کوکایین

کوکایین یک نوع ماده مخدر است که از برگ درخت کوکا (Ergthroxglom Coca) تهیه می شود. این ماده در آمریکای جنوبی کشت می شود و اولین بار در سال 1859 کشف شد. کوکایین ماده اولیه کراک (خطرناک ترین ماده اعتیادآور) نیز محسوب می شود که برای اولین بار در سال 1985 در نیویورک تهیه شد. این ماده خطرناک موجب تحریک سیستم اعصاب مرکزی می شود.

کوکایین به صورت یک پودر سفید رنگ، کریستالی و شفاف می باشد. طعم این ماده تلخ است و به همین دلیل با مواد شیرینی همچون شکر یا پودر تالک ترکیب و مصرف می شود. کوکایین می تواند به چهار صورت استنشاقی، تزریقی، خوراکی یا دود کردن و گاهی هم با روش پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف شود. 

اعتیاد به کوکایین موجب اختلالات روحی و جسمی شدیدی در افراد مصرف کننده می شود. کراک که یکی از فراورده های کوکایین محسوب می شود، به شکل کریستال خالص نشده و ارزان قیمت و به صورت مخفیانه و قاچاق در بازار توزیع می شود. کوکایین در بین مصرف کنندگان با نام های دیگری از قبیل Candy (شیرینی)، Nose (بینی)، Snow (برف)، (خوشحال، خوشبخت) و Dust (مواد گردی، گرد و خاک) نیز نامیده می شود. 

برگ های گیاه کوکایین به رنگ قهوه ای هستند که به دلیل خوش بویی، مردم بومی هند و بولیوی (محل کشت کوکایین) آنها را می جوند. از نظر مردم این کشورها، جویدن برگ گیاه کوکایین آنها را در انجام کارهای سخت کمک می کند و توانایی انسان را برای تحمل گرسنگی و تشنگی افزایش می دهد.

در کشور آمریکا کوکایین با هروئین ترکیب و مصرف می شود. این ماده مخدر، اغلب به شکل تزریقی استفاده می شود. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در نتیجه مصرف کوکایین بوجود می آید، احتمال خطر جنسی و عفونت ایدز است که در میان معتادان به این ماده مشاهده شده است. چندی پیش در کشور استرالیا نیز ارتباط میان مصرف کوکایین و ابتلا به ایدز مورد بررسی قرار گرفت. 

تاثیرات کوکایین

ماده کوکایین موجب انتقال دوپامین، نورآدرنالین و سرتونین به بدن می شود. این مواد تاثیرات مخربی بر روی جسم دارند. در واقع کوکایین باعث بسته شدنِ باز جذب دوپامین در بدن می شود و تحریکات روانی را به دنبال دارد. همچنین براساس تحقیقات و پژوهش هایی که صورت گرفته، مشخص شده است که دوپامین موجود در کوکایین، همانند گیرنده های عصبی عمل می کند. این ماده نقش مهمی در حالت سرخوشی و تاثیرات تحریکی بدن ایفا می کند. عنصر آنتاگونیست نیز موجب سرخوشی در مصرف کننده می شود. به طوری که فرد پس از مصرف کوکایین احساس سرمستی زودگذری خواهد داشت. 
دودی که از سوختن 100 گرم کوکایین حاصل می شود، حاوی 10 تا 25 میلی گرم کوکایین خالص است که وارد بدن فرد معتاد می شود. این ماده می تواند در بدن فرد بی حسی ایجاد کند. به همین دلیل در صنعت پزشکی، کوکایین برای تهیه مواد بیهوش کننده استفاده می شود. البته ماده بیهوشی که در پزشکی استفاده می شود، اعتیادآور نیست و تمام خواص مخرب آن خنثی شده است.
مصرف کوکایین به مرور زمان موجب فرورفتگی گونه های فرد معتاد می شود. به همین دلیل مشخص ترین علامتی که در چهره افراد معتاد به کوکایین دیده می شود، لاغری صورت و فرورفتگی گونه ها می باشد. در واقع کوکایین شباهت زیادی به شیشه دارد و به همین دلیل موجب افزایش سایکوز اسکیزوفرنیک گونه می شود.
کوکایین بر خلاف سایر مواد افیونی مسمومیت ندارد، اما اگر در مصرف آن زیاده روی شود، موجب مرگ فرد می شود. همچنین این ماده‎ی خطرناک، تاثیر منفی زیادی بر روی قلب دارد و موجب فرسودگی سیستم عروقی قلبی می شود. به طوری که فرد پس از مدتی به ایست قلبی مبتلا می شود. مرگ مغزی نیز از دیگر عوارض مصرف کوکایین می باشد که در موارد زیادی گزارش شده است. به طور کلی کوکایین به دو شکل کوتاه مدت و دراز مدت  بر روی بدن تاثیر می گذارد که به بررسی آنها می پردازیم:


تاثیر کوتاه مدت کوکایین

تاثیرات کوتاه مدت کوکایین شباهت زیادی به آمفتالین دارد. اما مدت تاثیر ماده کوکایین کمتر از آمفتالین است. زمانی که فرد این ماده را مصرف می کند، احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی زیادی دارد. همچنین تاثیرات دیگری از قبیل افزایش ضربان قلب، افزایش نبض، بالا رفتن تعداد تنفس ها، پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بی قراری، لرزش تمام بدن و به خصوص در دستها، بالا رفتن فشار خون، گشادگی مردمک چشم، عدم هماهنگی حرکات، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، توهمات شدید حسی، درجه حرارت بدن، اسپاسم عضله، تشنج و نهایتا مرگ نتایج مصرف کوکایین می باشد.
زمانی که فرد از مصرف ماده کوکایین خودداری می کند، به افسردگی مبتلا می شود. اگر در این ماده ناخالصی وجود داشته باشد، حساسیت و آلرژی را به دنبال دارد. آب ریزش بینی و بیخوابی شدید از دیگر علائم مصرف کوکایین است. در صورتی که کوکایین بیش از حد مصرف شود، فرد به حالت هایی همچون بی قراری و تشویش، هیجان، شوریدگی فکر و اختلال تنفسی مبتلا می شود. 

کوکایین-کوکائین-مواد مخدر-کراک

اثرات دراز مدت مصرف کوکایین

تمام آنچه گفت شد تاثیرات کوتاه مدت مصرف کوکایین بود. این ماده اثرات مخرب دراز مدتی را نیز به دنبال دارد که از جمله می توان به کاهش شدید وزن، بیخوابی شدید، یبوست، ضعف جنسی، دپرسیون تنفسی، اشکال در ادرار کردن، حالت تهوع، کم خونی، رنگ پریدگی، تعرق شدید، دردهای شکمی و اسهال، اختلالات در هضم و دستگاه گوارشی، سردردهای شدید و بی وقفه، لرزش و تشنج، پریدن عضلات و سفتی آنها، هپاتیت، توهمات و اختلال در حواس (به خصوص بینایی، شنوایی، و لامسه)،  اضطراب بی دلیل، تشنج پذیری شدید، سوء ظن، گیجی، اختلالات درک زمان و مکان، رفتار تهاجمی، آب ریزش دائمی بینی، ایجاد زخم، آماس و جوشهای پوستی به خصوص اطراف مخاط گوش و بینی، زخم مخاط بینی (در مصرف به صورت انفیه)، تحریک پذیری شدید، افسردگی، پرخاشگری، تمایل به خود کشی، افکار هذیانی، گاهی اشتهای کاذب و سرانجام ناراحتی جدی دماغی و روانی به نام سایکوز و کوکایین اشاره کرد. 
افرادی که کوکایین مصرف می کنند، پس از مدت کوتاهی وابستگی شدید روانی به این ماده پیدا می کنند که توانایی جدایی از آن را ندارد. در یک پژوهش، تعدادی موش و میمون تحت بررسی قرار گرفتند. در این آزمایش به حیوانات مذکور کوکایین داده شد تا تاثیر آن را مشاهده کنند. پس از مدتی از دادن کوکایین به این حیوانات خودداری شد. در نتایج این پژوهش مشخص شد که موش ها و میمون ها پس از قطع مصرف کوکایین، به ضعف شدید جسمانی، بد خوابی، افسردگی، تحریک پذیری حاد، گرسنگی شدید مبتلا شده اند.

اعتیاد به کوکایین-آثار مخرب کوکایین-مصرف کوکایین


آثار مصرف کوکائین

اثرات مصرف کوکائین پس از مدت کوتاهی ظاهر می شود و پس از 30 تا 60 دقیقه رفع می‌شوند. به همین علت افراد وابسته به کوکائین، تا یک ساعت پس از مصرف، می توانند به راحتی در جمع ظاهر شوند بدون اینکه آثار مصرف مواد در آنها دیده شود. به طور کلی آثار مصرف کوکایین را می توان به صورت زیر برشمرد:

 1. تشنج
 2. کاهش وزن
 3. تیک عصبی
 4. تهوع و استفراغ
 5. حوادث عروقی مغز
 6. سردرد شبه میگرنی
 7. رفتارهای اجباری و تکراری
 8. سوراخ شدن تیغه میانی بینی
 9. عوارض مصرف طولانی کوکائین
 10. اختلال عملکرد شغلی و اجتماعی
 11. احتقان، تورم، خونریزی و زخم مخاط بینی
 12. عوارض قلبی (آریتیم، انفارکتوس میوکارد)
 13. تحریک سیستم اتونوم (تاکی کاردی، تعریق، و اتساع مردمک)
 14. علایم روانی (سرخوشی یا بی تفاوتی، اضطراب و عصبانیت، توهم بینایی، توهم لامسه بصورت احساس خزیدن حشرات زیر پوست، هذیانهای پارانوئید، توهم شنوایی، کاهش تمرکز)
تریاک

تریاک

شیشه‌ای‌ها بیشتر می‌میرند!

شیشه‌ای‌ها بیشتر می‌میرند!

مهلک‌ترین مخدر

مهلک‌ترین مخدر

ال اس دی LSD چه نوع ماده ی مخدری است

ال اس دی LSD چه نوع ماده ی مخدری است

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما