کاشت مو

کاشت مو برای جبران موهای از دست رفته انجام می شود. علم زیباشناسیِ چهره، تاکید زیادی بر روی موهای یکدست و پرپشت دارد. بسیاری از افراد پس از ورود به سنین جوانی به تدریج به کم مویی و پس از آن طاسی مبتلا می شوند. ریزش مو که بیشتر در مردان دیده می شود، می تواند با دارو درمان شود. اما زمانی که فرد موهای خود را کاملا از دست داد، تنها با کاشت مو می تواند کم مویی را درمان کند.

اگر چه تاکنون روش های زیادی برای درمان کم مویی و طاسی ارایه شده است، اما هیچ یک به اندازه کاشت مو نتوانسته است، پاسخگوی نیاز بیماران مبتلا به کم مویی باشد. افرادی که به کم مویی و طاسی مبتلا می شوند، می خواهند موهای از دست رفته خود را در مدت زمان کوتاهی جبران کنند. از آنجا که روش کاشت مو به آنها کمک می کند تا نتیجه دلخواه خود را در کوتاه مدت بدست آوردند، این روش در حال حاضر بیشتر مورد استقبال بیماران قرار گرفته است.

به دلیل استقبال بسیاری از افراد مبتلا به طاسی و کم مویی از کاشت مو، این روش درمان رشد چشم گیری داشته است. کاشت مو با جراحی انجام می شود، اما در این جراحی به بی هوشی نیاز نیست. در عین حال باید با حساسیت و دقت بالایی انجام شود تا نتیجه نهایی به موهای طبیعی شباهت پیدا کند.

شرایط کاشت مو

افرادی که قصد کاشت مو را دارند باید شرایط زیر را داشته باشند:

سن

از نظر متخصصین حداقل سن برای کاشت مو، 25 سال می باشد. ممکن است برخی مراجعه کنندگان به مراکز کاشت مو سن کمتری داشته باشند. در این صورت پزشک موهای بیمار را بررسی می کند و پس از اینکه علت ریزش مو را بررسی کرد، در صورت امکان برای رویش مجدد موها دارو تجویز می کند. اگر بیمار داروها را مصرف کرد، اما هیچ نتیجه ای نگرفت، در این صورت پزشک برای کاشت مو اقدام می کند.

کاشت مو-طاسی-کم مویی

وضعیت سلامت

فاکتور بعد که برای کاشت مو اهمیت زیادی دارد، سلامت بیمار می باشد. قبل از کاشت مو، پزشک چند آزمایش را برای بیمار تجویز می کند. افرادی که به دیابت، چربی خون و فشار خون بالا مبتلا هستند، کاندیدای خوبی برای کاشت مو نیستند. این افراد پس از درمان بیماری های مذکور، می توانند برای کاشت مو اقدام کنند. همچنین افراد مبتلا به بیماری های پوستی و عفونی هم نمی توانند از روش کاشت مو استفاده کنند، مگر اینکه بیماری آنها درمان شود.

کیفیت بانک مو

بانک مو به قسمتی گفته می شود که گرافت ها (ریشه مو) از آنجا برداشته و سپس در ناحیه مورد نظر کاشته می شود. عموما قسمت پشت سر بهترین مکان برای برداشت فولیکول های مو می باشد. کیفیت و کمیّت موهایی که در قسمت بانک مو وجود دارد، تاثیر زیادی در نتیجه نهایی کاشت مو دارد. اگر در قسمت بانک مو، تراکم موها بالا باشد، پزشک می توانند به راحتی میزان زیادی از گرافت های مورد نیاز را بردارد و در قسمت جلوی سر قرار دهد. همچنین ریشه موها و استحکام آنها نیز تاثیر زیادی در نتیجه کاشت مو دارد. اگر موها استحکام بالایی نداشته باشند، پس از اینکه موها در ناحیه کم مو کاشته شدند، نمی توانند به خوبی رشد کنند و ممکن است نتیجه رضایت بخش نباشد.

میزان شلی پوست سر

پوست سر بیمار یکی از فاکتورهای تعیین کننده برای کاشت مو می باشد. پزشکان می توانند در افرادی که پوست سر آنها شل است، به راحتی گرافت های مورد نظر را بردارند. در حالی که پوست های سفت، کار پزشک را سخت تر می کند. در نتیجه ممکن است پزشک برای برداشتن گرافت ها مجبور باشد تا برش بزرگتری بر روی پوست ایجاد کند و در نتیجه تعداد بخیه ها در این قسمت بیشتر می شود. از سوی دیگر اگر پوست سر شل باشد، زمان کاشت گرافت در قسمت مورد نظر، پزشک می تواند براحتی گرافت ها را در زیر پوست قرار دهد.

نحوه کاشت مو

کاشت مو براساس میزان نیاز بیماران، ممکن است در یک یا چندین جلسه انجام شود. افرادی که به طاسی مبتلا هستند، به موهای بیشتری نیاز دارند. در نتیجه فرآیند کاشت مو برای آنها در چندین جلسه انجام می شود. هر یک از جلسات کاشت مو بین 3 تا 5 ساعت طول می کشد و در پایان کار محلی که در آن مو کاشته و محلی که از آن مو برداشته شده است، پانسمان می شود. 

کاشتن مو-ترمیم مو-کلینیک کاشت مو

انواع روش های کاشت مو

برای کاشت مو از چندین روش استفاده می شود که عبارتند از:


کاشت مو با روش FUT

کاشت مو با روش FUT با برداشت یک نوار کوچک مو از قسمت بانک مو (ناحیه پشت سر) انجام می شود. در این روش از مواد بی حسی موضعی استفاده می شود و در هر جلسه بین 1500 تا 2500 گرافت (حاوی 7000 تا 9000 تار مو)، برداشته می شود.
پس از برداشت گرافت ها، پزشک محل بانک مو را با دقت ترمیم می کند. اگر میزان برداشت گرافت ها زیاد باشد، به بخیه نیاز پیدا می کند. سپس تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو را بصورت واحد های یک، دو و یا سه تایی جدا می کنند تا برای کاشت مو آماده شوند. در فرآیند کاشت مو با روش FUT، نیاز نیست تا بیمار تمامی موهای سر خود را بتراشد. بلکه تنها قسمتی که باید مو برداشته شود، تراشیده می شود. 
پس از اینکه فولیکول ها آماده شد، پزشک آنها را به صورت دقیق و مرتب بر روی ناحیه مورد نظر قرار می دهد. البته قبل از کاشت نهایی موها، باید محل کاشت طراحی شود تا پزشک بداند گرافت ها را در کدام نواحی قرار دهد. کاشت مو با این روش بین 3 تا 5 ساعت طول می کشد و در 97 درصد مواقع نتیجه دلخواه بدست می آید.

کاشت مو با روش FIT 

در روش FIT از یک ابزار بلند و کشیده به نام «پانچ» استفاده می شود. این ابزار برای برداشتن گرافت ها کاربرد دارد. گرافت های مورد نظر معمولا از ناحیه پشت سر و بالای گوشها برداشته می شوند. در این روش شکاف ها برای برداشتن مو، ظریف تر هستند. به همین دلیل در بیشتر مواقع، محل برداشت مو به پانسمان نیاز ندارد. اما یکی از معایب کاشت مو به روش FIT این است که تعداد موهای کمتری کاشته می شود.  از اینرو برای افرادی که به طاسی مبتلا هستند و یا برای کاشت مو، به گرافت های بیشتری نیاز دارند، روش مناسبی نیست. این روش برای کاشت مو در ناحیه ابرو مناسبتر است.

کاشت مو به روش SUT

یکی دیگر از شیوه های کاشت مو، روش SUT می باشد که در این روش جای برش و زخم بر جا نمی ماند و هیچ عارضه ای نیز برای بیمار ندارد. در این روش از دستگاه ها و تجهیزات تمام اتوماتیک استفاده می شود و پزشک می تواند تا 3 برابر روش های قبلی، گرافت ها را از ناحیه بانک مو بردارد و در محل کاشت قرار دهد. به همین دلیل این روش برای افرادی که به طاسی و کم مویی شدید مبتلا هستند، مناسب است. به طوری که تنها در یک جلسه 14 هزار گرافت در محل مورد نظر کاشته می شود. 
کاشت مو با روش SUT به صورت طبیعی و با تراکم بالا صورت می گیرد. به گونه ای که دیگران قادر به تشخیص موهای کاشته شده نیستند.  در روش های قبلی، با توجه به نیاز بیمار، تعداد جلسات کاشت مو بیشتر می شد. در حالی که در روش SUT می توان تنها در یک جلسه تعداد موهای مورد نیاز را کاشت. در این روش از تیغ جراحی استفاده نمی شود و همین تا حد زیادی خونریزی را کاهش می دهد. 
کاشت مو با روش SUT به گونه است که در آن پزشک موها را با ظرافت و دقت بالایی از ناحیه بانک مو بر می دارد و سپس آنها را در محل مورد نیاز قرار می دهد. به منظور تقویت موها، پس از اتمام مرحله کاشت مو، از دستگاه های لیزری استفاده می شود که ریشه موها را تحریک می کند. در نتیجه رشد موهای کاشته شده، در مدت زمان کمتری آغاز می شود.

پیوند مو-شیوه های کاشت مو-روش های کاشت مو

مراقبت های پس از کاشت مو

نکاتی که بیماران پس از کاشت مو باید رعایت کنند، عبارت است از:

 1. بیمار باید یک روز پس از کاشت مو به کلینیک مراجعه کند تا پزشک پانسمان را تعویض کند و ناحیه سر را با سرم شستشو دهد. بیمار نباید تا 48 ساعت استحمام کند اما بعد از گذشت دو روز می تواند به حمام برود. 
 2. از دست زدن به بخیه های سر خودداری کنید. همچنین قسمت هایی که دلمه شده است، نباید دستکاری شوند. پس از گذشت چند روز این دلمه ها رفع می شوند.
 3. موهای کاشته شده دو هفته پس از جراحی، رشد می کنند که این امر نشان می دهد، کاشت مو با موفقیت انجام شده است.
 4. در برخی موارد ممکن است، ریزش مقدار زیادی از موها در هفته سوم شروع شود. در این مورد جای نگرانی نیست. زیرا ریشه موها همچنان زنده است و پس از گذشت یک ماه، موهای از دست رفته مجدد رشد می کنند. 
 5. زمانی که موهای کاشته شده می رویند، به شکل نازک و کرکی هستند که به مرور زمان، ضخیم می شوند. 
 6. ممکن است موهای قبلی بیمار به همراه موهای کاشته شده، ریزش پیدا کنند. به طوری که محل کاشت مو کم پشت از سابق دیده شود. اما پس از یک ماه، رویش موهای قبلی و موهای کاشته شده آغاز می شود و محل کاشت مو تا یک سال بعد، پرپشت خواهد شد.
 7. کاشت مو با توجه به شرایط فیزیکی و میزان نیاز بیمار به گرافت، صورت می گیرد. بنابراین افرادی که به موهای بیشتری نیاز دارند، روند کاشت مو در آنها طولانی تر می شود و یا ممکن است به جلسات بیشتری انیاز داشته باشند. در این صورت بیمار قبل از کاشت مو، باید استراحت کافی داشته باشد.
 8. پس از اتمام کاشت مو، بیمار دچار سردرد می شود که کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. بیمار می تواند با استفاده از داروهای مسکن، به سردرد خود غلبه کند.
 9. پس از کاشت مو، بیمار به یک همراه نیاز دارد تا او را به خانه برساند. پس هنگام مراجعه به کلینیک برای کاشت مو، داشتن همراه ضروری است.
 10. پس از کاشت مو، مقداری خون خشک شده با موهای پیوند شده مشاهده می شود. بیمار به هیچ عنوان نباید به این قسمت ها دست بزند.
 11. ریزش موهایی که کاشته شده اند، پس از گذشت دو الی سه هفته شروع می شود. اما اگر در روزهای ابتدا موها ریزش پیدا کند، باید با پزشک تماس گرفت. 
 12. از تماس محلی که در آن مو کاشته شده با بالشت باید خودداری کرد. در این صورت ممکن است فولیکول های مو ریزش پیدا کنند.
 13. تعریق، احتمال ابتلا به عفونت در ناحیه پیوند مو را افزایش می دهد. بنابراین بیمار باید از انجام فعالیت های سنگین یا ورزش خودداری کند. 
 14. تا زمانی که ناحیه کاشت مو بهبود نیافته است، نباید از روسری و کلاه استفاده شود. زیرا زمان بهبودی را طولانی تر می کند.
 15. قرار گرفتن در معرض نور خورشید موجب آسیب رسیدن  به موهای کاشته شده می شود. بهتر است در روزهای ابتدایی کاشت مو، از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری شود.
 16. داروهایی که از سوی پزشک تجویز می شود، باید به طور کامل مصرف شوند. پزشک اغلب داروهای آنتی بیوتیک تجویز می کند که از ابتلا به عفونت جلوگیری می کند.
 17. پس از کاشت مو، ناحیه پیشانی متورم می شود که جای نگرانی نیست و برای کاهش آن می توان از کیسه آب سرد استفاده کرد.  مصرف داروهایی همچون پردنیزولون یا تزریق آمپول دگزامتازون، تورم پیشانی را کمتر می کند
چند عامل مهم در کچلی مردان

چند عامل مهم در کچلی مردان

این شغل‌ها موجب ریزش مو می‌شوند

این شغل‌ها موجب ریزش مو می‌شوند

توقف ریزش مو با ماساژ

با 6 گام موهای‌تان را دوباره سبز کنید

توقف ریزش مو با ماساژ

کاشت مو برای ریش و سبیل مردان

کاشت مو برای ریش و سبیل مردان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما