گردنه حیران و طبیعت حیران کننده اش!

گردنه حیران از جمله پرجاذبه ترین نقاط گردشگری ایران به شمار می رود. این منطقه خوش آب و هوا که بهشت آسیا نیز نام دارد، در غرب استان گیلان واقع شده است. تله کابین گردنه حیران، هرساله گردشگران زیادی را جذب این نقطه می نماید.

سرفصل های نوشتار

  • گردنه حیران
  • جمعیت در گردنه حیران
  • طبیعت زیبای گردنه حیران
  • برترین جاذبه گردشگری روستای حیران
  • جاذبه های گردشگری گردنه حیران
  • کشت و زرع در گردنه حیران
  • چه زمانی به گردنه حیران سفر کنیم؟
  • چشمه آب گرم علی داشی

گردنه حیران

در 30 کیلومتری شهرستان آستارا، روستایی زیبا با طبیعتی حیران کننده واقع شده است. این روستای ییلاقی  که دارای تابستان هایی با آب و هوای معتدل و زمستان هایی سرد و کوهستانی می باشد، "حیران" نام دارد. روستای حیران دارای سه قسم می باشد.حیران علیا، حیران وسطی و حیران سفلا سه جزء اصلی و سازنده ی این روستا به شمار می روند. این روستای خوش آب و هوا در غربی ترین نقطه ی استان گیلان واقع شده است. این روستا دارای عظمتی به وسعت 2200 هکتار می باشد که 1200 هکتار از آن متعلق به اشخاص و 1000 هکتار باقی مانده از جمله اموال منابع ملی به شمار می رود.

نمایی از روستای حیران

جمعیت در گردنه حیران

به طور تقریبی 70 خانوار در روستای حیران به طور دائم ساکن هستند.  طی تحقیقات اداره ی آمار، تعداد نفرات بومی در این روستا از 300 نفر تجاوز نمی کند، اما این روزها خوشی آب و هوا در این ناحیه، روستای حیران را به منطقه ای ییلاقی بدل ساخته است که به شدت مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. گردشگران زیادی در فصول بهار و تابستان به این منطقه  ییلاقی مهاجرت مینمایند. افزایش ساخت و سازهای مدرن  در این روستای پر جاذبه حاکی از همین مطلب می باشد. میزان جمعیت تقریبی در گردنه حیران که در فصول گرم سال به صورت ییلاقی در این منطقه سکنی میگزینند، بالغ بر 2000 نفر می باشد. به طور تقریبی نزدیک به 1 میلیون نفر  در سال برای استفاده از طبیعت زیبای گردنه حیران به این منطقه سفر می کنند. مردم این روستا هرساله در فصول  بهار و تابستان به کشاورزی پرداخته و علاوه بر این به منظور خدمت رسانی به حال گردشگران و مسافران رستوران ها و مغازه هایی را برپا می کنند.

افزایش جمعیت در روستای حیران

طبیعت زیبای گردنه حیران

گردنه حیران که به "بهشت ایران" معروف می باشد، از یک سو به دلیل استقرار کوه های بلند قامت و سبزپوش  و از سویی دیگر به علت وجود دره ی نسبتا کم عمق و زیبای این ناحیه که توسط گیاهان مرتفعی پوشیده شده است و هم چنین گذر رود آستارا - آقچای از میان آن،  دارای چشم اندازی فوق العاده می باشد. طبیعت زیبای گردنه حیران سبب شد تا نام این روستا به عنوان یکی از اماکن برتر گردشگری ایران ثبت گردد. خوشی آب و هوا در گردنه حیران علاوه بر جذب گردشگران موجب ساخت بناهای تفریحی - گردشگری فراوانی  در این منطقه نیز شده است.

مناطق تفریحی در گردنه حیران

برترین جاذبه گردشگری روستای حیران

گردنه حیران مهم ترین عامل جذب توریست در این منطقه است. این گردنه در میان جاده ی ارتباطی شهرهای اردبیل - آستارا واقع شده است و یکی از مناطق حفاظتی استان گیلان به شمار می رود. گردنه حیران در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا واقع شده است. این گردنه همواره توسط ابر و مه احاطه شده است. علت وجود ابر و مه های دائمی در گردنه حیران، میزان رطوبت بالای دریای خزر می باشد که همواره به سمت این گردنه در حرکت است. 

کوه ها و دره ی گردنه حیران

جاذبه های گردشگری گردنه حیران

اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان با فراهم آوردن تسهیلات و امکانات مناسب موجب جذب هر چه بیشتر گردشگران در گردنه حیران شده است. ساخت تله کابین گردنه حیران در سال 1390  از جمله مهم ترین اموری بود که اداره میراث فرهنگی و گردشگری برای این منطقه در نظر گرفت. ساخت تله کابین در این منطقه موجب گشت تا صنعت گردشگری در گردنه حیران بیش از پیش رواج پیدا کند و به شمار  گردشگران این ناحیه  به منظور لذت بردن از مناظر  بکر و طبیعی افزوده شود.

تله کابین حیران

کشت و زرع در گردنه حیران

خاک حاصلخیز گردنه حیران سبب گشته تا کشت محصولاتی همچون برنج، ذرت، گندم، میوه های دانه دار، صیفی جات، مرکبات و فندق در این منطقه رواج داشته باشد. بومیان روستای حیران در گوشه و کنار  گردنه حیران به منظور فروش عسل طبیعی و تمشک وحشی بساط گسترانیده اند. هم چنین جشنواره ای با نام " خواص گیاهان دارویی" در دهکده گردشگری حیران برپا شد.

کشت و زرع در گردنه حیران

چه زمانی به گردنه حیران سفر کنیم؟

گردنه حیران از جمله اماکنی می باشد که در هر یک از فصول سال دارای طبیعتی چشم نواز و منحصر به فرد است. اگر عاشق سبزی، زندگی و طراوت هستید، بهار و تابستان بهترین فصول برای سفر می باشد، اما اگر رنگ بازی پاییز شما را مسحور می کند، پیشنهاد می کنیم حتما در این فصل به گردنه حیران سر بزنید. اگر به برف و سرمای هوا علاقمند هستید، می توانید مسافر زمستانی این گردنه باشید. 

گردنه حیران در فصل بهار

گردنه حیران در فصل تابستان

گردنه حیران در فصل پاییز

گردنه حیران در فصل زمستان

چشمه آب گرم علی داشی

چشمه آب گرم علی داشی از جمله چشمه های آب گرم استان گیلان می باشد که در روستای گیلده واقع شده است. این روستا در 5 کیلومتری روستای حیران می باشد. هرساله تعداد زیادی از گردشگران، ساکنان استان گیلان و آذربایجان به این چشمه سر می زنند. چشمه علی داشی علاوه بر دارا بودن جاذبه ی گردشگری، مکانی مناسب برای درمان دردهای مفصلی و استخوانی، روماتیسم و مشکلات اعصاب می باشد.

چشمه علی داشی گیلده

مکان های تفریحی مناسب تابستان

انتخاب مقصد مناسب برای سفرهای تابستانه

مکان های تفریحی مناسب تابستان

آبشار قاران قلوخ

آبشار قاران قلوخ

آبشار منصور

آبشار منصور

آبشار توف سورنگان

آبشار توف سورنگان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما