وارد شود. اما بیشترین مقدار آرسنیک از طریق آب آشامیدنی به بدن  می رسد که با ادرار از بدن دفع می شود. 

وجود آرسنیک غیر آلی در آب آشامیدنی یکی از عوامل اصلی  شکل گیری سرطان در عصر حاضر به شمار می رود. وجود این ماده سمی در آب در دراز مدت  موجب بروز انواع سرطان ها و بیماری های قلبی - عروقی می شود.  هم چنین وجود آرسنیک در مواد خوراکی در بازه زمانی کوتاه تر موجب بروز حساسیت های جدی، اسپاسم های عضلانی و اختلالات قلبی می شود که گاهی به مرگ آدمی منجر می شود. 

غذاهای دریایی هم چون ماهی و میگو حاوی مقادیر اندکی  آرسنیک آلی می باشند.

برنج را می توان سمی ترین خوراکی حاوی آرسنیک دانست. برنج دارای مقدار زیادی آرسنیک غیر آلی میباشد. آرسنیک اغلب به آب های زیر زمینی و سایر ذخایر آبی راه پیدا می کند.  از طرفی برای کاشت برنج، زمین  های زراعی باید حاصلخیز بوده و مدام آبیاری گردند. آبیاری با آب های سمی موجب آلودگی زمین های زراعی می شود. از طرفی دیگر برای دفع آفات در زمین های زراعی از این عنصر سمی استفاده می شود. به همین علت است که برنج بیشترین مقدار آرسنیک را از طبیعت دریافت می کند.

آرسنیک در برنج

آرسنیک و بیماری

آرسنیک موجود در خوراکی ها موجب می شود تا روزانه میزان زیادی از مواد خوراکی مسموم به بدن ما وارد شود. از جمله آثار مخربی که استفاده از مواد غذایی مسموم به آرسنیک بر سلامت  انسان وارد می کند، می توان به:

  •  افزایش فشار خون و بروز مشکلات قلبی  - عروقی
  • ابتلا به سرطان هایی هم چون: سرطان معده، روده، مثانه، کبد و ریه
  • افت ضریب هوشی در کودکان و ضعف در حافظه ایشان
  • بروز اختلالات عصبی 
  •  و تشکیل جنین های ناقص اشاره کرد.

چگونه خود را در امان نگه داریم؟

با نظارت بیشتر مسئولین در تامین آب های آشامیدنی سالم  و هم چنین زراعتی عاری از هرگونه آرسنیک آلی و غیر آلی  می توان  ضریب سلامت انواع خوراکی ها را در کشت، کار، تجارت و صنعت بالا برد.   می توان در کشورهای آلوده با تصمیمات مسئولین از آب های مسموم با آرسنیک برای استحمام و شست و شو استفاده نمود و آبی سالم را برای خوراک روزانه شهروندان درنظر گرفت تا  از میزان آرسنیک سمی که در طول روز از طرق مختلف به بدن وارد میشود، کاسته شود.

وجود آرسنیک در آب

مبارزه با سرطان

تاثیرات شیمی درمانی بر روی مغز

مبارزه با سرطان

نامگذاری عنصر 113 جدول مندلیف

نامگذاری عنصر 113 جدول مندلیف

اینقدر «زهر» نخورید!

اینقدر «زهر» نخورید!

روش تهیه «سوسک کش» خانگی

مبارزه با سوسک‌ها کار ساده‌ای نیست

روش تهیه «سوسک کش» خانگی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما