شهاب حسینی

شهاب حسینی از بازیگران مطرح و موفق سینمای ایران به حساب می آید که در عرصه ی بین الملل نیز خوش درخشیده است. دریافت نخل طلایی بهترین بازیگر مرد در جشنواره فیلم کن در سال 2016 میلادی از جدیدترین افتخارات شهاب حسینی به شمار می رود.

بیوگرافی شهاب حسینی

"سید شهاب الدین حسینی تنکابی" که در عرصه ی سینما و هنر به نام "شهاب حسینی" مشهور است، در 14 بهمن ماه سال 1352 در تهران به دنیا آمده است. شهاب بزرگترین فرزند خانواده است و دارای دوخواهر و یک برادر می باشد. شهاب حسینی  پس از دریافت مدرک دیپلم، به منظور ادامه تحصیل در رشته ی روانشناسی به دانشگاه تهران وارد شد، اما پس از مدتی به دلیل مهاجرت به کانادا، تحصیلات خویش را ناتمام گذاشت.

شهاب حسینی - بیوگرافی

ورود شهاب حسینی به تلویزیون

شهاب حسینی ضمن  تحصیل در دانشگاه تهران، در تئاترهای دانشجویی شرکت می نمود. می توان فعالیت وی در تئاتر های دانشجویی را سرمنشا بروز نبوغ هنری این بازیگر برجسته دانست. شهاب حسینی در همان حین به گویندگی در رادیو روی آورد. او با اجرای برنامه ی "اکسیژن" پا به تلویزیون گذاشت و توانست در مدت زمانی کوتاه به شهرتی مطلوب برسد. وی برای اجرای این برنامه از میان 150 نفر متقاضی انتخاب شده بود. استعداد زیاد شهاب حسینی در اجرا  و چهره ی سینمایی وی سبب شد تا پس از مدتی کوتاه با سیلی از پیشنهادات  بازیگری مواجه گردد. اولین تجربه بازی شهاب حسینی در تلویزیون به سریال پرطرفدار "پس از باران" مربوط می شود که  در سال 1379 شمسی از تلویزیون پخش شد. وی پس از آن در سریال"پلیس جوان" به عنوان نقش اصلی سریال به ایفای نقش پرداخت.  بازی در سریال "مدار صفر درجه" ی حسن فتحی اوج هنر و نبوغ شهاب حسینی در عرصه ی تلویزیون به شمار می رود. بازی حسینی در سریال " شوق پرواز"  در سال 1388 شمسی بر محبوبیت این هنرمند توانا افزود. سریال " شهرزاد"  پرطرفدار ترین سریال سینمای خانگی محسوب می شود که شهاب حسینی به عنوان یکی از  شخصیت های اصلی این داستان به بازی پرداخته است.

ورود شهاب حسینی به عرصه ی سینما

 فیلم سینمایی " رخساره" اولین تجربه بازیگری شهاب حسینی در سینما محسوب می شود. وی در سال های 1381 الی 1383 شمسی  با بازی در فیلم های سینمایی همچون  "واکنش پنجم"، "زهر عسل"، " رستگاری در 8 و بیست دقیقه" به نامی آشنا در عرصه ی سینما تبدیل شد. روند رو به رشد فعالیت های شهاب حسینی در عرصه ی بازیگری سبب شد تا در همان سال به خاطر بازی در فیلم های رستگاری در 8 و بیست دقیقه و شمعی در باد، کاندید دریافت سیمرغ بلورین نقش مکمل مرد از جشنواره فیلم فجر شود. فیلم های سینمایی "محیا" و "دل شکسته" دو فیلم پر مخاطبی بودند که در سال  1386 شمسی تولید شدند. حضور شهاب حسینی در این دو فیلم بر شهرتش افزود. وی هم چنین موفق شد تا به دلیل بازی در فیلم سینمایی محیا از جشنواره فیلم فجر  دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد را دریافت نماید.  سال های 1387 و 1388 شمسی طلایی ترین سال های هنری حسینی به حساب می آیند. بازی در فیلم های "دل شکسته" ی علی روئین تن، "درباره ی الی"  اصغر فرهادی و "سوپر استار" تهمینه میلانی او را به سوپر استار سینمای ایران تبدیل کرد. شهاب حسینی اولین سیمرغ خویش را به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد از فیلم سوپر استار دریافت نمود. وی پس از آن برنده ی جایزه بهترین بازیگر مرد خانه ی سینما به دلیل بازی در فیلم ها درباره الی و پرسه در مه شد. شهاب حسینی در سال 1389 شمسی رو به روی دوربین برای فیلم "جدایی نادر از سیمین" قرار گرفت. بازی در این فیلم برای او دست آوردی بین المللی به همراه داشت. شهاب موفق شد به دلیل بازی در این فیلم خرس نقره ای جشنواره برلین را دریافت نماید. "هیس! دختر ها فریاد نمیزنند"، "تعبیر خواب" و "حوض نقاشی" از جمله فیلم های سینمایی پرسر و صدایی بود که شهاب حسینی در آن ها ایفای نقش کرده بود. شهاب در  سال 1392 شمسی طبق نظرسنجی که در برنامه ی"هفت" فریدون جیرانی برپا شده بود، از سوی مردم به عنوان محبوب ترین بازیگر دهه ی هشتاد انتخاب شد. در این نظرسنجی، نام شهاب حسینی بالاتر از نام اساتیدی همچون: "پرویز پرستویی" و "خسرو شگیبایی" قرار گرفت. همکاری حسینی و اصغر فرهادی که همواره به اتفاقات خوب منجر می شد، شهاب را بر آن داشت که در جدیدترین فیلم اصغر فرهادی به نام "فروشنده" به ایفای نقش بپردازد. بازی در این فیلم  بزرگ ترین اتفاق زندگی هنری شهاب حسینی تا به امروز را رقم زده است. وی به دلیل بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن را از آن خود کرد.

زندگی شخصی شهاب حسینی

شهاب حسینی به دلیل علاقه به اصل خانه و خانواده  در سال 1374 با پریچهر قنبری ازدواج نمود. نخستین فرزند این دو نفر، 8 سال بعد(سال 1382)  به دنیا آمد. اولین فرزند شهاب حسینی و پریچهر قنبری  "محمد امین" نام دارد. فرزند دوم آنها  که  "امیر علی" نام گرفت در سال 1392 متولد شد.

شهاب حسینی و پریچهر قنبری

شهاب حسینی به همراه خانواده

ورود شهاب حسینی به عرصه ی کاگردانی و تهیه کنندگی

شهاب حسینی اولین فیلم خویش را  در سال1392 شمسی، با نام " ساکن طبقه ی وسط" کارگردانی نمود. جالب است بدانید که پریچهر قنبری در سکانس پایانی این فیلم به ایفای نقش پرداخته است. " فقط با من بیا " دومین تجربه ی کارگردانی وی به حساب می آید که در سال 1394 تولید شده است. شهاب حسینی در مهرماه سال 1394 شمسی با تهیه ی کنندگی فیلم "  خورشید نیمه شب" پا به عرصه ی تهیه کنندگی  نیز گذاشت.

بخشی از جوایز ارزنده ی شهاب حسینی

  • دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم " سوپر استار" (جشنواره فیلم فجر - 1387)
  • دریافت دیپلم افتخار برای بازی در فیلم " محیا" ( جشنواره فیلم فجر - 1387)
  • دریافت خرس نقره ای تیم بازیگران مرد برای بازی در فیلم "جدایی نادر از سیمین" (جشنواره فیلم برلین - 2011)
  • دریافت دیپلم افتخار برای بازی در فیلم "جدایی نادر از سیمین" (جشنواره فیلم فجر - 1389)
  • در یافت تندیس حافظ برای بازی در فیلم های "سوپر استار" و " درباره ی الی" ( جشن حافظ - 1389)
  • دریافت دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم "حوض نقاشی" (انجمن منتقدان سینما -1392)
  •  دریافت جایزه بهترین بازیگر نفش اول مرد   برای بازی در فیلم "فروشنده " (جشنواره فیلم کن - 2016)

شهاب حسینی در اختتامبه جشنواره فیلم کن

شهاب حسینی و گروه هفت 

شهاب حسینی به همراه برادرش، " سید مهدی حسینی" و چند تن از دوستان دیگر، گروه موسیقی ای را  در سال 1383 شمسی با نام " هفت" تاسیس نمودند. تا به حال از گروه موسیقی  هفت، 4 مجموعه آهنگ منتشر شده است که شهاب در آلبوم های سوم و چهارم  به عنوان تک خوان و هم خوان حضور داشته است.
گروه سون - شهاب حسینی
پریچهر، بدرود، پرواز، وقت رفتن و هفت سین از جمله آهنگ هایی می باشند که شهاب حسینی  آنها را به مرحله ی اجرا درآورده است.

عکس های شهاب حسینی

در ادامه ی مطلب چند نمونه از عکس های این بازیگر معروف و مردمی را با یکدیگر به نظاره  می نشینیم.
شهاب حسینی - عکس شماره 1
شهاب حسینی - عکس شماره 2
شهاب حسینی - عکس شماره 3
شهاب حسینی - عکس شماره 4
شهاب حسینی - عکس شماره 5
شهاب حسینی - عکس شماره 6

پریناز ایزدیار: شهاب حسینی «پدیده» است

پریناز ایزدیار: شهاب حسینی «پدیده» است

شهاب حسینی شوالیه‌ای مقابل دوربین

شهاب حسینی شوالیه‌ای مقابل دوربین

درخشش شهاب ایرانی در فستیوال کن

درخشش شهاب ایرانی در فستیوال کن

عکس: ستاره ها در جشنواره کن 2016

عکس: ستاره ها در جشنواره کن 2016

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما