سفید شدن پوست صورت

سفید شدن پوست صورت تاثیر زیادی بر زیبایی چهره دارد. از سوی دیگر با سفید شدن پوست صورت، افراد جوانتر به نظر می رسند. کسانی که پوست های تیره دارند، خسته تر به نظر می رسند. اما زمانی که پوست آنها روشن تر می شود، چهره آنها بشاش و زیبا می شود.

تفاوت رنگ پوست در افراد 

تیرگی پوست برای بسیاری از افراد خوشایند نیست. به طور طبیعی همه افراد پوست یکسانی ندارند. در برخی از افراد رنگ پوست سفید است و گروهی دیگر رنگ پوستشان تیره تر است. به طور کلی رنگ پوست به چهار دسته سفید، گندمی، سبزه و سیاه تقسیم می شود. البته در بین هر یک از این گروه ها درجه رنگ پوست متفاوت است. مثلا درجه رنگ پوست در میان افراد سفید پوست به یک اندازه نیست. برخی سفید پوستان، پوست روشنتری دارند و برخی پوست تیره تری دارند.

علت تفاوت رنگ پوست در افراد مختلف به چند عامل بستگی دارد:

 1. عوامل ژنتیکی و ارثی: وجود رنگدانه هایی است که در زیر پوست قرار می گیرد و عموما از نسل های قبل به ارث رسیده است. همچنین میزان «کلانین» موجب تفاوت رنگ پوست می شود.کلانین پوست در افراد سبزه بیشتر است که این امر مانع از سفید شدن پوست آنها می شود.
 2. آب و هوا و جغرافیا: آب و هوا و جغرافیا به عنوان دو فاکتور تعیین کننده در نوع و رنگ پوست هستند. اگر دقت کنیم، هموطنانی که در شمال کشور زندگی می کنند، دارای پوست سفیدی هستند در حالی که هموطنان جنوب کشور، پوست تیره ‏تری دارند. 
 3. تغذیه: تغذیه تاثیر زیادی در سفید شدن پوست صورت دارد. برخی غذاها در رنگ پوست تاثیر زیادی دارند و به مرور زمان موجب روشن شدن پوست صورت می شوند. برای مثال مصرف میوه ها و سبزیجاتی که حاوی ویتامین C هستند، تاثیر زیادی در رنگ پوست دارند.
 4. مراقبت از پوست: مراقبت تاثیر زیادی در سفید شدن پوست صورت دارد. برای مثال افرادی هنگام خروج از منزل، از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنند پوست سالم تر و شاداب تری دارند. همینطور چرب کردن پوست، آبرسانی به پوست و استفاده از ماسک های زیبایی نیز موجب سفید شدن پوست صورت می شود.

روش های سفید شدن پوست صورت

روش های زیادی برای سفید شدن پوست صورت وجود دارد که هر کس متناسب با توانایی خود می تواند از آنها استفاده کند. به طور کلی، روش هایی که به  سفید شدن پوست صورت کمک می کنند، عبارتند از:

استفاده از  لوسین های ضدآفتاب

لوسیون ها و کرم های ضد آفتاب اولین گزینه ای هستند که از تیرگی پوست جلوگیری و به سفید شدن پوست صورت کمک می کنند. برای سفید شدن پوست صورت باید قبل از خروج از منزل و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از کرم های ضد آفتاب استفاده شود. این کرم ها از نفوذ اشعه نور خورشید بر پوست جلوگیری می کنند. در نتیجه به سفید شدن پوست کمک و  تیرگی و لکه های قهوه ای رنگ را رفع می کنند.  در این میان، نحوه استفاده از کرم ها و لوسین های ضد آفتاب تاثیر زیادی بر فرآیند سفید شدن پوست صورت دارد. به این معنا که باید به شکل صحیح از کرم های ضد آفتاب استفاده شود. کرم های موثر در سفید شدن پوست صورت باید هر 2 ساعت یکبار تجدید شوند.

سفید شدن پوست صورت-روشن شدن پوست صورت-زیبایی پوست صورت

مصرف میوه ها و سبزیجات

برای روشن شدن پوست صورت می توان از روش های طبیعی استفاده کرد. با مصرف میوه ها و سبزیجات می توان پوستی روشن و شفاف داشت. مصرف میوه ها و سبزیجات نه تنها به روشن شدن پوست صورت کمک می کنند، بلکه برای سایر قسمت های بدن نیز مفید هستند و از ابتلا به بیماری های پوستی جلوگیری می کند. اگر از این روش برای سفید شدن پوست صورت خود استفاده می کنید، توصیه می شود که از غذاهای چرب و سرخ شده کمتر استفاده کنید. از جمله میوه هایی که به سفید شدن پوست صورت کمک می کنند، می توان موارد زیر را نام برد:

 1. توت فرنگی: این میوه دارای مقدار زیادی ویتامین C می باشد که به عنوان میوه ای معجزه آسا برای بهبود رنگ پوست شناخته می شود. از آنجا که ویتامین C به کلاژن سازی پوست کمک می کند، با مصرف توت فرنگی پوست صورت در مدت زمان کوتاهی جوان، شادات و روشن می شود.
 2. آناناس: این میوه نیز دارای مقدار زیادی ویتامین C می باشد که تاثیر زیادی در طراوت و شادابی پوست دارد. آناناس دارای یک آنزیم است که لکه های تیره رنگ را از روی پوست محو می کند و در نتیجه به سفید شدن پوست صورت کمک می کند.
 3. لیمو: این میوه دارای آنتی اکسیدان و اسید اسکوربیک است که در رفع تیرگی ها و سفید شدن پوست صورت تاثیر زیادی دارد. می توانید آب لیموی تازه را بر روی پوست بمالید تا لکه های تیره رنگ محو شود.
 4. گوجه فرنگی: گوجه فرنگی به طراوت و درخشندگی پوست کمک می کند و می تواند پوست را برای تولید کلاژن تحریک کند. در نتیجه به فرآیند سفید شدن پوست صورت کمک می کند.
 5. سیر: اگر چه سیر بوی بدی دارد، اما دارای یک آنتی بیوتیک طبیعی است که موجب تصفیه خون می شود. نهایتا به سفید شدن پوست صورت کمک می کند.
 6. اسفناج: برگ اسفناج دارای بتا کاروتن هستند. این ماده به سفید شدن پوست صورت کمک می کند و لکه های تیره رنگ را از بین می برد.

استفاده از کرم های سفید کننده

برای روشن شدن پوست صورت می توان از کرم های سفید کننده استفاده کرد. این کرم ها می توانند در مدت زمان کوتاه تمام تیرگی ها و لکه هایی که بر روی پوست قرار دارد را از بین ببرد. این روزها کرم های سفید کننده زیادی در بازار موجود است که هر یک ترکیبات متفاوتی از قبیل هیدرو کینون ها، ترکیبات حاوی ویتامین C و ... دارند. این محصولات به سفید شدن پوست صورت کمک می کنند. همچنین می توانند ناهمواری های سطحی پوست صورت را نیز پنهان کنند. برخی از کرم ها باید در مدت زمان طولانی استفاده شوند تا نتیجه دلخواه حاصل شود. از جمله کرم هایی که در سفید شدن پوست صورت تاثیر زیادی دارند، می توان موارد زیر را نام برد:
کرم اسکراب: کرم اسکراب دارای ذرات ذبر است که هنگام استفاده، باید به دقت بر روی پوست ماساژ داده شود. این کار باعث می شود تا سلول های مرده از روی پوست کنار زده شود و در نتیجه به سفید شدن پوست صورت کمک می کند و موجب شفاف شدن آن می شود. افرادی که پوست صورتشان مشکلات فرورفتگی و جای جوش ندارد، می توانند از این نوع کرم ها استفاده کنند. کرم های اسکراب علاوه بر تاثیری که در سفید شدن پوست صورت دارند، به درمان جوش های سرسیاه و تنظیم تعادل چربی پوست هم کمک می کنند.  
کرم های لایه بردار (پیلینگ): این کرم ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز پوست باید استفاده شوند. کرم های لایه بردار می توانند سلول های مرده روی پوست را جمع آوری و در نتیجه به سفید شدن پوست صورت کنند. اما پس از اینکه از کرم های لایه بردار استفاده شد، باید از پوست مراقبت شود. زیرا به شدت حساس و نازک می شود. 

 روشن شدن پوست-سفید شدن پوست-پوست سفید

لیزر درمانی

یکی دیگر از روش های موثر برای سفید شدن پوست صورت، لیزر درمانی می باشد. لیزر انواع مختلفی دارد که پزشک با توجه به نوع پوست، درجه لیزر را مشخص می کند. در لیزر درمانی یک لایه اضافه از سطح پوست برداشته می شود تا سلول های جدید تولید شود. پس از این روش، پوست دچار سوختگی و خارش می شود که البته با پمادهای التهاب پوست قابل درمان است. پس از چند روز التهابات پوستی از بین می رود و پوست روشن و سفید می شود. در پایان لیزر درمانی به سفید شدن پوست صورت کمک  و آن را شفاف و با طراوت می کند.


میکرودرم ابریژن

یکی از روش های جدید برای سفید شدن پوست صورت، استفاده از میکرودرم ابریژن می باشد. در این روش پزشک از یک دستگاه مخصوص لایه برداری استفاده می کند. سپس لایه های زیر پوست را برای تولید کلاژن تحریک می کند. در پایان سلول های جوان و روشن بر روی پوست تولید می شود. روش میکرودرم ابریژن نه تنها در سفید شدن پوست صورت موثر است، بلکه جای جوش و لکه های تیره رنگ را نیز از بین می برد و در نتیجه به سفید شدن پوست صورت کمک می کند.


صابون های روشن کننده پوست

ممکن است برخی افرادی برای شستشوی پوست به سادگی از کنار صابون ها و مواد شوینده بگذرند و هیچ تفاوتی در نوع مواد شوینده نبینند. در حالی که براساس نظر متخصص، استفاده از هر نوع صابون یا مواد شوینده بدون توجه به ترکیبات آن، به پوست آسیب می رساند. برای سفید شدن پوست صورت باید از صابون های مخصوص استفاده شود. صابون هایی که حاوی ویتامین های B, A و E هستند، تاثیر زیادی در سفید شدن پوست صورت دارند.


ماسک روشن کننده پوست

استفاده از ماسک های طبیعی برای سفید شدن پوست صورت، ارزان ترین روش درمان تیرگی و لکه ها می باشد که علاوه بر سفیدی، جای جوش ها را نیز از بین می برد. از جمله این ماسک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماسک سفیده تخم مرغ: سفیده تخم مرغ تاثیر زیادی بر سفید شدن پوست صورت دارد. برای استفاده از این ماسک باید سفیده را از زرده تخم مرغ جدا کنید و در یک ظرف آن را خوب هم بزنید تا شبیه کف شود. سپس آن را بر روی پوست خود بمالید و به مدت 15 تا 20 دقیقه به همان نگهدارید. در پایان پوست را با آب ولرم بشویید. این کار به سفید شدن پوست صورت کمک می کند.
 • ماسک ماست و نشاسته: ترکیب ماست و نشاسته موجب سفید شدن پوست صورت می شود. برای تهیه این ماسک باید یک قاشق غذاخوری ماست کم چرب را با یک قاشق چایخوری پودر نشاسته ترکیب کنید و آن را بر روی پوست بمالید. این ماسک باید به مدت 20 دقیقه بر روی پوست باقی بماند. در پایان صورت را با آب سرد بشویید.
 • ماسک عسل: عسل تاثیر زیادی در سفید شدن پوست صورت دارد و موجب شفافیت آن می شود. برای تهیه این ماسک باید یک قاشق مرباخوری عسل را با نصف قاشق چایخوری پودر بادام ترکیب کنید و سپس آن را داخل یک ظرف بریزید و روی حرارت کتری قرار دهید. زمانی که عسل به خوبی روان شد، آن را به آرامی بر روی پوست صورت بمالید و سپس با آب ولرم بشویید.
 • ماسک بادام: برای سفید شدن پوست صورت می توانید دو عدد بادام را پودر کنید و سپس آن را در داخل یک فنجان شیر بریزید و در روی حرارت قرار دهید تا ترکیب غلیظ و چسبناک شود. پس از اینکه خنک شد، آن را بر روی پوست خود بمالید.

ماسک های زیبایی-ماسک صورت-سفید شدن پوست-روشن شدن پوست

 • ماسک لیمو، گوجه فرنگی و خیار: هر سه میوه لیمو، گوجه فرنگی و خیار تاثیر زیادی در سفید شدن پوست صورت دارد. حال اگر آنها را با هم مخلوط کنید تا یک ماده خمیری و چسبنده بدست آید، مطمئنا تاثیر آن بر روی پوست دو چندان می شود. این ماسک باید به مدت 20 دقیقه بر روی پوست بماند و سپس آن را با آب ولرم شست. 
 • ماسک زرده تخم مرغ، روغن بادام و پرتقال: ترکیب زرده تخم مرغ، روغن بادام و آب پرتقال تاثیر شگفت انگیزی در سفید شدن پوست صورت دارد. می توانید یک زرده تخم مرغ، یک قاشق مربا خوری آب پرتقال و یک قاشق مربا خوری روغن بادام را با شیره نارگیل ترکیب کنید و به مدت 20 دقیقه آن را بر روی پوست صورت قرار دهید. 
 • ماسک آرد نخود، شیر، آبلیمو و زردچوبه: اگر چه تهیه ماسک های ترکیبی سخت تر است اما تاثیر بیشتری  در سفید شدن پوست صورت دارند. برای تهیه ماسک آرد نخود، شیر، آبلیمو و زردچوبه، باید ترکیبات به گونه ای باشد که در پایان یک ماده خمیری تهیه شود. دو قاشق زردچوبه و آرد نخود را با نصف فنجان شیر و آبلیموی تازه ترکیب کنید و سپس آن را به مدت 20 دقیقه بر روی پوست قرار دهید. این کار به سفید شدن پوست صورت کمک می کند.
 • ماسک سیب زمینی: سیب زمینی یک ماده غذایی مغزی و مفید است که تاثیر زیادی در سفید شدن پوست صورت دارد. برای تهیه این ماسک، می توانید مقداری سیب زمینی رنده شده را با آب خالص ترکیب کنید و سپس بر روی پوست قرار دهید. این ماسک لکه های تیره بر روی پوست را از بین می برد.
سفت کردن پوست صورت

چگونه پوست صورتمان را سفت نگاه داریم ؟

سفت کردن پوست صورت

جوانسازی پوست

پوستی زیبا و جوان داشته باشید.

جوانسازی پوست

5 ماسک خانگی برای سفید کردن پوست صورت

5 ماسک خانگی برای سفید کردن پوست صورت

سه لسیون عالی خانگی برای مرطوب کردن پوست دست!

سه لسیون عالی خانگی برای مرطوب کردن پوست دست!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما