اصفهان، نصف جهان

اصفهان از جمله شهر های توریستی ایران به حساب می آید که بناهای متعدی از ادوار مختلف را در دل خویش جای داده است. وجود ابنیه ی خاص و منحصر به فرد در اصفهان موجب شده است تا این شهر لقب نصف جهان را از آن خویش نماید.

اصفهان

"اصفهان" از جمله شهر های زیبا و تاریخی کشور می باشد که از لحاظ موقعیت جغرافیایی  در مرکز کشور عزیزمان واقع شده است.  اصفهان، پس از شهرهای "تهران"  و " مشهد"  به عنوان پهناور ترین شهر ایران شناخته شده است. این شهر در دوران صفویه ( قرن شانزدهم هجری - قمری) رونق فراوانی یافت.  بسیاری از بناهای زیبای تاریخی این شهر  که آمیزه ای از ذوق و فرهنگ ایرانی می باشد، در سازمان  یونسکو به ثبت رسیده است. بناهای به جا مانده از دوران حکومتی مختلف سبب شده است تا  در سال 2006 میلادی نام اصفهان به عنوان "پایتخت فرهنگی جهان اسلام" به ثبت برسد. هم چنین در سال 1388 شمسی، شهر اصفهان، پس از تهران به عنوان دومین پایتخت صنعتی ایران نامیده شد.

شکل گیری اصفهان 

پس از حمله ی کوروش به اورشلیم، تعداد کثیری از یهودیان از این منطقه  به کشورهای  اسرائیل  و  ایران عزیمت نمودند. مهاجرین یهود پس از عزیمت به ایران و آزمایش خاک نقاط مختلف این کشور  پهناور، اصفهان امروزی را به عنوان سکونت گاه خویش انتخاب نمودند. آنها بر این باور بودند که خاک اصفهان بیشترین شباهت را به خاک اورشلیم دارد.  این منطقه پس از سکونت یهودیان ، "یهودیه " نام گرفت.

آب و هوای استان اصفهان

اصفهان به دلیل قرارگرفتن در مناطق نیمه بیابانی ایران، دارای آب و هوایی معتدل و خشک می باشد. میزان بارش برف و باران در این منطقه  نسبتا کم می باشد.  اصفهان در روز های بهاری دارای آفتاب های تند و سوزان و سایه های خنک می باشد.

صنایع دستی استان اصفهان

شهر اصفهان به عنوان یکی از مهدهای بزرگ فرهنگ و هنر ایران زمین شناخته می شود.  صنایع دستی فراوانی چون "قلم زنی"، " منبت کاری"، " ملیله دوزی"، " نقره سازی"، " خاتم کاری" و " مینا کاری" از جمله مهم ترین صنایع دستی شهر اصفهان به شمار می آید که امروزه رونق فراوانی یافته اند. 

غذاهای مرسوم در استان اصفهان

"خورش ماست" و " بریانی" از  غذاهای مشهور استان اصفهان می باشد که در اکثر رستوران های این شهر به منظور پذیرایی از شهروندان و گردشگران ارائه می شود. هم چنین " آش سماق"، "ماش و زردک"، "کوفته برنجی"،  "باقالی ذرت" و " کله جوش"از جمله غذاهای این شهر می باشند.

جاذبه های گردشگری مشهور اصفهان

اصفهان بناهای تاریخی متعددی را در دل خویش جای داده است. مشهور ترین بناهای تاریخی شهر اصفهان به شرح ذیل می باشند.

 • کاخ چهل ستون
 • میدان نقش جهان (که به میدان امام نیز شهرت دارد)
 • بازار قیصریه
 • مسجد امام
 • مسجد جامع
 • مسجد حکیم
 • مسجد شیخ لطف الله
 • کلیسای وانک
 • آتشگاه
 • عمارت عالی قاپو
 • کاخ هشت بهشت
 • منار جنبان
 • پل خواجو
 • سی و سه پل

کاخ چهل ستون

این کاخ زیبا و مجلل در دوران صفویه ( اوایل قرن 11 هجری قمری) در میان انبوهی از باغ ها و ابنیه ی شهر اصفهان ساخته شد.  دیوار های این عمارت زیبا با نقاشی های مینیاتوری استاد بزرگ عهد صفوی، که " رضا عباسی" نام داشت، زینت داده شده است.  مضمون اصلی این نقاشی ها، جنگ و بزم های پادشاهان صفوی بوده است که متاسفانه اکثر آنها به دلیل آتش سوزی قرن دوازدهم  از بین رفتند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید  نمای بیرونی این عمارت  زیبا در اصفهان ، متشکل  از 20 ستون می باشد. انعکاس این 20 ستون در حوض آب بزرگ رو به روی عمارت، آن ها را به 40 ستون تبدیل کرده است. بدین ترتیب این عمارت بیست ستونه، "عمارت چهل ستون" نام گرفت.

نمای بیرونی عمارت چهل ستون

تزئینات دیوار های داخلی عمارت - عکس 1

تزئینات دیوار های داخلی عمارت - عکس 2

میدان نقش جهان اصفهان

"میدان نقش جهان" اصفهان از جمله میادین بزرگ و زیبای جهان به شمار می آید که 4 بنای منحصر به فرد را در اطراف خویش جای داده است. وجود "عمارت عالی قاپو"، "مسجد شیخ لطف الله"، " مسجد امام " و " بازار قیصریه" در 4 وجه مختلف این میدان، شکوه و عظمت میدان نقش جهان اصفهان را دو چندان کرده است.  امروزه میدان نقش جهان به عنوان اصلی ترین میدان شهر اصفهان شناخته شده است که کلیه مراسم های مهم مذهبی و ملی در آن اجرا می گردد.

میدان نقش جهان

بازار قیصریه

"بازار قیصریه ی میدان نقش جهان اصفهان"، یکی از زیبا ترین بازارهای جهان می باشد که در دوران صفویه بنا شده است.  این بازار در دوران صفوی محل فروش اجناس خارجی بوده است. امروزه  طلا و نقره، کیف و کفش و صنایع دستی اصفهان در این بازار عرضه می گردد.

بازار قیصریه

مسجد امام

"مسجد امام" در استان اصفهان یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام است. این مسجد  در ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان  و به دستور "شاه عباس اول" بنا شده است. به منظور تزئین درب این مسجد از ورقه های طلا و نقره استفاده شده است. کتیبه های درونی مسجد با هنر خطاطان معروفی چون: "استاد رضا عباسی" و  "محمد رضا امامی" زینت داده شده است. کاشی های به کار رفته درون مسجد از نوع هفت رنگ و معرق می باشد.

مسجد امام

مسجد جامع 

 در طراحی"مسجد جامع اصفهان" از معماری  دوران سلجوقی استفاده شده است. وجود کاشی کاری  و مقرنس کاری های زیبا، بیانگر نبوغ معماران ایرانی در آن دوره می باشد.

مسجد جامع

مسجد حکیم

"مسجد حکیم" یکی دیگر از مساجد زیبای شهر اصفهان می باشد که در دوران "شاه عباس دوم" بنا گشته است. مسجد حکیم به همت "تقرب خان" در قرن چهارم هجری قمری در شهر اصفهان ساخته شده است. وجود محراب زیبای مسجد حکیم که با مقرنس ها و کتیبه های خاص مزین شده است، موجب شده است تا  این مسجد به عنوان یکی از مساجد زیبای شهر اصفهان شناخته شود.

مسجد حکیم

مسجد شیخ لطف اله

"مسجد شیخ لطف اله" به همت "استاد حسن بنا ی اصفهانی" در دوران حکومتی "شاه عباس اول" در ضلع شرقی میدان نقش جهان اصفهان بنا گردیده است.  این مسجد به منظور مکانی برای عبادت و تدریس شیخ لطف اله در شهر اصفهان بنا شد. وجود کاشی های هفت رنگ و معرق به کار رفته شده در تزئین این بنا، بر شکوه مسجد شیخ لطف اله افزوده است. 

مسجد شیخ لطف اله

کلیسای وانک

در قرن یازدهم هجری قمری، شماری از ارامنه ی ارمنستان امروزی به جنوب غربی شهر اصفهان مهاجرت نمودند.  این منطقه که  مکان اصلی سکونت ارامنه بود، "جلفا" نام گرفت. در میان مهاجرین ارمنی، تعدادی تاجر و معمار تصمیم بر ساخت مکانی مذهبی در این منطقه گرفتند. "کلیسای وانک اصفهان" از جمله زیباترین اماکن مذهبی و  کلیساهای ایران می باشد که به همت تجار ، معماران ایرانی و ارمنی بنا گشته است. معماری به کار رفته شده در ساخت این کلیسا، تلفیقی از معماری اروپایی و ایرانی می باشد. 

کلیسای وانک

آتشگاه

 پیش از اسلام و در دوران  حکومت ساسانی آتشکده ای از جنس خشت در بالای کوه آتشگاه  اصفهان ساخته شد. کماکان مخروبه ای از این آتشگاه در بالای کوه به جای مانده است که به عنوان یکی از اماکن مذهبی پیش از اسلام شناخته می شود.

آتشگاه

عمارت عالی قاپو

این عمارت در قرن یازدهم هجری قمری در یک سمت از میدان نقش جهان بنا گشته است. "عمارت عالی قاپو" در 6 طبقه ی مجزا طراحی و ساخته شده است. وجود "حوض فلزی" ، " تالار پذیرایی" و " تالار موسیقی" در این عمارت از زیباترین طبقات عمارت عالی قاپو به شمار می آید. کلیه ی تزئینات این عمارت توسط "استاد رضا عباسی" انجام شده است.

عمارت عالی قاپو

کاخ هشت بهشت 

این کاخ در اواخر قرن یازدهم هجری قمری، درون دولتخانه ی  حکومت صفویان  و در باغ بلبل  اصفهان بنا شد. در ضلع جنوبی باغ هشت بهشت مجوعه ای متشکل از مدرسه، بازار و کاروانسرا ساخته شده است. معماری ماهرانه و تزئینات زیبای اتاق ها، ایوان و راهروها نمایی خیره کننده را به وجود آورده است.  

کاخ هشت بهشت

منار جنبان

"منار جنبان" در نزدیکی نصرآباد اصفهان و برروی مزار "عبدالله بن محمود صقلابی" بنا گشته است. صقلابی از نام آوران  شهر اصفهان در قرن هشتم هجری قمری به شمار می آید. مناره های این بنا دارای ارتفاعی بالغ بر 17 متر و پهنای 9 متری می باشد. ساخت این بنا به گونه ای می باشد که با تکان دادن یکی از مناره ها، مناره ی دیگر نیز به طور ناخودآگاه به حرکت در می آید. این مساله موجب شگفتی معماران و توریست ها در عصر حاضر گشته است.

منار جنبان

پل خواجو

"پل خواجو ی اصفهان" در دوران حکومتی صفویان و در زمان پادشاهی شاه عباس اول در ضلع شرقی رودخانه ی زاینده رود بنا گردیده است. معماری زیبا و منحصر به فرد این پل کماکان  با گذر سالیان متمادی  دارای جذابیت و شگفتی می باشد. پل خواجو از جمله پل های چند منظوره ی شهر اصفهان می باشد که برای استفاده های مختلف بنا شده است. این پل در سه طبقه ی مجزا طراحی شده است. طبقه ی فوقانی این پل به عنوان معبری برای گذر کالسکه ها و چهارپایان در نظر گرفته شده بود و طبقه ی میانی آن برای عبور و مرور رهگذران ساخته شده است که ضمن گذر از روی پل می توانند از مناظر زیبای اطراف نیز لذت ببرند. در کنار این طبقه پلکان های سنگی تعبیه شده است تا رهگذران ضمن نشستن در کنار رودخانه ی زاینده رود از  طبیعت زیبای آن نیز بهره ببرند. قسمت تحتانی پل خواجوی اصفهان از سنگ و ساروج ساخته شده است و با بستن دهانه های پل، آب را می توان در قسمت غربی آن ذخیره کرد.

پل خواجو

سی و سه پل 

"سی سه پل" یکی دیگر از پل های معروف شهر اصفهان می باشد که در دوران صفویه بنا شده است. سی و سه پل که به پل "الهوردی خان" نیز معروف می باشد برروی رودخانه ی زاینده رود اصفهان بنا شده است. وجود راهروهای مسقف در دوطرف این پل،  مکانی امن را برای عابرین فراهم کرده است.  این پل  با  طولی300 متری و پهنای 14 متری، تلفیقی از مهندسی و معماری ایرانی می باشد.

سی و سه پل

مناطق تفریحی شهر اصفهان

شهر اصفهان علاوه بر مناطق تاریخی و فرهنگی، مناطق تفریحی و گردشگری فراوانی را نیز در دل خویش جای داده است. در ادامه ی مطلب با نقاط گردشگری شهر اصفهان بیشتر آشنا خواهیم شد. 

 • غار کفتار
 • دالانکوه
 • کویر چوپانان
 • رودخانه ی زاینده رود
 • باغ تجربه
 • چشمه آب گرم ورتون
 • باغ پرندگان
 • باغ گل ها
 • مادی های اصفهان
 • شهر رویاها
 • تله کابین صفه
 •  کوه صفه 
 • پارک ناژوان 
 • پارک آبی کودکان
 • باغ خزندگان و باغ غدیر 

غار کفتار

"غار کفتار" که "کت کفتار" نیز نامیده می شود در میان طاق علی و تخت قلی بیگ در شهر اصفهان واقع شده است. گذشتگان بر این باور بودند که در انتهای غار کفتار، آبی در جریان است که به رودخانه ی زاینده رود می ریزد.

غار کفتار

 دالان کوه

"دالان کوه" از جمله رشته کوه های شهر اصفهان می باشد که در قسمت غربی استان اصفهان واقع شده است. ارتفاع اغلب کوه های این رشته کوه بالغ بر 3000 متر می باشد.  به دلیل وجود برف و یخ بندان در این منطقه، بهترین زمان برای صعود به این رشته کوه خرداد ماه است.

 دالان کوه

کویر چوپانان

این کویر از جمله کویر های ناشناخته ی استان اصفهان به شمار می رود که روستایی نیز با همین نام را در دل خویش جای داده است.  وجود تپه های بلند در اطراف روستا و هوای گرم این منطقه سبب شده است که  در روزهای گرم تابستانی، خانه های روستایی همچون سراب مشاهده شوند.

کویر چوپانان

زاینده رود

"رودخانه ی زاینده رود" از جمله رودهای بزرگ ایران زمین محسوب می شود که در شهر اصفهان واقع شده است. این رودخانه از ناحیه ی غرب تا شرق اصفهان در جریان می باشد و عامل اصلی طراوت و سرسبزی این شهر  است. وجود  پل ها تاریخی زیبایی هم چون "سی و سه پل" و "پل خواجو" بر روی این رود، زیبایی زاینده رود اصفهان را دو چندان نموده است.

زاینده رود

باغ تجربه

این باغ از اولین باغ های ایران می باشد که به منظور خدمات رسانی به سالمندان و کهنسالان احداث گردیده است. در این باغ کلاس های آموزشی متنوع،  رژیم های غذایی متناسب و خدمات پزشکی مختلفی به صورت رایگان ارائه می شود. ورود به این باغ برای عموم مردم که بیش از 45 سال سن دارند، آزاد و رایگان می باشد.

باغ تجربه

چشمه آب گرم ورتون

این چشمه در منطقه ی "ورتون" استان اصفهان واقع گشته است. آب گرم ورتون برای تسکین دردهای مفصلی و عصبی بسیار مفید می باشد. در دوران صفویه تعدادی حمام به منظور استفاده از چشمه آب گرم ورتون ساخته شده است که متاسفانه اکثر آنها رو به نابودی رفته اند.

آب گرم ورتون

باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان یکی از مناطق زیبا و پربازدید این شهر می باشد که هر ساله تعداد زیادی مسافر و توریست را جذب خود می نماید. در این باغ  120 نوع پرنده ی مختلف  گردآوری شده است که تعدادی از این پرندگان به صورت آزاد در باغ تردد می کنند. "سار"، "عقاب"، "فلامینگو"، "لاشخور"، "مرغ شاخ دار"، "شتر مرغ"، "قرقاول"، "پلیکان" و "طاووس" از جمله پرندگانی هستند که در  باغ پرندگان اصفهان زیست می کنند.

باغ پرندگان - عکس شماره 1

باغ پرندگان - عکس شماره 2

باغ پرندگان - عکس شماره 3

باغ پرندگان - عکس شماره 4

باغ پرندگان - عکس شماره5

باغ گل ها

" باغ گلها" یکی دیگر از جاذبه های توریستی شهر اصفهان به شمار می رود. در ساخت ابنیه ی این باغ از معماری اصفهان استفاده شده است. باغ گل ها  مجموعه ای از مکان های فرهنگی، تفریحی، تحقیقاتی و آموزشی  است که هر ساله پذیرای تعداد بی شماری توریست می باشد.

باغ گل ها - عکس شماره 1

باغ گل ها - عکس شماره 2

باغ گل ها - عکس شماره 3

باغ گل ها - عکس شماره 4

باغ گل ها - عکس شماره 5

مادی اصفهان

"مادی های اصفهان"، نهر های آبی هستند که از رودخانه ی زاینده رود انشعاب یافته اند. وجود این مادی ها در نقاط مختلف شهر اصفهان، زیبایی خاصی را برای شهر به ارمغان آورده است. "مادی نیاصرم"، "مادی فدین (فدا)"، "مادی قمش" و "مادی تیران" از جمله مهمترین مادی های شهر اصفهان می باشند. مادی نیاصرم مهم ترین و بزرگترین  مادی شهر اصفهان است . مادی فدین که به فدا نیز مشهور می باشد در گذشته از سوی سلاطین حکومتی به منظور استفاده ی مردم وقف شده بود. به همین خاطر به مادی "فدا" شهرت یافته است.

مادی

شهر  رویا

"شهر رویا"  از جمله مراکز مدرن شهر اصفهان می باشد که مراکزی هم چون سینمای 4 بعدی، سالن های جلوه های ویژه، سالن های سینمایی و سالن های مخصوص بازی های کامپیوتری را  شامل می شود. 

شهر رویا

تله کابین صفه

"تله کابین صفه" در پارک کوهستانی صفه ی اصفهان واقع شده است. این تله کابین، 50 کابین را شامل می شود. فاصله ی زمانی  ایستگاه مبدا تا ایستگاه دوم  حدودا 10 دقیقه می باشد که در هر ایستگاه برای پذیرایی از گردشگران، کافی شاپ، رستوران و شهربازی ساخته شده است.

تله کابین صفه

کوه صفه

"کوه صفه" از رشته کوه های زاگرس می باشد که  از نظر جغرافیایی در جنوب استان اصفهان واقع شده است.  این کوه دارای فضای سبزی با وسعت 100 هکتار می باشد که فضایی مناسب برای تفریح شهروندان به حساب می آید.

کوه صفه

پارک ناژوان

"پارک جنگلی ناژوان" از جمله پارک های جنگلی و بزرگ شهر اصفهان محسوب می شود که بالغ بر 12000 هکتار وسعت دارد. نام این پارک جنگلی  از درختان عدیده ی ناژ و صنوبر موجود در این منطقه گرفته شده است.

پارک ناژوان - عکس شماره 1

پارک ناژوان - عکس شماره 2

پارک ناژوان - عکس شماره 3

پارک ناژوان - عکس شماره 4

پارک آبی کودکان

این پارک فضایی مناسب برای تفریح آبی کودکان شهر اصفهان می باشد. عمق استخر های بازی در این منطقه از 40 سانتی متر تجاوز نمی کند. به همین دلیل فضایی امن برای تفریح کودکان می باشد. 

پارک آبی کودکان - عکس شماره 1

پارک آبی کودکان - عکس شماره 2

باغ خزندگان

اگر به مار ها علاقه دارید، حتما به باغ خزندگان زنده ی شهر اصفهان سر بزنید. در این باغ گونه های مختلف  خزندگان جمع آوری شده است و می توانید با انواع مارها، تمساح ها، سوسمارها و... بیشتر آشنا شوید.

باغ خزندگان - عکس شماره 1

باغ خزندگان - عکس شماره 2

باغ غدیر

" باغ غدیر" یکی دیگر از اماکن تفریحی - گردشگری شهر اصفهان به شمار می آید که می توانید ضمن استفاده از فضای سبز این محوطه از اماکن ورزشی آن چون جکوزی، استخر، بولینگ و باشگاه های بدنسازی استفاده نمایید.

باغ غدیر - عکس شماره 1

باغ غدیر - عکس شماره 2

باغ غدیر - عکس شماره 3

موزه های استان اصفهان

شهر اصفهان، دارای موزه های متعددی می باشد که می توان با مراجعه به آنها با فرهنگ و رسومات ادوار مختلف حکومتی بیشتر آشنا شد. در ادامه ی مطلب با نام برخی از این موزه ها آشنا خواهیم شد.

 • موزه صنایع دستی 
 • موزه ی کلیسای وانک
 • موزه ی عمارت چهل ستون
 • موزه شهدا
 • موزه آب
 • موزه حمام علی قلی آقا
 • موزه تاریخ طبیعی

موزه ی عمارت چهل ستون

موزه ی کلیسای وانک

موزه حمام علی قلی آقا

موزه تاریخ طبیعی

جاذبه های گردشگری لرستان

جاذبه های گردشگری لرستان

کلیسای وانک، زیباترین کلیسای جلفای اصفهان

کلیسای وانک، زیباترین کلیسای جلفای اصفهان

سفر رئیس موزه «لوور» به اصفهان

سفر رئیس موزه «لوور» به اصفهان

سفر یک مقام اروگوئه به اصفهان

سفر یک مقام اروگوئه به اصفهان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما