مواد مخدر

مواد مخدر متشکل از ترکیبات شیمیایی هستند که مصرف آنها باعث دگرگونی در سطح هوشیاری و عملکرد مغز می شود. افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند، در مدت کوتاهی به این ماده وابستگی شدیدی پیدا می کنند. به طوری که زندگی آنها مختل می شود. به مرور زمان فرد معتاد، برای ارضا و احیای حس نشئگی، باید از مواد مخدر بیشتری استفاده کند.

در چند دهه اخیر اعتیاد به یکی از معضلات مهم جهانی تبدیل شده است. به طوری که بسیاری از کشورها برای مبارزه با این معضل نهادهای متعددی را تشکیل داده اند. اعتیاد در حال حاضر به عنوان یک بیماری شناخته می شود که مزمن، پیشرونده و عود کننده است و به مرور زمان موجب می شود تا ساختار مغز فرد معتاد به طور کامل تخریب شود و نحوه فعالیت روزانه او تحت تاثیر موارد مخدر قرار بگیرد. افراد معتاد در اثر اعتیاد به مواد مخدر، به مشکلات متعددی مبتلا می شوند. ساختار مغز این افراد دچار تغییرات زیادی می شود و به مرور زمان نیز بیماری هایی همچون بیماری های قلبی و دیابت به سراغ آنها می آید. 

دسته بندی مواد مخدر

مواد مخدر به چهار گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. مواد مخدر Depressant
 2. مواد مخدر محرک یا stimulant
 3. مواد مخدر توهمزا یا hallucinogen
 4. مواد مخدر استنشاقی یا inhalant 

مواد مخدر depressant

این نوع مواد مخدر موجب کند شدن واکنش‌های مغز می شود. پس از مدت کوتاهی، افرادی که از این نوع مواد مخدر استفاده می کنند، سرعت تنفس و ضربان قلب آنها کاهش می یابد. همچنین فشار خون در این افراد کمتر می شود و بیشتر ساعات روز را در خواب به سر می برند. از جمله مواد مخدر depressant می توان به هروئین، تریاک و مورفین اشاره کرد.

مواد مخدر محرک یا stimulant

مواد مخدر محرک، موجب سرعت بخشی سیستم عصبی می شود. به طوری که تعداد ضربان قلب و همچنین تعداد تنفس افزایش پیدا می کند. افرادی که مواد مخدر محرک مصرف می کنند فشار خون بالاتری دارند و به کم خوابی مبتلا می شوند. از جمله این نوع مواد مخدر می توان به کوکائین و نیکوتین اشاره کرد.

مواد مخدر توهمزا یا hallucinogen

موادخدر توهمزا موجب می شود تا فرد دچار حالت هزیان شود. از جمله تاثیرات این نوع مواد مخدر می توان به از دست دادن حافظه، لرزش بدن، حالت استفراغ و عوض شدن اخلاق اشاره کرد. از جمله مواد مخدر توهمزا می توان به  PCPو  LSD اشاره کرد.


مواد مخدر استنشاقی یا inhalant

این نوع مواد مخدر از طریق استنشاق استفاده می‌شود. افرادی که از مواد مخدر استنشاقی استفاده می کنند، به مرور زمان دچار آسیب مغزی، افزایش ضربان قلب و سردردهای شدید می شوند. از جمله مواد مخدر استنشاقی می توان به ماری جوانا اشاره کرد.

مواد مخدر-تریاک-هروئین

انواع مواد مخدر

با توجه به اینکه این روزها شاهد ورود انواع مواد مخدر در بازار به شکل قاچاق هستیم و بسیاری از جوانان نسبت به این پدیده اطلاعات کافی ندارند و یا شناخت آنها نسبت به برخی از مواد مخدر ناقص می باشد، لازم است تا انواع مواد مخدری که اکنون بلای جان بسیاری از خانواده ها شده است را به صورت مختصر شرح دهیم که عبارتند از:

 1. حشیش (CANNABIS)
 2. ماری‌جوانا (MARIJUANA)
 3. هروئین (HEROIN)
 4. مرفین (MORPHINE)
 5. کوکائین (COCAIN)
 6. ال اس دی (LSD)
 7. اکستازی (ECSTASY)
 8. کتامین (KETAMIN)
 9. متادون (METHADONE)
 10. آمفتامین (AMPHETAMINES)
 11. تریاک (OPIUM)


 حشیش (CANNABIS)

حشیش به صورت تکه‌های جامدی است که از رزین گیاه شاهدانه تهیه می شود. این ماده مخدر به رنگ قهوه‌ای و یا سیاه می باشد. مصرف حشیش در کوتاه مدت موجب احساس سردرگمی، اضطراب، هراس، بدگمانی، کاهش توانایی یادگیری، مختل شدن حرکات بدن مصرف کننده می‌شود. حشیش ماده مخدر خطرناکی محسوب می شود که اثرات مخربی را در دراز مدت به دنبال دارد. از جمله می توان به مواردی همچون پارانوئید، اسکیزوفرنی، جنون، روانپریشی، افسردگی و اضطراب اشاره کرد. در صورتی که این ماده مخدر با سیگار مصرف شود، تاثیرات مخرب آن چند برابر می شود.


ماری‌جوانا (MARIJUANA)

یکی دیگر از مواد مخدر خطرناک، ماری جوانا می باشد که از گل گیاه شاهدانه (ماده) تهیه می شود. مصرف این ماده مخدر موجب پارانوئید، سرگیجه، خشکی محتلمه چشم و افزایش فشار خون می شود.


هروئین (HEROIN)

هروئین یکی دیگر از مواد مخدری است که با استفاده از خشخاش تهیه می شود. این ماده مخدر شکل تغییر یافته مرفین می باشد و مصرف یکبار آن، اعتیاد شدیدی را به دنبال دارد. مصرف هروئین موجب تنگی نفس، صدمه به قلب و عروق خونی، عفونت، هموروئید، سوء تغذیه و آسیب به کبد و کلیه می شود. همچنین افرادی که هروئین مصرف می کنند، بدن آنها به شدت حساس می شود. به طوری که در مقابل کوچکترین مواد آلرژی زا، به خارش شدید مبتلا می شوند.


مرفین (MORPHINE)

یکی دیگر از مواد مخدر، مرفین است که از تریاک تهیه می شود. مرفین به دو صورت پودر و مایع مصرف می شود. این ماده همان تاثیرات تریاک را به دنبال دارد و موجب خواب طولانی مدت در مصرف کننده می شود.


کوکائین (COCAIN)

یکی دیگر از مواد مخدر که می توان نام برد کوکائین است. کوکائین به شکل گرد سفید رنگ است که از برگهای خشک شده گیاه کوکا تهیه می شود. این ماده می تواند از طریق بینی و به صورت استنشاق مصرف شود. اما در نهایت به پره های بینی آسیب جدی وارد می کند. به طوری که موجب ایجاد حفره در پره های میانی بینی می شود. 
این نوع ماده مخدر، به قدری خطرناک است که حتی اولین مصرف آن هم می تواند آسیب جدی به دنبال داشته باشد. در موارد بسیاری مشاهده شده است که افرادی که برای اولین بار کوکائین استفاده کرده اند، به سکته قلبی مبتلا شده اند. همچنین این ماده مخدر مشکلات تنفسی، آسیب به ریه، اختلال مغز، تشنج و مرگ ناگهانی را نیز به دنبال دارد. مصرف کوکائین در دراز مدت موجب ابتلا به پارانوئید، توهم، خشونت و کاهش وزن شدید می شود.

ال اس دی (LSD)

ال اس دی مخفف LYSERGIC-ACID-DIETHYLAMIDE می باشد که یکی از مخدرهای خطرناک محسوب می شود. مصرف این ماده موجب افسردگی، روان پریشی،جنون، تشنج، مرگ و خودکشی در فرد معتاد می شود.

اکستازی (ECSTASY)

یکی دیگر از انواع مواد مخدر، اکستازی می باشد. افرادی که این ماده مخدر را مصرف می کنند، دچار گرمازدگی می شوند. به طوری که دمای بدن آنها به طور غیرطبیعی افزایش می یابد. فرد مصرف کننده برای رفع تشنگی ممکن است آب فراوان بنوشد. در این صورت خون بیش از حد رقیق می شود و در نتیجه تعادل سدیم خون از بین می رود. از دیگر اثرات سوء مصرف اکستازی، تورم مغز است که در نهایت موجب مرگ فرد می‌شود. همچنین چند روز پس از مصرف این ماده، فرد احساس افسردگی و خستگی می‌کند. آسیب به کبد، کلیه و مغز، توهم گویی، استفراغ و تشنج از دیگر نتایج زیانبار مصرف اکستازی می باشد. 

ماده مخدر-اعتیاد-تزریق

کتامین (KETAMIN)

کتامین یکی دیگر از مواد مخدری است که در مدت زمان کوتاهی موجب مشکلاتی از قبیل ضعف بینایی، عدم تعادل و هماهنگی، توهمات وحشتناک و در دراز مدت سبب احساس گم گشتگی و جدایی از واقعیت می شود. در واقع مصرف کننده پس از مصرف متوهم می شود.


متادون (METHADONE)

متادون یک نوع ماده مخدری است که به صورت قرص در دسترس قرار می گیرد. این ماده به شدت خطرناک است، و موجب کما و مرگ می شود.


آمفتامین (AMPHETAMINES)

یکی دیگر از مواد مخدر خطرناک، آمفتامین می باشد. افرادی که این ماده مخدر را مصرف می کنند، در کوتاه مدت دچار احساس اضطراب، افسردگی، خستگی، افزایش ضربان قلب و تنفس، اختلال در دید، خشکی دهان، سرگیجه و خشونت، مرگ ناگهانی و سکته قلبی می شوند. همچنین مصرف این ماده مخدر در دراز مدت موجب توهم، وحشت زدگی، کاهش وزن، آسیب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ می‌ گردد.


تریاک (OPIUM)

شاید بتوان گفت رایج ترین نوع مواد مخدر که از گذشته تاکنون بوده است، تریاک است. تریاک شباهت زیادی به هروئین دارد. تریاک از گیاهی به نام کوکنار یا خشخاش تهیه می شود. مصرف این ماده مخدر موجب احساس سرخوشی کوتاه مدت در فرد می شود. اما پس از چند روز فرد به افسردگی مبتلا می شود. به طوری که فرد برای رهایی از این حالت، برای بار دوم به سمت تریاک روی می آورد. پس از مدتی، حرکات ارادی فرد کند و نسبت به امور بی‌تفاوت می‌شود. در برخی موارد دیده شده است که مصرف تریاک موجب مسمومیت حاد و مزمن می شود.
 

 تفاوت مواد مخدر سنتی و صنعتی

در گذشته تنها مواد مخدر به صورت سنتی در دسترس قرار می گرفت. اما امروزه شاهد ورود خیل عظیم مواد مخدر صنعتی و پخش غیرقانونی آن در میان اقشار جامعه هستیم. این مشکل نه تنها در ایران، بلکه بسیاری از کشورهای جهان را درگیر خود کرده است. مواد مخدر سنتی و صنعتی تفاوت های زیادی نیز با یکدیگر دارند که عبارتند از:

در مواد مخدر سنتی، خماری یا محرومیت از مواد، به عنوان مهمترین علائم اعتیاد به این مواد است که بلافاصله پس از یک یا دو روز مشخص می شود. اما علائم خماری در مواد محرک صنعتی گاهی ممکن است تا یک ماه پس از آخرین مصرف، بروز کند.
آثار و عوارض جسمانی در مواد مخدر سنتی از قبیل تریاک، هروئین و سایر فرآورده های طبیعی، در مدت کوتاهی مشخص می شود. به طوری که فرد معتاد پس از مدت کوتاهی لاغر و پوست او تیره رنگ می شود. اما مصرف مواد صنعتی در دراز مدت مشخص می شود. به طوری که فرد مصرف کننده پس از مدت طولانی به علائمی همچون لب های سیاه و رنگ پوست تیره، خمیدگی قامت و چهره پژمرده مبتلا می شود.
 اگر چه مصرف مواد مخدر سنتی نیز موجب نشئگی می شود اما به اندازه مواد مخدر صنعتی تاثیر مخربی بر روی مغز ندارد. شیشه یک ماده مخدر صنعتی می باشد که به مرور زمانی موجب توهم و اختلال شناختی در معتاد می شود.

ماری جوانا-مواد مخدر سنتی-مواد مخدر صنعتی
برای مصرف مواد مخدر سنتی باید ابزارهای بخصوصی فراهم باشد. ضمن اینکه فرد باید در مکان مشخصی قرار بگیرد و با آرامش ماده مخدر را مصرف کند. در حالی که سازندگان مواد مخدر صنعتی، مصرف این نوع مواد خطرناک را آسان کرده اند. آنها برای فروش مواد مخدر و بازار گرمی به هر راهی متوسل می شوند و با ساده کردن نحوه مصرف موجب گرایش بیشتر جوانان به سمت ماده مخدر می شوند. فرد مصرف کننده می تواند وسایل مصرف مواد مخدر صنعتی را در جیب خود جای دهد و برای مصرف از دستشویی های عمومی استفاده کند. 
مواد سنتی به دلیل طبیعی بودن، بوی مخصوص دارند که براحتی قابل تشخیص هستند. در حالی که مواد مخدر صنعتی بدون بو هستند. به طوری که اطرافیان نمی توانند فرد مصرف کننده را تشخیص دهند. به همین دلیل خانواده ها نمی توانند اعضای خانواده خود را که در منجلاب اعتیاد به مواد مخدر مبتلا شده اند را تشخیص دهند. 

عوارض جسمانی مصرف مواد  مخدر

یکی از عوارض جدی مصرف مواد مخدر، آسیب جسمانی می باشد که به شکل تخریب دندان ها، ملتهب شدن مخاط دهان، نقصان ترشحات غدد بزاقی، ضعف قوای جسمانی، تنگی نفس و دوران سر، اثرات ناگوار بر دستگاه گوارش، عقیم نمودن مردان و نازائی زنان، تخفیف تمایلات جنسی، اختلال در کار دستگاه عصبی، التهاب مزمن تارهای صوتی و تغییر صدا، تنبلی کبد، ابتلا به یرقان، کاهش شدید وزن بدن، ورم کلیه ها و اشکال در دفع ادرار همراه با درد، احتمال ابتلا به بیماری های برونشیت مزمن، آسم، سل و تپش قلب، خشکی پوست، خطر ابتلا به انواع سرطان و سکته قلبی در فرد معتاد ظاهر می شود. 
همچنین افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند، به مرور زمان ممکن است به بیماری های خطرناک مبتلا شوند اما از آنجا که به دلیل مصرف مواد مخدر، درد آنها تسکین شده است، این بیماری ها گسترش می یابد. به طوری که منجر به مرگ فرد می شود.

تاثیرات سوء مواد مخدر بر مغز

یکی دیگر از تاثیرات مخرب مصرف مواد مخدر را باید بر روی مغز بررسی کرد. در مغز گیرنده‌هایی وجود دارد که این مواد تاثیرات نامطلوبی بر روی آنها می گذارد. به طور کلی گیرنده های مغز به سه گروه تقسیم می شوند که مواد مخدر به شکل زیر بر روی آنها تاثیرگذار است: 
تاثیر مواد مخدر بر گروه اول به صورت تنظیم و کاهش احساس درد، کاهش فعالیت مرکز تنفس، یبوست و اعتیاد می باشد.
تاثیر مواد مخدر بر گروه دوم موجب کاهش احساس درد و افزایش حجم ادرار می شود.
تاثیر مواد مخدر بر گیرنده های این گروه موجب کاهش احساس درد می‌شود.
زمانی که افراد مواد مخدر مصرف می کنند، این مواد وارد سیستم مغزی آنها می شود که در نتیجه فرایند عادی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات از سوی سلول های عصبی را دچار اختلال می کند. ساختار شیمیایی برخی از مواد مخدر (ماری جوانا و هروئین) شباهت زیادی به نورون های فرستنده طبیعی مغز دارد که موجب تحریک نورون ها می شود. در نتیجه سلول های گیرنده مغز فریب می خوردند و اجازه می دهند تا مواد مخدر وارد سلول های عصبی شود و آنها را تحریک کند.
ساختار شیمیائی این گونه مواد مخدر به ساختار مواد شیمیائی مغز شباهت دارد. با این وجود سلول های عصبی مغز را تحریک و فعال نمی کنند و تنها موجب می شوند تا پیام های غیر عادی در شبکه عصبی مغز جریان پیدا کند. مواد مخدر دیگری همچون آمفتامین و کوکائین نیز موجب می شود تا سلول های عصبی، نورون های فرستنده طبیعی  تولید کنند. در نتیجه این مواد شیمیائی  از گردش عادی مغز جلوگیری  می کنند.
 به مرور زمان این اختلالات در مغز یک پیام قوی ایجاد می کنند و در نتیجه کانال های ارتباطی مغز را دچار اختلال شدید می کنند. تفاوتی که بین پیام های طبیعی و پیام های ناشی از مصرف مواد مخدر در مغز ایجاد می شود، شبیه تفاوت میان سخنانی است که کسی در گوش شما زمزمه کند و صدایی است که با فریاد کشیدن در برابر میکروفون ایجاد می شود. شدت پیام های ناشی از مصرف مواد مخدر بیش از حد مغز را تحریک می کند و این کار موجب عادت کردن مغز به پیام های شدید می شود. اما چون پیام های طبیعی شدت زیادی ندارند، در نتیجه مغز از دریافت آنها عاجز می ماند. در این صورت فرد همچون یک دیوانه رفتار می کند.

کوکائین-حشیش-هروئین

 عوارض روانی مصرف مواد مخدر

یکی دیگر از نتایج سوء مصرف مواد مخدر را می توان بر هم خورد تعادل روانی دانست که به صورت عدم توجه به اصول و مقررات جامعه، ضعف اراده، از بین رفتن احساس مسئولیت، ایجاد احساسات خصومت زا، انواع بیماری ها و اختلالات روانی، بیقراری، عصیانگری، اضطراب دائم و احساس بی کفایتی و تنهایی، اختلال در خواب، بروز می کند. 


عوارض خانوادگی مصرف مواد مخدر

خانواده هایی که یکی از اعضای آن به مواد مخدر اعتیاد پیدا می کند، به مرور زمان دچار نابسامانی خانوادگی، محدود شدن روابط خانوادگی، عدم تربیت صحیح فرزندان، خشونت در خانواده، افت سطح فرهنگ اجتماعی و اقتصادی خانواده، گسترش طلاق و کاهش آمار ازدواج می شوند.


 عوارض اجتماعی مصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر عوارض اجتماعی را نیز به دنبال دارد که می توان به عدم احساس مسوولیت فرد معتاد نسبت به خانواده و جامعه، سطحی و تصنعی شدن روابط اجتماعی او، دوری این فرد از پیوندهای مستحکم عاطفی، گسترش جرم و جنایت، نشر بیماری های واگیردار و خطرناک مثل ایدز و هپاتیت، محروم شدن نسل آینده از تربیت صحیح و ایجاد مشاغل کاذب و ... اشاره کرد.

تریاک

تریاک

علائم و نشانه های فیزیکی اعتیاد

علائم و نشانه های فیزیکی اعتیاد

تاثیرات مواد مخدر بروی مغز انسان

تاثیرات مواد مخدر بروی مغز انسان

دخانیات و مواد مخدر در خوابگاه‌ ها

دخانیات و مواد مخدر در خوابگاه‌ ها

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما