ماری جوانا

ماری جوانا یکی از فرآورده های گیاه شاهدانه است. این گیاه تا قبل از سال 1960 کاملاً ناشناخته بود. اما در چند دهه اخیر به صورت قاچاقی، به عنوان یک ماده مخدر مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به دو شکل خوراکی و استنشاقی مصرف می شود. افراد مصرف کننده با ریز کردن ماری جوانا آن را در پیپ یا سیگارهای معمولی قرار می دهند. این ماده به شدت توهم زا و اعتیاد آور است.

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا یک ماده ترکیبی است که گاهی با نام های دیگری همچون Happy Sticks ، Wicky Sticks و Love Boat در بازار عرضه می شود. در کشورهای مختلف، ماری جوانا به روش های متفاوتی مصرف می شود. این ماده بوی تندی دارد و برای تولید سیگارهای دسته پنجم مورد استفاده قرار می گیرد. ماری جوانا زبر و خشن است که در افراد معتاد می تواند حالت نشئگی ایجاد کند. رنگ برگ های ماری جوانا خاکستری و قهوه ای است. این ماده دارای 7 درصد THC می باشد که این مقدار THC در حشیش حدود 10 درصد است.

در حال حاضر بسیاری از افراد معتاد به مواد مخدر، از ماده ماری جوانا استفاده می کنند. بسیاری از افراد تصور می کنند که این ماده بی خطر است. در حالی که براساس پژوهش های صورت گرفته، 400 نوع ماده شیمیایی خطرناک در آن وجود دارد.

تفاوت نحوه مصرف ماری جوانا

زمانی که ماری جوانا به صورت خوراکی مصرف شود، این ماده از طریق روده و معده جذب و قسمتی از آن دفع می شود. در نتیجه علائم آن کمتر ظاهر می شود و پس از 2 الی 3 ساعت به طور کلی اثر آن از بین می رود. زمانی که ماری جوانا به شکل استنشاقی مصرف شود، تاثیر آن ۲ تا ۴ ساعت باقی می ماند. اما ماده تی .اچ. سی موجود در ماری جوانا، در چربی های بدن حل و ذخیره می شود. به همین دلیل با یکبار مصرف این ماده، اثر آن تا یک ماه در بدن باقی می ماند. 

مواد مخدر-حشیش-شاهدانه-ماری جوانا

تاثیرات سوء ماری جوانا 

مصرف بیش از حد ماری جوانا، موجب وابستگی شدید فرد به این ماده می شود. به طوری که پس مدتی فرد معتاد به این ماده، دچار وسوسه های شدید برای مصرف بیشتر می شود. مصرف این ماده مخدر در فرد موجب بی حوصلگی، بی خوابی، زود رنجی و استرس های بیش از حد می شود. همچنین افراد وابسته به ماری جوانا پس از مدتی به عصبانیت و خشونت مبتلا می شوند. موسسه بین المللی سوء مصرف مواد مخدر، طی یک تحقیق مشخص کرده است که ماری جوانا بر هر فرد تاثیر مخرب متفاوتی دارد که به میزان استفاده، میزان ماده موثر و درجه خلوص ماده ماری جوانا بستگی دارد. به عبارت دیگر، هر چقدر که ماری جوانا به صورت خالص استفاده شود، تاثیر مخرب تری بر روحیات مصرف کننده دارد.

همچنین مصرف طولانی مدت ماری جوانا موجب بروز تغییرات مخربی در مغز انسان می شود. به طوری که پس از مدتی فعالیت های آن را کاهش می دهد و سلول های عصبی که در نقاط مختلف مغز وظیفه پردازش اطلاعات و ایجاد هیجان را بر عهده دارند، مختل می شود. در نتیجه فرد مصرف کننده توانایی انجام امور روزانه خود را به طور کامل از دست می دهد.

فرد در ابتدای مصرف ماری جوانا، احساس آرامش و سرخوشی دارد و اشتهای او افزایش می یابد. حتی نسبت به موسیقی و محیط اطراف احساس زیباتری پیدا می کند. اما این احساسات زودگذر است و در دراز مدت عوارض خطرناکی در کمین مصرف کننده خواهد بود.

علایم مصرف ماری جوانا

 1. عدم تعادل جسمی
 2. کاهش قدرت مغز برای تصمیم گیری
 3. یاوه گویی و خنده های بی دلیل
 4. سرخی چشم ها
 5. کاهش قدرت حافظه
 6. احساس گیجی
 7. ضربان قلب شدید
 8. مشکلات تنفسی
 9. احساس خستگی و چرت زدن
 10. توهم بلافاصله پس از مصرف


عوارض مصرف طولانی مدت ماری جوانا

افرادی که برای مدت زمان طولانی از ماری جوانا استفاده می کنند، پس از مدتی به نقطه ای زل می زنند. در برخی از افراد نیز قدرت تمرکز و قدرت درک تقویت می شود و در عین حال توانایی آنها برای یادگیری به طرز محسوسی افزایش پیدا می کند. با وجودی که تعداد از عوارض و مضرات مصرف ماری جوانا کشف شده است، اما محققین بر این نظر هستند که بسیاری از عوارض این ماده مخدر هنوز هم ناشناخته باقی مانده است.
 مصرف پنج نخ ماری جوانا، به اندازه مصرف یک پاکت سیگار خطرناک است. همچنین این ماده موجب می شود تا گلبول های سفید از بین برود. در نتیجه سیستم دفاعی بدن تضعیف می شود. به مرور زمان افرادی که از این ماده استفاده می کنند، به بیماری  ها عفونی مبتلا می شوند. همچنین تی اچ سی موجود در ماری جوانا بر روی سلول های عصبی تاثیر می گذارد و بعضی از قسمت های موجود در مغز که به حافظه مربوط می شود را از بین می برد. 

به طور کلی اگر ماری جوانا به مدت طولانی استفاده شود، دو دسته عوارض کوتاه مدت و بلند مدت را به دنبال دارد:


عوارض کوتاه مدت مصرف ماری جوانا

 1. از بین رفتن تمرکز فکری
 2. افزایش خواب و اشتها
 3. پرخونی مویرگ های چشم و قرمزی چشم ها
 4. خشکی دهان
 5. گلو درد و سرفه های شدید
 6. افزایش مشکلات قلبی
 7. ایجاد توهم زایی و حس شکاکی
 8. از بین بردن مهارت های احتیاطی در رانندگی و مسائل جنسی
 9. اختلال در صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران
 10. استرس و اضطراب
 11. کاهش قدرت تصمیم گیری
 12. شوریدگی
 13. ناتوانی درتشخیص رویا و واقعیت
 14. رفتار های خشونت بار

عوارض دراز مدت ماری جوانا

 1. افزایش احتمال سرطان
 2. اختلال در سلول های جنسی و ایجاد ناباروری
 3. اختلال در میل جنسی و کاهش آن
 4. ایجاد حس وابستگی شدید
 5. زمینه ساز استفاده از مواد مخدر دیگر
 6. خطر ابتلا به جنون در افراد مستعد
 7. کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن و آسیب پذیری در برابر بیماری ها
 8. ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی مانند مشکلات ناشی از مصرف سیگار و تنباکو بصورت  خطرناکتر
 9. بی انگیزگی در زندگی و کاهش علاقه
 10. فرار از محل کار و منزل
 11. بی تفاوتی نسبت به مشکلات
 12. تزلزل شخصیتی
 13. تغییر اندام و زشت شدن چهره و پیری زودرس
 14. ترس شدید
 15. دیوانگی

توضیح بیشتر در مورد تاثیرات مخرب مصرف ماری جوانا اینکه، قدرت تمرکز و حافظه هر انسانی با افزایش سن کاهش یافته و به مرور زمان کمتر می شود ولی فردی که از مشتقات گیاه شاهدانه استفاده می کند با هر بار مصرف این روند را هشت ماه جلو می اندازد.
افرادی که به ماری جوانا معتاد شده اند، در طولانی مدت عوارض مختلفی در بدنشان ظاهر می شود که از جمله این عوارض می توان به اختلالات ادراکی و شناختی، اختلال در درک موقعیت زمانی و مکانی، حساسیت فراوان نسبت به صدا، حس عمیق تر نسبت به اشیاء، احساس قدرتمندی، بی قراری، به هم ریختگی ذهنی و بالا رفتن حس تلقین پذیری اشاره کرد.
ایجاد توهم و سردرگمی از اثرات بسیار خطرناک استفاده از ماری جوانا می باشد. افرادی که از ماری جوانا استفاده می کنند به نسبت افراد دیگر، عصبانی تر هستند و دارای اختلالات شخصیتی فراوانی می باشند.

ماده ماری جوانا-ماده مخدر-اعتیاد-مواد مخدر

 

فواید ماری جوانا

اگر چه باید جوانان را از مصرف ماری جوانا بر حذر داشت و خطرات این ماده را به آنها گوشزد کرد، اما ماری جوانا خواص درمانی نیز دارد. به طوری که اگر ماده THC موجود در آن، از طریق دهان جذب بدن شود می تواند به درمان بعضی بیماری ها مانند حالت تهوع و استفراغ کمک کند. ماری جوانا دارای یک ماده به نام نابیلون است که این ماده خاصیت ضد سرطانی دارد و برای تهیه داروهای ضد سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد. فواید ماری جوانا برای تهیه داروی سرطان توسط FDA تائید شده است. تی اچ سی موجود در ماری جوانا برای افزایش وزن و افزایش اشتها در بیماران مبتلا به ایدز استفاده می شود.

دلایل مصرف ماری جوانا

در چند پژوهش، علت روی آوردن جوانان به ماده ماری جوانا مورد بررسی قرار گرفته است. از آنجا که این ماده اعتیاد آور است و افرادی که قصد دارند تا مصرف خود را کمتر و یا به طور کلی از مصرف این ماده خودداری کنند، ممکن است به مشکلاتی از قبیل آشفتگی، بی انگیزگی، عدم تعادل جسمی، کاهش وزن و بی خوابی مبتلا شوند. به همین دلیل ریشه یابی و پیشگیری از اعتیاد جوانان به ماده ماری جوانا ضرورت پیدا می کند.
یکی از مهمترین دلایل مصرف ماری جوانا در جوانان، ارضای حس کنجکاوی و اشتیاق به عضویت در گروه های مختلف عنوان شده است. جوانانی که از سیگار و الکل استفاده می کنند، بیشتر از سایر افراد به سمت ماری جوانا گرایش دارند. همچنین در خانواده هایی که سابقه اعتیاد به هر نوع مواد مخدر وجود دارد، امکان گرایش سایر اعضای خانواده به سمت این ماده افزایش می یابد.
افرادی که به مشکلاتی از قبیل افسردگی، خشونت، خشم، ناراحتی و کسالت مبتلا هستند و یا افرادی که مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند، بیشتر از دیگران به استفاده از ماری جوانا تمایل دارند. به طور کلی علت تمایل جوانان به استفاده از ماری جوانا را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. فشار گروه همسالان و دوستان ناباب
 2. ریسک پذیری بالای فرد
 3. افراد کنجکاو و کنکاشگر
 4. گرایش فرد به گروههایی با رفتارهای پرخطر 
 5. دسترسی راحت به مواد
 6. اعتماد به نفس پایین
 7. بافت نامناسب محل سکونت
 8. ناتوانی در «نه» گفتن
 9. متزلزل بودن باورهای دینی
 10. ناتوانی در حل مشکلات روحی

گیاه شاهدانه-مصرف ماری جوانا-اعتیاد به ماری جوانا

ارتباط ماری جوانا و دیگر مواد مخدر

براساس مطالعاتی که صورت گرفته، مشخص شده است، افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، کمتر در معرض استفاده از ماری جوانا قرار می گیرند. اما در همین تحقیقات مشخص شد که معتادان ماری جوانا، ۱۰۴ برابر احتمال استفاده از دیگر مواد مخدر در آنها افزایش پیدا می کند. به همین دلیل باید از گرایش جوانان مصرف کننده‏ ی ماری جوانا به سمت سایر مواد مخدر خطرناک تر نگران بود.


درمان اعتیاد به ماری جوانا

اگر چه ماری جوانا به مرور زمان موجب اعتیاد می شود. اما به این معنا نیست که اعتیاد به این ماده قابل درمان نیست. بلکه افرادی که به دلیل مصرف مکرر به آن اعتیاد شدید پیدا کرده اند، می توانند درمان شوند. برای درمان فرد معتاد، ابتدا فرد باید دوز مواد مخدر مصرفی را کاهش دهد و سپس برای قطع اقدام کند. قطع کامل مصرف ماری جوانا در اوایل درمان موجب شکست روند ترک اعتیاد می شود.
در گذشته برای ترک ماری جوانا، راه درمان خاصی وجود نداشت و برای درمان آن از همان روش های عمومی ترک مواد مخدر استفاده می شد. به این معنا که راه های درمان اعتیاد به ماری جوانا به ترتیب شامل سم زدایی، رفتار درمانی و عضویت در گروههای خودیاری بود. اما در حال حاضر برای درمان ماری جوانا از روش های مخصوصی استفاده می شود و پزشکان تمام تمرکز خود را بر روی دوره های مشاوره و عضویت در گروه های خودیاری بنا کرده اند. این کار به طور تدریجی موجب کاهش اعتیاد به ماری جوانا می شود.

داروها و مواد مخدر بر میل جنسی چه اثری دارند ؟

محرک و مخدرها عامل اختلال جنسی

داروها و مواد مخدر بر میل جنسی چه اثری دارند ؟

کشت ماری جوانا در استرالیا هم قانونی می شود

کشت ماری جوانا در استرالیا هم قانونی می شود

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما