پوست خود را بهتر بشناسیم!

پوست انسان به عنوان وسیع ترین اندام بدن شناخته می شود که وظیفه ی محافظت از اندام های داخلی بدن را در برابر عوامل محیطی و بیرونی بر عهده دارد. پوست انسان از دولایه ی اصلی به نام های اپیدرم و درم تشکیل شده است.

پوست

پوست که در زبان انگلیسی به آن  SKIN گفته می شود یکی از اجزای دستگاه پوششی بدن می باشد. مو، ناخن ها و غشاء مخاطی از دیگر اجزای سازنده ی دستگاه پوششی بدن به شمار می روند. پوست بدن انسان ها با وسعت 2 متر مربعی خویش گسترده ترین اندام بدنی می باشد که به عنوان محافظ و مدافع اندام های داخلی، رگ و سیستم عصبی بدن در مواجهه با محیط پیرامون شناخته می شود. پوست انسان آیینه ی  اندام اوست. به طوری که همواره هر نوع تغییری درهر یک از قسمت های بدن اعم از سلامت عمومی بدن، التهابات، استرس ها، افزایش سن و... در پوست نمایان می شود.

پوست انسان

اجزای سازنده ی پوست

روپوست(اپیدرم) و درم دو بخش سازنده ی پوست بدن می باشند. اپیدرم به عنوان لایه خارجی پوست و متشکل از سلول های مسطح است. این بخش از پوست دارای ضخامت اندکی می باشد. "استراتوم کورنئوم " خارجی ترین لایه ی پوستی اپیدرم می باشد که به آن "لایه ی شاخی" گفته می شود. لایه شاخی نیز همانند اپیدرم از سلول های زنده زیادی تشکیل شده است که در هر دقیقه بالغ بر 30 هزار از این سلول ها با سلول های جدیدی که در درم تولید می شوند، جایگزین می شود. درم لایه داخلی پوست به حساب می آید که نسبت به روپوست دارای ضخامت بیشتری می باشد. غدد، عروق خونی و پایانه های عصبی فراوانی در درم وجود دارند. در زیر درم لایه ای چربی وجود دارد که به عنوان ضربه گیری قوی از سایر اندم های داخلی بدن محافظت می نماید. این گونه چربی هابه عنوان یک نوع منبع انرژی نیز شناخته می شود. غدد سباسه که در درم وجود دارند، وظیفه ی تولید ماده ای روغنی به نام سبوم را بر عهده دارند. قابلیت ارتجاعی پوست از ماده ی سبوم ناشی می شود. خاصیت ضد آبی در بدن که موجب می شود تا در وقت استحمام بدن به دلیل جذب آب ورم نکند از دیگر ویژگی های پوستی می باشد که تامین این قابلیت پوستی از جمله وظایف غدد سباسه می باشد. هم چنین پایانه های عصبی موجود در درم موجب ایجاد حس لامسه می شود. دلیل اینکه بدن انسان به دما و حرارت، ارتعاشات و درد واکنش نشان می دهد، وجود گیرنده های عصبی در سطح درم می باشد. این گیرنده های عصبی، کلیه ی تحریکات بدنی را دریافت کرده و آن را به مغز ارسال می نمایند. 

ساختار پوست

محافظت از بدن با پوست

اگرچه پوست انسان بسیار ظریف می باشد و دارای ضخامتی کمتر از 6 میلیمتر می باشد، اما به عنوان یک محافظ قوی در بدن عمل می نماید. "کراتین" به عنوان یک پروتئین فیبری از عناصر سازنده ی سطح پوست به شمار می رود. این  ماده در موها نیز وظیفه ی  ایجاد گرما و حفاظت را دارد. پوست همانند یک نگهبان از بدن انسان در برابر میکروارگانیسم ها حفاظت می کند. در صورت بروز زخم های پوستی میزان محافظ پوست از ورود مواد مضر و میکروب ها به بدن کاهش پیدا می کند. پوست به عنوان یک تنظیم کننده میزان دمای بدن نیز شناخته می شود. قرارگیری در برابر آفتاب سبب می شود تا در سطح پوست ویتامین D تولید شود. وجود این ویتامین در شکل گیری استخوان هایی مقاوم و مستحکم نقش به سزایی دارد.

واکنش های پوست بدن به محیط اطراف

با افزایش سن آدمی، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و خشک و چروکیده می شود. کشیدن قلیون و سیگار و عدم استفاده از ضدآفتاب های مناسب موجب می شود تا روند پیری پوست با سرعت بیشتری انجام شود. قرارگیری مداوم در برابر آفتاب یکی دیگر از عوامل ایجاد واکنش در سطح پوست می شود. این امر سبب می شود تا "ملانین" سطح پوست افزایش یافته و پوست تیره تر شود. ملانین اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید را دفع می کند. به همین دلیل است که ساکنان مناطق گرم و استوایی دارای پوست تیره تری می باشند. ملانین موجود در سطح پوست آنها از پوست ایشان در برابر اشعه های مضر خورشید حفاظت می کند. هم چنین در مواقع حساس و مورد نیاز، پوست بدن با افزایش ضخامت، مقاومت خویش را در برابر عوامل محیطی بالا میبرد. به طور مثال کارگران یدی دارای پوست ضخیم تری نسبت به سایر افراد می باشند.

سلول های سازنده ی روپوست( اپیدرم)

روپوست یا اپیدرم دارای 4 نوع سلول: مرده، دانه ای، خاردار و قاعده ای می باشد. سلول های مرده به عنوان فوقانی ترین  سلول ها، سطح بیرونی اپیدرم را تشکیل می دهند. سلول های مسطح مرده موجب ایجاد سطحی خشن بر پوست می شود و در هر دقیقه جایگزین می شوند. سلول های دانه ای که در علم پزشکی به آن "گرانولار" گفته می شود، نسبت به سلول های خاردار دارای سطح منعطف تری می باشند. سلول های خاردار دارای برآمدگی هایی هستند که موجب اتصال سلول ها به یکدیگر شده و انسجام پوستی را پدید می آورند. سلول های قاعده ای که به عنوان تحتانی ترین لایه ی اپیدرم شناخته می شود، مسئولیت ساخت سلول های جدید را بر عهده دارد. این سلول های تولید شده طی واکش های پوستی از سایر لایه ها گذر کرده و به سلول های مرده  تبدیل می گردد.

تیرگی سطح پوست

چگونگی ترمیم زخم های پوستی

بدن همه ی انسان ها  در طول عمر دچار ضایعه های پوستی سطحی و عمیق فراوانی شده است. ترمیم این زخم ها طی یک فرآیند پوستی انجام می شود که در ادامه ی مطلب به آن خواهیم پرداخت.

ایجاد زخم در سطح پوست موجب آسیب دیدگی رگ های خونی میان پوستی می شود. آسیب دیدگی رگ های خونی با خروج خون از سطح آسیب دیده نمایان می شود. پس از آن "فیبروبلاست ها" به منظور ترمیم زخم ایجاد شده، در محل آسیب دیدگی کلافی از جنس فیبر تولید می کنند. پس از گذر چند روز و  انقباض این کلافه، بافت پوستی جدید به منظور ترمیم پوست ایجاد می شود. در همین حین کلافه فیبری به پینه تبدیل شده و پس از تکمیل شدن روند بازسازی پوست اتفاق می افتد.

عارضه های پوستی

چگونه پوستی شفاف داشته باشیم؟

نوشیدن حداقل 7 الی 8 لیوان آب در روز به داشتن پوستی شفاف و سالم کمک می کند.

استفاده روزانه از سبزیجات، صیفی جات و میوه ها  به منظور تامین ویتامین های A ,E در بدن امری ضروری می باشد.

حمام آفتاب و سولاریوم از جمله مواردی هستند که موجب وارد شدن لطمات جبران ناپذیری به پوست بدن می شوند. حمام آفتاب ضمن افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست، موجب افزایش چین و چروک در سطح پوست  و بروز سوختگی می شود. "ملانوما" یک عارضه پوستی خطرناک می باشد که بر اثر قرار گرفتن درمعرض تابش مستقیم خورشید ایجاد می شود. این عارضه در جهان به عنوان یک تومور پوستی شناخته می شود.

استفاده از کرم های ضد آفتاب معتبر هر 2 ساعت 1 بار، پوست را در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کرده و از بروز لکه های پوستی جلوگیری می کند.

افزایش قند خون در بدن، فرآیند کلاژن سازی پوست را کاهش داده و موجب ایجاد چین و چروک در سطح پوست می شود. با رژیم غذایی مناسب و کنترل قند خون روند پیری پوست را به تاخیر اندازید.

رادیکال های موجود در دود سیگار و قلیان موجب آسیب به بافت های الاستیک پوست می شود. با دوری از دخانیات می توان پوستی شفاف داشت.

داشتن تغذیه ای چرب، هم چنین استفاده از کرم های ضدآفتاب و آرایشی که حاوی دانه های روغنی باشد، موجب بسته شدن منافذ پوست شده و احتمال بروز آکنه در سطح پوست را افزایش می دهد. شست و شوی صورت با صابون های فاقد چربی از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری می کند.

تعداد قابل توجهی از آکنه های پوستی بر اثر آلودگی سطح پوست پدید می آید. استحمام روزانه تاحدودی از بروز این جوش ها جلوگیری می کند.

فشار دادن و لمس جوش ها موجب التهاب بیشتر و افزایش تعداد آن ها می شود.

برای درمان عارضه های پوستی از قبیل: آکنه، جوش های سرسفید و سرسیاه و لک ها به پزشک مراجعه کرده و دست کم 8 هفته به پوست خود فرصت بازسازی دهید.

شفافیت و طراوت پوست

چگونه جای بخیه را برطرف کنیم؟

اکثرا پس از بهبود کامل زخم های عمیق، جای آن به صورت لک بر روی پوست باقی می ماند. روش های مدرن و سنتی زیادی برای از بین بردن جای لک وجود دارد که به چند مورد آن خواهیم پرداخت. استفاده از کرم های ترمیم کننده یکی از گزینه های پرطرفدار می باشد. PRP از دیگر روش هایی می باشد که برای بهبود زخم ها از آن استفاده می شود. استفاده از این روش به بیماران دیابتی که روند بهبودی زخم ها در ایشان با سرعت کمتری شکل می گیرد، توصیه می شود. استفاده از لیزرهایی هم چون لیزر فراکشنال از دیگر مواردی می باشد که این قبیل از عارضه ها را بهبود میبخشد. میکرودرم ابریژم از دیگر موارد پیشنهادی برای درمان جای زخم ها می باشد. استفاده از عسل یکی از روش های سنتی و تاثیر گذار برای درمان لک های ناشی از زخم ها می باشد که اتفاقا نتایج مطلوبی نیز در پی خواهد داشت.

پاکسازی پوست

عارضه های پوستی

عارضه ی استی توما: این ضایعه به تجمع چربی ها در نواحی مختلف بدن منجر می شود.

کبودی دور چشم یا کوپروز: این عارضه می تواند دلایلی از قبیل بیماری های آلرژیک، اختلال در سیستم گردش خون و مسائل ژنتیکی داشته باشد.

ایجاد ترک های پوستی: این بیماری به علت کاهش آب و چربی موجود در سطح پوست به وجود می آید.

اگزما: این عارضه دارای دو نوع خشک و مرطوب می باشد. عوامل زیادی در بروز اگزما نقش دارند که در این میان میتوان  کمبود چربی و ویتامین های مس و ید در بدن، حساسیت به مواد مختلف، استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده و شست و شوی مکرر از جمله مهم ترین عوامل ایجاد اگزما دانست.

کهیر: نمایان شدن این عارضه در سطح پوست بیانگر واکنش بدن به عوامل محیطی می باشد.

تبخال: وجود ویروس در بدن، عامل اصلی ظهور تبخال در سطح لب، چانه و گونه ها می شود.

ماسک های مفید برای پوست

اگر میزان شفافیت و روشنی پوست از جمله مسائلی می باشد که فکر شما را به خودش مشغول ساخته است، میتوانید با ماسک های خانگی و به طور طبیعی میزان ملانین سطح پوست را کاهش داده و پوست روشن تری داشته باشید. در ادامه ی مقاله نام ماسک هایی که سلامت پوست را تامین می کنند به طور خلاصه ذکر شده است.

ماسک های پوستی

  • ماسک آب برنج: این ماسک با  کلاژن سازی  مو جب جوان سازی پوست می شود.
  • ماسک سیب زمینی: این ماسک برای برطرف کردن التهابات و لک های پوستی استفاده می شود.
  • ماسک عسل: این ماسک موجب شفافیت پوست می شود.
  • ماسک جوپرک:  این ماسک برای افرادی با پوست خشک مناسب بوده و رطوبت مورد نیاز آن را تامین می کند.
  • ماسک گوجه، لیمو و خیار: این ماسک قابلیت روشن سازی پوست را دارد.
  • ماسک سفیده ی تخم مرغ: این ماسک موجب روشن سازی، از بین رفتن جوش و بسته شدن منافذ باز می شود.
  • ماسک ماست و نشاسته: این ماسک دارای خاصیت روشن سازی پوست می باشد.

نکته: کلیه ماسک های خانگی به زمانی 15 الی 20 دقیقه ای نیاز دارند تا خواص خویش را به پوست انتقال دهند. پس از 20 دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید.

چگونه پوستی سالم داشته باشیم؟

مرطوب کننده های مخصوص برای پوست چرب!

مرطوب کننده های مخصوص برای پوست چرب!

به جنگ جوش‌ها بروید

باورهای درست و نادرست درباره آکنه بزرگسالان

به جنگ جوش‌ها بروید

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب چیست؟

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب چیست؟

جوش های مزاحم روی پوست تان را از بین ببرید!

جوش های مزاحم روی پوست تان را از بین ببرید!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما