هیتلر که بود؟

هیتلر در طول زندگی خویش، دوران پر فراز و نشیبی را طی نمود. علاقه ی او به نقاشی موجب شد تا در دانشکده هنرهای زیبای وین ثبت نام کند، اما از سوی دانشکده ی هنرهای زیبا پذیرفته نشد. هیتلر پس از آن به معماری روی آورد و مدرک لیسانس خویش را اخذ نمود. وی در جنگ جهانی اول به عنوان سرباز وظیفه شرکت داشت.

دوران کودکی آدولف هیتلر

آدولف هیتلر در 20 امین روز از ماه آوریل در سال 1889 میلادی در شهری کوچک و مرزی به نام "بران آئو ام این "  در خانواده ای ضعیف از نظر مالی متولد شد. پدر هیتلر (آلویس هیتلر)  یکی از کارمندان رده پایین گمرک بود و مادرش " کلارا هیتلر"  زنی خانه دار  بود که دختر عموی آلویس  بود. مرگ زودهنگام 4 فرزند دیگر خانواده سبب شد تا آدولف و پاولا تنها فرزندان آلویس و کلارا باشند. خانواده ی هیتلر پس از تولد آخرین فرزندشان به " ایالت باواریا" مهاجرت نمودند و پس از آن در سال 1894 میلادی به حوالی شهر لینز مهاجرت کرده و تا زمان بازنشستگی آلویس هیتلر در آنجا اقامت گزیدند. مرگ برادر آدولف در خردسالی تاثیرات منفی زیادی بر روح و روان هیتلر وارد کرد و موجب گشت تا حس اعتماد به نفس آدولف برای همیشه تا حدودی سرکوب گردد و او را به فردی پرخاشجو بدل سازد. علاقه ی آدولف هیتلر به هنر، وی را بر آن داشت تا در مدرسه هنر تحصیل نماید اما اجبار پدر، او را به ادامه ی تحصیل در مدرسه ی فنی وادار نمود. پس از مرگ آلویس هیتلر در سال 1903 میلادی، آدولف مدرسه ی فنی را ترک نمود و به هنر روی آورد. وی  همواره از اجبار پدر ناخرسند بود و معتقد بود که این اجبار نادرست  زندگی او را دچار تغییرات نامطلوب کرده است. هیتلر در کتاب "نبرد من" خود، به اجبار پدرش برای ادامه تحصیل در مدارس فنی نیز اشاره کرده است . او معتقد بود که اجبار نادرست پدر، تغییرات ناخوشایندی را در برهه ای از زندگی  اش رقم زده است. همین امر سبب شده است تا هیتلر از رسیدگی به رشته ی مورد علاقه اش، یعنی "نقاشی" وا بماند.

خانواده ی هیتلر

  • "یوهان گئورگ هیدلر" (پدر بزرگ آدولف و بزرگ خاندان ایشان)
  • "ماریا شیکل گروبر (مادربزرگ آدولف)
  • "آلویس " (پدر آدولف هیتلر)
  • "کلارا" (مادر آدولف هیتلر)
  • "پاولا " (خواهر آدولف هیتلر)
  • "آلویس " (برادر ناتنی آدولف هیتلر)
  • "آنگلا" ( خواهر ناتنی هیتلر)
  • "بریجت داولینگ (همسر برادر ناتنی هیتلر)

بیوگرافی آدولف هیتلر

دوران جوانی  آدولف هیتلر

آدولف هیتلر در سال 1905 میلادی  به یکی از پرورشگاه های یوهامایا پیوست. او در این مدت مادرش را نیز تحت حمایت خویش درآورده بود. هیتلر در  دوران جوانی به موسسه هنرهای زیبای وین ملحق شد، اما در سال 1908 میلادی از سوی دانشکده ی هنرهای زیبا اخراج شد. دانشکده پس از بررسی آثار نقاشی هیتلر، تحصیل در رشته ی معماری را برای او مناسب تر دید. آدولف علی رغم میل باطنی اش مسیر تحصیلی خویش را تغییر داد و در رشته ی معماری به تحصیل پرداخت و توانست مدرک مهندسی را در این رشته اخذ نماید. کلارا هیتلر در سن 47 سالگی بر اثر سرطان سینه از دنیا رفت و به دنبال آن آدولف کلیه ارث خویش را به خواهرش پاولا واگذار نمود. هیتلر با ایده گرفتن از کارت پستال ها، نقاشی های خود را به مغازه داران و گردشگران می فروخت.  وی پیش از جنگ جهانی اول بالغ بر 2000 اثر نقاشی طراحی نمود. هیتلر در همان برهه زمانی ( در سال 1910 میلای) به فقر مالی شدیدی دچار گشت و  به ناچار در  مساکن کارگران فقیر سکنی گزید.

شکل گیری افکار سیاسی آدولف هیتلر

یهودی های ارتدکس در شکل گیری جمعیت و فرهنگ وین نقش به سزایی داشتند. هیتلر یهودیان را مانع پیشرفت و موفقیت اتریش می دانست. او با تجزیه و تحلیل موقعیت سیاسی کشورش به راهی نجات می اندیشید و بر این باور بود که شورش های خیابانی که با برانگیختگی احساسات مردم توام باشد،  امری تاثیر گذار در سرنگونی یهودیان  اتریش به شمار می رود، اما پیشروی در این مسیر منوط بر حمایت کلیسا یا ارتش و یا شخص اول مملکت بود. هیتلر از نگرش های خویش در این رابطه در به قدرت رساندن حزب نازی به خوبی استفاده کرد. 

فعالیت های سیاسی هیتلر

آدولف هیتلر و جنگ جهانی اول

 آدولف هیتلر پس  از وقوع جنگ جهانی اول در سال 1914 میلادی به ارتش "باواریا" ملحق شد. وی در مدتی که سرباز وظیفه بود، خدمات قابل تقدیری انجام داد و توانست نشان شجاعت درجه 1و2 را اخذ نماید، اما هیچ گاه به دلیل نداشتن تابعیت آلمانی به مرتبه ای بالاتر از " سرجوخه" دست نیافت. هیتلر علاوه بر فعالیت های جسورانه اش، در بخش تصویری روزنامه ی ارتش نیز به فعالیت می پرداخت. وی پس از جراحت وارده  به پای چپش، مدال جانبازی دریافت نمود و پس از بهبودی دوباره به جنگ بازگشت. سرانجام در سال 1918 میلادی علی رغم  تفکر آلمان ها، ارتش این کشور تسلیم شد. در آن زمان هیتلر به دلیل مسمومیت با گاز خردل در بیمارستان صحرایی بستری شده بود. شنیدن خبر تسلیم شدن ارتش آلمان برای هیتلر شوک بزرگی به حساب آمد. آدولف همانند سایر میهن پرستان آلمانی،  یهودیان و کمونیست ها را مسبب شکست آلمان می دانست. تسلیم آلمان ها تبعات بدی را برای این کشور رقم زد. شرایط جان فرسایی که در عهدنامه ی ورسای به کشور آلمان تحمیل شده بود، معضلات بی شماری را برای آلمان ها ایجاد نمود. پس از جنگ جهانی اول، "جمهوری وایمار" در کشور آلمان شکل گرفت، اما مشکلات روز افزون جامعه سبب گشت تا  حس نفرت مردم علیه حزب کمونیست و یهودیان برانگیخته شود.

حزب سوسیالیست آلمان

در سال های پایانی جنگ جهانی اول، حزب کارگران آلمان با نگرش ملی گرایی شکل گرفت. این حزب ، حزبی کوچک شمرده می شد که متشکل از 55 نفر بود.  حساسیت ارتش آلمان، ایشان را برآن داشت تا فعالیت این حزب را به طور دقیق تر مورد بررسی قرار دهند. بدین منظور هیتلر به عنوان مامور اطلاعاتی در حزب کارگران وارد شد و با گذشت زمان به نگرش ها و تفکرات این حزب علاقمند شد. قدرت سخنوری آدولف سبب شد تا او در مدت زمانی  اندک به یکی از ستون های اصلی و تاثیرگذار حزب  کارگران آلمان بدل شود. علاقه ی هیتلر به حزب کارگران سبب شد تا وی از سازمان اطلاعات خارج شده و به طور جدی به حزب کارگران آلمان پیوندد. هیتلر دراولین قدم، افراد این حزب را به 500 نفر ارتقاء داد. این حزب نسبتا بزرگ  را کمیته ای 7 نفره هدایت می نمود که آدولف هیتلر  از جمله رهبران این حزب به شمار می رفت. هیتلر در گام بعدی دو کلمه ی "سوسیالیست ملی" را پیش از نام کارگران آلمانی قرار داد و پس از آن با سخنرانی های ملی گرایانه ی خویش، نظر هر میهن پرستی را به خویش جلب نمود. وی پس از جذب نیرو، با برانداختن رهبران دیگر گروه، خودش رهبری حزب سوسیالیست را در دست گرفت تا اهداف خویش را به بهترین شکل به مرحله اجرا برساند. پیشرفت کشور آلمان و مقابله با دشمنان اصلی این کشور(انگلیس، شوروی و فرانسه) دو هدف اصلی هیتلر به شمار می رفتند.  هیتلر گروه حمله ی این حزب را "اس آ" نامگذاری نمود که به عنوان یکی از شاخه های حزب نازی شناخته می شد. عوامل زیادی چون روحیه ی خشونت طلبی هیتلر موجب شد تا گروه اس آ منهدم گردد و  مجددا گروهی نوین به نام "اس اس" با مدیریت هیتلر شکل گرفت.

شرایط نا به سامان آلمان پس از جنگ جهانی اول

فرانسه به دلیل نپرداختن غرامت  آلمان ها، منطقه ی صنعتی " روهر" را اشغال نمود. در پی شرایط نا به هنجار آلمان، بایرن استقلال خویش را اعلام نمود. بدین ترتیب برای بار دیگر غرور آلمان ها لگدمال شد و  همین امرسبب شد تا  حس میهن پرستی مردم بیدار شود و به  ارتش هیتلر بالغ بر20 هزار نفر دیگر افزوده گردد. در 8 نوامبر  بنا بر آن شد که نخست وزیر طبق بیانیه ای استقلال بایرن را اعلام نماید که طی ضد حمله ای که توسط هیتلر شکل گرفت، این امر به نتیجه نرسید. فردای آن روز ارتش نازی با مدیریت هیتلر و راندلوف، رژه ای را  به نفع اتحاد ملی برپا نمودند که در حین انجام رژه،  توسط ارتش مورد حمله قرار گرفتند. در نهایت هیتلر و رادولف توسط ارتش دستگیر شدند و سرانجام در سال 1924 میلادی به دلیل خیانت به حکومت  به 5 سال حبس محکوم گشتند. سخنرانی های هیتلر در فرودگاه  و در حضور خبرنگاران، شهرت او را دوچندان کرد. هیتلر در مدت  5 سال حبس خویش، کتاب "نبرد من" را گردآوری نمود و پس از آزادی، حزب نوینی را پایه ریزی نمود که در آن به جذب زنان نیز  پرداخته شد. "سلام هیتلر"شعار این حزب تازه تاسیس،  بود.

صدر اعظمی آلمان

هیتلر در سال 1932 میلادی تصمیم گرفت تا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نماید. "ژنرال هیندنبورگ"   اصلی ترین رقیب هیتلر به شمار می رفت که مورد توجه حکومت و مردم قرار داشت. در نبرد سیاسی میان هیتلر و هیند نبورگ، هیتلر شکست خورد و هیندنبورگ موفق به اخذ بیش از 50 درصد آرا شد. هیندنبورگ پس از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری (در سال 1933 میلادی) هیتلر را به عنوان صدر اعظم خویش انتخاب نمود.

ورود هیتلر به عرصه ی سیاست

الحاق اتریش و آلمان

علاقه ی هیتلر به الحاق اتریش( میهن خویش) به آلمان،  وی را برآن داشت که مقدمات این امر را فراهم سازد. او با برپایی رفراندمی در سال 1938 میلادی  توانست الحاقی کاملا صلح جویانه و به دور از خونریزی انجام دهد. همین امر بر محبوبیت هیتلر افزود و او را به چهره محبوبی در  ارتش آلمان بدل ساخت.

تفکر هیتلر در جنگ جهانی دوم

بازپس گیری مناطق جدا شده از آلمان مهم ترین تصمیم هیتلر به شمار می رفت که تمامی عزم خویش را در راستای به تحقق رساندن این هدف به کار گرفت.

هولوکاست

نازی های آلمان با  برنامه ای از پیش تعیین شده مردان، زنان و کودکان یهودی، بیماران روانی، همجنس گرایان و عقب ماندگان ذهنی  را به کام مرگ کشاندند. این واقعه که "هولوکاست" نام دارد، موجب شد تا حس نفرت مردم جهان در مورد هیتلر برانگیخته شود. اگر واقعه ی هولوکاست رخ نمیداد، هیتلر به یک فروانروای جهانگشا و محبوب بدل می گشت.

هلوکاست

زندگی شخصی هیتلر

"اوا براون" معشوقه ی هیتلربود که در یک آتلیه عکاسی با یکدیگر آشنا شده بودند. اما مدت زمانی که این دو با هم پیمان زناشویی بستند بسیار کوتاه بود. عمر زندگی مشترک آدولف و اوا تنها به 36 ساعت پیش از مرگ هیتلرختم می شود.
هیتلر و اوا براون
هیتلر در زمان زندگی خویش هیچ گاه از مشروبات الکلی، سیگار و گوشت استفاده نکرد. او گیاهخوار بود و از آزار حیوانات قلبا آزرده می شد. 

خودکشی آدولف هیتلر

آدولف هیتلر در سال 1945 میلادی در زمانی که 56 ساله بود اقدام به خودکشی نمود.  هیتلر پس از آگاهی از نفوذ نیروهای متفقین با اوا ازدواج کرد و چون از تسلیم شدن در برابر نیروهای متفقین امتناع می ورزید به همراه اوا دست به خودکشی زدند. علت مرگ هیتلر مصرف سیانور و گلوله ی تپانچه ای که در سرش شلیک شده بود، تشخیص داده شد. علت مرگ اوا براون نیز کپسول سیانور تشخیص داده شد.

وصیت نامه ی هیتلر

هیتلر وصیت نامه ی خویش را یک روز پیش از خودکشی گردآوری نمود. وصیت نامه ی او شامل دو بخش: شخصی و سیاسی بود. هیتلر در بخش شخصی وصیت نامه ی خویش، ازدواجش با اوا براون را تائید کرد و  بیان کرد که خود و همسرش هیچ گاه زیر بار زور نرفته و با  خودکشی از پذیرفتن ننگ تسلیم، سرباز می زنند. وی وصیت نموده بود که اجساد ایشان پس از مرگ سوزانده شود. هیتلر شهر لیتس را به عنوان مکانی که آثار هنری اش در آن نگهداری شود، انتخاب نمود. وی پس از مرگ اموال خویش را میان افراد خانواده، دوستان، همکاران و حزب سوسیالیست به اشتراک گذاشت. هیتلر، " مارتین بورمار" را به عنوان فرد معتمد و مجری وصیت نامه ی خویش معرفی کرده بود.

حقیقت هایی جالب در مورد آدولف هیتلر

 هیتلر در سخنرانی ها
حساسیت هیتلر در زمینه ی سخنرانی موجب می شد تا "هنریش هافمن(عکاس هیتلر)" پیش از سخنرانی های هیتلر از تمرینات او فیلم و عکس تهیه نماید. هیتلر پس از مشاهده عکس و فیلم ها، نقاط ضعف خویش را  بررسی و برطرف می نمود تا هیچ نقصی در ارائه ی یک سخنرانی حماسی وجود نداشته باشد.
نزدیکان  هیتلر وی را فردی پر خرج می دانستند و معتقد بودند که هیتلر مبالغ زیادی را در سال صرف خرید ماشین، پوشاک و... میکند.
سبیل های هیتلر یکی از شاخصه های اصلی شناخت وی برای مردم جهان می باشد. در جنگ جهانی اول فرماندهان به هیتلر امر نمودند برای جلوگیری از بروز اختلال در عملکرد ماسک های اکسیژن کناره های سبیل های بلند خویش را کوتاه نماید. همین امر موجب شد تا هیتلر کناره های سبیلش را کوتاه نماید.
هیتلر به همراه ملازمان خویش سعی بر تربیت تعداد بی شماری سگ نمودند که این سگ ها در پیروزی نازی ها موثر بودند.
هیتلربه دلیل مشکلات عدیده ی شکمی  از بوی بد دهان رنج می برد که تا پایان عمر موفق به برطرف نمودن این معضل نشد.
بعضی از نزدیکان هیتلر معتقد بودند که وی از بیماری پارکینسون رنج می برده که همین امر یکی از عوامل تاثرگذار در کم خوابی او به شمار می رفته است.
هیتلر به دلیل علاقه ی وافرش به شیرینی جات، روزانه نزدیک به یک کیلو گرم شکلات استفاده می کرده است.
هیتلر به دلیل خدمات ارزنده ای که برای ارتش نازی انجام داد، از سوی مجله ی تایم به عنوان مرد سال انتخاب گردید.
آدولف هیتلر

کشف بمب هسته ای مخفی هیتلر

کشف بمب هسته ای مخفی هیتلر

تصاویر جنجالی از هیتلر

تصاویر جنجالی از هیتلر

صدام پسر هیتلر بود!

انتشار یک کتاب و ادعای بزرگی که مطرح کرده است

صدام پسر هیتلر بود!

آلمان نازی و جنگ جهانی دوم

آلمان نازی و جنگ جهانی دوم

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما