کلسترول خون

کلسترول خون چیست؟ کلسترول خون ماده ای که وجود آن برای سلامت بدن ضروری می باشد. این ماده از طریق مواد غذایی که در طی روز مصرف می شود، در خون جریان پیدا میکند. کلسترول خون به صورت یک ماده مومی شکل است که شباهت زیادی به چربی دارد. این عنصر دارای ساختار روغنی است و به همین دلیل نمی تواند با آب مخلوط شود و توسط لیپو پروتئین های موجود در خون، در کل بدن در گردش است.

عملکرد کلسترول در خون

کلسترول خون به وسیله دو نوع لیپو پروتئین در خون جریان دارد که عبارتند از:

 1. لیپو پروتئین LDL با چگالی پایین
 2. لیپو پروتئین HDLبا چگالی بالا 

کلسترول خون به ساختار دیواره سلولی کمک می کند. همچنین این ماده می تواند اسیدهای مورد نیاز صفراوی برای گوارش غذا در روده را تولید کند. عنصر کلسترول خون ویتامین D مورد نیاز بدن را تولید می کند و به بدن کمک می کند تا هورمون های خاص را بسازد.

علل افزایش کلسترول خون

در صورتی که میان دو نوع کلسترول خون LDL و HDL تعادل برقرار شود، موجب سلامت عقل و مغز می شود که در دوره جوانی این تعادل برقرار است. همچنین اگر کلسترول خون کنترل شود، میزان پلاک های میکروبی مغز که با بیماری آلزایمر مرتبط است را کاهش می دهد. اما در بیشتر مواقع با افزایش سن و بی توجهی به برنامه غذایی، تعادل LDL و HDL بهم می ریزد و در نتیجه مشکلات و عواقب دیگری را به دنبال دارد. مواردی که موجب می شود تا کلسترول خون افزایش پیدا کند، عبارتند از:

عوامل اصلاح شدنی

عواملی از قبیل نداشتن تحرک جسمی و رژیمی غذایی نامناسب به عنوان مهمترین دلایل ابتلا به کلسترول خون بالا می باشد. بنابراین با محدود کردن غذاهای پرکالری از قبیل گوشت قرمز، زرده تخم مرغ و ... می توان تا حد زیادی کلسترول خون موجود در خون را کاهش داد. چربی های اشباع شده ای که در محصولات لبنی، شکلات، غذاهای سرخ شدنی و گوشت ها وجود دارد تاثیر نامطلوبی بر روی کلسترول خون دارد.

همچنین ترانس موجود در برخی از غذاهای فرآوری شده نیز موجب افزایش کلسترول خون می شود. اضافه وزن که به دلیل پرخوری، مصرف غذاهای پرکالری و نداشتن تحرک رخ می دهد، به افزایش کلسترول خون منجر می شود. همین امر موجب می شود تا افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به کلسترول خون بالا قرار بگیرند.


عوامل غیراصلاح شدنی

مهمترین علل غیراصلاح شدنی در افزایش بیش از حد کلسترول خون به موارد ژنتیکی و ارثی باز می گردد. افرادی که به دلیل سابقه خانوادگی، خون آنها دارای مقادیر زیادی LDL می باشد، در معرض خطر سکته و سایر بیماری ها می باشند. همچنین اگر در والدین سابقه ابتلا به چربی خون ترکیبی و تری گلسیرین بالا در خون وجود داشته باشد، امکان انتقال آن به فرزندان نیز افزایش پیدا می کند.

کلسترول-کلسترول خون-افزایش کلسترول خون


ابتلا به برخی از بیماری ها

افرادی که به بیماری دیابت، بیماریهای کلیه و کبد، سندرم تخمدان پلی کیستیک، کم کاری غده تیروئید مبتلا هستند و یا به مواد مخدر اعتیاد دارند، در معرض ابتلا به کلسترول خون بالا هستند. همچنین اگر میزان پروژستین، استوئیدها آنابولیک و کور تیکواستروئیدها خون افزایش پیدا کند، به تبع آن، کلسترول خون نیز افزایش پیدا می کند.

نحوه تشخیص کلسترول خون بالا 

افزایش کلسترول خون موجب بروز مشکلات زیادی می شود. بنابراین شناخت این بیماری ضرورت پیدا می کند. اما مشکل از آنجایی شروع می شود که این بیماری هیچ مشخصه و علامتی ندارد. مگر اینکه معاینه شود و با انجام آزمایش خون، میزان کلسترول خون فرد مشخص شود. براساس نظر متخصصین، افراد بالای 20 سال باید هر پنج سال یکبار آزمایش کلسترول خون انجام دهند. با این آزمایش میزان دقیق LDL،  HDLو میزان تری گلیسیرید خون اندازه گیری می شود. جواب آزمایش کلسترول خون براساس استانداردهای سلامت جسمانی تشخیص داده می شود که عبارتند از:

میزان استاندارد کلسترول خون LDL

 1. میزان ایده آل: کمتر از ۱۰۰ میلی گرم / دسی لیتر 
 2. میزان نسبتا مطلوب: ۱۰۰تا ۱۲۹ میلی گرم / دسی لیتر 
 3. قرار گرفتن در مرز کلسترول خون بالا: ۱۶۰تا ۱۸۹ میلی گرم / دسی لیتر 
 4. کلسترول خون بسیار بالا: ۱۹۰ میلی گرم / دسی لیترو بالا تر

کلسترول کلی خون

 1. میزان ایده آل: کمتر از ۲۰۰میلی گرم / دسی لیتر 
 2. قرار گرفتن در مرز کلسترول خون بالا: بین ۲۰۰تا۲۳۹ میلی گرم / دسی لیتر
 3. کلسترول خون بسیار بالا: ۲۴۰ میلی گرم / دسی لیتر و بالاتر 


کلسترول خون HDL

 1. میزان پایین کلسترول خون: زیر ۴۰میلی گرم / دسی لیتر
 2. میزان کلسترول خون  بالا:۶۰ میلی گرم / دسی لیترو بالاتر 

کنترل کلسترول خون-تنظیم کلسترول خون-کاهش کلسترول خون

درمان و پیشگیری از کلسترول خون بالا 

برای درمان و پیشگیری از ابتلا به کلسترول خون می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 1. رژیم غذایی مناسب: اولین توصیه برای درمان و پیشگیری از کلسترول خون بالا، رژیم غذایی مناسب می باشد. در این صورت باید غذاهای پرکالری همچون لبنیات پرچرب، گوشت قرمز، سس، غذاهای حاوی چربی های اشباع شده و ... کمتر مصرف شود. با استفاده از لبنیات کم چرب، میوه و سبزیجات، غلات سبوس دار غنی از فیبر، به راحتی می توان کلسترول خون را کنترل کرد.
 2. داشتن تحرک جسمی: ورزش و تحرک جسمی موجب تعریق بدن می شود. در این صورت کلسترول خون به صورت تعریق از بدن خارج می شود. از سوی دیگر ورزش یکی از راه های کاهش وزن است و همانطور که می دانیم چاقی مهمترین دلیل ابتلا به کلسترول خون بالا می باشد. با انجام ورزش می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد و یا بیماران مبتلا به کلسترول خون بالا، می توانند با ورزش میزان کلسترول را کاهش یا درمان کنند. 
 3. خودداری از مصرف دخانیات: دخانیات به عنوان یکی از مهمترین دلیل ابتلا به کلسترول خون بالا می باشد. افرادی سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به کلسترول خون بالا هستند. بنابراین با کنار گذاشتن دخانیات به راحتی می توان از بروز کلسترول خون بالا پیشگیری و یا آن را درمان کرد.
 4. استفاده از داروها: زمانی که بیماران مبتلا به کلسترول خون بالا به پزشک مراجعه می کنند، برای آن داروهای ضد کلسترول تجویز می شود. برای مثال داروی استاتین ها برای بیمارانی که میزان کلسترول خون آنها بین ۱۳۰تا ۱۹۰ میلی گرم /دسی لیتر باشد، تجویز می شود. این دارو می تواند به راحتی کلسترول خون را مهار کند. داروی استاتین به اشکال مختلف در بازار موجود است که عبارتند از: آترو استاتین (نام تجاری لیپیتور)، فلواستاتین (لسکول.lescol)، لواستاتین (Mevacor-Altoprev)، پرو استاتین (Pravachol)، سیو استاتین (Zocor).

مهار کلسترول-کاهش کلسترول-تنظیم کلسترول

خطرات کلسترول خون بالا

کلسترول خون بالا خطرات زیادی را متوجه سلامتی جسمی بیماران می کند. افرادی که به کلسترول خون بالا مبتلا هستند، نهایت عمر آنها تا 10 سال خواهد بود. مگر اینکه برای مهار کلسترول خون اقدام کنند. براساس پژوهش هایی که توسط سازمان ملی قلب و ریه و خون صورت گرفته است، خطرات کلسترول خون بالا به سن، جنسیت، میزان کلسترول خون، وضعیت سیگار کشیدن و استفاده از مواد و فشار خون بستگی دارد. اگر میزان کلسترول خون کنترل نشود و میزان آن بیش از حد شود، این بیماری مشکلات زیادی را به دنبال دارد که به شرح زیر است:

 1. براساس پژوهش هایی که صورت گرفته است، اگر میزان کلسترول خون افزایش پیدا کند، موجب زوال عقل یا دمانس می شود.
 2.  اگر کلسترول خون افزایش پیدا کند، منجر به بسته شدن عروق کرونری قلب می شود. در نتیجه خون به مغز نمی رسد و فرد به سکته مبتلا می شود. در واقع کلسترول خون بالا موجب تنگ شدن دریچه آئورت می شود که در نتیجه آن، جریان خونی که باید از قلب وارد رگ های خونی شود، محدود می شود و سکته مغزی را به دنبال دارد.
 3. از دیگر مشکلاتی که در نتیجه افزایش کلسترول خون رخ می دهد، ناباروری است.
غذاهایی که قاتل کلسترول خون هستند

غذاهایی که قاتل کلسترول خون هستند

کلسترول خون را با بادام کاهش دهید

کلسترول خون را با بادام کاهش دهید

ادویه های ضد کلسترول را بشناسید!

ادویه های ضد کلسترول را بشناسید!

چربی خون و درمان آن

چربی خون و درمان آن

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما