ونیز

ونیز از جمله شهرهای زیبای جهان محسوب می شود که هر ساله میلیون ها توریست و گردشگر را به سمت خویش سوق می دهد. ونیز یکی از شهرهای پر هزینه ی توریستی می باشد که استقرار گردشگران در هتل های آن نسبتا بالا می باشد.

ونیز را بهتر بشناسیم

ونیز (veniz) جزیره ای زیباست که در شمال ایتالیا واقع گشته است. این جزیره که در دل دریای آدریاتیک واقع شده است، متشکل از چندین جزیره ی کوچک می باشد که به وسیله ی کانال های آبی با یکدیگر در ارتباط می باشند. ونیز به عنوان یکی از شهرهای توریستی جهان شناخته شده است که هر ساله میلیون ها نفر ( بالغ بر 20 میلیون نفر) رابه سمت خویش می کشاند.

تاریخچه ی ونیز

تالاب ونیز دارای پیشینه ی زیستی بالایی می باشد. این تالاب800 سال پس از میلاد عیسی مسیح رونق بیشتری یافت. رومیان پس از مهاجرت به این شهر، به ساخت بندر های متعددی پرداختند.  "بندر کیوجا" اولین بندری می باشد که در ونیز و به دست رومیان ساخته شد. ساخت بنادر در این شهر، کسب و کار و تجارت را رونق بخشید. اگر چه پیش از آن زمان هم مردم به ماهی گیری، حمل و نقل های دریایی و استخراج نمک می پرداختند.

موقعیت جغرافیایی شهر ونیز

این شهر، با جمعیتی بالغ بر 663 هزار نفر در شمال شرقی ایتالیا واقع گشته است. ونیز متشکل از 118 جزیره می باشد که  برخی از ایشان به صورت متصل و برخی دیگر منفصل از یکدیگر واقع شده اند.  ونیز به نام هایی همچون: "ملکه ی دریای آدریاتیک"، "شهرکانال ها" و "حاکم" نیز شناخته می شود.

جزایر مهم شهر ونیز

"مورانو" از جمله جزایر معروف شهر ونیز می باشد که به دلیل رونق صنعت و هنر شیشه سازی شهره یافته است. "بورانو" یکی دیگر از جزایر ونیز می باشد که به دلیل ساختار زیبای شهری و رواج صنعت توری بافی شهرت یافته است. "تورچلو" جز اولین جزایری می باشد که مردم در آن سکونت گزیدند. پیشینه ی بالای این جزیره عامل اصلی شهرت آن می باشد. "لیدو" از دیگر جزایری می باشد که به دلیل ساحل زیبا و چشم نوازش طرفداران زیادی کسب کرده است.

آب و هوای شهر ونیز

شهر ونیز به دلیل قرار گرفتن در دل دریای آدریاتیک دارای رطوبت بالایی است. این شهر دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد. تابستان های گرم و مرطوب و زمستان هایی سرد در ونیز سبب شده است  تا این شهر در فصول تابستان و زمستان گردشگران کمتری را به خود ببیند. اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، بهار و پاییز بهترین زمان سفر به شهر ونیز می باشد، اما در این فصول نیز به دلیل بالا آمدن سطح آب دریا، معابر دچار آب گرفتگی شده و تردد دشوار می گردد. از سال 2003 میلادی ساخت سدی متحرک  در ونیز کلید خورده است. ساخت این سد که سرشار از نبوغ مهندسین شهرسازی می باشد به منظور مرتفع ساختن مشکل مد دریا انجام می شود.

جاذبه های گردشگری شهر ونیز

جالب است بدانید که شهر ونیز عاری از هرگونه وسایل حمل و نقل شهری همچون: خودرو، اتوبوس،کامیون و ماشین های سنگین  می باشد. به منظور  حرکت در کانال ها باید از قایق  و گوندولا استفاده نمود. ساکنان ونیزی می توانند به منظور عزیمت به نقاط مختلف شهر از اتوبوس های آبی و یا تاکسی های آبی استفاده کنند.  در ونیز نیز همانند سایر شهرهای جهان استفاده از وسایل نقلیه عمومی مقرون به صرفه تر می باشد. ونیز در طول تاریخ کلیساها و ابنیه ی تاریخی و منحصر به فردی را در دل خویش جای داده است. در ادامه ی مقاله با تعدادی از این ابنیه بیشتر آشنا می شویم.

"پل افسوس ها". این پل که بر روی رودخانه ی قصر بنا گشته است، قصر دوج ها را به زندان قصر اتصال می داده است. این پل یکی از جاذبه های گردشگری ونیز به حساب می آید.

پل افسوس ها

"پل ریالتو" که در قرن 16 میلادی در کانال گراند بنا گشته بود، به عنوان پل ارتباطی مناطق "سان مارکو" و " سان مالو" شناخته می شده است.
پل ریالتو
ابنیه خاص و منحصر به فردی در  قرون 15 و 16 میلادی در کانال گراند ونیز بنا گشته اند که  "کاج سانتا سوفیا"  از جمله ساختمان های زیبای ساخته شده در آن دوران می باشد. معماری زیبای این کاخ موجب گشته تا  معماری به کار فته شده در ساخت این بنا را به عنوان سلطان معماری شهری بشناسند. ورقه های طلای به کار رفته شده در دیوار های داخلی این کاخ موجب شده تا این بنا را " قصر طلایی" نیز بنامند.
کاج سانتا سوفیا
"کلیسای سن زاکاریا" از اماکن مذهبی زیبای  ونیز به شمار می آید که در  قرن 15 میلادی و درعصر رنسانس بنا گردیده است.
کلیسای سن زاکاریا
"سالن تئاتر ققنوس"  ونیز یکی از زیباترین سالن های اپرا در قاره ی اروپا به شمار می آید که در 18 میلادی بنا شده است. متاسفانه این سالن چندین سال قبل بر اثر سانحه ی آتش سوزی به شدت آسیب دید که در سال 2003 میلادی به طور کامل بازسازی گشت.
سالن La Fenice
" موزه تاریخ نیروی دریایی" در ونیز از جمله بزرگترین موزه های دریایی ایتالیا می باشد که در آن انواع وسایل دریایی همچون: کشتی، قایق و ... به نمایش گذاشته شده است.
موزه تاریخ نیروی دریایی
"جزیره ی لیدو" از جمله تالاب های مشهور ونیزی می باشد که به عنوان تفرج گاهی منحصر به فرد در میان بومیان و گردشگران شناخته می شود.
جزیره ی لیدو
" میدان سن مارکو" یکی دیگر از دیدنی های معروف شهر ونیز می باشد. وجود آرامگاه های  "مرفس(یکی از حواریون) "  و  "مارکوپولو" در این منطقه، عامل اصلی شهرت این میدان می باشد.
میدان سن مارکو
"گراند کانال" یکی از راه های اصلی  ونیز می باشد که در آن وجود ساختمان های زیبا با معماری خاصشان، چشم اندازی زیبا را به وجود آورده است.
گراند کانال
" برج ناقوس " در سنت مارک ونیز از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود. این ناقوس  با ارتفاع 99 متری در قرن 12 میلادی بنا گشته است و در قرن 16 میلادی مورد بازسازی قرار گرفته است. این ناقوس بزرگ که با  تندیس فرشته ی جبرئیل تزئین داده شده است، دارای 4 ناقوس مختلف می باشد. ناقوس اول در  زمان آغاز و پایان یک روز کاری نواخته می شده است.  برای اعلام هر یک از ساعات شبانه روز ناقوس دوم به صدا در می آمده است و برای فراخواندن سناتورها به قصر پادشاه ناقوس سوم نواخته می شده است. ناقوس چهارم نیز در مواقع خاص، مثلا در وقت اعدام یک زندانی در فضای شهر طنین انداز می شده است.
برج ناقوس
"اسکله ی ریوا دلی اسکیاوونه" یکی از تفرج های پر رونق در ونیز به شمار می رود که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را در دل خویش جای می دهد. اطراف این سکله با ابنیه ی تاریخی متعددی احاطه گشته است.
اسکله ی ریوا دلی اسکیاوونه

ونیز در حال غرق شدن

این شهر زیبا و توریستی چندین سال است که به دلیل مد زیاد آب  رو به نابودی می باشد. متاسفانه تا به امروز کلیه تمهیدات به کار رفته شده در نجات این شهر ناکارآمد بوده است.  زیبایی منحصر به فرد ونیز سبب گشته است تا بومیان ضمن تحمل  مشکلات عدیده ، به زندگی در این شهر ادامه دهند. مد زیاد آب در این شهر سبب گشته تا در اکثر ایام سال معابر، اجناس مغازه داران  و طبقات همکف و اول خانه ها از آب دریا پوشیده شوند.
آب گرفتگی معابر در ونیز

در ونیز از چه اماکنی خرید کنیم؟

ونیز دارای مراکز خرید فراوانی می باشد که در ادامه ی مطلب با نام تعدادی از آنها آشنا می شویم.

  • مرکز خرید "پیزا سن مارکو"
  • مرکز خرید "بورانو"
  • مرکز خرید ظروف شیشه ای"مورانو" 
  • مرکز خرید اجناس چرمی "جیووانا زانلا"
  • بازار ریالتو

نماهایی مختلف از این شهر روی آب

نمایی از شهر ونیز(عکس شماره 1)
نمایی از شهر ونیز(عکس شماره 2)
نمایی از شهر ونیز(عکس شماره 3)
نمایی از شهر ونیز(عکس شماره 4)
نمایی از شهر ونیز(عکس شماره 5)
نمایی از شهر ونیز(عکس شماره 6)

مأموریت غیرممکن یک آبادانی در ونیز

مأموریت غیرممکن یک آبادانی در ونیز

اینجا ونیز ایران است!

اینجا ونیز ایران است!

دهکده افسانه ای بدون جاده!

دهکده افسانه ای بدون جاده!

10 شهر حیرت آور کانالی به غیر از ونیز

10 شهر حیرت آور کانالی به غیر از ونیز

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما