تریاک

تریاک نوعی ماده مخدر می باشد که به رنگ قهوه ای تیره است. این ماده مخدر از شیره خشخاش (نوعی گیاه) بدست می آید. برای تهیه تریاک، گیاه خشخاش نارس را تیغ می زنند و سپس شیره آن را بیرون می کشند. تخمدانهای این گیاه به صورت بیضی هستند که در آن یک عصاره شیری رنگ تراوش می کند. زمانی که این عصاره در مجاورت نور خورشید قرار می گیرد، قهوه ای رنگ می شود و به ماده مخدر تریاک تبدیل می شود.

تاریخچه تریاک 

خشخاش ابتدا در آسیای صغیر کشت می شد. در نوشته هایی که از زمان سومریان بر جای مانده (در حدود سه هزار سال قبل از میلاد مسیح)، مطالب زیادی در مورد تریاک نوشته شده است. این امر به معنای کشت و مصرف تریاک در چندین هزار سال قبل می باشد. همچنین در نوشته های آشوریان، مصریان و یونانی ها نیز مطالبی در مورد تریاک دیده شده است. در این زمینه هرودت، ارسطو و هیپوکرات در کتابهایشان به تریاک اشاره کرده اند. در قرن هشتم میلادی نیز، هندیان از این ماده برای افزایش توان نظامی استفاده می کردند. 

اما استفاده از تریاک برای تهیه دارو به قرن شانزدهم میلادی برمیگردد که یک دانشمند سوئیسی به نام دکتر پاراسلوس و پس از او در قرن هفدهم یک پزشک انگلیسی به نام توماس سیدنهام به فواید دارویی این ماده پی بردند. بعدها در قرن نوزدهم برای تهیه انواع داروهای مسکن از قبیل مورفین و کدئین از تریاک استفاده شد. در آن زمان تریاک به صورت یک ماده قالبی، آجری، قرص و گاهی نیز به صورت پودر تهیه می شد و برای تسکین درد کاربرد داشت. 

اولین باری که خطرات تریاک به عنوان یک ماده مخدر کشف شد، در سال 1729 میلادی در کشور چین بود. زمانی که کشورهای اروپایی وارد چین شدند، برای تضعیف نیروی نظامی این کشور، تریاک را از آمریکای شمالی به این کشور وارد کردند. به تدریج و طی یک دهه اعتیاد به تریاک در میان مردم چین متداول شد. به طوری که پس از مدت کوتاهی به یک معضل بزرگ تبدیل شد. سرانجام امپراتور چین (یانگ چینگ)، متوجه خطر شیوع اعتیاد به تریاک در کشورش شد. به همین دلیل دستور ممنوعیت این ماده را صادر کرد و دستور داد تا معتادان به تریاک را اعدام کنند.

در کشور هند نیز، انگلیسی ها برای تسلط بر بومیان این کشور، کشت تریاک را در ایالت بنگال رواج دادند. به طوری که پس از چند دهه، این ماده در هند به وفور یافت می شد و مردم هند نیز به شدت وابسته تریاک شده بودند. اما بعدها هندوها با تلاش روشنفکران و ملی گریانشان، توانستند با این ماده مخدر مبارزه کنند. 


تاریخچه تریاک در ایران 

در ایران، ابن سینا و زکریا برای درمان بسیاری از بیماری ها، از تریاک به عنوان یک دارو شفابخش استفاده می کردند و حتی در مورد آن نوشته های زیادی از خود به جا گذاشته اند. در ایران، در زمان صفویه کشت تریاک متداول شده بود. به طوری که در گوشه و کنار ایران، خشخاش به عنوان یک محصول محسوب می شد. حتی در میان درباریان نیز کشیدن تریاک رواج زیادی داشته است.  برخی از نوشته هایی که از این دوره به جا مانده است، نشان می دهد که حتی برخی از حاکمان آن را می خوردند. 

در دوره قاجار نیز مصرف تریاک در ایران متداول بوده است. در آن زمان انگلیس برای تحت سلطه درآوردن هند، از طریق ایران و افغانستان تریاک را به کشور هند وارد کرد. به همین دلیل ایران و حاکمان قاجاری نیز از این تجارت بی نصیب نماندند. در ابتدای دوره پهلوی، کشت تریاک در ایران متداول بود. اما قبل از انقلاب اسلامی با کشف معایب آن، ممنوع اعلام شد. در حال حاضر خشخاش تنها در کشور افغانستان کشت می شود. ایران به دلیل همرزی با افغانستان، به عنوان یکی از کشورهای پرخطر در زمینه مصرف تریاک می باشد. به طوری که این ماده مخدر به صورت قاچاق از مرزهای سیستان و بلوچستان وارد کشور می شود.

انواع تریاک

تریاک انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 1. تریاک خام
 2. تریاک پرورده
 3. تریاک پزشکی

تریاک خام همان شیره تصفیه نشده‎ی گرزهای خشخاش می باشد. این نوع تریاک به صورت خالص است و هیچ ماده دیگری به آن افزوده نمی شود و به صورت خود به خود غلیظ و قهوه ای رنگ است.
تریاک عمل شده (پرورده) نیز با عملیاتی همچون بو دادن، جوشاندن، حل کردن و تخمیر به یک عصاره جدید تبدیل می شود. این نوع تریاک استفاده غیرطبی دارد. بیشتر افراد معتاد، از این نوع تریاک مصرف می کنند که مشکلات و اثرات آن را در ادامه شرح می دهیم.
تریاک پزشکی یا طبی نیز دارای دوز مشخص است. این نوع تریاک در صنعت داروسازی کاربرد دارد. تریاک طبی به صورت دانه های ریز و گرد است و با مواد خنثی ترکیب و سپس در دسترس صنعت داروسازی قرار می گیرد.

تریاک-مواد مخدر-ماده مخدر-پادزهر

ترکیبات و عناصر تریاک 

تریاک ماده ای است که از چندین عنصر تشکیل شده است. در این ماده بیش از 25 نوع آلکالوئید وجود دارد. 6 نوع از عناصر مهم تریاک که تاثیر زیادی بر روی مصرف کننده دارد، می توان به مورفین (۳ تا ۲۳درصد)، کدئین (۵/۰درصد)، پاپاورین (۱/۰درصد)، نارسئین(۱/۰درصد)، نارکوتین (۷درصد) و تبائین (۳/۰درصد) اشاره کرد. در این میان مورفین بیشترین نقش را در تریاک ایفا می کند و به هر اندازه که بیشتر باشد، کیفیت تریاک نیز بیشتر می شود. تریاک هایی که به صورت قاچاق در جامعه و میان افراد معتاد توزیع می شود، بین 6 تا 14 درصد مورفین دارد. 


نحوه مصرف تریاک 

تریاک را به چندین شکل مصرف می کنند. افرادی که به این ماده اعتیاد دارند، آن را به صورت دود کردن و کشیدن، تزریق و خوراکی مصرف می کند. رایج ترین نوع آن به صورت دود کردن است.  این ماده موجب تضعیف سیستم عصب مرکزی می شود. 


علائم و اثرات مصرف تریاک

در اثر مصرف تریاک دو دسته علائم زودگذر و دراز مدت در فرد ظاهر می شود:

علائم زودگذر مصرف تریاک 

علائم زیر از مشخصه های مصرف تریاک می باشد که بلافاصله پس از مصرف ظاهر می شود:

 1. خواب آلودگی با حضور ذهن
 2.  التیام و تسکین درد
 3. انبساط خاطر و آرامش
 4. احساس گنگ و مبهم به زمان و مکان
 5. بخواب رفتن با آرامش و تخیلات مطبوع
 6. سستی اراده و ضعف حرکات فعاله
 7. کاهش امیال جنسی

اثرات مصرف تریاک به عنوان یک ماده مخدر، بلافاصله پس از مصرف آن ظاهر می شود. زمانی که فرد تریاک مصرف می کند، احساس سرخوشی و آرامش دارد. تمامی علائم تا 6 ساعت دوام دارد. پس از حالت نشئگی، فرد دچار خماری می شود که این بار علائم و مشخصه های دیگری از قبیل خمیازه، آبریزش بینی، بیقراری، بی اشتهایی، افسردگی، حالت تهوع و استفراغ به سراغ فرد می آید.
همچنین فرد به شدت روی خودش متمرکز می شود و نسبت به مسائل و اتفاقاتی که در بیرون رخ می دهد، بی تفاوت می شود. مصرف تریاک موجب می شود تا سیستم عصب تحریک شود. در نتیجه فرد مصرف کننده در مقابل اموری که قبلا او را عصبی می کرد، بی تفاوت می شود. افرادی که به مصرف تریاک وابسته هستند، تصور می کنند که دارای روشن بینی زیاد و قدرت فهم و قضاوت هوشیارانه هستند. به طوری که می خواهند در همه امور اظهارنظر کنند. همچنین حس خوشبختی و سرمستی و بی تفاوتی نسبت به محیط اطراف از دیگر اثرات مصرف تریاک می باشد.


اثرات دراز مدت مصرف تریاک

کاهش وزن شدید به عنوان یکی از مهمترین مشخصه های دراز مدت مصرف تریاک می باشد. همچنین اختلال روانی و شخصیتی را می توان به عنوان یک اثر زیانبار دیگر مصرف تریاک نام برد. افرادی که تریاک مصرف می کنند، به مرور زمان نسبت به هر امری که در بیرون اتفاق می افتد، بی تفاوت می شوند. به طوری که برای آنها اهمیتی ندارد، سایر اعضای خانواده با چه مشکلاتی مواجه شده اند. بلکه تنها چیزی که برای یک معتاد تریاکی اهمیت پیدا می کند، رفع حس خماری و تامین تریاک می باشد. هروئین یکی از مشتقات تریاک است که چند برابر آن خطرناک می باشد. به طوری که به مرور زمان موجب زوال و نابودی می شود.

اختلال در سیستم تنفسی و بیماری قبلی یکی دیگر از علائم دراز مدت مصرف تریاک می باشد. در صورتی که مادر باردار به مصرف تریاک روی آورد، نوزاد او کم وزن می شود و در بسیاری از موارد نیز جنین در شکم مادر میمیرد. در برخی از موارد دیده شده است که نوزاد پس از تولد وابستگی شدیدی به دود تریاک دارد. زیرا اعتیاد مادر در دوره بارداری، به جنین نیز منتقل شده است. 

اعتیاد-مضرات تریاک-خواص درمانی تریاک


مشکلات عدم مصرف تریاک

افرادی که به تریاک معتاد هستند، زمانی که مصرف نمی کنند، به مشکلات زیر مبتلا می شوند:

 1. بی خوابی شدید
 2. سردرد
 3. افسردگی
 4. انزوای اجتماعی
 5. عوارض روحی روانی خماری
 6. اضطراب، تشویش و نگرانی
 7. بی قراری
 8. بد خلقی یا کج خلقی
 9. نداشتن تمرکز کامل
 10. عوارض  جسمی خماری
 11. عرق کردن
 12. افزایش ضربان  قلب
 13. گرفتگی عضلات
 14. احساس فشار در قفسه سینه
 15. تنگی نفس
 16. رعشه و لرزش شدید بدن
 17. استفراغ و اسهال

 عوارض خطرناک خماری

خماری زمانی اتفاق می افتد که فرد در ساعتی که باید مواد مصرف کند و ماده تریاک در خون جریان یابد، از این کار خودداری می کند. در این صورت به حالت خماری مبتلا می شود. خماری خطرناکترین حالتی است که یک فرد معتاد در آن قرار می گیرد. اگر در این زمان مشروبات الکلی یا سایر داروهای آرامبخش مصرف شود، به شدت خطرناک خواهد بود. سنکوب یا ایست قلبی و مغزی از جمله عوارض مصرف مشربات در زمان خماری می باشد. به همین دلیل افرادی که قصد ترک اعتیاد به تریاک را دارند، زمانی که در این مرحله قرار می گیرند، بهتر است از مصرف سایر داروها و مشروبات مُسکر خودداری کنند. تا زمانی که بدن آنها به طور کامل سم زدایی نشود، باید از مصرف هرگونه داروی آرامبخشی پرهیز شود. علائم خماری عبارتند از:

 1. صرع شدید
 2. احتمال ایست قلبی
 3. سکته مغزی
 4. انواع توهم و هذیان گویی

مزایای درمانی تریاک

با وجودی که در ابتدا سعی داشتیم تا افراد جامعه را نسبت به خطری که ممکن است تریاک برای آنها به دنبال داشته باشد، آگاه سازیم، اما لازم می دانیم تا در مورد فواید و مزایای این ماده شگفت آور نیز صحبت کنیم. تریاک یک ماده آنتریاک است و در علم پزشکی به عنوان پادزهر محسوب می شود. این ماده برای بیماران قلبی، و افرادی که به آسم و تنگی نفس مبتلا هستند، یک داروی شفابخش است.
تریاک موجب کاهش حرکات دودی شکل روده ها و ترشحات غدد مربوطه می شود. همچنین برای تسکین در معده و اسپال مفید می باشد. اما اگر در مصرف آن زیاده روی شود، موجب بی اشتهایی و اختلال در کبد می شود. این ماده در ابتدا میزان نیروی جنسی را افزایش می دهد. اما برای افرادی که وابستگی شدیدی به آن دارند، موجب کاهش قدرت جنسی می شود.
همچنین تریاک به عنوان دارویی است که مرکز قی را تحریک می کند. تسکین درد و خواب آور بودن از دیگر مزایای مصرف تریاک است. افرادی که به سیاه سرفه مبتلا می شوند، با مصرف تریاک سرفه های آنها کاهش می یابد. در افراد دیابتی، برای کاهش حس گرسنگی و تشنگی، تریاک بسیار موثر است. از دیگر موارد مصرف تریاک برای تولید دارو برای بیماری های یولی اوری و گلیکوزوری، اسهال خونی، گاسترالژیها، سرطان معده، قولنج های سربی و درد های زخمی می باشد.

ترک اعتیاد-ترک تریاک-تریاک طبی


 ترک اعتیاد به تریاک

افرادی که به مصرف مداوم تریاک مبتلا می شوند، می توانند تحت نظر پزشک و در منزل درمان شوند. ترک اعتیاد تریاک باید به صورت تدریجی انجام شود تا فرد معتاد قادر به ترک آن باشد. از آنجا که تریاک یک ماده طبیعی محسوب می شود و ماده مخدر صنعتی نیست، ترک و کنار گذاشتن آن براحتی صورت می گیرد و خوشبختانه هیچ خطری را برای بیمار به دنبال ندارد. تجویز پزشک برای بیمار با توجه به میزان مصرف، سن و وزن او صورت می گیرد. 
در حالت کلی یک برنامه مشخص برای همه معتادان به تریاک وجود دارد که در طی ۱۵ روز و هر روز مقدار کمی از میزان تریاک مصرفی روزانه‌ فرد کم می شود. پس از 15 روز اول، دوره 15 روزه دوم آغاز می شود که در آن مقدار مصرف تریاک کمتر از قبل می گردد. در عین حال مصرف داروهایی از قبیل استامینوفن کدئین، مپروبامات و یا داروهای خانواده باربیتوریکها، قرص دیفنوکسیلات و قرص دیازپام تجویز می شود. تمامی این داروها باید تحت نظر پزشک مصرف شوند. 
در دوره ترک اعتیاد، فرد باید غذاهای پرانرژی مصرف کند. مایعات و ورزش نیز به ترک تریاک کمک می کند. یکی از مواردی که خانواده ها باید به آن توجه کنند، حمایت عاطفی از افراد معتاد به تریاک است. به طوری که از تحقیر و طرد آنها خودداری شود. نباید فراموش کرد که افراد معتاد، مجرم نیستند و تنها بر اثر یک خطا و اشتباه به این مسیر وارد شده اند. افراد معتادی که تصمیم به ترک گرفته اند، بیشتر از هر زمان دیگری به محبت نیاز دارند. تشویق آنها برای ترک اعتیاد می تواند گره از مشکل یک انسان باز و از فروپاشی خانواده جلوگیری کند.

مهلک‌ترین مخدر

مهلک‌ترین مخدر

اعتیاد و خانواده

اعتیاد و خانواده

دخانیات و مواد مخدر در خوابگاه‌ ها

دخانیات و مواد مخدر در خوابگاه‌ ها

مواد مخدر

مواد مخدر

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما