دو قطبی بودن شخصیت چیست؟

دو قطبی بودن شخصیت به عنوان عارضه ای روانی شناخته می شود. این اختلال شخصیتی دارای دو درجه 1 و 2 می باشد. افسردگی، عدم اعتماد به نفس، کمال گرایی، پرخاشگری و کم خوابی از جمله علائم ابتلا به اختلالات دو قطبی به شمار می روند.

اختلال دو قطبی چیست؟

بیماری دو قطبی نوعی اختلال دراخلاق افراد می باشد که با نوسانات خلق و خو همراه بوده و به بیماری های روانی منجر می شود. بیماری دو قطبی دارای دو نوع: درجه 1 و درجه 2 می باشد. در  اختلال دو قطبی درجه 1، فرد دچار شده، به شیدایی کامل خواهد رسید. نوجوانان بیشتر از بقیه افراد در خطر ابتلا به اختلالات دو قطبی قرار دارند. در  اختلال دو قطبی درجه 2، افراد به شیدایی خفیف تری که در اصطلاح به آن "نیمه شیدایی" می گویند، دچار می شوند. نیمه شیدایی اکثرا پس از دوران بلوغ بروز می کند. در اختلالات دو قطبی، فرد پس از تحمل یک یا چند دوره افسردگی به مرحله شیدایی کامل و یا نیمه شیدایی می رسد. دوره های شیدایی معمولا از چند روز الی چند ماه به طول می انجامد. هرچه شدت دوره های شیدایی بیشتر باشد، نیاز شخص به درمان و مراقبت های ویژه افزایش می یابد.  لازم به ذکر است در صورت بروز اختلالات شیدایی، دوره های درمانی خود را به طور کامل انجام دهید. در صورت عدم تکمیل دوره های درمان، امکان عود بیماری در ماه های آتی افزایش می یابد.

اختلالت دو قطبی شخصیت

دوره های شیدایی

دوره های شیدایی (mania) یکی از اصلی ترین مشخصه های تشخیص اختلالات دو قطبی در افراد می باشد. در مراحل اولیه، تنها به بروز اختلال و نوسانات در خلق و خوی فرد منتهی می شود، اما در درجات بالاتر، شخص به اختلالات روانی دیگری چون: "کاتاتونیا" و "توهم" دچار می شود. کاهش تمرکز، افزایش میل جنسی، تصمیمات ضد و نقیض، حواس پرتی، توهم خود بزرگ بینی،سوء مصرف الکل، استعمال دخانیات و داروهای محرک، کم خوابی، رفتار اغواگرانه، حس کمال طلبی، پرخاشگری و قضاوت های نادرست از جمله نشانه های ابتلا به نیمه شیدایی، شیدایی  و اختلالت دو قطبی می باشند. 

دوره های شیدایی

اختلال دو قطبی نوع 1 و2

شیدایی و نیمه شیدایی که گونه ای از افسردگی به حساب می آیند، دو نوع اختلال روانی می باشند که در اختلالات دو قطبی نیز بروز پیدا می کنند.  عدم تمرکز، رفتار های غیر طبیعی  و سایر اختلالات در بیماری شیدایی نسبت به  نیمه شیدایی پررنگ تر می باشد. پژوهشگران در یافتند که گاها افراد مبتلا به نیمه شیدایی نسبت به افراد عادی دارای فعالیت بیشتری بوده و در بعضی مواقع منجر به بروز نبوغ درمبتلایان به این بیماری می شود، اما در افراد مبتلا به  شیدایی کامل حتی فعالیت های روزانه  دچار اختلال خواهد شد. شماری از افراد مبتلا به "haypersexuality" از بیماری نیمه شیدایی رنج می برند. "اختلالات خلق ادواری" و "روان گسیختگی عاطفی"(Schizoaffective) از جمله علائم بیماری نیمه شیدایی می باشند. نیمه شیدایی شاخص ترین ویژگی افراد مبتلا به بیماری دو قطبی نوع دوم به شمار می رود، اما گاها در میان افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نوع اول نیز بروز می کند. شیدایی که از شاخص های اصلی شناخت بیماری دو قطبی نوع اول می باشد، معمولا با حالات غیر متعارفی هم چون: شادی بیش از اندازه و در پی آن، ناامیدی مفرط همراه است.

اختلال دو قطبی تیپ 1 و 2

شیوع اختلال دو قطبی میان مردم جهان

طبق آمار به دست آمده، از میان هر 100 نفر 1 نفر در خطر ابتلا به اختلال دو قطبی بودن شخصیت قرار دارد. اختلالات دو قطبی از دوران پس از بلوغ الی مرز 40 سالگی ظهور پیدا خواهند کرد و تا به حال گزارشی مبنی بر ابتلا به این اختلال پس از 40 سالگی دریافت نشده است. خطر ابتلا به اختلال دو قطبی در میان مردان و زنان جهان به یک میزان می باشد.

شیوع اختلالت دو قطبی در جهان

چگونه اختلالات دو قطبی را تشخیص دهیم؟

فرد مبتلا به بیماری دو قطبی نوع اول باید یک یا چند دوره شیدایی کامل را طی کرده باشد. اگر چه گاها علائم نیمه شیدایی و افسردگی در افراد مبتلا به اختلالات دو قطبی نوع اول به وجود می آید، اما به عنوان مشخصه ی اصلی این بیماری شناخته نمی شود. در اختلالات دو قطبی نوع دوم فرد به افسردگی های حاد و یک یا چند دوره نیمه شیدایی دچار می شود.

تناوب سریع در بیماران دو قطبی

معمولا دوره های بیماران مبتلا به اختلالات دو قطبی، سه دوره در سال می باشد. افرادی که در سال بیش از 3 دوره را بگذرانند به عارضه ی "تناوب سریع" دربیماری دو قطبی دچار هستند. در این میان تعدادی از بیماران دچار تناوب خیلی خیلی سریع می باشند، که نوسانات خلق و خو در این افراد به شدت بالا بوده و خلقیات ایشان در بازه زمانی 24 الی 48 ساعته تغییر خواهد کرد.

دلیل پیدایش اختلالات دو قطبی

متاسفانه تا کنون علت اصلی ابتلا به  عارضه ی دو قطبی بودن شخصیت کشف نشده است، اما محققان پس از تحقیقات فراوان دریافتند که مشکلات ژنتیکی  و وراثت از اصلی ترین عوامل ابتلا به این بیماری به شمار می روند.  اختلالات مغزی و عدم کنترل حالات رفتاری فرد توسط مغز از دیگر عوامل ابتلا به اختلالات دو قطبی می باشد. استرس و اضطراب و معدود بیماری های دیگری نیز در شکل گیری اختلال دو قطبی موثر است، اما خوشبختانه در طی تحقیقات پژوهشگران، اختلال دو قطبی به بیماری قابل کنترلی از طریق دارو بدل گشته است.

از میان افراد سرشناس  چه کسانی علائم بیماری  دو قطبی را دارند؟

"کاترین زتا جونز" از بازیگران سرشناس هالیوودی به شمار می آید که مدتی است به اختلال دو قطبی نوع دوم دچار شده است.

کاترین زتا جونز

"اما تامپسون" از دیگر افرادی است که از این اختلال رنج می برد.  مشکلات رفتاری فراوانی هم چون : عدم اعتماد به نفس، افسردگی و خستگی در رفتار او مشهود می باشد.

اما تامپسون

"جیم کری" از جمله کمدین های مشهور هالیوود نیز تا مدت ها با افسردگی دست و پنجه نرم کرده است و برای مدت طولانی داروهای ضد افسردگی مصرف کرده است. شرایط نامساعد خانوادگی جیم کری در دوران کودکی را می توان سرمنشاء اختلالات وی در بزگسالی دانست.

جیم کری

"جی کی رولینگ" ، نویسنده ی خلاق هری پاتر تا مدت ها از بیماری افسردگی رنج میبرده است. ازدواج ناموفق وی و زندگی در تنهایی عامل اصلی افسردگی جی کی رولینگ می باشد. او تا مدت ها به خودکشی فکر می کرد، اما پس از مدتی تصمیم گرفت تا دخترش را انگیزه ای برای ادامه ی حیات خویش در نظر گیرد. به این  ترتیب او موفق شد تا به عنوان خالق شخصیت هری پاتر دارای درآمدی چند میلیون دلاری شود.

جی کی رولینگ
"مایکل فلپس" از ورزشکاران جهانی می باشد که با بیماری بیش فعالی دست و پنجه نرم می کند. عدم تمرکز و بیش فعالی از مواردی است که در روان مایکل شکل گرفته است. جالب است بدانید مایکل موفق شد تا در المپیک 2008،  با دریافت 8 مدال طلا موفقیتی دست نیافتنی را برای خویش رقم بزند.

مایکل فلپس
" باز آلدرین"  در سال 1369 به کره ی ماه سفر کرد. وی پس از بازگشت بر اثر جدایی از همسرش دچار افسردگی شد و به مصرف الکل روی آورد. او پس از ازدواج دوم خویش به فکر درمان این بیماری افتاد و پس از سالم سازی روان خویش، توانست رئیس انجمن سلامت روان شود. ابتلای آلدرین به بیماری افسردگی می تواند دلایل ژنتیکی داشته باشد، زیرا مادر و مادر بزرگ وی نیز بر اثر ابتلای شدید به افسردگی، دست به خودکشی زده بودند.

باز آلدرین
"رابین ویلیامز" از هنرپیشه های موفق هالیوودی به شمار می آید که موفق به کسب اسکار شده است. او از بیماری افسردگی رنج می برد و به گفته ی پزشکان دچار زوال عقل شده بود. خودکشی رابین در سال 2014 موجب تعجب همگان شد.

رابین ویلیامز
"آبراهام لینکلن" یک شخصیت سیاسی بود که از بیماری افسردگی به شدت رنج می برد. افسردگی در خانواده ی لینکلن به صورت ارثی و ژنتیکی بود.

آبراهام لینکلن
"بروک شیلد" از دیگر بازیگران هالیوودی می باشد که به افسردگی پس از زایمان مبتلا گردید. او در  رابطه با این بخش از زندگی خویش،  کتابی را به مرحله ی چاپ رسانیده است.بروک شیلد هم اکنون دارای دو فرزند به نام های "گریر هنشی" و " روان هنشی" می باشد.

بروک شیلد
"دیوید بکهام" یکی از بازیکنان سرشناس فوتبال نیز دچار عارضه ی وسواس فکری می باشد. این عارضه  نتیجه ی اضطراب های مزمن می باشد.  وجود این عارضه  موجب بروز کمال طلبی و نظم گرایی در فرد می شود.

دیوید بکهام
از جمله افراد سرشناسی که از اختلال دو قطبی بودن شخصیت رنج می برند می توان به اسامی افراد دیگری همچون:

  • لودویگ ون بتهوون
  • ناپلئون بناپارت
  • وینستون چرچیل
  • صادق هدایت 
  • مرلین مونرو
  • اسحاق نیوتن
  • ارنست همینگوی
  • و پابلو پیکاسو اشاره نمود.
  • افراد سرشناس مبتلا به دو قطبی بودن شخصیت

اهمیت اختلال  دو قطبی در عرصه سینما

طبق آمار کسب شده، می توان گفت اختلال دو قطبی بیماری روانی شایعی میان بازیگران سینما به شمار می رود. ممکن است همین امر عاملی برای ساخت فیلم هایی برای معرفی این اختلال به جهانیان باشد. فیلم هایی همچون: "آقای جونز"، " دویدن با قیچی"، "ساعت ها"، " برادرم خسرو" و " دفترچه امید بخش" از جمله آثار سینمایی می باشند که به منظور شناخت بیشتر مردم نسبت به اختلالات دو قطبی گردآوری شده است.

فیلم سینمایی ساعت ها

درمان اختلالات دو قطبی

"لیتیوم" که حاوی نوعی نمک معدنی می باشد، یکی از داروهای مناسب برای تثبیت حالات خلقی افراد در بیماری های شیدایی، نیمه شیدایی و دو قطبی بودن شخصیت می باشد. استفاده از لیتیوم خطر عود حملات شیدایی دراختلال دو قطبی را 30 تا 40 درصد کاهش می دهد. برای ظهور علائم بهبودی، دست کم مصرف 3 ماهه ی این دارو لازم می باشد. لیتیوم دارای عوارضی هم چون: دفع ادرار بیش از حد معمول، احساس تشنگی مفرط و افزایش وزن می باشد.  نکته ای که بیماران دو قطبی در هنگام مصرف این دارو باید بدانند، این است که: هنگام استفاده از لیتیوم، آب بسیاری بنوشند و در معرض هوای گرم قرار نگیرند.  رعایت نکردن این امر موجب می شود تا میزان آب بیشتری از دست دهند. "اولانزاپین" و "کاربامازپین" از دیگر داروهایی می باشند که به منظور درمان اختلالات دو قطبی تجویز می شوند، اما این داروها اثرات کمتری را نسبت به لیتیوم دارا می باشند.

درمان اختلالات دو قطبی

خود درمانی هایی که منجر به بهبود اختلالات دو قطبی می شوند کدامند؟

 با شناخت علائم بیماری دو قطبی، قبل از عودحملات شیدایی آن ها را مهار نمایید.در اولین گام  سعی کنید تا اطلاعات خویش را درپیرامون اختلال دو قطبی بالا برده تا با راه های مقابله با آن به خوبی آشنا شوید. در گام بعدی سعی کنید از اتفاقات تنش زا دوری کنید. برای این کار می توانید از گروه های تمدد اعصاب و یا راهنمایی های روانشناسان کمک بگیرید.  داشتن روابط اجتماعی مطلوب گام بعدی می باشد. سعی کنید همیشه افرادی را برای تعامل و رفت و آمدهای خویش در نظر بگیرید. در مرحله آخر لازم است تا فعالیت های خود را کنترل کنید. کار مداوم و یا استراحت مطلق خطر بروز اختلال دو قطبی و شیدایی را افزایش می دهد. سعی کنید ضمن کار و فعالیت روزانه، مقداری از زمان خویش را به ورزش کردن اختصاص  دهید.

نوسانات خلق و خو در بیماری دو قطبی

ریشه های خشونت

ریشه های خشونت

روانشناسی گروه‌های خونی

روانشناسی گروه‌های خونی

روانشناسی دست ها

روانشناسی دست ها

شخصیت شناسی از روی عکس پروفایل

شخصیت شناسی از روی عکس پروفایل

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما