اریک کانتونا

اریک کانتونا از جمله بازیکنان مستعد تیم ملی فرانسه به شمار می رود. او علاوه بر درخشش در تیم ملی فرانسه در باشگاه منچستر یونایتد نیز خوش درخشید. ورود به فوتبال ساحلی و عرصه ی بازیگری از جمله فعالیت های دیگر اریک کانتونا، این بازیکن پرهیاهوی فرانسوی به شمار می آید.

بیوگرافی اریک کانتونا

" اریک دانیل پییر کانتونا"  از اسطوره های فوتبال جهان می باشد که در 24 ماه مه در سال 1966 میلادی در مارسی، یکی از ایالات فرانسه متولد شد.  وی خیلی سریع به عرصه ی فوتبال وارد شد و درست در زمانی که 17 ساله بود، در باشگاه اوسر فرانسه فوتبال حرفه ای خود را آغاز نمود. اریک کانتونا 2 سال متوالی با باشگاه اوسر همکاری نمود. وی پس از جدایی از باشگاه اوسر به باشگاه مارتی گوئس فرانسه پیوست. عملکرد مناسب اریک کانتونا در این دو باشگاه موجب شد تا تیم ملی جوانان زیر 21 سال فرانسه، او را برای بازی در این تیم دعوت کند. اریک کانتونا پس از پیوستن به تیم ملی جوانان زیر 21 سال توانست اولین افتخار ملی خویش که دریافت جام اروپا بود را کسب نماید. وی پس از کسب قهرمانی با پیشنهادات متعددی مواجه گشت و در تیم های المپیک مارسی، جیرونیز بوردو و مون پلیه بازی کرد. هم بازی شدن اریک کانتونا با بازکنان با تجربه و حرفه ای هم چون لوران بلان وکارلوس والدراما کلمبیایی و...موجب شد تا سطح بازی وی ارتقا یابد و پس از آن پیشنهاد بازی در باشگاه فوتبالی لیدز یونایتد را دریافت نماید، اما اریک کانتونا تجربه ی بازی در این تیم ، برای مدت طولانی را نداشت و پس از پیشنهاد باشگاه منچستر یونایتد، در انتقالات نیم فصل از تیم لیدز یونایتد خداحافظی نمود. اریک کانتونا  در سال 1992 میلادی با قراردادی 1/2 میلیون پوندی به تیم حرفه ای منچستر یونایتد پیوست. پیوستن اریک کانتونا به تیم انگلیسی منچستر یونایتد نقطه عطفی در زندگی این بازیکن حرفه ای به شمار می رود که منجر به کسب افتخارات زیادی برای وی و باشگاه شد. به مناسبت میلاد اوزه بیو بازی دوستانه ای میان منچستر و بنفیکا برگزار شد که با اولین بازی اریک کانتونا در این تیم مصادف شده بود. تیم منچستر توانست در جام حذفی انگلستان که در سال 1994 برگزار شد با 4 گل زده  بر تیم چلسی پیروز شود. 2 گل  زده از میان این 4 گل به نام اریک کانتونا ثبت گردید. همین امور موجب گشت تا بر شهرت اریک کانتونا روز به روز افزوده شود. محبوبیت وی تا جایی رسید که فرگوسن اعلام کرد: اریک کانتونا برای من همانند کلیدی است که حاضر نیستم تحت هیچ شرایطی وی را از دست دهم. وجود اریک کانتونابه همراه 4 بازیکن دیگر این تیم، دایره ی پر قدرتی را در مقابل حریف ایجاد کرده بود. در مدت 5 سال همکاری اریک کانتونا با تیم منچستر، این تیم توانست 4 بار به عنوان قهرمان لیگ برتر انتخاب شود. این پیروزی برای منچستر بسیار ارزشمند بود زیرا این موفقیت پس از 18 سال برای این تیم فراهم شده بود.  وی در 181 بازی تیم  منچستر شرکت داشت و توانست در مدت فعالیتش 80 گل را به نام خویش برای این تیم ثبت نماید.

بیوگرافی اریک کانتونا

سوابق درخشان اریک

  • قهرمانی تیم جوانان اروپا در سال 1988 میلادی
  • قهرمانی لیگ فرانسه در سال های 1989 و 1991 میلادی
  • قهرمانی لیگ انگلیس در 4سال
  • انتخاب اریک کانتونا به عنوان بهترین بازیکن فرانسوی در سال 1994 میلادی
  • معرفی شدن اریک در سال 2000 میلادی  به عنوان بهترین بازیکن باشگاه منچستر یونایتد
  •  اریک کانتونا در سال 1996 میلادی توسط انجمن فوتبال نویسان به عنوان بهترین بازیکن سال برگزیده شد.

افتخارات اریک کانتونا 

شخصیت اریک کانتونا

اگر چه اریک به عنوان بازیکنی حرفه ای و با تجربه در عرصه فوتبال شناخته شد اما رفتار تند و پرهیاهوی وی موجب گشت تا تصاویر ضد و نقیضی از او در ذهن طرفدارانش حک شود. در ژانویه ی سال 1995 میلادی، رسوایی اخلاقی بزرگی توسط اریک کانتونا شکل گرفت که شهرتش در جهان را دو چندان کرد. این رسوایی موجب خداحافظی اریک  از تیم ملی فرانسه، درست در زمان آمادگی بدنی وی شد. اریک با وارد کردن ضربه ای مهیب به یکی از تماشاگران موجب مصدومیت او شد و پیش از آن که داور به او نزدیک شود با پرتاپ آب دهان و به زبان راندن شعارهای نژادپرستانه زمین بازی را ترک کرد. حکم حبس 2 هفته ای اریک، اولین نتیجه ی عملکرد ناصحیح اش بود. پس از آن ازسوی فیفا و اتحادیه ی فوتبال اروپا جریمه ای مبنی بر دوری اریک کانتونا از میادین فوتبالی به مدت 6 ماه به وی ابلاغ گشت. پس از گذشتن چندین سال، اریک کانتونا از عملکرد خویش پشیمان نمی باشد و معتقد است یکی از کارهای مهمی که در طول زندگی اش انجام داده است، ادب کردن آن تماشاچی بوده است!

 رسوایی اریک کانتونا

گل های اریک کانتونا برای تیم ملی فرانسه

اریک کانتونا در 40 بازی تیم ملی کشورش را یاری نمود و توانست در این مدت 20 گل را به نام خویش ثبت نماید. بیشترین گل های زده شده ی او مربوط به سال های: 1990 و 1993 می باشد. طبق این آمار اریک کانتونا توانست در سال 1990 با شرکت در 7 بازی،6گل را به ثمر برساند. هم چنین در سال 1993 میلادی پس از شرکت در 7 بازی، 5 گل را به نام خویش به ثبت رساند.

اریک کانتونا در فوتبال ساحلی

اریک کانتونا پس از خداحافظی از فوتبال، فعالیت خویش را در فوتبال ساحلی آغاز نمود. اریک با عنوان  مربی فوتبال ساحلی کشور فرانسه توانست افتخاراتی از قبیل قهرمانی اروپا در سال 2004 میلادی، قهرمانی جهان در سال 2005 میلادی و نایب قهرمانی اروپا در سال 2007 میلادی را در شناسنامه کاری خود درج نماید.

 اریک کانتونا در فوتبال ساحلی

حضور اریک کانتونا در عرصه بازیگری

اریک در زمان حضورش در عرصه ی فوتبال، همواره از علاقه ی خودبه سینما و تلویزیون صحبت کرده بود. او  پس از خداحافظی نابهنگامش از فوتبال به عرصه ی بازیگری وارد شد و فعالیت خود را به عنوان بازیگر شروع نمود. اریک کاتونا تا به حال در چندین اثر هنری شرکت کرده است که: پلیس پرخور، الیزابت و نفس دوباره  از جمله این آثار هستند. اریک تا به حال بازی های قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشته است. او به فعالیت در عرصه بازیگری بسنده نکرد و راه تهیه کنندگی را نیز در پیش گرفت. کانتونا در ساخت فیلم جدیدش با کن لوچ یکی از کارگردانان بزرگ و مطرح انگلیسی همکاری می کند. موضوع این فیلم در مورد طرفداران تیم منچستر یونایتد است. 

 اریک کانتونا در هالیوود

هلند حذف شد

هلند حذف شد

انریکه به حضور گواردیولا در منچستر سیتی واکنش نشان داد

انریکه به حضور گواردیولا در منچستر سیتی واکنش نشان داد

فوتبال

فوتبال

رضا قوچان نژاد، ستاره خاکی و خودمانی فوتبال

رضا قوچان نژاد، ستاره خاکی و خودمانی فوتبال

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما