آبراهام لینکلن

آبراهام لینکلن دومین رئیس جمهور از حزب جمهوری خواه در کشور ایالات متحده آمریکا می باشد که توانست برداره داری را در این کشور ملغی کند. آبراهام لینکلن به عنوان یک شخصیت خردورز، آزادی خواه، برابری طلب، خواهان برقراری دموکراسی و احیاگر اندیشه‌های والای انسانی در جهان شناخته شده است. وی در سخنوری قدرت تاثیرگذاری داشت که همین امر موجب محبوبیتش در میان مردم امریکا و نهایتا ریاست جمهوری اش گردید.

زندگی آبراهام لینکلن در موارد زیر خلاصه می شود:

  1. زندگی نامه آبراهام لینکلن
  2. ورود آبراهام لینکلن به سیاست
  3. ادامه تحصیل و شغل وکالت
  4. ورود به کنگره ممالک آمریکا
  5. دوران ریاست جمهوری آبراهام لینکلن

زندگی نامه آبراهام لینکلن

دوران کودکی آبراهام لینکلن

آبراهام لینکلن در ۱۲ فوریه ۱۸۰۹ میلادی در شهر کنتاکی، در یک خانواده فقیر به دنیا آمد. پدر آبراهام، توماس لینکلن و مادرش ننسی هانکز بود. آنها در یک کلبه‌ چوبی در مزرعه سینکینگ اسپرینگ زندگی می کردند. پدر آبراهام لینکلن برای رهایی از شرایط بد مالی، مدتی بعد به همراه خانواده، به ایندیانا رفت. او در یک دهکده، خانه ای چوبی، بدون در و پنجره ساخت که کف آن را با علف های وحشی پر کرده بود. تمام دارایی خانواده آبراهام لینکلن را چند چهارپایه، یک میز و یک کتاب مقدس تشکیل می داد.

مادر آبراهام لینکلن زنی مهربان بود که در خانه به فرزندش خواندن و نوشتن می آموخت. آبرهام تنها سه ماه به مدرسه رفت. اما از آنجا که باهوش و بااستعداد بود، توانست عباراتی از کتاب مقدس را بخواند. او در 10 سالگی مادرش را از دست داد. مدتی بعد، پدرش ازدواج کرد. نامادری آبراهام لینکلن، زنی مهربان و خوش اخلاق بود که با سه فرزند خود به کلبه کوچک آنها آمد. او، آبراهام را برای مطالعه و درس خواندن تشویق می کرد و بسیاری از اصول اخلاقی را به وی آموخت. شخصیت نامادری چنان در آبراهام لینکلن رخنه کرد که بعدها لینکلن از اون به عنوان «فرشته حیات» یادکرد. 

آبراهام لینکلن علاقه زیادی به کتاب خواندن داشت. او در کودکی کتابی پاره و کهنه از جورج واشنگتن (اولین رئیس جمهور آمریکا) را پیدا کرد. آن را به دقت خواند. از همان زمان بود که آبراهام لینکلن شیفته شخصیت واشنگتن شد و همین امر موجب شد تا اساس فکری و شخصیتی اش برای به دست گرفتن قدرت، شکل بگیرد.

آبراهام لینکلن-آبراهان-لینکلن

دوران جوانی آبراهام لینکلن

آبراهام لینکلن در سن 18 سالگی در یک مغازه کوچک مشغول کار شد. محل کار در چند کیلومتری خانه قرار داشت. در فاصله بین محل کار و خانه، یک دادگاه قرار داشت که صبح ها در ملأعام قاضیان، دادستانها و متهمان جلسه برگزار می کردند. آبراهام لینکلن قبل از اینکه به سرکار برود، ابتدا تمام سخنرانی ها را گوش میداد. او یک کتاب به نام «قانون اساسی تجدید نظر شده ایالت ایندیانا» را از یکی از دوستانش به امانت گرفت و با ولع تمام آن را مطالعه کرد. 
آبراهام لینکلن در سن 20 سالگی خواهرش را از دست داد و در همین زمان به ایالت ایلینوا نقل مکان دادند. او مدتی را در مزرعه کار کرد. حتی مدتی نیز کشتی بی بادبان می ساخت. از آنجا که آبراهام لینکلن کارش را به دقت انجام می داد و احساس مسئولیت زیادی می کرد، کارفرما او را برای یک فروشگاه بزرگ در نیوسالم، به عنوان متصدی برگزید. زیرا گمان می کرد آبراهام فرد خوش اخلاقی است که می تواند مشتریان بیشتری را جذب کند. آبراهام لینکلن با مشتریان رفتار خوبی داشت. او یکبار به اشتباه، 6 سنت از یک مشتری بیشتر گرفته بود و برای اینکه این پول را به مشتری برگرداند، هنگام شب، 3 مایل را پیاده رفته بود. 
آبراهام لینکلن برای اینکه بتواند سخنران خوبی شود، شنیده بود یک کتاب دستور زبان در چند کیلومتری محل زندگی اش به فروش می رسد. او برای خرید کتاب، فرسنگ ها پیاده رفت و زمانی که کتاب را خرید، شب تا صبح آن را مطالعه کرد. از آنجا که قیمت شمع گران بود، سعی کرد تا با نور تراشه های چوبی که در آتش می سوختند، کتاب را بخواند.


ورود آبراهام لینکلن به سیاست

آبراهام لینکلن با مطالعه کتابهای مختلف، به تدریج به مباحث سیاسی علاقه زیادی پیدا کرد. او برای اطلاع از امور سیاسی کشور، هر ماه مجله ژورنال لوئیزویل را خریداری می کرد. پس از مدتی صاحب کارش ورشکسته شد و آبراهام لینکلن مدتی را بیکار ماند. در همین زمان جنگ میان سرخپوستان و سفید پوستان در ایالت ایلینوا آغاز شد که سربازان داوطلب را برای جنگ استخدام می کردند. آبراهام وارد جنگ شد.
آبراهام لینکلن توانست درجه سروانی را در نیوسالم نصیب خود کند. او نسبت به سربازان با عطوفت رفتار می کرد. در زمان جنگ آبراهام لینکلن دوستان زیادی پیدا کرده بود که از او درخواست کردند تا در انتخابات پارلمانی ایالت ایلینوا خود را به عنوان نامزد نمایندگی اعلام کند. آبراهام گمان می کرد که دوستانش قصد تمسخر او را دارند تا اینکه رئیس باشگاه گویندگی (آبراهام نیز یکی از اعضای این باشگاه بود) به لینکلن اطمینان داد که مردم با شنیدن سخنان او، به شخصیتش پی خواهند برد. 
زمانی که آبراهام لینکلن در انتخابات شرکت کرد، تنها 23 سال سن داشت. با این وجود در سخنرانی هایش بسیار باصلابت صحبت می کرد. به طوری که توانست محبوبیت زیادی را از آن خود کند. او در این پیروزی موفقیتی کسب نکرد اما توانست 280 رای در نیوسالم کسب کند. همین امر موجب شد تا آبراهام لینکلن برای ورود به عرصه سیاست امیدوار شود. 
مدتی بعد آبراهام لینکلن ازدواج کرد. سرانجام آبراهام موفق شد تا به عنوان نماینده ایالت ایلینوا انتخاب شود. او در کارش مسئولیت پذیر بود و سعی می کرد تا تمامی خواست های مردم را بررسی و برآورده کند. پس از اتمام دوره نمایندگی به شهر اسپرینگفیلد که از نیوسالم بزرگتر بود، نقل مکان کرد. زندگی در شهر اسپرینگفیلد موجب شد تا آبراهام لینکلن از نزدیک زندگی رقت انگیز سیاهپوستان را مشاهده کند. از همان جوانی او تصمیم گرفته بود تا روزی قانون بردگی را لغو کند. 

رئیس جمهور آمریکا-حزب جمهوری خواه-آمریکا


ادامه تحصیل و شغل وکالت

آبراهام لینکلن مدتی را در سیاست گذراند و با حزب دموکرات به مخالفت برخاست اما در این کار شکست خورد. سپس به کار بقالی پرداخت که در این کار هم موفقیت زیادی را کسب نکرد. پس از این بود که تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و وارد رشته حقوق شد. در سال 1834، در هیأت مقنن ایالت ایلینوی انتخاب شد. از آنجا که آبراهام لینکلن تحصیلات حقوقی داشت و آثار بلکستون را خوانده بود، در سن 28 سالگی به عنوان دادستانی وارد کار دادگستری شد و پس از مدتی به عنوان یک حقوقدان شهرت یافت. 
از آنجا که کار سیاست برای او سخت شده بود، به وکالت روی آورد و با همکاری هرندون (وکیل) یک دفتر حقوقی را تاسیس کرد. آبراهام لینکلن سخنران خوبی بود و به همین دلیل در کار دفاع و وکالت موفق شد. او از وکالت افراد فریبکار خودداری می کرد. اما یکی از موکلین موفق شد تا وی را فریب دهد. آبراهام لینکلن در محضر دادگاه متوجه قضایا شد و فورا از وکالت آن شخص استعفا داد.


ورود به کنگره ممالک آمریکا

از آنجا که آبراهام لینکلن به کار خود مسلط بود، در میان مردم شهرت زیادی را به دست آورده بود. سرانجام در سال 1846 به عنوان عضو کنگره ممالک ایالات متحده برگزیده شد. در همین زمان فعالیت های آبراهام برای دفاع از حقوق برده ها و لغو برده داری آغاز شد. او توانست در سال 1850، قانون ضد برده داری را در کنگره تصویب کند. که نهایتا برده داری در کلمبیا ممنوع شد.
در سال 1856 حزب جدید التأسیس جمهوری خواه، در شهر فیلادلفی دومین کنگره عمومی خود را تشکیل داد که آبراهام لینکلن توانست با کسب 110 رأی، برای نامزدی ریاست جمهوری انتخاب شود. در همین زمان یک اتفاق عجیب موجب شد تا آبراهامیان در میان مردم فیلادلفی معروف و محبوب شود.
داستان از این قرار بود که در نزدیکی شهر فیلادلفیا، جوانی تهیدست را به جرم قتل، محاکمه کردند. مادر متهم نامه ای برای آبراهام لینکلن (که وکیل بود) نوشت و از او کمک خواست. آبراهام در دادگاه شرکت کرد. شاهد در دادگاه گفت: من در شب مهتابی دیدم که او (متهم) با یک ضربه چاقو یک نفر را کشت».
از آنجا که آبراهامیان لینکلن سابقه وکالت داشت، به تقویم مراجعه کرد و متوجه شد که زمان قتل، شب مهتاب نبوده است. به این ترتیب دروغ شاهد را ثابت و دادگاه را حیرت زده کرد. ضمن اینکه توانست جان یک بی گناه را نجات دهد، موجب شد تا لینکلن بیش از پیش در میان مردم معروف شود. سرانجام در سال 1860، آبراهام لینکلن به عنوان دومین رئیس جمهور حزب جمهوری خواه در مقابل رقیب خود پیروز شد. 

رئیس جمهور-ابراهام-لینکلن

دوران ریاست جمهوری آبراهام لینکلن

آبراهامیان لینکلن زمانی به ریاست جمهوری رسید که آمریکا درگیر جنگ های داخلی بود. او متوجه شده بود تا زمانی که برده داری لغو نشود، جنگ های داخلی نیز ادامه دارند و نمی تواند شورش ها را سرکوب کند. او از یکسو در میان جمهوری خواهان تندرو قرار داشت که مخالف نظام برده داری بودند و از سوی دیگر دموکرات های صلح طلب قرار داشتند. آبراهامیان لینکلن باید توجه هر دو حزب را به خود جلب می کرد. به همین دلیل یک راه میانه را در پیش گرفت. او مجددا برای بار دوم در سال 1864 به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا انتخاب شد. آبراهام لینکلن در مراسم تحلیف، از صلح با نواحی جنوبی آمریکا سخن گفت. اما قبل از اینکه بتواند آن را اجرا کند، توسط یک بازیگر تئاتر به نام «جان ویلکس بوث» در سالن تئاتر فورد مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در صبح روز ۱۴ آوریل ۱۸۶۵ درگذشت.

آلبرت انیشتین

بیوگرافی کوتاه از آلبرت انیشتین

آلبرت انیشتین

ماری کوری

ماری کوری

داروین

داروین

نیچه

نیچه

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما