سئو

سئو یا SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است. این عبارت به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو می باشد. سئو یک اصطلاح رایج در میان افرادی است که در زمینه ارتقا رتبه سایت فعالیت دارند. تمامی کسانی که در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت، تولید محتوا و ... فعالیت می کنند، سئو را به عنوان اصل بنیادین پذیرفته اند و در جهت ارتقا آن تلاش می کنند.

سئو چیست؟

سئو به معنای به کارگیری روش هایی است که موجب ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو می شود. سایت هایی که رتبه بالاتری در موتورهای جستجو داشته باشند، در صفحات نخست نتایج جستجو دیده می شوند. کاربران اینترنتی که برای پاسخگویی به سوالات خود وارد موتورهای جستجو می شوند، با دیدن سایت مورد نظر خود در صفحات نخست نتایج جستجو وارد آن می شوند. 

در واقع سئو یک فرآیند ساده نیست که بتوان به راحتی آن را برای سایت خود پیاده کرد. بلکه براساس مجموعه ای از اسلوب ها و روش های علمی انجام می شود. زمانی که اولین بار گوگل فعالیت خود را در اوایل دهه 1990 آغاز کرد، وب سایت ها به شکل امروز گسترده نبودند، به همین دلیل رتبه بندی آنها براحتی انجام می شد، اما زمانی که تعداد وب سایت ها افزایش پیدا کرد، این امر مشکل تر شد.

در حال حاضر ممکن است در زمینه یک محصول، هزاران وب سایت در حال فعالیت باشند. بنابراین دسته بندی آنها برای موتورهای جستجو کار آسانی نیست. هدف موتورهای جستجو از رتبه بندی سایت ها، قرار دادن بهترین آنها در اختیار کاربران است. در واقع موتورهای جستجو نقش نماینده و وکیل کاربران اینترنتی را ایفا می کنند که به نمایندگی از طرف آنها وب سایت ها را رتبه بندی می کنند و بهترین آنها را در صفحات نخست نمایش می دهند. به همین دلیل سئو و بهینه سازی وب سایت صورت می گیرد.

اهمیت موتورهای جستجو در رتبه بندی سایت ها

اگر تصور کنیم موتورهای جستجو غیرفعال شوند و یا کاربران برای جستجوی مطالب خود، از موتورهای جستجو استفاده نکنند، در این صورت زمانی که صفحه نتایج جستجو در مقابل آنها قرار می گیرد، هیچ تضمینی وجود ندارد که لیست سایت هایی که در این صفحه قرار گرفته است، دقیقا منطبق بر خواست آنها باشد و یا بتواند به سوالات و کنجکاوی آنها پاسخ دهد. به همین دلیل نقش موتورهای جستجو در ارتقا رتبه سایت اهمیت پیدا می کند. تا زمانی که روی  سئو  سایت کار نشود و سایت  بهینه سازی نشود، رتبه آن ارتقا پیدا نمی کند.

سئو-SEO-بهینه سازی سایت


اهداف سئو

سئو با هدف های زیر انجام می شود:

 1. افزایش تعداد بازدیدکننده سایت
 2. برندسازی و تبلیغات گسترده برای محصولات و نام تجاری آنها
 3. افزایش میزان ترافیک ورودی سایت
 4. کسب رتبه بهتر برای سایت در موتورهای جستجو
 5. جلب نظر کاربران اینترنتی و در نتیجه افزایش تعداد مشتریان وفادار
 6. فروش بیشتر محصولات و ارتقا راندمان کاری شرکت

در این میان یک سوال ذهن بسیاری از مدیران را به خود جلب می کند؛ چه عاملی موجب می شود تا برخی از سایت ها در صفحات نخست نتایج قرار گیرند؟ و اینکه سئو چگونه انجام می شود؟ برای پاسخگویی به این سوالات، باید به تکنیک ها و روش هایی در مورد بهبود سئو بپردازیم که تاثیر زیادی در رتبه سایت دارند.


انواع روش های سئو

سئو به دو روش معمول انجام می شود که عبارتند از:


سئو درون صفحه (On Page SEO)

سئو درون صفحه به معنای کنترل مستقیم کدها و یا محتویات وب سایت شما اعم از متن، تصویر، پیوند و ... می باشد که مبنای سئو را تشکیل می دهد. زیرا تنها جایی است که وبمستر بر روی آن کنترل کامل دارد. هر گونه تغییری که بر روی محتویات سایت صورت بگیرد، موجب ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو می شود. در این روش باید سئو و توسعه وب سایت با کنترل مستقیم بالایی انجام شود.


سئو خارج از صفحه (Off Page SEO)

زمانی که از سئو خارج از صفحه استفاده می شود، تمام تکنیک ها در خارج از سایت خواهد بود و شامل تمامی روش هایی است که می‌تواند در بدست آوردن رتبه‌بندی بالای سایت به وبمستر کمک کند. این روش سئو موجب پیوند یک سایت به سایت های معتبر می شود.  

سئوی سایت-بهینه سازی وب سایت-ارتقای سایت

تکنیک های سئو

موتورهای جستجو، الگوریتم های متعددی را برای سئو و رتبه بندی وب سایت ها در نظر می گیرند. اما از آنجا که نمی خواهند برخی از وب سایت ها راه فریبکاری را در پیش بگیرند و با کنار گذاشتن این تکنیک ها از روش های دیگری استفاده کنند، از افشا کردن تکنیک های سئو خودداری می کنند. در این میان برخی شرکت های فعال در زمینه طراحی و سئو و بهینه سازی سایت، اقدام به کشف این الگوریتم ها کرده اند که در زیر به برخی از مهمترین و تاثیرگذارترین آنها می پردازیم.


تولید محتوا

اولین تکنیکی که برای سئو و بهینه سازی سایت توصیه می شود، تولید محتوا می باشد. تولید محتوا به این معناست که باید برای سایت مقالات علمی و با کیفیت تولید کرد. محتواهایی که در سایت قرار می گیرند، نقش محصولات یک فروشگاه را ایفا می کنند. همانطور که مشتریان هنگام ورود به یک سایت به محصولات موجود در فروشگاه اهمیت زیادی می دهند، وجود محتوا نیز برای سئو و بهینه سازی سایت مهم است. در واقع  بازدیدکنندگان در اغلب موارد برای مشاهده محصولات وارد سایت نمی شوند. بلکه هدف آنها از ورود به سایت، پاسخ به سوالات ذهنیشان می باشد. بنابراین محتواهایی که در سایت قرار می گیرد، باید پاسخگوی سوالات و کنجکاوی های کاربران اینترنتی باشد.
از سوی دیگر، در بحث سئو و بهینه سازی سایت، باید محتواها کاملا تولیدی و دست اول باشند. محتواهایی که تکراری یا کپی شده هستند، به سایت آسیب می رسانند. زیرا موتورهای جستجو هوشمند عمل می کنند و به راحتی می توانند محتواهای کپی شده را تشخیص دهند. در نتیجه پس از مدت کوتاهی سایت را مسدود و از دسترس کاربران خارج می کنند. برای جلوگیری از این موارد، بهتر است تولید محتوا مجزا و متفاوت از وب سایت های رقیب صورت بگیرد. در این زمینه، آنالیز و بررسی سایت برای سئو لازم است تا نیاز کاربران اینترنتی بررسی شود. این کار می تواند به وبمسترها در تولید بهتر محتوا کمک کند. به هر میزان که محتوای سایت بیشتر و جدیدتر باشد، سئو و بهینه سازی سایت نیز سریعتر انجام می شود و رتبه سایت در موتورهای جستجو افزایش می یابد. در تولید محتوا باید به موارد زیر توجه کرد:

 1. توجه به ساختار و سازماندهی محتوا مطابق با اصول سئو 
 2. استفاده از H2، H3 و ul در بین محتوا
 3. استفاده از منابع موثق و دست اول
 4. خودداری از انتشار مطالب کذب و غیرواقعی
 5. خودداری از تبلیغات گسترده و بدون توجه به نیاز بازدیدکنندگان

نقش کلید واژه ها در سئو

اولین و مهمترین پارامتر و معیار موتورهای جستجو برای سئو و رتبه بندی سایت ها، کلمات کلیدی (key-words) می باشد. به این معنا که تعداد و تراکم کلمات کلیدی در محتوای سایت و به طور کلی سئو و بهینه سازی سایت نقش زیادی دارند. زمانی که کاربران کلمات کلیدی را در موتورهای جستجو تایپ می کنند، این موتورها به دنبال صفحاتی هستند که محتوای آنها از کلمات کلیدی مزبور بیشترین استفاده را کرده باشند. در عین حال در زمان استفاده از کلمات کلیدی، باید مجموعه ای از نکات رعایت شود که عبارتند از:

 1. انتخاب بهترین کلمات کلیدی و آنالیز آنها
 2. رعایت چگالی کلمات کلیدی در محتوا
 3. استفاده از کلمات کلیدی در عنوان اصلی
 4. استفاده از کلمات کلیدی در H2 و H3
 5. بولد و ایتالیک کردن یک یا دو مورد از کلمات کلیدی

رتبه سایت-آنالیز سایت-ارتقا سایت

استفاده از بک لینک ها

بک لینک ها به دو دسته لینک های خارجی و داخلی تقسیم می شوند. بک لینک های داخلی به این معناست که از لینک صفحات داخلی سایت استفاده می شود. اما در بک لینک های خارجی یعنی از لینک سایت های معتبر و با بازدیدکننده بالا در سایت قرار داده شود. لینک های ورود می توانند بر روی کلمات کلیدی یا کلمات و عبارتهای مهم محتوا اعمال شوند. ضمن اینکه باید میان کلمات کلیدی و بک لینک، ارتباط مفهومی وجود داشته باشد. زیرا بازدیدکننده هنگامی که وارد سایت می شود و بر روی کلمه کلیدی کلیک می کند، یک صفحه جدید برای او باز می شود. این صفحه باید شرح کاملتری از کلمه کلیدی باشد.
بک لینک ها تاثیر زیادی در سئو دارند. بک لینک های خارجی همچون پله های یک نردبان عمل می کنند که امکان بالا رفتن سایت را فراهم می کنند. اما در این تکنیک سئو، باید از بک لینک هایی استفاده شود که سایت یا صفحه آن بازدید کننده بالایی داشته باشد.

استفاده از انواع قالب های محتوا

محتوا در قالب های متفاوتی تهیه می شود. در گذشته تنها محتوا به متن های نوشتاری گفته می شد. اما در حال حاضر موتورهای جستجو امکانات جدیدتری در اختیار دارند که می توانند سایر قالب های محتوا از قبیل تصاویر، کلیپ های ویدئویی و کلیپ های صوتی را نیز بررسی کنند. بنابراین برای سئو و بهینه سازی سایت، می توان از تصاویر اینفوگرافیک و سایر قالب ها نیز استفاده کرد. البته باید توجه داشت که این نوع محتوا موجب افزایش حجم سایت نشود. در غیر اینصورت، سرعت لود شدن صفحات سایت تا حد زیادی کاهش می یابد و سئو و بهینه سازی سایت بی نتیجه می ماند. 
در واقع سرعت نیز یکی از فاکتورهای مهم در سئو و بهینه سازی سایت می باشد. به این معنا که صفحات سایت باید در فاصله 4 ثانیه باز شود. در صورتی که این زمان بیشتر شود، کاربران خسته می شوند و فورا صفحه سایت را می بندند. در نتیجه بازدید کننده سایت افزایش پیدا نمی کند.


ریسپانسیو کردن سایت

ریسپانسیو کرن سایت به این معناست که سایت باید قابلیت نمایش در تمامی سیستم عامل ها را داشته باشد. با توجه به اینکه گوشی های هوشمند در بازار افزایش پیدا کرده است و هر روز شاهد افزایش تعداد کاربرانی می شویم که از طریق این گوشی ها وارد سایت می شوند، لازم است تا برای بهبود سئو، سایت ریسپانسیو شود. در واقع یکی از اصول سئو و بهینه سازی سایت، آسان کردن ورود کاربران به سایت می باشد.
زمانی که وب سایت ریسپانسیو باشد، کاربرانی که با سیستم عامل ویندوز وارد سایت می شوند و همچنین سایر کاربرانی که از طریق سیستم عامل اندروید وارد سایت شده اند، می توانند سایت را به یک شکل مشاهده کنند. با ریسپانسیو کردن سایت، شکل، تصاویر و متن های موجود در صفحات، در تمامی سیستم  عامل ها به صورت مرتب نشان داده می شود. 

استفاده از شبکه های اجتماعی

یکی از روش های که به سئو و بهینه سازی سایت کمک می کند، استفاده از شبکه های اجتماعی می باشد. در واقع شبکه های اجتماعی موجب ورود کاربران اینترنتی به سایت می شود. با این کار موتورهای جستجو تشخیص می دهند که سایت مورد پسند کاربران واقع شده است. بنابراین سئو و بهینه سازی سایت موفقیت آمیز خواهد بود. 
یکی از اصول سئو در شبکه های اجتماعی، راه اندازی کمپین و جلب نظر کاربران این شبکه ها می باشد. همچنین باید مطالب مورد نیاز هواداران کمپین منتشر شود و به طور مستقیم از آنها درخواست کرد تا وارد سایت شوند. این کار به افزایش تعداد بازدیدکننده سایت کمک می کند. در حال حاضر اینستاگرام، توییتر، گوگل پلاس، تلگرام و فیسبوک به عنوان شبکه های اجتماعی محبوب نزد کاربران اینترنتی می باشد.

بهینه سازی سایت-سئوی وب سایت-رتبه وب سایت


آنالیز سایت

بررسی و آنالیز سایت کمک زیادی به پروسه سئو و بهینه سازی سایت می کند. اگر سایت آنالیز شود، نقاط ضعف و قوت آن مشخص می شود. در این صورت مدیر سایت می داند که کدام قسمت سایت را باید اصلاح و کدام قسمت را باید تغییر دهد و یا تقویت کند. در واقع آنالیز سایت اطلاعاتی از قبیل محبوبیت محتواها در نزد کاربران، تعداد بازدید صفحات به صورت مجزا، جایگاه کلمات کلیدی، بررسی تعداد لینک های ورودی سایت، شناسایی بک لینک های شکسته، محتواهای اسپم شده و ... را در اختیار مدیر سایت قرار می دهد. در نتیجه مدیر سایت می تواند با آگاهی بیشتری برای سئو و توسعه سایت اقدام کند.

URLهای مناسب در سئو (seo-friendly)

URL به معنای لینک صفحات سایت می باشد که تاثیر زیادی در سئو دارد. میزان استاندارد لینک صفحات 50 کاراکتر گزارش شده است. زمانی که لینک کوتاه باشد، ماندگاری آن در ذهن مخاطب و بازدیدکننده بیشتر می شود. یک نکته مهم در زمان انتخاب URL، استفاده از کلمات کلیدی می باشد. بهتر است کلمه کلیدی متناسب با محتوا در لینک صفحه استفاده شود. این کار به سئو و توسعه سایت کمک می کند. همچنین به هر میزان که URL صفحات سایت واضح تر و قابل فهم تر باشد، رتبه بندی و درک این صفحات برای موتورهای جستجو در کلمه کلیدی مورد نظر، آسان تر و بهتر می شود.

نکته های مهم در طراحی وب برای وب مسترها!

نکات خواندنی برای وب مسترها

نکته های مهم در طراحی وب برای وب مسترها!

گوگل این روزها فقط پول پارو می‌کند!

گوگل این روزها فقط پول پارو می‌کند!

این امکانات گوگل واقعا جالب اند!

این امکانات گوگل واقعا جالب اند!

تولید محتوای سایت

چگونه محتوای خوبی برای سایتمان ایجاد کنیم؟

تولید محتوای سایت

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما