گودی زیر چشم و درمان آن

گودی زیر چشم یکی از مشکلاتی است که این روزها بیشتر با آن مواجه هستیم. زیرا کار با چشم بیشتر شده است. در گذشته افراد از سایر قسمت های بدن برای کار کردن و امور روزانه استفاده می کردند. اما امروزه بیشتر کارها، با استفاده از رایانه انجام می شود. همین امر موجب شده تا عارضه گودی زیر چشم در افرادی که با رایانه سر و کار دارند، بیشتر دیده می شود.

گودی زیر چشم زیبایی صورت را از بین می برد و فرد را ضعیف و لاغر نشان می دهد. افرادی که پوست روشن تری دارند، اگر به گودی زیر چشم مبتلا شوند، این عارضه در آنها بیشتر نمود پیدا می کند. زیرا خون در زیر چشم آنها جمع می شود و نسبت به سایر قسمت های صورت که سفید است، مشخص تر می شود.

دلیل ایجاد گودی زیر چشم

 1. عوامل ژنتیکی 
 2. حساسیت فصلی
 3. نوع رژیم غذایی و یا حساست به برخی خوراکی ها
 4. نامتعادل بودن هورمون ها
 5. بالا بودن فشار خون
 6. بیماری هایی چون دیابت، تیروئید، اختلالات کلیوی و مشکلات قلبی و عروقی
 7. افزایش سن و کاهش چربی زیر چشم ناشی از آن
 8. خستگی و کم خوابی بیش از حد
 9. استفاده از عینک

گودی زیر چشم-سیاهی زیر چشم-گودی چشم

روشهای برطرف کردن گودی زیر چشم

برای برطرف کردن گودی زیر چشم عموما دو نوع درمان وجود دارد:

 1.  یکی درمانهای خانگی و استفاده از داروهای دست ساز گیاهی و خانگی
 2. دوم درمانهای پزشکی و در برخی موارد استفاده از جراحی

درمانهای خانگی گودی زیر چشم

برای درمان خانگی گودی زیر چشم می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 1. استفاده از یخ: قرار دادن یخ بر روی چشم ها موجب برطرف شدن  گودی زیر چشم می شود. زیرا یخ جریان خون در اطراف چشم را افزایش می دهد. البته این روش موقتی است.
 2. ماساژ چشم ها و اطرف آنها: ورزش دادن و ماساژ چشم ها نوعی حرکت ورزشی است که باعث به جریان افتادن خون در اطراف چشم ها می شود و شادابی را به پوست باز می‌گرداند. در نتیجه این روش می تواند گودی زیر چشم را برطرف کند.
 3. استفاده از چای کیسه ایی: برای رفع گودی زیر چشم، یکی از بهترین روشهایی که از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است، قرار دادن چای بر روی چشم ها می باشد. البته این روش زمانی تاثیر گذار است که گودی زیر چشم ناشی از کم خوابی باشد. برای این کار، می توان دو عدد چای کیسه ایی استفاده شده را در یخچال گذاشت و سپس بر روی چشم ها قرار داد تا از شر گودی زیر چشم خلاص شد.
 4. برش خیار: ویتامین کا موجود در خیار باعث به جریان افتادن خون در ناحیه زیر چشم می شود. می توان برای رفع گودی و کبودی زیر چشم، دو برش خیار را در یخچال قرار داد و سپس به مدت ده دقیقه بر روی چشم ها گذاشت.
 5. گلاب: آغشته کردن دو گلوله پنبه با مقداری گلاب می تواند به رفع گودی زیر چشم کمک کند. در این صورت باید پنبه را به مدت ده دقیقه در زیر چشم قرار داد.
 6. نعناع: این گیاه به دلیل اثر خنک کنندگی، می تواند به رفع گودی زیر چشم کمک کند. بدین صورت که باید برگ نعناع تازه را خورد کرد و به مدت پنج دقیقه بر روی چشم ها و ناحیه اطراف چشم ها گذاشت. سپس با آب سرد صورت  را شست و شو داد تا گودی زیر چشم رفع شود.

گودی دور چشم-سیاهی دور چشم-سیاهی چشم

درمانهای پزشکی

برای درمان گودی زیر چشم می توان از روش های پزشکی نیز استفاده کرد. این روش برای همیشه به این مشکل پایان می دهد. اما زمانی استفاده می شود که گودی زیر چشم حاد باشد. از جمله روش های که در درمان پزشکی برای این عارضه استفاده می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. لایه برداری: لایه برداری شیمیایی نمی تواند به طور مستقیم گودی زیر چشم را از بین ببرد. بلکه باعث روشن تر و شفاف تر شدن پوست می شود. به علاوه پوست زیر پلک را سفت می کند و در نتیجه گودی زیر چشم کمتر نمایان می شود. 
 2. لیزر درمانی: لیزر درمانی برای رفع گودی زیر چشم به صورت های مختلف انجام می شود. لیزر پلاسی پر قدرت یکی از روش های مرسوم برای درمان گودی زیر چشم است که به رفع مشکلات رنگدانه ای زیر چشم کمک می کند. لیزر درمانی ورید نوع دیگری از لیزر درمانی است که برای رفع گودی زیر چشم کاربرد دارد. این روش برای رفع مشکلات وریدی و گودی های آبی رنگ زیر چشم استفاده می شود. لیزر فرکشنال نوع دیگری از لیزر درمانی است که معمولا برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لیزر درمانی علاوه بر رفع گودی زیر چشم برای از بین بردن چین و چروک های پوست نیز مفید است. نوع لیزر درمانی که پزشک انتخاب می کند، با توجه به نوع مشکل و گودی زیر چشم بیمار می باشد.
 3. جراحی: یکی دیگر از روشهای رفع گودی زیر چشم استفاده از روش جراحی است. در این روش، پزشک با تزریق چربی ناهنجاری ها زیر چشم را از بین می برد. برای انجام این کار، بیمار به طور کامل بیهوش نمی شود، بلکه به حالت نیمه بیهوش قرار میگیرد و  جراحی بر روی او انجام می شود. پس از اینکه از این روش استفاده شد، ناحیه پلک ها تا چند روز متورم می شود.
 4. تزریق ژل: از دیگر روشهای پزشکی که برای درمان گودی زیر چشم کاربرد دارد، تزریق ژل است. این روش بیشتر در مواردی که عروق خونی یا نقاط آبی رنگ زیر پوست در زیر چشم حاد می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق ژل باعث پر شدن گودی زیر چشم می شود. در این روش از سوزن استفاده نمی شود. بلکه با استفاده از میکروکانولهای مخصوص، ژل به ناحیه زیر چشم تزریق می شود تا آسیبی به رگهای چشم نرسد.
 5. تزریق چربی: چربی بر خلاف ژل کاملا طبیعی است و از بدن خود فرد گرفته می شود. چربی گرفته شده از بدن فرد، بعد از تصفیه سازی کامل، به زیر چشم بیمار تزریق می شود. زمانی که از این روش استفاده می شود پلک ها تا چند روز بی حس و متورم می شوند. اما پس از چند روز چربی تزریق شده کاملا با چربی موجود در زیر پلک پیوند می خورد و کبودی زیر چشم را به طور کامل از بین می رود. این روش به جوان سازی و از بین رفتن چین و چروکهای پوست نیز کمک می کند.
 6. تزریق PRP: یکی دیگر از روشهای درمان گودی زیر چشم، تزریق پی آر پی به همراه چربی در ناحیه زیر چشم است. در این روش از خون بیمار، PRP پلاکتهای غنی شده برداشت و پس از سنجش غلظت آن، در زیر چشم تزریق می شود. این روش علاوه بر رفع گودی زیر چشم، موجب جوان سازی و رفع چروک دور چشم نیز می شود.

درمان گودی چشم-درمان سیاهی چشم-پیشگیری از گودی زیر چشم

تاثیر لوازم آرایش در رفع گودی زیر چشم

معمولا خانم ها برای خلاص شدن از گودی زیر چشم راحت ترین روش را انتخاب می کنند و آن آرایش کردن است. استفاده از کرمهای آرایشی به خوبی گودی زیر چشم و کبودی ناشی از آن را می پوشاند. این روش بیشتر جنبه زیبایی دارد اما نمی تواند گودی زیر چشم را به طور کامل درمان کند.
 اما در این میان می توان به چند محصول آرایشی که جنبه درمانی نیز دارند و به رفع گودی زیر چشم کمک می کند، اشاره کرد:

 •  کرمها و ژل هایی در بازار موجود است که به درمان و رفع گودی زیر چشم کمک می کند. این کرمها حاوی ترکیباتی هستند که باعث فعال شدن جریان خون و مویرگهای درون چشم می شوند. اما باید مارکهای خوب را خریداری کرد.
 • کرمهای حاوی ویتامین A، E و K علاوه بر اثر رفع کنندگی گودی زیر چشم، موجب جوان سازی پوست و رفع چروک دور چشم می شوند.


پیشگیری از گودی زیر چشم

 1. داشتن خواب کافی و مفید در طول شبانه روز
 2. نوشیدن روزانه هشت لیوان آب
 3. درمان حساسیت های فصلی 
 4. رژیم غذایی سالم؛ افزایش مصرف میوه و سبزیجات و کاهش مصرف نمک و شیرینجات
 5. عدم استعمال دخانیات 
 6. ورزش و تحرکات جسمی
از بین بردن تیرگی و پف زیر چشم

زیبایی چشمانتان را افزایش دهید.

از بین بردن تیرگی و پف زیر چشم

ترفندهای آرایشی برای پوشاندن سیاهی زیر چشم

ترفندهای آرایشی برای پوشاندن سیاهی زیر چشم

شیوه هایی برای از بین بردن گودی و پف زیر چشم

شیوه هایی برای از بین بردن گودی و پف زیر چشم

چرا زیر چشم ها سیاه می شود؟

چرا زیر چشم ها سیاه می شود؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما