آبادان

آبادان از جمله شهرهای کهن ایران می باشد که در جنوب غربی کشور عزیزمان واقع شده است. همجواری این شهر جنوبی از یک سو با صحرای بزرگ عربستان و از سویی دیگر با مدار راس السرطان موجب شده تا تابستانی گرم و زمستانی مطبوع و معتدل برای شهر آبادان رقم بخورد.

آبادان یکی از شهرهای جنوبی ایران می باشد که در استان خوزستان واقع شده است. این شهر همانند جزیره ای  از یک سو توسط رودهای کارون، اروند و بهمن شیر و از سویی دیگر توسط خلیج فارس احاطه شده است. بعد از شهر اهواز، آبادان دومین شهر مهم استان خوزستان به شمار می رود. خرمشهر نزدیک ترین شهر به آبادان می باشد که در مسافت 15 کیلومتری این شهر واقع شده است.

موقعیت جغرافیایی شهر آبادان

از لحاظ موقعیت شناسی آبادان در جنوب غربی ایران واقع شده است. این شهر با وسعت2796 کیلومتر مربع و ارتفاعی 3 متر بالاتر از سطح دریا، از سمت شمال به شادگان ، از غرب به کشور عراق و از جنوب به خلیج فارس ختم می شود. آبادان دارای جمعیت 167 نفر بر هر کیلومتر مربع می باشد.

تاریخچه ی شهر آبادان

از دید جغرافیدانان و تاریخ شناسان آبادان در گذشته شهری پر رونق و آباد در زمینه هایی مختلف همچون تجارت و سیاحت بوده است. این شهر همواره در عرصه کشتی رانی فعال بوده است. "ابن بطوطه" در کتاب "حدودالعالم" دیدگاه خویش را در مورد آبادان ثبت نموده است. چکیده ی نظرات ابن بطوطه  به این شرح می باشد: "آبادان دارای شوره زارهای فراوانی می باشد. این شهر به دلیل کمی بارندگی، شهر مناسبی برای کشاورزی به شمار نمی آید. در گذشته رومیان، هندیان و پارسیان برای تجارت در این شهر رفت و آمد می کردند".

آبادان از قدیم کاروان سراها، مساجد و خانقاه های فراوانی را در دل خود جای داده است. در این شهر مقبره هایی منتسب به خضر و الیاس نیز وجود دارد که شهرت این شهر را دوچندان کرده است و تا مدت ها مردم این شهر را  به عنوان جزیره الخضر می شناختند. به تدریج از سده 7 میلادی به بعد به علت پیشروی کرانه ی آبادان در دریا،   رونق  تجاری - بازرگانی این شهر رو به افول رفت.

 

اقلیم آبادان

آبادان به دلیل هم جواری با صحرای بزرگ عربستان و عراق در اکثر روزهای سال دارای آب و هوایی گرم می باشد. تعداد روزهای سرد و یخبندان در این شهر، کمتر از 10 روز می باشد و مابقی سال گرمای زیادی در این شهر حکمفرماست. ورود باد های شمال غربی به آبادان که رطوبت دریای مدیترانه را با خود به همراه دارد، سبب بارش های جوی در این شهر می شود. اوج گرما در آبادان در فصول تیر الی شهریورماه می باشد که گاها در این بازه ی زمانی میزان درجه حرارت هوا از 50 درجه ی سانتی گراد نیز بالاتر می رود.  درجه حرارت آبادان دارای نوسانات زیادی می باشد.  اختلاف دمای شب و روز در این شهر به طور میانگین 25 الی 30 درجه ی سانتی گراد تعیین شده است. هم جواری آبادان با مدار راس السرطان موجب شده تا این شهر اقلیمی نزدیک به اقلیم مناطق استوایی داشته باشد.از گذشته آبادان را شهری دوفصله می نامیدند و معتقد بودند هم جواری این شهر با صحرای بزرگ عربستان و مدار راس السرطان موجب شده تا دارای تابستانی گرم و طاقت فرسا و زمستانی مطبوع و ملایم باشد. زمستان های معتدل آبادان هرساله گردشگران زیادی را جذب خود می نماید. طی تحقیقات هواشناسان، شهریور ماه  و بهمن ماه به ترتیب گرم ترین و سردترین ماه های سال در این ناحیه شناخته شده اند. در ماه های آذر، دی و بهمن،  فشار هوا در این شهر به کمترین میزان خویش می رسد، این در صورتی است که در ماه های تیر، مرداد و شهریور فشار هوا  در آبادان بیشترین میزان را دارد. 

رطوبت شهر آبادان

آبادان به دلیل نزدیکی به خلیج فارس و رودهایی از قبیل اروندرود، کارون و بهمنشیر دارای آب و هوایی مرطوب می باشد که این رطوبت در دو فصل پاییز و زمستان بیشتر از بهار و تابستان می باشد. رطوبت هوا در این شهر در فصول گرم سال، کمترین میزان را دارد، به طوری که طبق آمار ماه های تیر و مرداد با رطوبت50 الی 60 درصدی به عنوان ماه های کم رطوبت سال و ماه های دی و تیر با رطوبتی بالغ بر 80 درصد  به عنوان مرطوب ترین ماه های سال در آبادان شناخته شده اند. رطوبت نسبی دراین شهر در ساعات میانی شب  بیشترین مقدار را دارد اما در میانه ی روز این مقدار تقلیل پیدا می کند. در صورت وزش باد از سمت خلیج فارس دوباره رطوبت هوا افزایش پیدا خواهد کرد.

بادهای وزنده در شهر آبادان

بادهای شهر آبادان بر سه وجه است: بادهای منظم فصلی. بادهای محلی و بادهای سموم

بادهای فصلی  بادهایی هستند که رابطه ی مستقیمی با نوسانات فشار هوا دارند و موجب جریان یافتن وزشهای آرام و لطیفی  در تمامی فصول سال می شوند.
بادهای محلی  به دو نوع بادهای شمال و بادهای شرجی تقسیم می شوند. بادهای شمالی که طی 9 ماه از سال از سمت دریای مدیترانه می وزد، رطوبت هوای شهر آبادان را کاهش داده و هوا را خنک می سازد. وزش این بادها در تابستان با شدت و به صورت دائمی می باشدو در زمستان موجب طوفان می گردد.  متاسفانه همین امر موجب تلاطم دریا و وارد شدن صدمات و لطمات به ماهیگیران می شود. بادهای  شرجی آبادان از سمت جنوب غربی این شهر و از جانب خلیج فارس می وزد. این دسته از بادها رطوبت زیادی را با خود به همراه دارد که علاوه بر افزایش دما، موجب بالا رفتن رطوبت هوا می شوند. رطوبت حاصله از بادهای شرجی، تنفس را برای شهروندانی که از بیماری های تنفسی رنج می برند، دشوار می سازد.بادهای شرجی گه گاه موجب بارش می شوند.
بادهای مسموم که به باد سام نیز شهره است، هرساله از سمت عربستان به سوی آبادان می وزد. این بادها همواره با خود شن و ماسه به همراه دارند.  متاسفانه وزش این بادها در فصول گرم و در میانه ی روز ایجاد مسمومیت کرده و بسیاری از شهروندان آبادانی را راهی بیمارستان ها می کند.
بادهای مسموم در آبادان

بارش در آبادان

 نزولات جوی در آبادان بسیار اندک می باشد، به طوری که طبق آمار، میزان بارش این شهر در 10 سال گذشته از 6 الی 7 میلی متر تجاوز نکرده است. در ماه های اردیبهشت الی آذر، بادهای موسمی بارش های شدیدی را به وجود می آورد که موجب جاری شدن سیل در معابر و خیابان ها می شود. این بارش ها برای کشت و زرع کشاورزان بسیار ارزشمند می باشد. بیشترین میزان بارش به ماه های آبان، آذرو دی تعلق دارد.

اقتصاد در آبادان

شرکت نفت آبادان محوری ترین نقش را در اقتصاد این شهر ایفا می کند. این شرکت که در سال 1291 شمسی به منظور تصفیه ی نفت مسجد سلیمان تاسیس شد، هرروز به طور میانگین 400 بشکه نفتی در پالایشگاه نفت تولید می نماید.
پتروشیمی آبادان از دیگر قطب های درآمدزایی در این شهر به شمار می رود. در سال 1342 شمسی آبادان  به دلیل دارا بودن موقعیت مناسب به منظور فعالیت نیروگاه صنایع شیمیایی از سوی سازمان برنامه و بودجه انتخاب گردید.
پتروشیمی آبادان
ماهیگیری، قایقرانی و صیادی از جمله فعالیت های اقتصادی مرسوم در این شهر به شمار می روند. به طوری که در سال 1387 شمسی  بالغ بر 147 فروند لنج به آبادان وارد شد. هم چنین 580 قایق موتوری به منظور فعالیت در حوزه صیادی و ماهیگیری به کشور وارد گشت.
ماهیگیری و قایقرانی در آبادان
هم چنین در سال 1383 شمسی این شهر به عنوان منطقه آزاد تجاری معرفی گردید. همین امر خرید و فروش را در این شهر رونق بخشید. وجود منطقه تجاری اروند در جوار آبادان موجب افزایش تجارت در این شهر شد.
منطقه تجاری آزاد اروند
ساخت راه آهن شهر آبادان موجب شد تا اقتصاد در این شهر روندی رو به رشد داشته باشد. ساخت راه آهن این شهر به صنعت فولاد آبادان و شهرهای همسایه کمک به سزایی کرد.
راه آهن آبادان

سینما رکس آبادان

مورخان معتقدند وجود مردم آبادان در شکل گیری نظام جمهوری اسلامی تاثیر فراوانی داشته است. قربانی شدن400 آبادانی بی گناه که به منظور دیدن فیلم به سینما رکس رفته بودند، خشم مردم آبادان از حکومت پهلوی را دو چندان کرده بود.
سینما رکس آبادان

نگاهی به آبادان در دفاع مقدس

خسارات جانی و مالی زیادی در جنگ 8 سال دفاع مقدس به آبادان وارد شد. این شهر مدام مورد هجوم و حملات زمینی و هوایی ارتش عراق قرار می گرفت. در این حملات پالایشگاه ها، فرودگاه، نیروگاهها، ساختمان ها و مردم زیادی  آسیب دیدند. بمباران و بمبهای شیمیایی موجب شد تا آبادانی ها زادگاه خویش را ترک کنند. بدین ترتیب عواملی چون افزایش نرخ مرگ و میر و مهاجرت ساکنان موجب گشت تا به تدریج جمعیت این شهر کاهش پیدا کند. سرانجام  آبادان در سال 1360پس از عملیات ثامن الائمه آزاد گشت، اما آبادانی ها با شهری ویرانه رو به رو شدند که برای بازسازی اش به زمان زیادی احتیاج داشتند.
آبادان در جنگ تحمیلی

جاذبه های گردشگری آبادان

آبادان یکی از شهرهای قدیمی ایران به شمار می رود که جاذبه های تاریخی، مذهبی و گردشگری فراوانی را در آن می توان دید. طبق آنچه پیش تر گفته شد، روزهای زمستانی زمان مناسب تری برای عزیمت به این شهر زیبا می باشد. از جمله جاذبه های گردشگری آبادان می توان به:

 • سواحل زیبای رودهای کارون و اروند
 • کلیسای آبادان
 • دانشکده ی نفت آبادان
 • سینما شیرین آبادان
 • میدان فرهنگ
 • سینما نفت
 • موزه هنرهای معاصر
 • مسجد رنگونی ها
 • میدان فرهنگ
 • موزه اسناد تاریخی و خطی
 • و موزه آبادان اشاره نمود.

در ادامه، تصاویری از شهر آبادان را با یکدیگر به نظاره مینشینیم.
مسجد رنگونی ها
فرودگاه آبادان
آبادان از دید هواپیما
غروب در شهر آبادان

بافت تاریخی آبادان در خطر

بافت تاریخی آبادان در خطر

در سفر به آبادان از کجاها دیدن کنیم؟

در سفر به آبادان از کجاها دیدن کنیم؟

صنایع دستی آبادان

صنایع دستی آبادان

سینما رکس آبادان

سینما رکس آبادان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما