دیابت و انواع آن

دیابت یا بیماری قند خون در اثر اختلال متابولیک (سوخت و ساز) در بدن ایجاد می شود. زمانی که قند خون به دلایل مختلف و به طور غیرعادی افزایش می یابد، انسولین بدن از بین می رود. این در حالی است که انسولین میزان قند خون را تنظیم می کند. حال اگر انسولین کاهش پیدا کند، بدن قادر به تنظیم قند خون نیست و در نتیجه دیابت بروز می کند.

خودپایشی قند خون  و بروز دیابت

کاهش قند خون، مهمترین راه کنترل دیابت است. این کار می توان با استفاده از دستگاه گلوکوکارد انجام شود. این دستگاه به افرادی که به قند خون و دیابت مبتلا هستند، کمک می کند تا وضعیت قند خون خود را کنترل کنند. در نتیجه بیمار متوجه می شود که پس از صرف غذا چه میزان قند وارد خون او شده است. بنابراین وعده غذایی خود را متناسب با شرایط قند خون انتخاب می کند. همچنین با کنترل دائم قند خون، بیماران مبتلا بهدیابت می توانند میزان انسولین دریافتی را تنظیم کنند. 

انواع دیابت

دیابت به دو نوع تقسیم می شود که درمان آن براساس نوع آن انجام می شود. این دو نوع عبارتند از:

دیابت نوع یک

دیابت نوع یک از واکنش های ایمنی ناشی می شود که در آن، 5 تا 10 درصد قند خون، افزایش می یابد. در گذشته برای دیابت نوع یک از نام های دیگری همچون «دیابت وابسته به انسولین» و یا «دیابت نوجوانی» استفاده می شد. در این نوع دیابت، سلول های بتا در پانکراس، به دلیل واکنش ایمنی سلولی تخریب می شوند. در نتیجه مارکرها در خون آزاد می شوند. این مارکرها شامل آنتی‌ بادی علیه انسولین، اتوآنتی‌ بادیهای گاد (GAD۶۵)، اتوآنتی‌بادی تیروزین‌ فسفاتاز IA۲ و IA۲β می باشد.

افرادی که به بیماری گریوز، تیروئیدیت هاشیموتو، و بیماری آدیسون مبتلا هستند، در معرض ابتلا به دیابت نوع یک هستند. زمانی که سلول های بتا تخریب می شود، ترشح انسولین کاهش می یابد. تا جایی که انسولین دیگر قادر به تنظیم قند خون نخواهد بود. اگر 80 تا 90 درصد سلول های بتا تخریب شود، هایپرگلایسمی رخ می دهد. در این زمان بیمار متوجه بیماری خود می شود و یا با انجام آزمایش می تواند به دیابت نوع یک پی ببرد. 


دیابت نوع دو

در 90 تا 95 درصد بیماران مبتلا به دیابت، نوع دوم آن مشاهده شده است. در دیابت نوع دوم، بدن نسبت به عملکرد انسولین از خود مقاومت نشان می دهد. در دیابت نوع دوم، عملکرد انسولین به طور نسبی ( و نه مطلق) دچار نقص شده است. به این معنا که بدن بیمار همچنان انسولین تولید می کند. حتی ممکن است در دیابت نوع دو، انسولین بیشتری تولید شود. اما از آنجا که گیرنده‌های یاخته‌ای بیمار نسبت به انسولین مقاوم شده است و اجازه ورود انسولین به داخل سلول ها را نمی دهد، قند خون افزایش پیدا می کند.

دیابت-قندخون-دیابت نوع یک-دیابت نوع دو

علل ابتلا به دیابت

بروز بیماری دیابت با توجه به نوع آن، متفاوت است که به صورت زیر می توان علل آن را دسته بندی کرد:


علل ابتلا به دیابت نوع یک

دیابت نوع یک به دلیل سابقه خانوادگی، سن و جنسیت اعضاء درگیر خانواده بروز می کند. برای مثال اگر مادر خانواده به دیابت نوع یک مبتلا باشد، احتمال ابتلا فرزندان، دختر، به این بیمار بیشتر از فرزندان پسر است. برای درمان مبتلایان به این نوع دیابت، اغلب انسولین تزریق می کنند تا بدن او بتواند قند خون را تنظیم کند.


علل ابتلا به دیابت نوع دو

مهمترین دلایلی که موجب ابتلا به دیابت نوع دو می شود، عبارتند از: 

 1. افزایش سن؛ افراد بالای ۴۰ سال بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو هستند.
 2. فامیل درجه اول مبتلا به دیابت نوع دو
 3. سابقه ابتلا به اختلالات قند پیش‌دیابتی از قبیل اختلال تحمل گلوکز، گلوکز ناشتای مختل و ...
 4. سابقه دیابت در دوره بارداری
 5. نداشتن تحرک و چاقی مفرط
 6. سابقه به دنیا آوردن نوزاد با وزن بالاتر از حد طبیعی
 7. وجود عوارض انتهایی دیابت روی اعضا بدن
 8. وجود فاکتورهای بیماری‌های قلبی عروقی از قبیل چربی خون بالا و فشار خون بالا 
 9. سابقه ابتلا به بیماری‌های مربوط به دیابت سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، آکانتوز نیگریکانز، عفونت اچ. آی. وی و ....
 10. مصرف داروهای مربوط به دیابت از جمله آنتی‌سایکوتیکهای آتیپیک و کورتیکواستروئیدها

دیابت در دوره بارداری 

خانم های باردار به شدت در معرض ابتلا به دیابت (نوع دو) هستند. زمانی که میزان گلوکز خون مادران افزایش پیدا می کند، بانوان باردار به دیابت مبتلا می شوند. در واقع بارداری موجب افزایش مقاومت بدن در مقابل عملکرد انسولین می شود و انسولین نمی تواند به خوبی قند خون را تنظیم کند. در نتیجه مادران باردار به دیابت نوع دو مبتلا می شوند. همچنین بارداری نواقص خفیفِ ترشح انسولین را آشکار می کند. همین موضوع باعث می شود تا خون توانایی تحمل گلوکز و قند خون را نداشته باشد.
دیابت 3 تا 8 درصد زنان باردار را تهدید می کند. براساس تحقیقات صورت گرفته نیز مشخص شده است که 50 درصد زنان باردار مبتلا به دیابت، سنین بین 20 تا 30 سال هستند که در سالهای اخیر میزان آن افزایش یافته است. 

از عواملی که موجب دیابت در دوره بارداری می شوند، می توان از چاقی، نداشتن تحرک، مصرف بیش از حد موادغذایی شیرین و داشتن سابقه ابتلا به دیابت در میان اعضای خانواده نام برد. دیابت در دوره بارداری عوارض جدی را برای مادر و نوزاد به دنبال دارد. به عنوان مثال، برای نوزاد بثورات پوستی پوشک را به دنبال دارد که می تواند از پوشک به ناحیه ران ها و یا معده نوزاد نیز راه پیدا کند.
 به همین دلیل کنترل قند خون در این دوره اهمیت پیدا می کند و باید در 24 تا 28 هفته آخر دوره بارداری، حتما آزمایشات قند خون انجام شود. اولین توصیه برای زنان باردار برای جلوگیری از ابتلا به دیابت، رژیم غذایی مناسب و داشتن فعالیت بدنی است. زنانی که در دوره بارداری به دیابت مبتلا می شوند، باید پس از زایمان آزمایشات قند خون را فراموش نکنند.

پیشگیری از دیابت-درمان دیابت-ابتلا به دیابت

علائم و نشانه‌های دیابت

دیابت یکی از بیماری هایی می باشد که مشخصات و علائم آن نمایان نیست و به مرور زمان بروز می کنند. در عین حال علائم دیابت نوع یک و نوع دو با یکدیگر متفاوت است که عبارتند از:


علائم دیابت نوع یک

 علائم دیابت نوع یک عبارتند از: تنفس (بوی دهان)، تکرر ادرار، کاهش وزن بدون دلیل، خواب آلودگی، عفونت باکتریایی و قارچی پوست، افزایش غیر طبیعی اشتها، کمبود انرژی و بی حالی، احساس تشنگی غیر عادی و بیش از حد، خشکی دهان، خارش، خشکی پوست، جریان خون ضعیف در پوست، عفونت مخمر تناسلی در دختران. اگر دیابت نوع یک حاد شود، مشخصاتی همچون بی حسی و یا سوزش پاها، تاری دید، پایین آمدن ناگهانی قند خون (هیپوگلیسمی)، بیهوشی یا کوما و ... را به دنبال دارد.


علائم دیابت نوع دو

دیابت نوع دو علائمی همانند تشنگی بیش از حد، خشکی دهان، افزایش اشتها، تکرر ادرار (غالبا هر ساعت نیاز به تخلیه ادرار دارند)، افزایش یا کاهش وزن غیرعادی، سردردهای غیر عادی همراه با تاری دید، عفونت قارچی، خارش پوست به خصوص در ناحیه کشاله ران و ... را به دنبال دارد.

عوارض و مشکلات دیابت

دیابت از هر نوعی که باشد، عوارض و مشکلات زیر را به دنبال دارد:


کتواسیدوز دیابتی

کتواسیدوز دیابتی باعث می شود که خون انسولین کمتری تولید کنند. زمانی که بیمار مبتلا به دیابت در معرض شرایط استرس زا و فشار روانی قرار می گیرد، کتواسیدوز دیابتی با علامت هایی همچون تنفس کاسمال، نفس با بوی کتون، تهوع و استفراغ، دهیدراتاسیون و درد شکم و یا کاهش سطح هوشیاری ظاهر میشود. در این صورت بیمار باید تحت مراقبت های اورژانسی و بخش مراقبت های ویژه قرار بگیرد.


سندرم هایپراسمولار هیپرگلیسمیک 

سندرم هایپراسمولار هیپرگلیسمیک که به دلیل نبود انسولین، مانع از ایجاد کتون‌ها و اسیدوز شدید می‌شود،  بیشتر در بیماران دیابت نوع دو دیده می‌شود. زمانی که بیمار به سندرم هایپراسمولار هیپرگلیسمیک مبتلا می شود، سطح هوشیاری او تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و ممکن است به تشنج و سکته مغزی کشیده شود. زمانی که بیمار مبتلا به دیابت دچار این وضعیت می شود، تنها راه درمان، تجویز انسولین و مایعات می باشد. 


هیپوگلیسمی یا افت گلوکز خون

زمانی که بیمار مبتلا به دیابت، در مصرف گلوکز زیاده روی می کند و یا در موقعیت‌هایی همچون ورزش زیاد از حد، کمبود دریافت غذایی و یا مصرف مشروبات الکلی قرار می گیرد، هیپوگلیسمی یا افت گلوکز خون رخ می دهد. این عارضه منجر به تشنج و کما بیما می شود. 
از دیگر عوارض و مشکلات بیماران مبتلا به دیابت می توان به مواردی همچون رتینوپاتی (نابینایی)، نفروپاتی دیابتی و بیماری های کلیه (آسیب‌های گلومرول و دفع آلبومین)، بیماری‌های قلبی عروقی آترواسکلروزی، نوروپاتی (کاهش یا از دست دادن حس درد)، سکته مغزی و قطع عضو غیرتروماتیک اندام تحتانی اشاره کرد.

پیشگیری از ابتلا به دیابت

برای پیشگیری از ابتلا به دیابت می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 1. ورزش و فعالیت بدنی: با ورزش وزن و به دنبال آن قند خون کاهش پیدا می کند. حتی افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند، با ورزش می توانند بیماری خود را کنترل کنند.
 2. مصرف سبزیجات و میوه ها: سبزیجات و میوه ها حاوی فیبر هستند. این عنصر به کنترل قند خون کمک می کند و با ایجاد احساس سیری، مانع از پر خوری می شود.
 3. کاهش وزن: افرادی که به اضافه وزن مبتلا هستند، به شدت در معرض دیابت قرار دارند. به طوری که 60 درصد مبتلایان به دیابت، افراد چاق هستند.
 4. کاهش مصرف غذاهای کربوهیدرات: غذاهایی از قبیل برنج، سیب زمینی، نان، ماکارونی و ... حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند که تاثیر زیادی در افزایش قند خون و ابتلا به دیابت دارند. بنابراین با مصرف کمتر این نوع غذاها، تا حد زیادی از دیابت پیشگیری می شود.

علائم دیابت-مشخصات دیابت-رژیم غذایی

درمان دیابت با طب سنتی

در علم پزشکی برای درمان دیابت روش های جدید و پیشرفته ای کشف شده است. در این میان طب سنتی یکی از آسانترین روش هایی است که بیماران مبتلا به دیابت می توانند به کار ببندند و عوارض و مشکلات این بیماری را تا حد زیادی کاهش دهند. از جمله گیاهانی که در طب سنتی به کاهش قند خون و درمان دیابت کمک می کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آلوئه ورا: این گیاه شفابخش تاثیر زیادی در کاهش قند خون دارد. بیماران مبتلا به دیابت می توانند شیره خشک شده و ژل این گیاه را مصرف کنند.
 2. دارچین: این ادویه، مقاومت خون در مقابل انسولین را کاهش می دهد و موجب می شود تا سلول های چربی به راحتی به انسولین دسترسی پیدا کنند. در نتیجه گلوکز موجود در خون، به انرژی تبدیل می شود. 
 3. پیاز: این گیاه تاثیر زیادی بر سوخت و ساز کبد دارد. در نتیجه موجب افزایش ترشحات انسولین می شود و دیابت تا حدودی درمان می شود.
 4. سیر: اگر چه سیر بوی بدی دارد، اما از آنجا که به کاهش مستقیم قند خون کمک می کند، سلول های لوزالمعده را بازسازی و آنها آن برای تولید انسولین تحریک می کند.
 5. برگ های انبه: برگ های درخت انبه موجب کاهش قند خون می شود. برای استفاده از این گیاه، باید برگ ها را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و با فشار دادن، آب آنها را میل کنید. اگر آب برگ انبه در روز 2 بار مصرف شود، دیابت تا حد زیادی درمان می شود.
 6. قره قاط: نوعی میوه که مشکلات و عوارض دیابت، از قبیل تاری دید را از بین می برد.
 7. جینکو بیلوبا: برای پیشگیری و درمانِ ناراحتی عصبی ناشی از دیابت، می توان از گیاه جینکو بیلوبا استفاده کرد.
 8. شنبلیله؛ این گیاه تاثیر زیادی در درمان بیماری دیابت دارد. از آنجا که شنبلیله مقاومت انسولین در بدن را کاهش و تعداد گیرنده های انسولین در گلبول های قرمز را افزایش می دهد، می تواند میزان قند خون را کنترل کند. در واقع این گیاه، در بافت های پیرامونی، از گلوکز استفاده می کند. در نتیجه میزان گلوکز خون کاهش می یابد.
 9. اسفرزه: این گیاه میزان کلسترول و قند خون را کاهش می دهد و به درمان یبوست کمک می کند.
 10. ریحان: از آنجا که این گیاه لوزالمعده و کبد را تقویت می کند، می تواند انسولین خون را افزایش دهد. در نتیجه به درمان دیابت کمک می کند.
پیش‌ دیابت چیست؟

پیش‌ دیابت چیست؟

تاثیر پوست لیمو در کنترل دیابت

تاثیر پوست لیمو در کنترل دیابت

بیماری دیابت شیرین قندی چیست؟

بیماری دیابت شیرین قندی چیست؟

درمان دیابت با این دمنوش کوهی

دمنوش مرزه کوهی

درمان دیابت با این دمنوش کوهی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما