سنگ ها و خواص آن

سنگ ها در صنعت و تجارت کاربرد فراوانی دارند. از میان سنگ هایی که از دل زمین استخراج می گردد، الماس و زمرد از جمله ارزشمند ترین سنگ های جهان محسوب می شوند. در گذشته از سنگ ها در طب سنتی، طلسم و جادو و تهیه ی زیورآلات استفاده می شده است.

سرفصل نوشتار

  • سنگ چیست
  • استفاده ازسنگ های زینتی در عصر باستان
  • ورود جواهرات و سنگ های زینتی به ایران
  • تاریخچه ی ورود زیورآلات به ایران
  • زیورآلاتی که از تغییرات در امان ماندند
  • آشنایی با سنگ های قیمتی
  • آشنایی با نام سایرسنگ های معروف جهان

سنگ چیست؟

 سنگ ها  متشکل از یک یا چند کانی می باشند. این کانی ها از خارجی ترین لایه ی زمین که"لیتوسفر" نام دارد، به وجود می آیند. امروزه سنگ ها در صنعت و تجارت کاربرد فراوانی پیدا کرده است. از سنگ هایی هم چون: "گرانیت"، "کوارتزیت" و سنگ های رسی در صنعت ساختمان سازی  و از سنگ های قیمتی همچون: "الماس"، "یاقوت" و "برلیان"  در صنعت سنگ و جواهر استفاده می شود. در این مقاله سعی بر آن شده است که با سنگ های قیمتی، خواص و ویژگی های آنها بیشتر آشنا شویم.

استفاده ازسنگ های زینتی در عصر باستان

استفاده از سنگ های زیبا و گران قیمت قدمتی بالغ بر 7 هزار سال دارد.  انسان ها پیش از اختراع سنگ تراش، از سنگ ها  در زمینه ی سحر، جادو و طلسم استفاده می بردند.  انسان ها در زمان باستان بر این باور بودند که سنگ ها همانند طلسمی محافظ، ایشان را از انواع بلایا درامان نگاه می دارند و فرشته ای به طور مداوم آنها را تحت حمایت خویش دارد. آنها همچنین معتقد بودند به همراه داشتن سنگ ها انواع امراض، ناخوشی ها و بدبختی ها را از ایشان دور می نماید. انسان های باستان معتقد بودند که هر یک از سنگ ها، دارای خواص منحصر به فردی می باشد که قادر است مشکلاتی را از ایشان مرتفع سازد. آنها اعتقاد داشتند که سنگ عقیق انسان را  در برابر برق گرفتگی و نیش عقرب در امان نگاه می دارد و هرشخصی که با خود لاجورد به همراه داشته باشد از شر مار و نیش آن مصون می ماند. انسان ها در عصر باستان یشم سبز را گره گشای قحطی و خشک سالی می دانستند و معتقد بودند یشم سبز خاصیت باران زایی دارد. پس از قرن هجدهم، در طب نیز از سنگ های گرانبها استفاده می کردند و معتقد بودند می توان با استفاده از آنها امراض متعددی را بهبود بخشید. سنگ شناسان با توجه به نوع بیماری فرد، سنگی را دراتاق وی قرار می دادند و معتقد بودند انرژی که از آن سنگ  ساتع می شود به بهبودی و یا شفای  بیمار منجر خواهد شد. حتی در مواقعی پس از پودر کردن مقداری از سنگ، آن را به فرد بیمار می خوراندند تا بهبودی حاصل گردد.

سنگ های قیمتی

ورود جواهرات و سنگ های زینتی به ایران

انسان ها در ادوار مختلف در راستای نوع فرهنگ و تمدن مرتبط با آن دوره، از مواد طبیعی به منظور آراستن خویش استفاده می کردند. صدف، عاج، مروارید، سنگ ریزه، استخوان و سنگ های قیمتی از جمله مواد طبیعی به شمار می رفتند که انسان ها طی قرون و تمدن های متفاوت به منظور آراستن خویش از آن ها بهره می بردند. ایران که از دیرباز مهد تمدن و فرهنگ به شمار می رفته از این قاعده مستثنی نبوده است . ایرانیان از انواع مواد تزئینی به منظور تزئین مو، البسه و ظروف خویش استفاده می نمودند. در ایران باستان سنگ ها دارای اهمیت فراوانی بوده اند و مردم بر این باور بودند که سنگ ها ایشان را در برابر شر خدایان بد سرشت در امان نگاه می دارند. ایشان همچنین از سنگ ها در جادو، طلسم و رفع بلا نیز استفاده می کردند.

سنگ های قیمتی در دوران باستان

تاریخچه ی ورود زیورآلات به ایران

در هزاره ی دوم قبل از میلاد مردم فلات ایران به منظور آراستگی خویش از دستبندها و گردن بندهایی از جنس مس و مهره های رنگی استفاده می کردند. صنعت گران بومی استان سیستان و بلوچستان و جمهوری آذربایجان از همین سبک و سیاق به منظور تولید زیورآلات استفاده می کردند.

ورود مهاجران از بین النهرین به ایران سبب گشت صنعت گران ایرانی ایده های تازه ای  را به منظور طراحی  های نوین کسب نمایند. کشف جسد دختری  در سالهای 800 الی 1000 میلادی  در استان آذربایجان که با خود انواع خلخال، دستبند، پیشانی بند و انگشتربه همراه داشت، بیانگر اوج نبوغ صنعت گران ایرانی در آن دوره می باشد. صنعت گران در هزاره دوم  ابزار آلات جنگی، دیسک و تیردان ها را با نقوش افسانه ای هم چون : اژدها، دیو و فرشته  زینت می دادند.
در دوران هخامنشیان ، طراحی و تولید نسبت به دوران پیش از آن روند صعودی پیدا کرد و از طلا و سایر سنگ های قیمتی در ساخت اجسامی چون: بازوبند، پیشانی بند، دست بند، گردن بند و انگشتر استفاده کردند.
 در عهد پارتیان جواهرات شکلی ظریف و با شکوه تری به خود گرفتند. طراحی و تولید صنعت گران ایرانی دراین دوران نسبت به گذشته ماهرانه تر شده بود. در دوران پارتیان علاوه بر استفاده از سنگ ها در تولید دست بند و گردن  بند و... در تزئین  کلاه نیز ازسنگ های زینتی استفاده می شد.
می توان دوران ساسانی را نقطه ی عطفی در تولید طلا و جواهر به شمار آورد. لوازم تزئینی، روکش های تاج پادشاهان و سکه ها در این دوران به صورت کاملا ماهرانه ای ساخته می شدند.
پس از شکست ساسانیان، هجوم عرب ها و از دست رفتن استقلال سیاسی ایران، مردم علاوه بر طلا به  نقره نیز گرایش پیدا کردند. در این دوران  استفاده از زیورآلاتی از جنس طلا بیشتر در میان زنان رواج داشت.
ساخت طلا و زیورآلات پس از ظهور اسلام در ایران دچار دگرگونی شد. در دو دهه ی نخست پس از ظهور اسلام، صنعت گران از همان نگاره های موجود استفاده می کردند اما در قرون 9 الی 12 میلادی گرایش مردم به نقوشی که از طبیعت برگرفته شده بودند، افزایش یافت. در قرون 12 و 13 میلادی طرح دست بند و النگوها نسبت به گذشته تغییر پیدا کرد و زیورآلات با سنگ های قیمتی ملیله دوزی می شدند. در این دوران، نگاره ها تلفیقی از طرح های اسلامی، عربی و ایرانی بودند.  بنا بر تحقیقات باستان شناسان از قرن 14 میلادی به بعد ثبات در صنعت طلا و جواهرات به وجود آمد.
علاقه ی پادشاهان تیموری به هنر و فرهنگ ایرانی سبب گشت تا این صنعت در دوران تیموریان پیشرفت مطلوبی داشته باشد و راه برای کسب مهارت های بیشتر در دوران حکومت های بعدی(صفویه  و قاجار) هموار گردد.
در دوران صفویه گرایش مردم به منظور استفاده از سنگ های قیمتی بیش از پیش شد. در این دوران برای آراستگی مو، کوزه های آب، فنجان های چای و البسه خویش از سنگ های ارزشمند استفاده می شد. همین امر موجب گشت تا صنعت گران به صورت تخصصی تر به کار خویش بپردازند.
غرب گرایی در دوران قاجار سبب شد تا نقوش و طرح های ایرانی کمرنگ شوند و جای خویش را به طرح های غربی دهند.


زیورآلاتی که از تغییرات در امان ماندند

در گیرودار تغییر و تحولات حکومتی که با خود تغییرات فرهنگی جامعه را به همراه داشت، تنها قبیله های کوچک ایران از این تغییرات در امان ماندند و توانستند هویت زیورآلات خویش را به درستی حفظ نمایند. 

آشنایی با سنگ های قیمتی

الماس: این سنگ یکی از سنگ های گران قیمت در جهان محسوب می شود که دارای پایداری بالایی بوده و به دو صورت مکعبی و منشوری در طبیعت یافت می شود. این سنگ از جمله سخت ترین ماده ی کشف شده در جهان می باشد. شباهت میان الماس های اصل و بدل به حدی بالا می باشد که تاجران برای تشخیص اصل از بدل به  آزمایشگاه ها رجوع می کنند. بلژیک یکی از قطب های اصلی تجارت الماس به شمار می رود. در بازار و تجارت  الماس در میان سایر  سنگ ها بیشترین بها را دارا می باشد.
الماس
عقیق:  جنس این سنگ از"سیلیس" می باشد که با سه رنگ: سفید، زرد و قرمز در طبیعت یافت می شود. بلور های سازنده ی این کانی ریز، ظریف و 6 وجهی می باشد. سنگ شناسان بر این باورند که این سنگ دارای خواص درمانی فراوانی می باشد.
عقیق
زمرد:  "سیلیکات" و "بریلیوم"  از جمله عناصر سازنده ی این سنگ قیمتی به حساب می آیند. زمرد  تک رنگ بوده و تنها به رنگ سبز در طبیعت یافت می شود. در گذشته و در ملل مختلف از این سنگ بسیار استفاده می شده است و آن را نمادی از : نجابت و پاکدامنی، شادی و نشاط، وحدت و یگانگی می دانستند. کلمبیا به عنوان قطب اصلی تولید این سنگ به حساب می آید.
زمرد
کهربا: این سنگ از صمغ فسیل شده ی درختان به وجود می آید و دارای ارزش فراوانی می باشد.  از کهربا در ساخت زیورآلات، تهیه ی مشروبات الکلی و طب سنتی  استفاده می شود. این سنگ به دلیل بوی خوشایندش در صنعت عطرسازی نیز کاربرد دارد. کهربا طیف گسترده ای از رنگ ها را شامل می شود، اما  افراد مختلف در جهان رنگ میان رنگ های زرد و نارنجی را به عنوان "رنگ کهربایی" می شناسند. کشورهایی نظیر: آمریکا، روسیه، کانادا، چین و ... دارای معادن بزرگی از این سنگ ارزشمند هستند.
کهربا
یاقوت سرخ: این سنگ، پس از الماس به عنوان سخت ترین نوع کانی در جهان شناخته می شود. این یاقوت شامل رنگ های: زرد، صورتی، بنفش، سرخ و آبی می باشد. در طب سنتی به افرادی که از غلظت خون رنج می برند توصیه شده است که از این سنگ استفاده نمایند. میانمار، سریلانکا و تایلند مرغوب ترین یاقوت های سرخ جهان را دارا می باشند.
یاقوت سرخ
مروارید: این سنگ یکی دیگر از سنگ های قیمتی جهان می باشد که  اندرون صدف های دریایی تشکیل می گردد. این سنگ به صورت مدور  و با رنگ سپید در طبیعت یافت می شود. خلیج فارس، استرالیا و اقیانوس هند جز قطب های اصلی استخراج این سنگ زیبا به شمار می روند.
مروارید
فیروزه: این سنگ یکی از سنگ های زیبا، ارزشمند و کمیاب در جهان به شمار می رود که دارای طیف رنگی آبی روشن تا سبز می باشد. مناطق عدیده  ای در ایران به عنوان معادن استخراج سنگ فیروزه شناخته شده اند که در این میان می توان به شهرهای: نیشابور، تفت، مشهد و بیرجند اشاره نمود.
فیروزه


آشنایی با نام سایرسنگ های معروف جهان:

از جمله این سنگ ها می توان به سنگ رودونیت، سنگ کیانیت، سنگ زبرجد، سنگ لاجورد، سنگ هماتبت، سنگ عقیق خزه ای، سنگ انیکس، سنگ موکائیت اشاره کرد.

 

سنگ یاقوت و این همه فایده!!!!!!!

همه چیز را درباره سنگ یاقوت بدانید...

سنگ یاقوت و این همه فایده!!!!!!!

تراش سنگ و چوب

تراش سنگ و چوب

سنگ های قیمتی بسیار چشم نواز

سنگ های قیمتی بسیار چشم نواز

سنگ های قیمتی زیبا و نادر

سنگ های قیمتی زیبا و نادر

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما