ارگاسم

ارگاسم به معنای رسیدن به اوج لذت در بانوان است که از نظر عاطفی و جسمی ایجاد شود. به عبارت روشن تر، زمانی که بین زن و شوهر رابطه جنسی انجام می شود، از نظر فیزیولوژی و احساسی، تمام بدن زن به اوج لذت می رسد که به این حالت ارگاسم گفته می شود. در این صورت، ماهیچه های زن به شدت منقبض می شود و علائم دیگری همچون افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون و تغییرات چشمگیر در تعداد و عمق تنفس ظاهر می شود.

از نظر برخی از محققان، ارگاسم عبارت است از: اوج لذت جنسی و رها شدن تنش های جنسی. این دسته از محققان ارگاسم را از جنسیت تفکیک می کنند و بر این نظر هستند که ارگاسم می تواند در مردان نیز رخ دهد. این فرآیند در مردان به صورت احساس ذهنی انزال شروع می شود و با بروز انزال پایان می یابد. اما به صورت کلی، فرآیند ارگاسم در بانوان رخ می دهد و این نظریه پذیرفته شده است.

ارگاسم از ترشح غدد پارارترال ناشی می شود. زنان نمی دانند که دقیقا در چه زمانی به ارگاسم می رسند. برخی از آنها هم نمی دانند که توانایی رسیدن به ارگاسم را دارند یا خیر. یک نکته مهمی که شاید برخی از بانوان نسبت به آن اطلاع چندانی نداشته باشند، تفاوت قائل شدن میان مرحله ارگاسم و انزال است. ممکن است در برخی از خانم ها انزال صورت بگیرد اما مرحله ارگاسم اتفاق نیفتد. بنابراین نیاز نیست تا حتما مرحله ارگاسم اتفاق بیفتد تا به دنبال آن انزال رخ دهد.

نحوه ارگاسم در زنان

ارگاسم در زنان به صورت انقباض مجرای واژینال است و حرکتهای غیر ارادی دیگری نیز با آن بروز می کند. این حرکات جنسی در واقع نوعی واکنش طبیعی به روابط جنسی می باشد. در صورتی که زن به مرحله ارگاسم و اوج لذت جنسی نرسد، موجب مشکلات زناشویی می شود. رسیدن به این مرحله با کسب مهارت و تسلط زن و شوهر نسبت به روابط جنسی تقویت می شود.  مردان می توانند در بروز ارگاسم به همسرشان کمک کنند. بی علاقگی، اضطراب، شرایط روحی نامناسب و مقاربت به روش نادرست مهمترین دلایلی هستند که مانع از رسیدن زن به مرحله ارگاسم می شود.

انواع ارگاسم-ارگاسم-رسیدن به ارگاسم

انواع ارگاسم در زنان

ارگاسم در زنان یک موضوع پیچیده در روابط زناشویی می باشد که به چهار شکل اتفاق می افتد:

ارگاسم واژینال

زیگموند فروید اولین کسی بود که موضوع ارگاسم واژینال را مطرح کرد. او بر این نظر بود که ارگاسم کلوتیرال پدیده ای مختص به دوران نوجوانی است که با رسیدن به سن بلوغ بروز می کند. براساس تحقیقاتی که با پرسش و پاسخ از زنان صورت گرفت، مشخص شد که 30 درصد از زنان با دخول آلت تناسلی مرد در واژن و تحریک شدن این نقطه، به ارگاسم می رسند. نقطه جی به عنوان تحریک پذیرترین نقطه در زنان است که در دیواره داخلی واژن قرار دارد. به همین دلیل باید عمل دخول به شکلی انجام شود که زن و مرد در مقابل یکدیگر و به یک پهلو دراز کشیده باشند و آلت تناسلی با این نقطه تماس داشته باشد. در این صورت دیواره واژن سریعتر تحریک می شود و زن به ارگاسم می رسد.

ارگاسم کلیتوریس در زنان

نوع دیگر ارگاسم، در کلیتوریس صورت می گیرد. کلیتوریس قسمتی از دستگاه تناسلی زن است که موجب تحریک پذیری او می شود. در این نقطه‎ی به شدت حساس، ۸۰۰۰ پایانه عصبی متمرکز شده است. به همین دلیل بیشترین تحریک در این نقطه صورت می گیرد. در پایان آمیزش جنسی، زمانی که ارگاسم اتفاق می افتد، به آن ارگاسم کلیتوریس گفته می شود. در این نوع ارگاسم، احساس حداقلی از لذت جنسی وجود دارد. به همین دلیل باید به همراه کلیتوریس، سایر قسمت های بدن و اندام تناسلی زن نیز لمس و نوازش شود تا ارگاسم به حداکثر برسد.


ارگاسم همزمان در زنان

اگر ارگاسم واژینال و کلیتوریس به طور همزمان رخ دهد، شدت و قدرت لذت جنسی در زنان به اوج خود می رسد. به طوری که لذت این نوع ارگاسم، دو برابر ارگاسم های قبلی است. برای اینکه ارگاسم همزمان در زن ایجاد شود، حالت قرارگیری مرد و زن باید طوری باشد که هر دو نقطه حساس کلیتوریس و نقطه جی، در زن تحریک شود. بهترین حالت ها برای این نوع ارگاسم، درازکش و یا حالت نشستن زن بر روی مرد است. زمانی که زن قبل از اینترکورس (دخول واژینال) به شدت تحریک شده باشد، احتمال رسیدن به این ارگاسم در زنان بیشتر می شود. به همین دلیل بهتر است تا مرحله عشقبازی بیشتر شود تا احتمال این نوع ارضا شدن زنان افزایش یابد.
 

ارگاسم چندگانه در زنان


ارگاسم چندگانه زمانی اتفاق می افتد که در چندین نقطه ارگاسم صورت بگیرد. در این صورت باید همه ارگاسم ها بدون فاصله زمانی و پشت سر هم باشد. زمانی که رابطه جنسی چند ساعت طول بکشد، این نوع ارگاسم اتفاق می افتد. براساس تحقیقات صورت گرفته، ارگاسم چندگانه تنها در تعداد محدودی از زنان اتفاق می افتد. این دسته از زنان پس از رسیدن به یک ارگاسم، می توانند همچنان تحریک شوند. برای دستیابی به ارگاسم چندگانه، باید پس از رسیدن به ارگاسم کلیتوریس یا نقطه جی ((G point، تحریک زن از نقطه ارگاسم دیگر و یا سینه و نوک او آغاز شود.

ارگاسم زنان-لذت جنسی-آمیزش جنسی


مدت زمان ارگاسم در زنان

مدت زمان ارگاسم تنها 20 ثانیه است که در این 20 ثانیه ماهیچه لگن، واژینال، رحم و ... همگی منقبض می شوند. ممکن است در برخی از زنان این مدت زمان بیشتر یا کمتر باشد. اگر ارگاسم تنها یک ثانیه طول بکشد، به صورت خفیف تا شدید اتفاق می افتد. به صورتی که در همین یک ثانیه لذت جنسی زن به اوج خود می رسد و سپس افول می کند. گاهی انقباضات ناحیه لگن و دستگاه تناسلی همراه با لرزش کمر است که در این صورت مدت زمان ارگاسم نیز بیشتر می شود.


میزان یا شکل ارگاسم در زنان

ارگاسم در زنان یک فرآیند پیچیده است که تشریح آن به زمان زیادی نیاز دارد. ارگاسم در نتیجه انقباض هایی غیرارادی ماهیچه ها ایجاد می شود. انقباض ماهیچه ها نیز در یک سوم بیرونی مهبل صورت می گیرد. ارگاسم در همه زنان به یک شکل پایان نمی یابد. در برخی از زنان ارگاسم مانند یک عطسه بزرگ است و برخی هم آن را همچون صعود به یک قله بلند توصیف می کنند. برخی از زنان نیز ارگاسم را تنها در اندامهای جنسی خود و برخی دیگر ممکن است آن را در سایر اعضای بدنشان احساس کنند.
زمانی که زنان به ارگاسم می رسند، ماهیچه های دیواره‎ی مهبل به همراه ماهیچه های لگنچه و مخرج با ریتم منظمی منقبض می شود اما این توانایی را دارند که برای آمیزش دوباره آماده شوند. این در حالی است که مردان برخلاف زنان، پس از ارضا، تمایل جنسی آنها دقایقی کاهش می یابد. زمانی که زن پس از ارگاسم، وارد مرحله آرامش می شود، انقباض ماهیچه ها در او کمتر می شود. در نتیجه می تواند به مرحله قبل از ارگاسم بازگردد و آمیزش دوباره را شروع کند. ارگاسم در زنان زمان مشخصی ندارد. اما رسیدن به این مرحله برای تداوم زندگی زناشویی ضرورت دارد.


نکات دستیابی به ارگاسم در زنان

مردان می توانند با استفاده از روش های زیر به زنان در رسیدن به مرحله ارگاسم کمک کنند:

1.بسیاری از زنان بر این تصورند که در زمان آمیزش جنسی باید آرامش خود را حفظ کنند. در حالی که تنش نقش مهمی در رسیدن به ارگاسم دارد. برای رسیدن به ارگاسم باید تمامی عضلات ساق پا، شکم، باسن و ... درگیر آمیزش جنسی شوند. 

2.زنانی که در زمان برقراری رابطه جنسی به همه موضوعی فکر می کنند، جز رابطه احساسی با همسرشان، نمی توانند به ارگاسم برسند. بنابراین برای کنار زدن این مشکل، کافی است در زمان رابطه، زن فقط به رابطه جنسی فکر کنند و تمامی موضوعات دیگر را کنار بگذارد.

3.برخی از زنانی که با هیچ راهی نمی توانند ارگاسم شوند، باید به پزشک مراجعه کنند. در این صورت پزشک با تجویز دارو می تواند مشکل را برطرف کند.

4.رابطه جنسی باید در یک محیط آرام و بدون تنش روحی انجام شود. همچنین قبل از برقراری آمیزش جنسی باید بین زوجین ارتباط دوستانه ای برقرار باشد. زنان در زمان ارگاسم حالتی شبیه دفع ادرار دارند که ممکن است دچار تشویش شوند. در این صورت شریک جنسی باید به او آرامش دهد.

5.با قرار دادن نوک انگشت در داخل واژن، می توان قسمت اسفنجی را پیدا کرد و سپس با انگشت دیگر این نقطه را به سمت بالا ماساژ داد. با وارد کردن کمی فشار بر روی نقطه اسفنجی، زن به حالت ارگاسم می رسد. در این زمان زن احساس دفع ادرار دارد.

6.تحریک جنسی باید همزمان با تحریک نقطه جی (ناحیه اسفنجی در واژن)، کلیتوریس را نیز تحریک کند. زن با منقبض کردن ماهیچه های لگن به فرآیند ارگاسم نزدیک تر می شود. نوازش شکم هم می تواند در رسیدن به ارگاسم به زن کمک کند.

7.مقاربت از پشت، زن را به مرحله ارگاسم می رساند. در این صورت زن باید در حالت خوابیده باشد. به طور بر روی شکم قرار بگیرد و سر او بر روی زمین باشد. 

8.داشتن روابط محبت آمیز قبل از مقاربت، در رسیدن به ارگاسم زن و احساس لذت جنسی در او کمک می کند. به این معنا که مرد باید قبل از نزدیکی، از جملات محبت آمیز و عاشقانه استفاده کند. این کار مرحله ارگاسم را نزدیک تر می کند.

دلایل به ارگاسم نرسیدن زنان

برخی از زنان ممکن است در زمان ارتباط جنسی به ارگاسم نرسند. در این صورت باید دلایل آن را واکاوی کرد. مهمترین عللی که موجب می شود تا یک زن به مرحله ارگاسم نرسد، عبارت است از:

  1. نداشتن شرایط روحی مناسب، اضطراب و استرس 
  2. نداشتن تمرکز در زمان رابطه جنسی 
  3. نداشتن رابطه معاشقه و رفتن سریع مرد به مرحله دخول
  4. احساس درد شدید در زمان نزدیکی که اغلب به دلیل تنگی دهانه واژن، نوع بکارت، عفونت،خشکی دهانه واژن، گرفتگی عضلات و اسپاسم است.

اوج لذت جنسی-روابط زناشویی-روابط جنسی

تشخیص رسیدن به ارگاسم در زنان

برای تشخیص اینکه زن به مرحله ارگاسم رسیده است یا خیر، نشانه های زیر به شما کمک می کند:

  • 1.نوک پستانهای زن سفت می شود و تنفس او به شمار می افتد. به طوری که صدای تنفس و عمق آن غیرعادی می شود.
  • 2.احساسی شدن به دلیل اوج لذت جنسی گاهی با گریه کردن همراه است.
  • 3.برخی از زنان پس از رسیدن به مرحله ارگاسم، به راحتی می خوابند. در برخی از زنان نیز،احساس به هم آغوشی، بیشتر می شود. 
  • 4.زن بعد از رسیدن به مرحله ارگاسم نمی تواند به خوبی راه برود. پاهای او بشدت لرزیده است که نشان از یک ارگاسم کامل می باشد.
  • 5.زنانی که به مرحله ارگاسم می رسد، دوست دارند تا با همسر خود در مورد آن صحبت کنند. گاهی نیز صحبت هایی که در حین سکس رد و بدل می شود را تکرار می کنند و از این امر، احساس رضایت دارند.
  • 6.لبخند رضایت یکی از نشانه های رسیدن به ارگاسم است که البته با توجه به نوع تیپ شخصیتی زن ممکن است باشد یا نباشد.
زنان چگونه می توانند به ارگاسم (اوج لذت جنسی) برسند؟

زنان چگونه می توانند به ارگاسم (اوج لذت جنسی) برسند؟

اصول بهبود کیفیت ارگاسم در زنان

اصول بهبود کیفیت ارگاسم در زنان

چرا زمان ارگاسم بعضی ها کوتاهتر است؟

چرا زمان ارگاسم بعضی ها کوتاهتر است؟

ارضای زودهنگام؛ یک مبتلا و دو ناراضی

ارضای زودهنگام؛ یک مبتلا و دو ناراضی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما