ابولا

ابولا ویروسی کشنده می باشد که بیماری آن در کشورهای آفریقایی چون گینه، لیبریا و سیرالئون به شدت شیوع پیدا کرده است. تب، سردرد، ضعف و دردهای عضلانی از مهمترین علائم ابتلا به ویروس ابولا به شمار می رود. از کار افتادگی ارگان های متعدد بدن عامل اصلی مرگ بر اثر ویروس ابولا به حساب می آید. وزارت بهداشت کانادا به تازگی موفق به کشف واکسن ابولا شده است.

بیماری ابولا(Ebola disease) نوعی بیماری ویروسی است که یکی از انواع تب های هموراژیک ویروسی می باشد. دانشمندان به این بیماری "تب هوراژیک ابولا" نیز می گویند. در علم پزشکی ویروس ابولا به عنوان یک فلوویروس شناخته می شود. نام این ویروس از یکی از رودخانه های جمهوری کنگو ناشی می شود. جمهوری کنگو و سودان به عنوان مبداء شیوع بیماری ابولا شناخته شده اند. امروزه شیوع بیماری ابولا در مناطق گرمسیری مانند جنوب صحرای بزرگ آفریقا بیش از پیش شده است. اولین ابتلا به ویروس ابولا در سال 1976 میلادی اتفاق افتاده است. سردرد، گلودرد، تب های شدید و دردهای عضلانی از جمله شایع ترین نشانه های ابتلا به این ویروس می باشند.

ساختلار کرم مانند ویروس ابولا

اولین مورد مبتلا به ویروس ابولا

در سال 1976 میلادی، عاملی ناشناخته موجب مرگ یک راهب بلژیکی شد. محققان پس از مطالعه برروی نمونه های خون این راهب پی به ویروسی ناشناخته بردند که ساختاری کرم مانندی داشت. پژوهشگران دریافتند که مایعات بدن انسان عامل اصلی انتقال این ویروس می باشند. اسهال، استفراغ و خونریزی که از عوارض این بیماری به شمار می روند، بیشترین نقش را در شیوع ویروس ابولا دارند.

عوامل ایجاد کننده ویروس ابولا

امروزه  ابولا به یک بیماری شایع میان پستانداران بدل گشته است.  بر اساس تحقیقات دانشمندان، خفاش های میوه خوار، خوک ها ومیمون ها  از عوامل اصلی انتقال دهنده ی ویروس ابولا در سرتا سر جهان می باشند. خفاش های میوه خوار به عنوان حامل اصلی این بیماری شناخته شده اند. آنها بدون ابتلا به این ویروس، حامل و عامل اصلی شیوع ویروس ابولا در میان انسان ها می باشند. محققان پس از تحقیقات اپیدمیولوژی فراوان در یافتند که تماس انسان با مایعات بدن و خون خفاش عامل اصلی انتقال این ویروس به انسان ها می باشد.  اسهال، استفراغ، خونریزی و منی از جمله مایعات بدنی می باشند که موجب انتقال ویروس ابولا از فردی به فرد دیگر می شود.

نشانه های تشخیص بیماری ابولا

ویروس ابولا دو روز الی سه هفته پس از تماس با عوامل آلوده با نشانه های اولیه ای همچون:

  • گلودرد
  • سردرد
  •  تب شدید در بدن
  • خونریزی
  • دردهای عضلانی
  •  و بی اشتهایی مفرط  در بدن ظاهر میگردد.

تب های بالای 38 درجه اولین نشانه ی این بیماری می باشد که موجب بروز سردردهای شدید، دردهای عضلانی و ضعف بدنی می شود.  بی اشتهایی، دردهای شکمی، اسهال و استفراغ نشانه های دیگر این بیماری هستند که با  پیشرفت این بیماری در بدن ظاهر می شوند. از مهم ترین  عوارض ویروس ابولا می توان به  افت عملکرد اندام هایی همچون کلیه و کبد اشاره نمود که موجب خونریزی های شدید می شود و در نهایت مرگ آدمی را در پی دارد. 

راه های تشخیص بیماری ابولا

پیشگیری از ابتلا به ویروس ابولا

با بررسی و معاینه ی مداوم حیوانات می توان از گسترش این بیماری در جهان جلوگیری کرد.  محققان دریافتند که در صورت مشاهده خوک، خفاش و یا میمون های مبتلا به ویروس ابولا می توان با کشتن آنها و نابود کردن اجساد ایشان، مانع  گسترش این بیماری شد. استفاده از لباس های محافظتی همانند دستکش و پوتین در  موارد مواجهه با این ویروس، همچون انتقال نمونه مایعات و خون افراد مبتلا، گوشت های آلوده و تماس با بافت بدنی افراد مبتلا تا حدود زیادی از شیوع این بیماری جلوگیری می کند. هم چنین محدود کردن مبتلایان در فضایی محافظت شده عاملی موثر در جلوگیری از ابتلا به ویروس ابولا به شمار می رود.

بهبودی و درمان بیماری ابولا

طی تحقیقات ثبت شده ویروس ابولا دارای نرخ مرگ و میر بالایی در جهان  می باشد. طبق آمار  50 الی 90 درصد افراد پس از ابتلا جان خویش را از دست می دهند. متاسفانه تا کنون هیچ درمان قطعی برای بیماری ابولا کشف نشده است. تامین مایعات بدن و تزریقات وریدی به منظور کنترل الکترولیت بدن(نمک) از جمله مهم ترین کارها برای مراقب از بیماران مبتلا می باشد.  استفاده از کپسول های اکسیژن به منظور اکسیژن رسانی خارج از غشایی با هدف ارتقای عملکرد ریه و انجام آنالیز برای کمک به کارکرد کلیه ها از دیگر موارد مراقبت های ویژه به حساب می آیند. هم چنین بهره گیری از داروهای ضد انعقاد خون به منظور جلوگیری از خونریزی و  استفاده از داروهای ضد قارچ و آنتی بیوتیک ها در جلوگیری از بروز عفونت های ثانویه موثر می باشد. میتوان در کنترل بیماری ابولا از داروی زی مپ نیز استفاده نمود، اما این دارو درمان قطعی این ویروس به شمار نمی رود. کنترل علائم حیاتی بیمار به طور مداوم و روحیه بخشی به فرد دچار شده به این ویروس نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بستری نمودن بیمار در اتاق ایزوله به مدت 21 روز  در کنترل شیوع این بیماری نیز موثر است.

قربانیان ویروس ابولا

طی مدارک به دست آمده از میان 10 نفر افراد مبتلا به ویروس ابولاریا، 9 نفر محکوم به مرگ می باشند. گینه، لیبریا و سیرالئون از جمله کشورهای غرب آفریقا به شمار می روند که به شدت با این ویروس کشنده دست و پنجه نرم می کنند. متاسفانه پزشکان و پرستاران زیادی به دلیل تماس با خون و مایعات بدنی افراد مبتلا و هم چنین تماس با سوزن های آلوده به این ویروس، در معرض ابتلا قرار دارند. طبق آمار سال 2014 میلادی شمار قربانیان این ویروس بالغ بر 8 هزار نفر گزارش شده است.

افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری ابولا

ابراز نگرانی کشورهای پیشرفته از شیوع بیماری ابولا

در بحبوحه شیوع بیماری ابولا میان آفریقاییان، "باراک اوباما" رییس جمهور وقت آمریکا از دستیاران ارشد خود خواست تا تمهیداتی به منظور  جلوگیری از ورود این ویروس به آمریکا بیندیشند. هم چنین اتحادیه کارکنان پروازی فرانسه خواستار لغو تمامی پرواز های خود به مقصد آفریقا  تا زمان کنترل کامل این بیماری در کشورهای آفریقایی از جمله کوناکری(پایتخت گینه) شدند. هم چنین وزارت بهداشت کانادا با پرداخت مالی 60 میلیون دلاری خود به سازمان ملل خواهان بررسی، درمان و کنترل این ویروس همه گیر شد.

چگونه از ابتلا به این ویروس در امان بمانیم؟

با سوزن های آغشته به خون افراد مبتلا و بافت های بدنی آنها، همچون پوست بدن تماس حاصل نشود.

بدون محافظ و رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی کامل با بدن فرد فوت شده تماس برقرار نشود.

همجواری با فرد مبتلا به ویروس ابولا و لمس وسایل شخصی آنها منجر به ابتلا می شود. در نتیجه از  انجام اموری از این قبیل خودداری شود.

معاشرت با افراد مبتلا و انجام اموری هم چون دست دادن وقدم زدن باآنها حتی در روزهای اول درگیری  با این بیماری موجب انتقال ویروس ابولا خواهد شد.

از مسافرت به کشورهای اپیدمی ویروس ابولا اکیدا خودداری شود.

لباس های محافظت شده پزشکان

واکسن ابولا

اداره بهداشت کانادا وظیفه ی ساخت واکسن ابولا را بر عهده گرفت. آنها کوشیدند تا با بررسی خون افراد،  پادتن و یا RNA این ویروس را کشف نمایند. محققان کانادایی پس از یک دوره مطالعه دقیق موفق به کشف واکسن ابولا شدند. طبق آمار دریافت شده این واکسن قادر است تا مصونیت 100 درصدی در برابر ویروس ابولا ایجاد کند. این واکسن موجب مقابله سیستم ایمنی بدن با ویروس ابولا می شود. آزمایش واکسن ابولا در ماه های آوریل الی ژانویه برروی ساکنان گینه انجام شد که خوشبختانه نتایج خوبی را به همراه داشت.

واکسن ابولا

پیش‌بینی هایی برای رشد علم و فناوری در آینده

مواردی که انتظار داریم در آینده به واقیعت بپیوندد

پیش‌بینی هایی برای رشد علم و فناوری در آینده

دیوایس قابل حملی که بیماری ابولا را در بدن بیمار تشخیص می‌دهد

دیوایس قابل حملی که بیماری ابولا را در بدن بیمار تشخیص می‌دهد

با نگاه در «آینه» بیماری خود را ببینید!

با نگاه در «آینه» بیماری خود را ببینید!

چند نکته برای دوری از مریضی در حین سفر

چند نکته برای دوری از مریضی در حین سفر

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما