ارومیه

ارومیه یکی از شهر های شمال غربی کشور ایران و دهمین شهر پرجمعیت میهن عزیزمان به شمار می آید. دریاچه ی ارومیه مهم ترین جاذبه ی گردشگری این شهر محسوب می شود که متاسفانه امروزه در خطر نابودی قرار گرفته است.

شهر ارومیه

"ارومیه" به عنوان مرکز استان آذربایجان شرقی و یکی از شهرهای آذری نشین ایران زمین شناخته می شود. این شهر از نظر موقعیت جغرافیایی در شمال غرب کشور عزیزمان واقع شده است. ارومیه بر مبنای سرشماری سال 1390شمسی به عنوان "دهمین شهر پر جمعیت ایران" تعیین شده است. این شهر با قدمتی 3000 ساله، از جمله 19 شهر تاریخی کشور ایران می باشد که در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

معنای نام ارومیه

نام شهر ارومیه از زبان آشوری بر گرفته شده است. در این زبان "ارو" به معنای شهر و "میه" به معنای آب می باشد. در دوران پهلوی اول، به دلیل علاقه ی وافر رضا شاه به "شهر آب"، ارومیه را "رضائیه" نامیدند که پس از انقلاب اسلامی به نام نخست خود بازگشت.

موقعیت جغرافیایی شهر ارومیه

ارومیه از لحاظ موقعیت جغرافیایی بر روی مدار 37 درجه و در نیم کره ی شمالی  واقع شده است. شهر ارومیه در میان دشت ارومیه قرار دارد و از یک سو به دریاچه ی ارومیه و از سویی دیگر به کوه های  غربی  این استان منتهی می گردد.

آب و هوای ارومیه

ارومیه دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد می باشد. میزان بارش در این شهر در فصول پاییز و زمستان  نسبتا بالا می باشد. از این رو شهروندان ارومیه ای بالغ بر 120 روز از سال  را در برف و یخبندان سپری می کنند. 

سوغات ارومیه

شهر ارومیه در تولید انواع شیرینی جات سابقه ای دیرینه دارد. در این میان می توان انواع "نقل"  و "حلواهای هویج و گردو"  را به عنوان سوغات اصلی این شهر نام برد. "دوشاب حلوا"، "لوزانک" و "سوجوق" از شیرینی های محلی و "تاواچره"،" یخا چره" و "تنور چره" از جمله نان های محلی  این شهر به حساب می آیند.

حلوای گردویی

تجارت در ارومیه

ارومیه از دیرباز به دلیل قرارگرفتن بر سر راه آسیای صغیر، قفقاز و دریاچه ی ارومیه از کسب و کار خوبی برخوردار بوده است و همواره  صادرات و واردات کالا در آن  انجام می شده است. 

اماکن دیدنی ارومیه

 • دریاچه ی ارومیه
 • کلیسای مارسرگیز
 • بنای سه گنبد
 • کلیسای سورپ پطروس
 • ​کلیسای مارگیوگیز
 • کلیسای هوانس مقدس
 • کلیسای مارقوریاقوس
 • خانه‌های جنرال
 • قلعه دم دم
 • مسجد جامع ارومیه
 • دوققوز پله
 • کلیسای ننه مریم
 • دریاچه ی مارمیشو
 • مدرسه ی هدایت
 • گوللر باغی
 • جزیره ی اشک
 • پارک جنگلی شیخ تپه
 • هتل دنیز
 • غار تمتمان
 • آبشار سولک
 • پیست اسکی خوشاکو
 • بازار تاریخی ارومیه
 • لیل تپه
 • خانه انصاری
 • امام زاده غریب حسن
 • قلعه ی کاظم داشی

دریاچه ی ارومیه

دریاچه ی ارومیه" که در گذشته " دریاچه ی رضائیه" خوانده می شده است  بالغ بر 51 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد( تقریبا 3 درصد از کل مساحت ایران). دریاچه ی ارومیه به عنوان دومین دریاچه ی آب شور دنیا برگزیده شده است. میزان نمک موجود در این دریاچه به نسبت اقیانوس ها دو برابر می باشد. همین موضوع سبب گشته است تا گونه های متنوع آبزیان و نرم تنان قادر به زیست در این دریاچه نباشند. "فیتوپلانگتون ها"  و " دیاتوم ها" دو نوع از سخت پوستانی می باشند که در آب شور دریاچه ی ارومیه زیست می کنند. متاسفانه  امروزه دریاچه ی ارومیه در خطر نابودی قرار گرفته است. طی تحقیقاتی که در سال 1392 شمسی انجام شد، بالغ بر 75 درصد از آب این دریاچه خشک شده است.

دریاچه ارومیه - عکس شماره 1

دریاچه ارومیه - عکس شماره 2

کلیسای مارسرگیز

"کلیسای مارسرگیز" یکی از اماکن مذهبی مهم مسیحیان در شهر ارومیه به شمار می رود  که در "روستای سیر " واقع شده است. بنا بر تحقیقات مورخان این بنا در دوران پیش از اسلام و به فرمان همسر مسیحی خسروپرویز(شیرین) در شهرستان ارومیه  بنا گشته است. در ساخت این بنا از سنگ های نامنظمی  که به صورت ماهرانه کنار یکدیگر قرار گرفته اند، استفاده شده است.

کلیسای مارسرگیز عکس شماره 1

 

کلیسای مارسرگیز عکس شماره 2

بنای سه گنبد

 "بنای سه گنبد"  در سال 580 قمری و به دستور "قاطه المظفری" در جنوب شرقی شهر ارومیه بنا گشته است.  تاریخ شناسان به دلیل معماری به کار برده شده در ساخت این برج دوار، آن را متعلق به دوران سلجوقی می دانند. در مدخل بنای سه گنبد، 3 کتیبه موجود می باشد که برروی آن عبارات کوفی حک شده است.  این بنا با ارتفاع 13 متر و پهنای 5 متر  به عنوان مقبره ی یکی از امرای  عهد سلجوقی شناخته می شود.

مقبره سه گنبد عکس شماره 1

مقبره سه گنبد عکس شماره 2

کلیسای سورپ پطروس

"کلیسای سورپ پطروس" در 5 کیلومتری ساحل دریاچه ی زیبای ارومیه واقع گشته است. این مکان مذهبی در سال 1362 شمسی  به عنوان یکی از آثار ملی کشور ایران ثبت گردید.  در ساخت این بنا از گچ و سنگ های بزرگ تراش داده شده، استفاده شده است. این بنای مذهبی دارای سه بخش جداگانه ی محراب، مکان تجمع سرودخوان ها و عوام می باشد. در جوار این کلیسا گورستان بزرگ ارامنه قرار گرفته است.

کلیسای سورپ پطروس

کلیسای مارگیوگیز

"​کلیسای مارگیوگیز" در 10 کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است. قدمت این مکان مذهبی به قرن نوزدهم میلادی باز می گردد. در ساخت نمای بیرونی این کلیسا از کاهگل استفاده شده است.

کلیسای مارگیوگیز

کلیسای هوانس مقدس

"کلیسای هوانس مقدس" در  فاصله ی 35 کیلومتری از شهر  ارومیه و در ابتدای جاده ی  "روستای قره قیز" واقع شده است.  نام این کلیسا از نام یکی از حواریون عیسی مسیح  برگرفته شده است. ساخت این کلیسا به قرن 5 و 6 میلادی باز می گردد و متعلق به ارامنه ی کاتو لیک می باشد. 

کلیسای هوانس مقدس

کلیسای مارقوریاقوس

 "کلیسای مارقوریاقوس" در دوران حکومت ساسانیان، در حوالی شهر ارومیه و بر دامنه ی کوهی کم ارتفاع بنا گشته است. این بنای تاریخی در سال های متمادی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. در حین بازسازی این بنا ، دخل و تصرف های اندکی روی داده است، اما کماکان کلیسای مارقوریاقوس دارای معماری بسیار ساده و عاری از تزئینات می باشد.  در جوار این  کلیسا گورستان قدیمی یهودیان و مسیحیان واقع شده است.

خانه‌های جنرال

"خانه‌های جنرال"  یکی از ابنیه ی تاریخی شهر ارومیه می باشد که در خیابان "عسگر خان" این شهر قرار دارد. این خانه متعلق به "عسگر خان عبدالمالکی  افشار" ( یکی از ژنرال های حکومتی دوران فتحعلی شاه) می باشد. ژنرال افشار در کنار ملک شخصی خویش  که قدمتی 200 ساله دارد، یک مسجد و حسینیه را نیز جای داده است. 

قلعه دم دم

"قلعه دم دم" در 18 کیلومتری شهر ارومیه و در ارتفاعات برادوست واقع شده است. در کنار این قلعه حوضی به منظور تامین آب مصرفی ساکنان تعبیه شده است. هم چنین گودال کوچک درون قلعه به عنوان محفظه ای برای ذخیره ی برف و یخ استفاده می شده است تا در فصول کم آبی از آن بهره ببرنند.

قلعه دم دم

مسجد جامع ارومیه

"​مسجد جامع ارومیه" یکی از اماکن مذهبی و قدیمی شهر ارومیه می باشد که در خیابان "اقبال" و در دل بافت قدیمی این شهر قرار گرفته است. تاریخ شناسان، معماری به کار رفته در ساخت این مسجد را متعلق به دوران سلجوقی می دانند. برخی بر این باورند که این مسجد در ابتدا آتشکده ای بوده است که پس از ظهور اسلام در ایران(قرن هفتم هجری - قمری) کاملا تخریب گشته و به مسجد تبدیل شده است. معماری زیبای ایرانی را می توان به خوبی در شبستان گنبددار این بنا مشاهده نمود. در هنگام خاک برداری از چهل ستون مسجد که به نسبت شبستان اصلی دارای  قدمت کمتری می باشد، اشیا تاریخی متعددی کشف گردید. این آثار مکشوفه متعلق به دوره ی ایلخانی می باشد.

مسجد جامع ارومیه عکس شماره 1

مسجد جامع ارومیه عکس شماره 2

دوققوز پله

"دوققوز پله" در زبان ترکی به معنای "9 پله" می باشد. یخچال "دوققوز پله"  در محله ی قدیمی "عسگر خان " شهر ارومیه  قرار گرفته است. معماری زیبای این بنا متعلق به دوران قاجار می باشد . سنگ و آجر به عنوان مصالح اصلی به کار برده شده در این بنا هستند. در گذشته مردم ضمن استفاده از یخ های این یخچال، مراسم چهارشنبه سوری را در کنار نهر "دره چای" که در 40 متری این بنا واقع شده است، برگزار می نمودند.

یخچال دوققوز پله - عکس شماره 1

یخچال دوققوز پله - عکس شماره 2

کلیسای ننه مریم

 بر اساس تحقیقات تاریخ نویسان "کلیسای ننه مریم" کهن ترین کلیسای مشرق زمین به حساب می آید. این بنا در ابتدا یکی از معابد مهم زرتشتیان بوده است که پس از تولد عیسی مسیح توسط موبدها به کلیسا مبدل گشته است. این کلیسا  در طول تاریخ چندین مرتبه مورد مرمت قرار گرفت و  در سال 642 برای نخستین بار  بازسازی شد. آخرین مرمت کلیسای ننه مریم به دست معماران ماهر عهد ساسانی انجام گرفته است. کلیسای ننه مریم در خیابان خیام جنوبی شهر ارومیه قرار دارد که بومیان آن را به نام "کلیسای شرق آشور" نیز می شناسند.

کلیسای ننه مریم - عکس شماره 1

کلیسای ننه مریم - عکس شماره 2

دریاچه ی مارمیشو

"دریاچه ی مارمیشو" یکی از اماکن تفریحی - گردشگری شهر ارومیه می باشد که در 45 کیلومتری این شهر واقع شده است. نام این دریاچه ی زیبا از نام یکی از رهبران آشوری به نام "مارشیمون بنیامین" بر گرفته شده است. آب حاصله از این دریاچه از ارتفاعات مرزی ترکیه و ایران ناشی می شود. وجود رودخانه، دریاچه و جنگل های متراکم در این منطقه، مارمیشو را به مکانی توریستی تبدیل کرده است. هم چنین مارمیشو به دلیل دارا بودن گونه های مختلف آبزیان، مکان مناسبی برای ماهیگیری به حساب می آید.

دریاچه مارمیشو - عکس شماره 1

دریاچه مارمیشو - عکس شماره 2

مدرسه ی هدایت

در "خیابان امام" شهر ارومیه بنایی تاریخی متعلق به دوران قاجار دیده می شود که متاسفانه به دلیل تخریب کتیبه های بنا، تاریخ دقیق احداث آن در دسترس نمی باشد، اما تاریخ شناسان با بررسی مصالح به کار رفته شده و نوع معماری آن، این بنا را متعلق به ایل قاجار می دانند. این بنا در ابتدا دارای ماهیتی مسکونی بوده است که اندرونی و بیرونی های زیبایی را شامل می شده است، اما در سال 1347 شمسی به دست مالک جدید به مدرسه تغییر کاربری یافته است.

درسه ی هدایت

گوللر باغی

"کوللر باغی"  یا "پارک دانشجو"  از جمله پارک های وسیع کشور ایران می باشد که در "بلوار امامت" شهر ارومیه واقع شده است. در  این پارک بالغ بر 100نوع گل لاله به چشم می خورد. قرار گرفتن پارک دانشجو در کنار "رودخانه ی دره چای" زیبایی این پارک را دوچندان کرده است.

گوللر باغی

جزیره ی اشک

"جزیره ی اشک"  یکی از جزایر زیبای دریاچه  ی ارومیه به حساب می آید که گونه های جانوری متعددی را در دل خویش جای داده است. پرندگانی هم چون: "آنقوت"، " مرغ آتشه" و "تنجه"  و گونه ی نادری از گوزن ها به نام  "گوزن زرد"  در این منطقه زیست می کنند. کسانی که قصد بازدید از این مکان را دارند، باید به این نکته توجه داشته باشند که به منظور تردد در این منطقه باید از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، مجوز دریافت نمایند.

جزیره ی اشک - عکس شماره 1

گوزن زرد در جزیره اشک

پارک جنگلی شیخ تپه

"پارک جنگلی شیخ تپه" در جنوب شرقی شهر ارومیه و در جوار تپه باستانی با همین نام  واقع شده است. متاسفانه این تپه ی باستانی که متعلق به دوران مادها می باشد، بر اثر ساخت و ساز های شهری رو به نابودی رفته است. پارک جنگلی شیخ تپه با وسعتی بالغ بر 44 هکتار از جمله اماکن تفریحی شهر ارومیه به حساب می آید.

پارک جنگلی شیخ تپه

هتل دنیز

"هتل دنیز" یکی از هتل های 5 ستاره ی شهر ارومیه می باشد که با مرز زمینی "سرو"، کمتر ازدو ساعت فاصله دارد.  در هتل دنیز خدماتی از قبیل: ترانسفر فرودگاه، جکوزی و استخر به صورت رایگان به مسافرین ارائه می گردد. کلیه اتاق های این هتل دارای چشم اندازی رو به دریاچه می باشند. این هتل در "دهکده ی باری" و در فاصله ی 55 کیلومتری از شهر ارومیه قرار گرفته است. با اقامت در این هتل می توانید اواقات خوشی را سپری کنید.

هتل دنیز عکس شماره 1

هتل دنیز عکس شماره 2

غار تمتمان

" غارتمتمان" یکی از غارهای قدیمی شهر ارومیه شناخته شده است. طی پژوهش های  یک کارشناس آمریکایی این غار از 40 هزار سال پیش محل سکونت انسان های این ناحیه بوده است. غار تمتمان از نظر موقعیتی در کنار دریاچه ای واقع شده است که مردم کماکان از آب آن بهره می برند. این غار با 35 متر درازا دارای تابستان های خنک و زمستان های نسبتا گرم می باشد.

غار تمتمان

آبشار سولک

" آبشار سولک" در یکی از دره های "روستای سولک" ارومیه در جریان می باشد. در تابستان ها  از آب این آبشار در مصارف کشاورزی استفاده می شود. این آبشار زیبا یکی از اماکن سیاحتی شهر ارومیه به شمار می رود.

آبشار سولک

پیست اسکی خوشاکو

"پیست اسکی خوشاکو" در منطقه ی " راژان" ( در فاصله ی 40 کیلومتری از شهر ارومیه) قرار گرفته است. کوه های کم شیب این منطقه  به عنوان یک مکان مناسب برای افرادی که به اسکی علاقمند هستند، در نظر گرفته شده است.

پیست اسکی خوشاکو

بازار تاریخی ارومیه

این بازار که در جنوب شرقی شهر ارومیه قرار گرفته است متعلق به دوران صفوی می باشد. در گذشته این بازار قطب اصلی تجارت در شهر ارومیه به شمار می رفته است که پس از ماشینی شدن زندگی افراد، رونق خویش را  نسبت به قبل از دست داد، اما هم چنان جز بازار های پر رفت و آمد شهر ارومیه شناخته می شود. اگر چه این بازار در دوران صفویه پایه گذاری شده است اما حمام هایی از دوران قاجار و زندیه در  بازار تاریخی این شهر قابل  رویت می باشد.

بازار تاریخی ارومیه

لیلی تپه

"لیلی تپه"  که در روستای "بالانج" قرار گرفته است، بالغ بر 2000 متر مربع مساحت دارد. این تپه که به دوران ایران باستان تعلق دارد، در سال 1344 شمسی به همت "آقای طاهری" به ثبت ملی رسید.

لیلی تپه

خانه انصاری

" خانه انصاری" که  به زمان قاجار تعلق دارد یکی از اماکن تاریخی ارومیه به حساب می آید. این بنا در خیابان " امام حسین" شهر ارومیه  واقع گشته است. در جوار این ملک، باغی بزرگ واقع است که زیبایی آن را دوچندان نموده است. نمای بیرونی خانه ی انصاری با کاشی های هفت رنگ و آجرهای لعابدار، چشم انداز فوق العاده ای را به وجود آورده است.  هم اکنون مالکیت این بنا در دست آموزش و پرورش شهر ارومیه قرار دارد.

خانه‌ انصاری - عکس شماره 1

خانه‌ انصاری - عکس شماره 2

امام زاده غریب حسن

"امام زاده غریب حسن"  از جمله اماکن متبرکه ی  ارومیه به حساب می آید که در فاصله ی 6 کیلومتری از شهر ارومیه و در کنار روستاهای "قورشالو" و "برهانلو" واقع شده است. امام زاده غریب حسن یکی از نوادگان امام سجاد می باشد که پس از شهادت در این منطقه دفن گردیده است.

امام زاده غریب حسن

قلعه ی کاظم داشی

"قلعه ی کاظم داشی"  که در گذشته به نام های:"قلعه یک در"،  " قرخلار" و " قالاباشی" خوانده می شده است در فاصله ی 65 کیلومتری از شهر ارومیه واقع شده است.  وجود ساختمان های متعدد سنگی در این ناحیه، بیانگر این موضوع می باشد که در گذشته  عمارت مجللی در این منطقه قرار داشته است. در کنار این عمارت چاه آبی با طول 7 متر به چشم می خورد. این عمارت که در زبان فارسی "سنگ کاظم خان" خوانده می شود در جنگ جهانی اول به مدت 9 سال پناهگاه کاظم خان و یارانش بوده است.

قلعه کاظم داشی

انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه منتفی شد

انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه منتفی شد

امید به دریاچه ارومیه بازگشت

امید به دریاچه ارومیه بازگشت

بازگشت قایق‌ ها به دریاچه ارومیه

بازگشت قایق‌ ها به دریاچه ارومیه

دریاچه نیمه جان ارومیه

دریاچه نیمه جان ارومیه

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما