انزال زودرس

انزال زودرس به عنوان یک بیماری محسوب نمی شود و بیشتر می توان آن را حاصل وسواس فکری و اضطراب دانست. در صورتی که روابط زناشویی باکیفیت انجام شود و احساس و عاطفه قبل از برقراری روابط جنسی باشد، زود انزالی برطرف می شود. بنابراین نمی توان به انزال زودرس که در نتیجه عوامل محیطی و شرایط آمیزش جنسی رخ می دهد، به عنوان یک بیماری نگاه کرد.

انزال چیست؟

انزال (Ejaculation) به معنی خروج منی به صورت جهنده از آلت تناسلی مرد و در زنان با خروج ترشحات مهبلی می باشد. زمانی که رگ های عصب آلت تناسلی مرد تحریک شود، در مقابل این تحریک از خود واکنش نشان می دهد. در زمان انزال مردان احساس لذت زیادی می کنند و پس از چند لحظه، بدن آنها سست و بی حال می شود. انزال زمان هم آغوشی یا استمنا اتفاق می افتد. 

انزال در زنان و مردان

انزال در زنان

زمانی که زنان انزال را تجربه می کنند، ترشحات مهبلی از مجرای ادرار آنها با جهش خارج شود. اگر چه همه تصور می کنند، در زمان انزال مایع از واژن خارج می شود. اما این یک اشتباه محض است. در واقع مایع از مجرای ادرار و با جهش خارج می شود که از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به ادرار دارد اما مواد تشکیل دهنده آن، پروستات است. 

در زنان غده اسکین و غده بارتولین موجب انزال می شود. اگر زن دچار ناآگاهی و شرم زنانگی باشد، از انزال خود در زمان آمیزش جلوگیری می کند. زیرا تصور می کند که این مایع همان ادرار است. بنابراین از خروج آن جلوگیری می کند. همچنین زمانی که آمیزش جنسی بدون مقدمه و عشقبازی صورت بگیرد، زن به مرحله انزال نمی رسد.


انزال در مردان

تمام آلت تناسلی مردانه دارای رگ های عصبی است. اما این رگ ها هیچ تاثیری در انزال ندارد. بلکه رگ های اعصابی که بر روی کلاهک آلت تناسلی قرار دارد، به مرحله انزال کمک می کند. در حالت عادی، آلت تناسلی مردان شل و کوچک است. اما زمانی که در شرایط تحریک قرار می گیرد، سفت و دراز می شود. این حالت در اصطلاح علمی نعوظ یا شق شدن نام دارد. زمانی که مردان آمیزش جنسی داشته باشند، در پایان آب منی با فشار و به صورت منقطع از آن خارج می شود. منی یک ماده سفید و گاهی شیری رنگ است که حالت چسبنده و لزج دارد. چند دقیقه پس از انزال، آلت تناسلی مجدد شل و افتاده می شود.

انزال زودرس-انزال-ارگاسم

انزال زودرس در مردان

یکی از مهمترین مشکلاتی که در بیش از یک سوم مردان وجود دارد، انزال زودرس است. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که مردان قبل از آمیزش جنسی، به مرحله انزال برسند. اگر مردان میزان نزدیکی شان دیر باشد، به انزال زودرس مبتلا می شوند. انزال زودرس در مردان به دو شکل بروز پیدا می کند: 
اگر مردان از همان روزهای اولیه زندگی زناشویی به انزال زودرس مبتلا باشند، در این صورت انزال زودرس نشانه یک بیماری جنسی در مردان است که می توان ریشه آن  را بیشتر عوامل ژنتیکی دانست.
نوع دوم زمانی اتفاق می افتد که مردان پس از یک دوره روابط زناشویی طبیعی، به انزال زودرس مبتلا شوند. در مردانی که تعداد دفعات نزدیکی آنها کم باشد، این مشکل بروز پیدا می کند.


علل ابتلا به انزال زودرس

از آنجا که انزال زودرس می تواند روابط زناشویی را سرد و بی روح کند و گاهی به فروپاشی بنیان خانواده منجر شود، بررسی علل آن اهمیت پیدا می کند. مردانی که به انزال زودرس مبتلا هستند، ممکن است بلافاصله به مصرف دارو روی بیاورند. در حالی که مصرف دارو در مراحل اولیه درمان انزال زودرس توصیه نمی شود. بلکه این مشکل باید تحت نظر پزشک قرار بگیرد. علت آن مشخص شود و سپس با توجه به نظر پزشک برای درمان انزال زودرس اقدام شود. 
ممکن است دلیل انزال زودرس مشکلات عاطفی بین زن و شوهر باشد و یا اینکه مرد در نعوظ اختلال داشته باشد که به شکل عدم توانایی در حفظ لذت جنسی ظاهر می شود. در این مواقع برای پنهان کردن مشکل در ابقای نعوظ، انزال زودرس عمداً صورت می گیرد. پزشک با بررسی این مورد، به جای تجویز دارو، به بیمار کمک می کند تا مشکلات عاطفی خود را کنار بگذارد. در هر صورت انزال زودرس اولیه و ثانویه می تواند درمان شود. اما با این شرط که پزشک علت اصلی آن را واکاوی کرده باشد. به طور کلی دلایل انزال زودرس را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:​

  1. نقش بیماری ها در انزال زودرس
  2. مشکلات روانی و استرس
  3. مشکلات عاطفی
  4. نارضایتی از رابطه جنسی
  5. نداشتن تجربه جنسی

نقش بیماری ها در انزال زودرس

زمانی که مردان به عفونت یا التهاب پروستات مبتلا باشند، پروستات آنها از سنین 50 سالگی به بعد بزرگ می شود و موجب انزال زودرس در این دسته از مردان می شود. مردانی که به دلیل بیماری های عفونی و پروستات به انزال زودرس مبتلا هستند، باید تحت درمان قرار بگیرند. در واقع تا زمانی که بیماری آنها برطرف نشود، انزال زودرس نیز همچنان پابرجا خواهد بود و هیچ دارو یا روش دیگری نمی تواند آن را درمان کند. همچنین عواملی نظیر آسیب های جسمی، تداخلات دارویی در زمان درمان برخی بیماری ها و مشکلات هورمونی نیز از دیگر دلایل ابتلا به انزال زودرس می باشد.

آمیزش جنسی-روابط جنسی-زودانزالی


مشکلات روانی و استرس

زمانی که مردان مضطرب و پریشان باشند، نباید با شریک جنسی خود ارتباط برقرار کنند. زیرا در برقراری رابطه در  این حالت به مرور زمان بر روی آلت تناسلی تاثیرات منفی بر جای می گذارد و انزال زودرس به یکی از مشکلات اصلی آنها در روابط زناشویی تبدیل می شود. در واقع ارتباط جنسی باید در زمانی انجام شود که فرد مضطرب و نگران نباشد. فشارهای روانی موجب پرکاری غده تیروئید می شود. در نتیجه میزان بیشتری هورمون ترشح می کند که این هورمون انزال زودرس را به دنبال دارد. 


مشکلات عاطفی

اگر مردان با زنان خود اختلاف داشته باشند و میان آنها جر و بحثی صورت بگیرد، آمیزش جنسی به صورت یک رابطه سرد و بی عاطفه انجام می شود و در نتیجه به مرور زمان انزال زودرس را به دنبال دارد. در واقع گاهی ممکن است مردان تنها برای ارضا غریزه جنسی به سمت همسر خود بروند. در حالی که هیچ تمایل عاطفی نسبت به او ندارند. اگر این نوع روابط ادامه پیدا کند، مرد به انزال زودرس مبتلا می شود. 


نارضایتی از رابطه جنسی

اگر مردان از رابطه جنسی خود ناراضی باشند، به انزال زودرس مبتلا می شوند. در واقع کیفیت رابطه جنسی برای مردان اهمیت زیادی دارد. به گونه ای که شریک جنسی باید با مرد همراهی کند. در صورت عدم همراهی زن با مرد، انزال زودرس رخ می دهد. 


نداشتن تجربه جنسی

مردانی که تجربه رابطه جنسی را ندارند و در این مورد آموزش هم ندیده باشند، در معرض ابتلا به بیماری انزال زودرس قرار می گیرند. در واقع برقراری رابطه جنسی نیاز به رعایت برخی نکات دارد. مردان باید بدانند قبل از مقاربت، ابتدا باید مرحله معاشقه با همسر را پشت سر بگذارند. در این صورت شریک جنسی با آنها همراه و مدت زمان رسیدن انزال به تاخیر می افتد.

درمان انزال زودرس

 مردانی که به مشکل انزال زودرس مبتلا هستند، قبل از هرگونه درمان خودسرانه باید به پزشک مراجعه کنند. به طور کلی روش های متعددی برای درمان این مشکل وجود دارد که عبارتند از:​


درمان موضعی انزال زودرس

درمان موضعی به این معناست که از داروهایی استفاده می شود که مدت زمان رسیدن به مرحله انزال را به تاخیر می اندازد. در حال حاضر داروهایی از قبیل کرم های بی حس کننده مانند ژل لیدوکایین ۲%، اسپری های بیح س کننده، کاندوم و ... موجب می شود تا زمان انزال به تاخیر افتد. البته توصیه می شود که از اسپری های بی حس کننده کمتر استفاده شود. زیرا با استفاده بیش از حد، این داروها  پس از مدتی خاصیت خود را از دست می دهند و مشکلات دیگری را به وجود می آورند.


درمان های دارویی

داروهایی که از سوی پزشک برای مهار انزال زودرس تجویز می شود، می توانند بازجذب سرتونین را کنترل و افسردگی ناشی از رابطه جنسی ناموفق را درمان کنند. به عنوان مثال، داروهای خانواده SSRI  شامل داپوکستین، فلوکستین، پاروکستین و سرتالین هستند که به درمان انزال زودرس کمک می کنند. زمانی که مشکل انزال زودرس حاد شود، درمان از طریق دارو صورت می گیرد. ضمن اینکه این داروها باید زیر نظر پزشک مصرف شوند. چرا که مصرف خودسرانه آنها اعتیاد آور است. برخی از داروهای ضدافسردگی نیز موجب مختل شدن زندگی روزانه مردان می شود.


درمان های سنتی و گیاهی

در طب سنتی، مصرف برخی از گیاهان می تواند انزال زودرس را درمان کند. در این رابطه دمنوش گل شقایق، دارچین، سیاه دانه و بخته سنجد در روغن زیتون موجب سفتی کمر در مردان می شود و در نتیجه انزال زودرس را درمان می کند. در گذشته حنا به عنوان یک ماده تاثیرگذاری برای درمان زود انزالی استفاده می شد. اما تاثیر این ماده هنوز تایید رسمی نشده است.

انزال پیش رس-زود انزالی-روابط جنسی

درمان های رفتاری انزال زودرس

 بهترین روش برای درمان زود انزالی، روش درمان رفتاری می باشد. در این روش از هیچ دارو یا مواد مصنوعی استفاده نمی شود. بلکه روانشناس سعی می کنند با آموزش تکنیک های رفتاری، به مردان کمک کند تا هیجانات و احساسات خود را در زمان رابطه جنسی مهار کنند. این روش درمان به شش شکل انجام می شود که عبارت است از:

روش ماستر و جانسون: در این روش، تکنیک هایی از قبیل یادگیری، تشخیص و کنترل احساسات و رفتارهایی که منجر می شود تا فرد به اوج نقطه لذت و انزال برسد، به مردان آموزش داده می شود. براساس این روش، مرد ابتدا باید توسط شریک جنسی خود تحریک شود و پس از اینکه به اوج لذت جنسی رسید، عمل تحریک متوقف می شود. در این زمان احساسات و هیجانات مرد فروکش می کند. اما شریک جنسی باید اقدام تحریک را مجدد انجام دهد. این تمرین باید در چند روز به صورت مرتب تکرار شود. نحوه رابطه زناشویی نیز باید به گونه ای باشد که مرد در زیر و زن در بالا قرار بگیرد. این پوزیشن کمک می کند تا مرد زمان نزدیک شدن به نقطه اوج لذت را به زن اعلام کند و در نتیجه زن نیز رابطه را متوقف کند. در روش ماستر و جانسون، کنترل رابطه جنسی برای مرد شرطی می شود و او به طور ناخوآگاه یاد می گیرد که باید خودش کنترل احساسات را در دست بگیرد. 

تکنیک فشار: در این روش، مردان باید کلاهک آلت تناسلی را قبل از انزال، فشار دهند. در نتیجه خون در این قسمت جمع و از نعوظ یا ارکیسون جلوگیری می شود. تکنیک فشار زمانی قابل استفاده است که تعداد دفعات انزال زودرس کم و قابل کنترل باشد.

پوزیشن مناسب در زمان آمیزش جنسی: داشتن حالت مناسب در زمان مقاربت، کمک زیادی به درمان انزال زودرس می کند. براساس نظر متخصصان اگر مرد در بالا و زن در پایین قرار بگیرد، انزال زودرس درمان نمی شود. 

تعداد روابط جنسی: مردانی که در طی هفته تعداد عمل زناشویی آنها بیشتر باشد، بهتر می توانند انزال زودرس خود را مهار کنند. براساس نظر متخصصین داشتن دو بار روابط جنسی در طی هفته و رساندن آن به 4 تا 6 بار، مشکل زود انزالی را برطرف می کند.

استفاده از کاندوم: کاندوم انواع مختلفی دارد که برای درمان انزال زودرس می تواند موثر واقع شود. اگر از نوع بی حس کننده آن استفاده شود، میزان تماس آلت مردانه را کمتر می کند. در نتیجه زود انزالی نیز درمان می شود.

درمان های روانی عاطفی : در این روش سعی می شود تا لذت روابط زناشویی افزایش پیدا کند. بنابراین در روش درمان های روانی عاطفی، عشقبازی به عنوان یک اصل مهم قبل از آمیزش جنسی تلقی می شود. کارهایی از قبیل نوازش، تحریک کلامی و بدنی زن قبل از آمیزش، توجه زن را به سمت مرد متمرکز می کند. مردانی که با زنان احساسی مواجه می شوند، مرحله انزال آنها نیز به تاخیر می افتد.

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما