میگرن

میگرن نوعی سردرد شدید است که به صورت تپش و ضربه ای رخ می دهد. زمانی که فرد به حملات میگرن مبتلا می شود، علائمی از قبیل سردرد شدید، حالت تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا در وی ظاهر می شود. گاهی حملات میگرنی ساعت ها به طول می انجامد. به طوری که زندگی روزانه بیمار را مختل می کند.

انواع میگرن

حملات میگرنی همراه با علایم حسی هشداردهنده، چون صاعقه‌ها و فلاش‌های نور،  نقاط کور و یا کرخ شدن دست‌ها و پاها بروز می کند. میگرن انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

میگرن به ‌همراه تشعشع نور

در این نوع میگرن علایم هشدار‌دهنده‌ای که به تشعشع نور معروف هستند، ظاهر می شود. یک سوم بیماران مبتلا به میگرن، از تشعشات نور رنج می برند. در این نوع مشکلات بینایی (از جمله دیدن تشعشعات نور) و خشکی در گردن، شانه‌ها و یا پاها رخ می دهد.

میگرن بدون تشعشعات نور

اگر بیماران سردردهای شدید و مکرر داشته باشند به طوری که با فشار روانی، حالت های عصبی و یا بی تحرکی به سردردهای شدید مبتلا شود، اما سایر علائم تشعشع نوری را نداشته باشد، به میگرن از نوع بدون تشعشات نور مبتلا شده است.

میگرن بدون سردرد

زمانی که بیمار به سردرد مبتلا نمی شود، اما تمام علائم تشعشع نوری را دارد، به آن میگرن بدون سردرد گفته می شود. این نوع سردرد خفیف تر از دو نوع قبلی است که کمتر بروز می کند.

میگرن-سردرد-علائم میگرن


علایم بیماری میگرن

علائم ابتلا به بیماری میگرن در همه افراد به یک شکل ظاهر نمی شود و ممکن است در گروهی از بیماران، تنها چند علامت و مشخصه ظاهر شود. البته برخی علائم در میان همه بیماران مبتلا به میگرن، یکسان است. از جمله می توان به سردردهای ضربان دار و پرتپش اشاره کرد که در 90 درصد بیماران دیده می شود. همچنین در حملات میگرن، سردرد از یک طرف سر، به طرف دیگر حرکت می کند و یا جلوی سر و یا کل سر را تحت تاثیر قرار می دهد. از دیگر علائم سردرد می توان به مواردی همچون حساسیت به نور، صدا، بو، سرگیجه، تاری دید، اسهال، تب (در موارد نادر دیده می شود)، حالت تهوع، استفراغ، معده درد و یا شکم درد، کاهش اشتها، احساس سرما و یا گرمای شدید، رنگ پریدگی و خستگی اشاره کرد.
سردردهای ناشی از میگرن تا 4 ساعت ادامه پیدا می کنند. اما زمانی که بیمار به میگرن حاد مبتلا باشد، ممکن است سردردها تا یک هفته ادامه داشته باشد. البته طول مدت سردردها در همه بیماران به یک اندازه نیست. معمولاً این عارضه 2 تا 4 بار در ماه ظاهر می شود. البته ممکن است برخی از بیماران، تنها یکبار در ماه و یا در سال به حملات میگرن مبتلا شوند. 

دلایل ابتلا به میگرن

ابتلا به میگرن دلایل مختلفی دارد که مهمترین آن، تغییرات مغزی و عوامل ژنتیکی می باشد. در برخی از موارد، افراد مبتلا، این بیماری را از والدین به ارث می برند. پژوهشگران بر این باورند که چندین عامل در بروز بیماری میگرن موثر است. این عوامل عبارتند از:

  1. استرس های عاطفی: افرادی که در معرض مداوم فشارهای روحی و عاطفی قرار دارند، خطر ابتلا به میگرن در آنها افزایش پیدا می کند. همچنین فشارهای روانی و عصبانیت نیز احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
  2. آلرژی به مواد شیمایی موجود در مواد غذایی: در تمامی مواد غذایی و نوشیدنی های بسته بندی شده، از مواد افزودنی و شیمیایی استفاده می شود. پنیرهای مانده و قدیمی، غذاهای فرآوری شده، غذاهای شور، نوشیدنی های الکلی که از مواد افزودنی همچون نیترات، گلوتامات و ... استفاده می شود امکان ایجاد سردرد را در فرد تشدید میکنند. ممکن است برخی افراد نسبت به این مواد آلرژی داشته باشند. در این صورت به میگرن مبتلا می شوند.
  3. کافئین: استفاده بیش از حدِ مواد غذایی حاوی کافئین، موجب ابتلا به سردردهای میگرنی می شود. در صورتی که فرد سابقه این بیماری را داشته باشد، بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین، به سردردهای میگرن مبتلا می شود. علت این امر، تغییرات ناگهانی سطح کافئین است. در حالت عادی این عنصر به تسکین سردرد کمک می کند.
  4. تغییر در الگوی خواب: بی خوابی و یا زیاد خوابیدن تاثیر زیادی در بروز سردردهای شدید دارد و به نوعی، محرک بیماری میگرن محسوب می شود.
  5. عوامل جسمی: در صورتی که فعالیت بدنی زیاد شود، موجب تشدید سردرد می شود. اگر این نوع فعالیت ها ادامه پیدا کند، به مرور زمان به بیماری میگرن، تبدیل می شود. 
  6. تغییرات محیطی: تغییرات آب و هوایی تاثیر زیادی در بروز سردرد دارد. برای مثال افرادی که از نقاط مرطوب به مناطقی با آب و هوای خشک سفر می کنند، معمولا به سردردهای شدید میگرنی مبتلا می شوند. 
  7. مصرف داروهای خاص: برخی داروها در تشدید سردرد و در نهایت، ابتلا به میگرن تاثیر زیادی دارند. از جمله می توان به داروهای ضدبارداری و بازکننده عروق خونی اشاره کرد.
  8. تغییرات هورمونی: بانوان در معرض تغییرات هورمونی قرار دارند. بویژه در دوره قاعدگی که هورمون های بدن افزایش پیدا می کنند. همچنین زمانی که زنان به سن یائسگی می رسند و هورمون پروژسترون در آنها کاهش می یابد، احتمال ابتلا به میگرن در آنها بیشتر می شود.

تشدید میگرن-مشخصات میگرن-پیشگیری از میگرن


پیشگیری از ابتلا به میگرن 

میگرن نوعی بیماری است که منجر به مرگ نمی شود و ممکن است فرد سال ها با آن زندگی کند. اما از آنجا که در زمان ابتلا به این بیماری، زندگی افراد به طور کلی مختل می شود و تحمل آن غیرممکن است، پیشگیری از ابتلا به میگرن و درمان آن ضرورت پیدا می کند. برخی از راه های کنترل میگرن به صورت زیر می باشد:


کنترل استرس

فشارهای روانی به عنوان مهمترین عامل ابتلا به میگرن محسوب می شود. با کاهش فشارهای روانی می توان از سردرد جلوگیری کرد. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، می توانند با تغییر روش های زندگی، استرس های طول روز را کنترل کنند. کاهش استرس کار راحتی نیست و نمی توان بدون راهکارهای موثر، به آن رسید. برای کاهش استرس می توان از روش هایی همچون مدیتیشن، ماساژ و طب سوزنی استفاده کرد.


دوری از محرک های میگرن

از جمله عوامل دیگری که موجب تشدید سردردهای میگرنی می شود، عطرها و خوراکی های آلرژی زا هستند. افرادی که به میگرن مبتلا هستند، باید از این موارد اجتناب کنند.


خودداری از مصرف دخانیات

دخانیات یکی از عوامل اصلی ابتلا به میگرن می باشد. افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. با ترک سیگار، می توان از میگرن پیشگیری کرد.

ورزش و فعالیت بدنی

فعالیت بدنی و ورزش های ملایم یکی از روش های موثر برای پیشگیری از ابتلا به میگرن می باشد. افرادی که به طور مداوم در طی روز نیم ساعت پیاده روی می کنند، کمتر در معرض ابتلا به میگرن قرار می گیرند. البته باید توجه داشت که ورزش و فعالیت بدنی بیش از حد سنگین نباشد. در این صورت به جای پیشگیری، سردردهای میگرن تشدید می شود.

تغذیه مناسب

 
تغذیه یکی از مهمترین راه های کاهش سردردهای میگرنی می باشد که موجب تنظیم قند خون می شود. در نتیجه سردردهای ناشی از گرسنگی کاهش پیدا می کند. افرادی که به میگرن مبتلا هستند، در زمان گرسنگی، به سردردهای شدید مبتلا می شوند. همچنین با مصرف مایعات به اندازه کافی، می توان از بروز سردرد جلوگیری کرد. با تغذیه سالم، وزن بدن نیز کاهش پیدا می کند که این امر در پیشگیری از میگرن تاثیر زیادی دارد.

درمان میگرن-نشانه های میگرن-علت میگرن


درمان میگرن

روش هایی که برای پیشگیری از میگرن گفته شد، می توانند به عنوان راه حل های درمانی نیز ذکر شوند. در عین حال، استفاده داروها نیز از دیگر روش های درمان میگرن می باشند. دو نمونه دارو که به کاهش سردردهای میگرن کمک میکنند، عبارتند از:

  1. آسپرین و ایبوبروفن به عنوان داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی محسوب می شوند که می توانند سردردهای میگرن را درمان کنند. اما نباید در مصرف آنها زیاده روی شود. چرا که موجب اعتیاد شدید بیمار به این داروها می شود.
  2. داروهای افزایش استروژن نیز برای گروهی از بانوان کاربرد دارد. با توجه به اینکه کاهش استروژن موجب بروز سردردهای ناشی از میگرن می شود، با مصرف داروهای افزایش استروژن می توان این بیماری را موقتا درمان کرد. 
با سردردهای میگرنی چه کنیم ؟

رهایی از سردردهای میگرنی

با سردردهای میگرنی چه کنیم ؟

با تغذیه به جنگ میگرن بروید

با تغذیه به جنگ میگرن بروید

آیا رابطه ی جنسی به درمان میگرن کمک میکند؟

آیا رابطه ی جنسی به درمان میگرن کمک میکند؟

علائم میگرن در کودکان

علائم میگرن در کودکان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما