تبریز

تبریز یکی از شهر های زیبا و آذری نشین ایران می باشد که در شمال غرب کشور عزیزمان واقع گشته است. طی تحقیقات آماری انجام شده، بالغ بر 90 درصد از جمعیت شهر تبریز را آذری زبانان تشکیل می دهند. شهر تبریز از دیرباز به دلیل نزدیکی به جاده ی ابریشم از بازرگانی خوبی برخوردار بوده است.

شهر تبریز

 شهر تبریز یکی ازشهر های زیبای ایران زمین می باشد که  وسعتی بالغ بر 12000کیلومتر مربع دارد. محققان پس از بررسی کهن ترین آثار باستانی موجود در شهر تبریز، قدمتی بالغ بر 4500 سال  را برای این شهر تخمین زده اند. موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد  شهر تبریز سبب گشته است تا این شهر از دیرباز مورد هجوم بیگانگان قرار گیرد. از این رو بسیاری از آثار تاریخی این شهر طی تاخت و تاز دشمنان نابود گشته است. مردم تبریز همانند سایر مردم آذربایجان به زبان ترکی آذربایجانی سخن می گویند.

آب و هوای شهر تبریز

تبریز دارای آب و هوای "استپی" می باشد. این شهر دارای تابستان های نسبتا گرم و زمستان های سرد می باشد. هرچند که وجود کوه سهند در نزدیکی تبریز دمای هوای این شهر را تعدیل می کند. دمای هوای شهر تبریز در روزهای گرم تابستانی نزدیک به 30 درجه ی سانتی گراد و در روزهای زمستانی به زیر صفر می رسد. میانگین میزان بارش در  شهر تبریز همانند سایر شهر های  ایران نسبتا کم می باشد.

جمعیت شهر تبریز

طی تحقیقات آماری انجام شده در سال 1390 شمسی، تبریز بالغ بر 1 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت داشته است. بر اساس این تحقیقات، شهر تبریز  به عنوان "پنجمین شهر پرجمعیت ایران"  تعیین شده است. بالغ بر 96 درصد از جمعیت تبریز را قوم ترک، نزدیک به 3 درصد را فارسی زبانان و کمتر از 1 درصد از جمعیت این شهر را سایر اقوام تشکیل می دهند.

فرهنگ در تبریز

شهر تبریز از دیرباز به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ی ابریشم مهد فرهنگ، هنر و تجارت به حساب می آمده است. مشاهیر گرانقدری هم چون: "ملا قاسم انوار(عارف قرن 9)"، "سید احمد کسروید(تاریخ دان)" و " سید محمد حسین شهریار (شاعر)"، "کریم باقری (فوتبالیست)"، " تهمینه میلانی (کارگردان و نویسنده)" و " پروین اعتصامی (شاعر)" از جمله فرهیختگان  شهر تبریز می باشند.

نقاط گردشگری شهر تبریز

اماکن تاریخی - فرهنگی شهر تبریز:

 • ارگ علیشاه
 • خانه مشروطه
 • خانه تاریخی حیدرزاده
 • خانه علی مسیو
 • خانه حریری
 • خانه قدکی
 • برج خلعت پوشان
 • حمام تاریخی نوبر
 • پل قاری
 • پل لیقوان
 • مقبره الشعرای تبریز

اماکن تفریحی - گردشگری شهر تبریز:

دریاچه ائل گلی ( شاهگلی)

 • پارک جنگلی عینالی
 • مجموعه باغلار باغی
 • پارک ولیعصر
 • تفرجگاه جنگلی عباس میرزا
 • سورتمه تبریز (سورتمه پارک ائل گلی تبریز)
 • پارک ملی کنتال
 • سد نهند
 • تله کابین عون بن علی

اماکن مذهبی شهر تبریز:

 • مسجد کبود (فیروزه اسلام)
 • کلیسای مریم مقدس

موزه های شهر تبریز:

 • موزه سنگی تبریز
 • موزه تاریخ طبیعی تبریز
 • موزه استاد شهریار
 • موزه سفال تبریز

ارگ علیشاه

"ارگ تبریز" یا "علی شاه" یکی از اماکن قدیمی شهر  تبریز می باشد که  در مرکز این  شهر  واقع گشته است. ارگ علی شاه  به همت  "خواجه تاج الدین علی شاه" بنا  گشته است.  متاسفانه این بنا  در طول تاریخ براثر حوادث طبیعی همچون  زمین لرزه تا حدودی  رو به نابودی رفت.  ارگ تبریز از سال ۱۳۶۰ شمسی   به مصلای بزرگ این شهر تبدیل گشته است.

ارگ علیشاه

خانه مشروطه

"خانهٔ مشروطه" متعلق به دوران قاجار بوده است و از املاک شخصی  "حاج مهدی کوزه کنانی " می باشد که در "  راسته کوچه ( از محله های قدیمی شهر تبریز)" واقع شده است . افرادی هم چون: "ثقةالاسلام تبریزی"، "حاجی میرزا آقا فرشی"، "ستارخان" و " باقرخان"  پس از به توپ بسته شدن مجلس  به سرکردگی "حاج مهدی کوزه کنانی"  به منظور هم فکری در این مکان تجمع می کردند. در طی ۱۱ ماه  محاصره ی شهر تبریز، مجاهدان  خانه ی مشروطه را مقر فرماندهی خویش قرار داده بودند. 

خانه مشروطه

خانه تاریخی حیدرزاده

"خانه  ی حیدرزاده " از عمارات تاریخی شهر تبریز می باشد که  در " مقصودیه " این شهر واقع شده است. این بنا در سال ۱۸۷۰ قمری  به همت "حاجی حبیب لک " بنا گردیده است. در طراحی زیر زمین، طاق ها، شاه نشین  واندرونی  این خانه از معماری خاص و منحصر به فردی استفاده شده است. "خانه حیدر زاده"  در سال ۱۳۸۰  پس از بازسازی به عنوان مرکز اصلی  اطلاع رسانی  شهر تبریز مورد استفاده قرار گرفت.

خانه تاریخی حیدرزاده

خانه علی مسیو

" خانه ی علی مسیو"  از جمله  خانه های تاریخی شهر تبریز می باشد که در دوران مشروطه بنا شده است. این بنا ملک شخصی "علی مسیو ( از بنیان گذاران جنبش کارگری )" در شهر تبریز می باشد. 

خانه علی مسیو

خانه حریری

"خانه حریری"  در اوایل دوران قاجار در شهر  تبریز بنا گردیده است.  به منظور تزئین دیواره های این خانه از نقاشی های بسیار زیبا و اصیل مینیاتور استفاده شده است.  نقاشی های  زیبای خانه ی حریری از زیباترین دیوار نگاری های دوران قاجار به حساب می آید. این بنا در سال 1377 شمسی با شماره ی ثبت 2242  به ثبت ملی رسیده است.

خانه حریری

خانه قدکی

"خانه ی قدکی" شهر تبریز که به نام های دیگری هم چون: "بهنام گنجه ای" یا "خانه ی بهنام"  نیز شناخته می شود، از بناهای  تاریخی شهر تبریز می باشد که در اواخر دوران زندیه بنا گردیده است. این خانه ی مسکونی در اواسط دوران قاجار به فرمان "ناصرالدین شاه" مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. به منظور تزئین نمای بیرونی این بنا از آجر استفاده شده است. هم اکنون خانه ی قدکی مورد استفاده ی "مدرسه معماری دانشگاه هنر اسلامی "  شهر تبریز قرار گرفته است. 

خانه قدکی

برج خلعت پوشان

"برج خلعت پوشان" یکی از برج های  منشوری شکل دوران  صفویه  می باشد. در این بنا مراسم خلعت پوشانی متعددی اجرا گردیده است. آخرین خلعت پوشی در زمان "صمدخان مراغه ای" ( سال 1330 شمسی) برگزار گردیده است. این برج در سه طبقه ی مجزا طراحی گردیده است که طبقه ی انتهایی این بنا عاری از سقف می باشد. 

برج خلعت پوشان

حمام تاریخی نوبر

"حمام  تاریخی نوبر" در دوران  قاجار در تقاطع "خیابان تربیت"  و "خیابان امام" شهر تبریز بنا گردیده است.  این بنا پس از بازسازی به "سفره خانه ی شهریار" تغییر کاربری  یافته است. 

حمام تاریخی نوبر

پل قاری

"پل قاری" که به "پل پیر" و " پل چراغ" نیز معروف می باشد از پل های تاریخی و دیدنی شهر تبریز می باشد که بر فراز "رودخانه میدان چای"  بنا گردیده است.  این پل که از پل های تاریخی متعلق به دوران قاجار می باشد، دو بخش بازار بزرگ و شمال شهر تبریز را  به یکدیگر مرتبط  می کرده است. طبق روایات یک پیرزن بانی اصلی  ساخت این پل بوده است. به همین علت مردم این پل را "پل پیر" می خواندند.  این پل در سال 1379 شمسی به عنوان یکی از آثار تاریخی شهر تبریز به ثبت ملی رسید.

پل قاری

پل لیقوان

"پل لیقوان"  از پل های تاریخی شهر تبریز می باشد  که  در دوران قاجار در "روستای لیقوان"  بنا گردیده است. "پل حاجی سالار لیقوان" یکی از بزرگترین پل های شهر تبریز می باشد که درسال 1209 شمسی احداث شده است. این پل در سال 1381 شمسی با شماره ی 7535 به ثبت ملی رسیده است.  

پل لیقوان

مقبره الشعرای تبریز

"مقبره الشعرا " یکی از اماکن فرهنگی - توریستی شهر تبریز می باشد که  در خیابان "ثقه الاسلام" این شهر واقع شده  است. مقبره الشعرا که در گذشته به نام های "حظیره الشعرا" و  "قبرستان سرخاب" نیز خوانده می شده است، مشاهیر گرانقدری هم چون: "استاد اسدی طوسی"، "خاقانی شیروانی"، "شاپور نیشاپوری"، "همام تبریزی" و "سید محمد حسین شهریار" را در دل خویش جای داده است. 

مقبره الشعرای تبریز

دریاچه ائل گلی ( شاهگلی)

"دریاچه ائل گلی " که به "باغ شاه گلی" نیز معروف می باشد در فاصله ی  ۷ کیلومتری از  شهر تبریز واقع شده ‌است. این دریاچه با مساحتی بالغ بر 5/5 هکتار، پیش و پس  از روی کار آمدن حکام صفوی بزرگترین منبع ذخیره آب استان تبریز به شمار می رفته است.  این دریاچه پس در دوران قاجار به تفرج گاهی عظیم تبدیل گشت و در دوران پهلوی به منظور استفاده ی عموم از این مکان  به شهرداری تبریز واگذار شد.

دریاچه ائل گلی ( شاهگلی)

پارک جنگلی عینالی

"پارک جنگلی عینالی" از جمله اماکن تفریحی - گردشگری  شهر تبریز می باشد  که در  قسمت شمال غربی این شهر واقع شده است.

پارک جنگلی عینالی

مجموعه باغلار باغی

"مجموعه باغلار باغی" یک مکان سیاحتی - تفریحی در شهر تبریز می باشد که در عصر حاضر (پس از پیروزی انقلاب اسلامی) در شهر تبریز احداث گردیده است، این پارک همه روزه در ساعت ۱۶ الی  ۲۴ پذیرای گردشگران عزیز می باشد.  

مجموعه باغلار باغی 1

مجموعه باغلار باغی 2

پارک ولیعصر

"پارک ولیعصر" از جمله پارک های موزیکال و  یکی دیگر از اماکن تفریحی - گردشگری  شهر تبریز  به شمار می رود. در طراحی این پارک  از آب روها و حوضچه های آب متعددی استفاده شده است. وجود  آب نمای هوشمند و  نور پردازی هفت  رنگ،  شب های خاطره انگیزی را در این مکان به وجود آورده است. 

پارک ولیعصر - عکس 1

پارک ولیعصر - عکس 2

تفرج گاه جنگلی عباس میرزا

"تفرج گاه جنگلی عباس میرزا"  یکی از جاذبه های گردشگری شهر تبریز می باشد که در فاصله ی ۵ کیلومتری از شهر تبریز قرار گرفته است. این پارک با وسعتی بیش از 2000 هکتار به حیات وحش، زمین های بازی، باغ پرندگان و ... تجهیز می باشد. 

تفرج گاه جنگلی عباس میرزا

سورتمه تبریز 

بزرگ ترین  سورتمه ی  شمال غرب کشور با نام "سورتمه پارک ائل گلی" در استان تبریز واقع گردیده است.   سورتمه پارک ائل گلی با همکاری  شهرداری تبریز و بخش خصوصی راه اندازی شده است.  این سورتمه با  طولی به وسعت  ۴۵۰ متر، چشم اندازی زیبا را  در این شهر به وجود آورده است.

 

سورتمه تبریز 2

پارک ملی کنتال

"پارک ملی کنتال" یکی از پارک های  ملی  استان آذربایجان شرقی می باشد که در جوار "کوه کنتال" واقع  شده است.  وجود سنگ آسیاب های  قدیمی و  جلوه های  ژئو پارکی  از جاذبه های گردشگری این پارک 7000 هکتاری  محسوب می شود.

پارک ملی کنتال - عکس 1

پارک ملی کنتال - عکس 2

سد نهند

"سد نهند" در فاصله ۴۳ کیلومتری از شهر تبریز واقع شده است. این سد به منظور تأمین آب شهر تبریز در نزدیکی روستای "تازه کند" و بر فراز رودخانه نهند  این شهر قرار گرفته است. 

سد نهند

تله کابین عون بن علی

"تله کابین عون بن علی"  یا  "تله کابین عینالی" طولانی تربن تله کابین کشور به  حساب می آید که هم اکنون  در دست اجرا می باشد. این تله کابین قسمی از مکان تفریحی  "عون  بن علی" به شمار می رود که در سال 1389 شمسی به بهره برداری رسیده است.

تله کابین عون بن علی

مسجد کبود (فیروزه اسلام)

"مسجد کبود" از بزرگترین دست آوردهای معماران ایرانی می باشد که قدمت آن به سال ۸۷۰  قمری باز می گردد. این مسجد از جمله زیباترین سازه های آجری عهد ایلخانی به حساب می آید. کاشی کاری های زیبا و متنوع این مسجد سبب گشته است تا این بنا به نام "فیروزه اسلام" شهرت یابد. کتیبه های مسجد کبود به همت  "نعمه اله البواب" کتابت گشته است. متاسفانه زلزله سال ۱۱۹۳ هجری قمری صدمات عدیده ای را به این بنای تاریخی وارد نمود.  مرمت این بنا از سال 1318 الی  1355 شمسی به همت "استاد رضا معماران " انجام گرفت.

مسجد کبود (فیروزه اسلام)

کلیسای مریم مقدس

"کلیسای مریم مقدس" مهم ترین و کهن ترین کلیسای شهر تبریز می باشد که در " میدان نماز" این شهر واقع شده است. هرساله مراسمات بزرگ  مذهبی مسیحیان  تبریزی در این کلیسا برپا می گردد.

کلیسای مریم مقدس - عکس 1

کلیسای مریم مقدس - عکس 2

موزه سنگی تبریز

"موزه سنگی تبریز" یکی از موزه های جذاب و دیدنی شهر تبریز می باشد که  سنگ نگاره ها و  هنرهای صخره ای متعددی را در دل خود جای داده است. این سنگ نگاره ها به تمدن های باستان  شهر  تبریز  تعلق دارد که عمربرخی از آنان به 3000 سال پیش باز می گردد.

موزه سنگی تبریز - عکس 1

موزه سنگی تبریز - عکس 2

موزه تاریخ طبیعی تبریز

"موزهٔ تاریخ طبیعی"  یکی دیگر  از موزه های شهر تبریز می باشد که در "بلوار آزادی" این شهر واقع گشته است.  در این موزه  پیکرهای تاکسیدرمی  حیواناتی هم چون:  خزندگان، پرندگان و حشرات  به نمایش  گذاشته شده است.

موزه تاریخ طبیعی تبریز - عکس 1

موزه تاریخ طبیعی تبریز - عکس 2

موزه استاد شهریار

"موزه ی استاد شهریار" که  در خانه  ی سابق این  استاد گرانقدر گردآوری شده است از موزه های زیبا و فرهنگی شهر تبریز به شمار می رود. در این موزه  "کلیات اشعار " و "لوازم شخصی ایشان" به نمایش عموم  در آمده است. 

موزه استاد شهریار - عکس 1

موزه استاد شهریار - عکس 2

موزه سفال تبریز

" موزه  سفال تبریز" یکی دیگر از موزه های شهر تبریز می باشد که در سال 1384 شمسی در  خانه ای متعلق به دوران  قاجار برپا گردیده است. در این موزه آثار ارزشمند اساتید گرانقدری هم چون: "فریده تطهیرنیا"،  عباس قابچی" و " استاد احمد" به نمایش در آمده است. 

 موزه سفال تبریز - عکس 1

 موزه سفال تبریز - عکس 2

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

تبریز، ویترین خانه‌های تاریخی ایران

تبریز، ویترین خانه‌های تاریخی ایران

بارش برف در تبریز

بارش برف در تبریز

تصاویری از روستای کندوان در تبریز

تصاویری از روستای کندوان در تبریز

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما