طالع بینی و ریشه ی آن

طالع بینی از دیرباز مورد توجه حکام و عوام قرار داشته است. در گذشته اختر شناسان با بررسی صور فلکی، به پیش گویی وقایع و رویدادهای کشور و هم چنین زندگی شخصی افراد می پرداختند. مصر و بابل از قطب های اصلی طالع بینی در جهان محسوب می شوند.

سرفصل نوشتار

  • طالع بینی
  • تاریخچه طالع بینی در بابل
  • تاریخچه طالع بینی در مصر
  • تاریخچه طالع بینی در یونان و روم
  • طالع بینی در ایران
  •  اجرام آسمانی و تاثیر آن بر طالع افراد
  • دایره البروج چیست؟
  • طالع بینی فلز ماه های دوازده گانه سال

طالع بینی

 آمار بالای جست و جوی کلمات مرتبط با طالع بینی در سایت هایی هم چون: "گوگل" و "یاهو"  بیانگر اهمیت این موضوع میان افراد مختلف  در جهان می باشد.  امروزه "طالع بینی" یا "علم اختر شناسی" به معقوله ای پرطرفدار میان مردم جهان خصوصا ایرانیان تبدیل شده است. مفسران در علم اختر شناسی با بررسی وضعیت ستارگان، به تعبیر و تفسیر زندگی افراد می پردازند. امروزه بسیاری از افراد بر این باورند که اختر شناسی و طالع بینی پایه ی علمی ندارند و آن را امری خرافی و موهوم پرستی می گمارند. طالع بینی که زیر مجموعه ای از علم ستاره شناسی به شمار می رود با بررسی وضعیت سماوی و موقعیت ستارگان مرتبط با زادروز فرد به پیش بینی زندگی او می پردازد.

طالع بینی

تاریخچه طالع بینی در بابل

 کندوکاش در وضعیت ستارگان از سده ی هشتم میلادی در بابل شکل گرفت. ستاره شناسان در عهد باستان با در نظر گرفتن مداوم آسمان شب، تغییرات ستارگان را بر الواحی از جنس گل  ثبت می کردند. این الواح گلی نخستین اسناد به جا مانده در زمینه ی طالع بینی به شمار می رود. طالع بینان اجرام آسمانی را خدایگانی می پنداشتند که هرگونه تغییر در وضعیت آنها، بیانگر تغییر در امورات مختلف سرزمین خویش هم چون: وضعیت اقتصادی، نظامی، آب و هوایی و... به شمار می رفت.

تاریخچه طالع بینی

تاریخچه طالع بینی در مصر

مصریان نیز سابقه ی دیرینه  ای در پیش گویی و طالع بینی دارند. آنها با بررسی وضعیت اجرام آسمانی و موقعیت ماه و خورشید به پیش گویی می پرداختند. ستاره شناسان بر این باور بودند که زاویه قرارگیری ماه و خورشید در بروج مختلف سال در پیش گویی و تعبیر وضعیت ستارگان امری تاثیرگذار به شمار می رود. "بطلیمووس" از جمله اختر شناسان مصری به شمار می رفت که  در قرن دوم هجری  موفق به ثبت 48 صور فلکی گردید.

تاثیر صور فلکی بر طالع افراد

تاریخچه طالع بینی در یونان و روم

یونانیان و رومیان با بهره گیری از تجربیات بابلی ها در زمینه ی اختر شناسی، به طالع بینی  روی آوردند و دامنه ی تحقیقات خویش را در زمینه ی ستاره شناسی و موقعیت قرارگیری اجرام آسمانی گسترش دادند.

طالع بینی در ایران

با گذر زمان  پیش گویی با بررسی وضعیت ستارگان در ایران نیز رواج یافت و در دوران حکومتی مختلفی چون: حکومت ساسانیان و هخامنشیان رونق بیشتری یافت. جالب است بدانید علی رغم باورهایی که مبنی بر خرافی بودن اختر شناسی وجود داشت، بارها پیشگویی های اختر شناسان در ایران به واقعیت بدل گشت. به عنوان مثال  "رستم فرخزاد" از جمله اختر شناسان عهد ساسانی به شمار می رفت که پس از بررسی صور فلکی، حکومت ساسانی را به رویدادی سخت و نحس خبر داد. اتفاقا در همان سال ساسانیان در جنگ با اعراب  شکست خوردند و یورش ایشان منجر به غارت فرهنگ و هنر ایرانی شد.

 اجرام آسمانی و تاثیر آن بر طالع افراد

سیاره عطارد: این سیاره به عنوان نزدیکترین سیاره به کره ی زمین به شمار می رود. رنگ سطح آن قرمز می باشد و در هنگام طلوع و غروب خورشید قابل رویت می باشد. این سیاره بیشترین تاثیر را بر روی افراد متولد خرداد و شهریور ماه دارد.

سیاره عطارد

سیاره زهره: این سیاره دومین سیاره پس از عطارد می باشد که در زمان غروب و طلوع خورشید قابل رویت است. این سیاره بیشترین تاثیر را بر افراد متولد اردیبهشت، مهر و دی ماه دارد.

سیاره زهره

سیاره مریخ: کره ی زمین به عنوان کره ی سوم و سیاره مریخ به عنوان کره ی چهارم شناخته می شود. این سیاره ی نارنجی رنگ بیشترین تاثیر را بر ذهن افراد متولد فروردین ماه میگذارد.

سیاره مریخ

سیاره  مشتری: این غول آسمانی به عنوان بزرگترین سیاره در آسمان به حساب می آید. افراد متولد آذر ماه از این سیاره تاثیر می گیرند.

سیاره مشتری

سیاره زحل: زحل از جمله سیارات بزرگ آسمانی به حساب می آید که بر ذهن و عملکرد آبان ماهی ها تاثیر گذار است.

سیاره زحل

سیاره اورانوس: هفتمین سیاره ی آسمان بر افکار  متولدین بهمن ماه تاثیر می گذارد.

سیاره اورانوس

ارتعاشات نپتون به عنوان هشتمین سیاره، بر رفتار اسفند ماهی ها تاثیر گذار است و پلوتون به عنوان نهمین جرم آسمانی بر افراد متولد آبان تاثیر می گذارد.

پلوتون

 نپتون

تاثیرات کرات آسمانی بر زندگی افراد

ستاره شناسان بر این باور بودند که اجرام آسمانی و حرکت ایشان بر روی ضمیر ناخودآگاه انسان ها تاثیر گذار است. پیش گویان  معتقد بودند که ارتعاشات صور فلکی بر عملکرد انسان ها، میدان مغناطیسی بدن و مراکز انرژی (چاکرا) تاثیر می گذارد. به طور مثال خورشید را با ضمیر ناخودآگاه بشر مرتبط میدانستند. عطارد را نمادی از روابط انسان ها با یکدیگر و تعاملات حکومت ها می دانستند. از نظر طالع بینان سیاره زهره بیان کننده رفتار عاطفی بین افراد می باشد. هم چنین ایشان سیاره مریخ را نمادی از جنگ، خصومت، کینه توزی و سیاهی می دانستند. سیاره زحل نمادی از اعتقادات مذهبی  و عرفانی افراد به شمار می رفت. از دید پیشگویان تغییرات  سیاره ژوپیتر بر پیشرفت و رکود افراد و حکومت ها تاثیر گذار بوده است. ستاره شناسان بر این باور بودند که حرکات و ارتعاشات این اجرام  در زندگی افراد، سرنوشت حکومت، کشاورزی، شرایط جوی و آب و هوا تاثیر می گذاشته است.

دایره البروج چیست؟

از میان کلیه اقمار آسمانی کشف شده، صور فلکی دوازده گانه ی "دایره البروج" در طالع بینی بسیار پرکاربرد می باشد. حمل، ثور، جوزا، سرطان، اسد، سنبله، میزان، عقرب، قوس، جدی، دلو و حوت  به عنوان 12 ماه سال شناخته می شوند و  توسط ستاره شناسان و طالع بینان به منظور پیش گویی  مورد استفاده قرار می گیرد.  هر یک از صورت های فلکی را می توان در ماه به خصوص خود، در ساعت 24 هر شب در قسمت جنوبی آسمان مشاهده نمود.

دایره البروج

طالع بینی فلز ماه های دوازده گانه سال

امروزه با توجه به ماه های سال، طالع بینی ها و فال های  متعددی چون:  "چوب"، "فلز"، "هندی" و "چینی"  طراحی شده است.  در ادامه مطلب به شرح طالع بینی فلز خواهیم پرداخت.

متولدین فروردین با بهره گیری از فلز آهن می توانند نیروهای درونی خویش را تا 9 برابر افزایش دهند. استفاده از این آهن بر طالع فروردینی ها تاثیر گذاشته و شور و شوق زندگی را در آنها افزایش می دهد.

استفاده از فلز مس بر طالع اردیبهشت ماهی ها تاثیرات مثبت گذاشته و آرامش را برای ایشان به ارمغان می آورد.  کمال طلبی و علاقه به ثروت  و عشق  از جمله ویژگی های اخلاقی متولدین این ماه می باشد.

استفاده از فلز سرد جیوه بر طالع خرداد ماهی ها تاثیر گذاشته و سردرگمی ها ی ایشان را برطرف می نماید.
نقره از جمله  فلزهای گرانبهایی است که بر طالع تیرماهی ها اثر گذاشته  و قلب مهربان آنها را هدایت می کند.
مرداد ماهی ها با بهره گیری از فلز طلا می توانند به آرامش فکری برسند. استفاده از این فلز گرانبها بر عملکرد افراد این ماه تاثیرات مثبتی دارد.
شهریور ماهی ها به عنوان افرادی حساس و وسواسی شناخته می شوند. استفاده از فلز جیوه تاثیرات مثبتی بر طالع و عملکرد متولدین این ماه میگذارد.
مهرماهی ها جز انسان های مهربان، دقیق و منضبط به شمار می روند که هرازگاهی تندخو می شوند. استفاده از فلز مس بر عملکرد ایشان تاثیر می گذارد.
ابانی ها انسان هایی مهربان، رقیق القلب و دلسوز به شمار می روند. در طالع بینی فلز ها، فلز آهن را فلزی مناسب آبان ماهی ها تشخیص داده اند.
قلع، فلز مناسب آذرماهی ها به شمار می رود.  آذری ها انسان هایی راستگو و بسیار ثابت قدم در زمینه عاشقی به شمار می روند. این فلز قادر است تا خشکی رفتار متولدین این ماه را کنترل کند.
دی ماهی ها افرادی دلسوز، منضبط، خجالتی و حساس به شمار می روند. طالع بینان فلز سرب را برای متولدین این ماه مناسب دیده اند.
جالب است بدانید ماده ی وابسته به بهمن ماهی ها اورانیوم می باشد که تنها در ترکیبات یافت می شود. این ماده قادر است تا تضاد های وجودی بهمن ماهی را که یکباره به آن دچار می شوند را کنترل نماید.
طالع بینان فلز قلع را  برای اسفندی های درویش مسلک مناسب تشخیص داده اند و معتقدند این فلز تاثیرات مثبتی بر زندگی افراد این ماه می گذارد.

طالع‌بینی ۲۵ دی ماه ۹۴

طالع‌بینی ۲۵ دی ماه ۹۴

طالع‌بینی ۲۶ دی ماه ۹۴

طالع‌بینی ۲۶ دی ماه ۹۴

در مقابل متولد چه ماهی چه کارهایی نکنیم

در مقابل متولد چه ماهی چه کارهایی نکنیم

ایرانی ها، عاشق طالع بینی و کف بینی اند!

ایرانی ها، عاشق طالع بینی و کف بینی اند!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما