سردرد و درمان آن

سردرد از جمله بیماری هایی است که به دو شکل موقتی و دائمی بروز می کند. ابتلا به این بیماری دلایل زیادی دارد. برای درمان سردرد، ابتدا علل ابتلا به آن مشخص و سپس روش متناسب با آن انتخاب می شود. گاهی علت سردرد می تواند یک عامل موقتی باشد. اما در برخی موارد سردرد نشانه ابتلا به یک بیماری مزمن است.

انواع سردرد

سردرد دلایل مختلفی دارد و ممکن است شدید یا خفیف باشد. در مواردی که فرد به سردردهای خفیف مبتلا می شود، به راحتی با مصرف داروهای مسکن درمان می شود. اما زمانی که سردردها شدید می شود، ممکن است زندگی فرد را مختل کند و با دارو قابل درمان نباشد. به همین دلیل پزشکان سردرد را به انواع مختلفی تقسیم می کنند تا بهتر بتواند علت ابتلا به آن را تشخیص دهند و بهترین روش را برای درمان برگزینند. در واقع این بیماری در همه افراد به یک شکل نیست و انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 1. سردرد در دو طرف سر
 2. سردرد در قسمت بالای جمجمه
 3. سردرد انفجاری
 4. احساس سبکی در سر
 5. سردردهای پشت چشم
 6. سردرد فلج کننده
 7. سردرد هنگام خم شدن
 8. سردردهای ماهانه
 9. سردرد ناشی از عطر و ادکلن
 10. سردرد ضربه ای
 11. سردردهای خوشه ای

سردرد در قسمت دو طرف سر

در این نوع سردرد، بیمار در دو طرف سر احساس درد شدیدی دارد. علت ابتلا به این نوع سردرد، در بیشتر مواقع به دلیل وابستگی زیاد به داروهای مسکن می باشد که با ترک دارو، فرد به سردرد مبتلا می شود. داروهایی نظیر «پاراسیتامول» و «آسپرین» اگر بیش از 2 بار در هفته و یا داروی «تریپ تن» در ماه بیشتر از 10 بار مصرف شوند، احتمال بروز این نوع سردرد را افزایش می دهد. اگر درد بیش از حد باشد، در این صورت بیمار باید از مصرف خودسرانه دارو خودداری و به پزشک مراجعه کند. عموما پزشک با تشخیص علت سردرد، داروهای ضدافسردگی و ضد صرع تجویز می کند که از شدت درد می کاهد. بیمار باید به مرور زمان مصرف این داروها را کمتر کند تا به مشکلات دیگری مبتلا نشود.

سردرد-میگرن-حمله میگرن-سردرد شدید

سردرد در قسمت بالای جمجمه

زمانی که فرد با اضطراب و فشار روانی زیادی درگیر باشد، قسمت جمجمه به شدت دچار درد می شود. در 50 تا 70 درصد مواقع، همه افراد یک بار این نوع سردرد را تجربه می کنند که با احساس فشار در قسمت بالا یا کنار سر همراه است. در بسیاری از مواقع ممکن است عاداتی از قبیل دندان قروچه در زمان خواب موجب سفت شدن عضله فک شود. در نتیجه یکی از عوامل ابتلا به سردرد در قسمت بالای جمجمه می تواند دندان قروچه باشد. همچنین اگر فرد به مدت طولانی سر خود را بالا نگه دارد، عضله گردن و شانه دچار خستگی مفرط می شوند. این امر بر روی اعصاب سر تاثیر منفی می گذارد که موجب بروز سردرد می شود.

این نوع سردرد می تواند با استفاده از دارو نیز درمان شود. همینطور با قرار گرفتن در هوای تازه، ورزش های یوگا، ماساژ و حمام داغ می توان شدت سردرد را کمتر کرد.

سردرد انفجاری

زمانی فرد به سردرد انفجاری مبتلا می شود که در قسمت جلوی سر احساس زُق زُق یا گنگی می کند. همچنین تب، احساس فشار در قسمت سر، آبریزش و قرمز شدن چشم از دیگر علائم ابتلا به این نوع سردرد است. براساس نظر متخصصین، دلیل بروز به این نوع سردرد، ابتلا به بیماری سینوزیت، مسدود یا ملتهب شدن پشت چشم، بینی و گونه ها می باشد. این بیماری به دلیل عفونت باکتریایی یا ویروسی، در فصل زمستان حادتر می شود. افرادی که به بیماری سینوسی مبتلا هستند، مجرای تنفسی آنها متورم می شود که این امر مانع از تخلیه خلط می گردد. در نتیجه خلط در گلو باقی می ماند و موجب عفونی شدن ناحیه گردن و سر می شود. سردرد یکی از علائم ابتلا به این بیمار است. 

زمانی که پزشک علت سردرد را بیماری سینوسی تشخیص دهد، با تجویز داروهایی از قبیل ایبوبروفن یا پاراسیتامول به کاهش سردرد کمک می کند. اگر مدت ابتلا به سردردهای سینوسی بیشتر از 10 تا 14 روز باشد، برای درمان آن باید داروهای آنتی بیوتیک مصرف شود.


احساس سبکی در سر

یک نوع دیگر از سردرد، احساس سبکی در قسمت سر می باشد که ممکن است حالت تهوع و اضطراب نیز به همراه آن باشد. علت این نوع سردرد، عدم مصرف قهوه یا چای است. ممکن است با مصرف این نوشیدنی ها تا مدتی سردرد همچنان ادامه داشته باشد. زیرا میزان کافئین بدن کاهش یافته است. اما اگر بیمار صبور باشد، کافیئن موجود در این نوشیدنی ها، پیام رسان های شیمیایی در رگ های خونی را گشاد می کند. در نتیجه سردرد درمان می شود. بهتر است هر فرد به طور متوسط، در روز 3 فنجان قهوه و 4 لیوان چای مصرف کند. اگر مصرف فرد بیشتر از این مقدار شود، به آن اعتیاد پیدا می کند که به دنبال آن سردردها هر روز بیشتر می شوند.

درمان سردرد-علت سردرد-سردردهای شدید


سردردهای پشت چشم

زمانی که بیمار در پشت حدقه چشم، احساس درد مداوم داشته باشد، علت آن می تواند ناشی از ضعف و خستگی چشم باشد. در مواردی که این نوع سردرد تشدید می شود و تحمل درد آن خارج از توان بیمار است، باید به پزشک مراجعه کرد. زیرا ممکن است دلیل سردردهای پشت چشم، ابتلا به بیماری سرطان و یا بیماری آب سیاه باشد. با تشخیص سریع بیماری، می توان آن را به موقع درمان کرد. 
همچنین در مواردی که فرد از زدن عینک سر باز می زند، به سردردهای شدیدی مبتلا می شود. به طوری که عضله چشم که نقش آن صاف کردن عدسی و ایجاد دید شفاف است،  نمی تواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد. در نتیجه فرد به سردرد مبتلا می شود. 


سردرد فلج کننده

سردردهایی که انجام امور روزانه را سخت می کنند، اغلب به دلیل ابتلا به بیماری میگرن می باشد. اگر فرد نسبت به بیماری خود اطلاع دارد، باید با داروهایی که از سوی پزشک برایش تجویز شده است، به مبارزه با سردرد برود. عموما پزشک داروی ضد افسردگی با دوز پایین به نام «آمی تریپتیلین» را تجویز می کند. افراد مبتلا به میگرن، زمانی که به سردرد مبتلا می شوند، به شدت به نور حساسیت پیدا می کنند. به طوری که با قرار گرفتن در معرض نور، سردرد آنها شدیدتر می شود. 
در برخی موارد ممکن است تغییرات آب و هوایی یا رژیم غذایی موجب بروز این نوع سردرد شود. سردردهای فلج کننده از قسمت عصب اصلی در صورت شروع می شود و ساعت ها طول می کشد. در برخی مواقع این نوع سردرد فرد را چندین روز درگیر خود می کند. با دراز کشیدن در یک اتاق تاریک و ساکت، سلول های عصبی آرام تر می شوند. ورزش کردن هم تاثیر زیادی در درمان سردردهای فلج کننده دارد.

سردرد هنگام خم شدن

در مواقعی که فرد به هنگام تکان دادن و یا خم کردن سر، دچار سردرد می شود، می تواند از مایعات استفاده کند. چرا که این نوع سردرد ناشی از کاهش آب بدن است. مصرف نکردن مایعات باعث می شود تا الکترولیت خون مانند سدیم، کلراید و پتاسیم کم شود. همچنین کم آبی باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود. در نتیجه میزان اکسیژن و خونی که باید به مغز برسد، کمتر می شود. بنابراین سردرد یکی از علامت های هشداردهنده  است که از سوی مغز ساطع می شود. برای پیشگیری از این نوع سردرد، بهتر است در طول روز 6 تا 8 لیوان آب مصرف شود.


سردردهای ماهانه

اغلب سردردهای ماهانه به صورت زُق زُق بروز می کنند. به طوری که بیمار احساس می کند رگ های قسمت سر بیشتر از سایر نواحی بدن نبض دارند. در بسیاری از موارد این سردرد با حالت تهوع و حساسیت به صدا و نور همراه است. بانوانی که در آستانه قاعدگی و یا یائسگی هستند، میزان استروژن بدن آنها تا حد زیادی کم می شود. استروژن موجود در خون باعث حساس شدن رگ ها در قسمت مغز می شود و آنها را اسپاسم می کند. به همین دلیل به سردرد مبتلا می شوند. اگر علت سردرد کمبود استروژن باشد، با داروهایی که حاوی این عنصر هستند، براحتی می توان سردردهای ماهانه را درمان کرد. برای درمان خانگی هم می توان از دمنوش بابونه استفاده کرد.


سردرد ناشی از عطر و ادکلن

افرادی که به عطر و ادکلن آلرژی دارند، ممکن است به دردهای زُق زُق کننده مبتلا شوند. عطرها حاوی مواد شیمیایی هستند که برخی افراد توانایی تحمل آن را ندارند و به سردرد مبتلا می شوند. در واقع ماده موجود در ادکلن و عطر بر روی گردش خون در ناحیه مغز تاثیر دارد. افراد حساس به ادکلن و عطر، می توانند از روغن دارچین و میخک استفاده کنند. 

سردرد ضربه ای

 زمانی که بیمار به دردهای شدید در ناحیه شقیقه، گونه و چشم مبتلا می شود، به آن سردرد ضربه ای گفته  می شود. این نوع سردردها در مدت کوتاهی برطرف می شوند. در نهایت بین 30 دقیقه تا 4 ساعت طول می کشد تا سردرد ضربه ای درمان شود. در صورت ابتلا به این نوع سردرد، بهتر است آن را تحمل کرد و از مصرف دارو تا حد ممکن خودداری شود.


سردردهای خوشه ای

 سردرد خوشه ای در ساعت مشخصی از روز بروز می کند. از علائم آن می توان به آبریزش و قرمزی شدید چشم اشاره کرد. به طوری که پلک توانایی حرکت ندارد و حالت افتاده پیدا می کند. سردرد خوشه ای بیشتر در مردان دیده می شود. دلیل ابتلا به این نوع سردرد، وجود ناهنجاری در هیپوتالاموس (قسمتی از مغز که ترشح هورمون ها و مواد شیمیایی مختلف را هماهنگ می کند) می باشد. 
در این صورت پیغام های مختلفی به مغز مخابره می شود که در نتیجه باعث گشاد شدن عروق خونی می شود. سردرد خوشه ای اغلب مداوم و مکرر می باشد. برای درمان آن بهتر است از مصرف پنیر، پرتقال، شکلات و قهوه با معده خالی خودداری کرد. اگر میزان مصرف آب روزانه نرمال باشد و فعالیت های ورزشی به طور مرتب انجام شود، احتمال ابتلا به سردردهای خوشه ای کاهش می یابد.

سردرد میگرن_سردرد خفیف-شدت سردرد


درمان طبیعی سردرد

با توجه به تاثیر مطلوبی که داروهای گیاهی در درمان برخی بیماری ها دارد، می توان برای درمان سردرد از این داروها استفاده کرد. از جمله درمان های گیاهی که در درمان سردرد موثر هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:


آروماتراپی (Aromatherapy)

اروماتراپی به معنای درمان با استفاده از بوی خوش است. در این روش، با استفاده از روغن های معطر می توان به راحتی سردرد را درمان کرد. نحوه استفاده به این صورت است که ابتدا باید روغن های معطر را بر روی پوست مالید و سپس بخوبی آن را ماساژ داد. همچنین با استنشاق این روغن ها، سیستم عصبی تحریک می شود و در نتیجه درد تسکین می یابد. 
یکی از روغن های موثر در درمان سردرد، روغن اسطوخودوس است که برای استفاده از آن باید تنها چند قطر از روغن را در یک وان آب گرم ریخت و سپس به مدت 20 دقیقه در آن دراز کشید. اگر این کار برای چند بار تکرار شود، نه تنها سردردها درمان می شود، بلکه از بروز مجدد آن هم پیشگیری می شود.


مصرف دمنوش بابونه

بابونه تاثیر زیادی در درمان سردرد دارد. در مواردی که فرد به میگرن مبتلاست، در زمان حمله میگرنی می تواند از این دمنوش استفاده کند. بابونه حاوی ماده ای به نام پارتنولید (Parthenolide) است که این ماده حملات میگرنی را دفع می کند.


ورزش یوگا

ورزش یوگا بیشتر به منظور آرامش روحی کاربرد دارد. افرادی که به اضطراب و استرس های بی دلیل مبتلا هستند و گاه و بی گاه سردردهای شدید به سراغ آنها می آید، می توانند با انجام ورزش یوگا، میزان فشار و استرس ها را کمتر کنند. در نتیجه سردردهای آنها نیز کاهش می یابد. 


هیپنوتیزم

هیپنوتیزم تاثیر زیادی در رفع سردردهای شدید دارد. زمانی که علت سردرد گرفتگی عضلات است، با انجام این روش می توان به راحتی آن را درمان کرد. البته تاثیر هیپنوتیزم بر درمان سردرد، به میزان تاثیرگذاری این روش بر فرد بستگی دارد.

تسکین سردرد در دوران بارداری !

تسکین سردرد در دوران بارداری !

علت سردرد های بعد از غذا کشف شد

علت سردرد های بعد از غذا کشف شد

دارم از سردرد می میرم

دارم از سردرد می میرم

این بیماری‌ ها با سرگیجه معلوم می شود

این بیماری‌ ها با سرگیجه معلوم می شود

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما