قزوین

قزوین یکی از شهرهای زیبا و خوش آب و هوای ایران زمین می باشدکه باغستان های متعددی را در دل خویش جای داده است. شهر قزوین در سال 1392 شمسی از سوی رئیس جمهور وقت، شهر پاک ایران نام گذاری گردید.

قزوین یکی از شهر های سر سبز و زیبای ایران می باشد که ساکنان آن اغلب فارسی‌ زبان هستند. مردم شهر قزوین پس از زبان پارسی، بیشتر به زبان های تاتی و ترکی سخن می گویند. اولین و قدیمی ترین خیابان ایران که "خیابان سپه" نام دارد، در شهر قزوین بنا گردیده است. شهر قزوین به غیر از فارسی زبانان، گروهی مهاجر از اقوام تات، ترک و کرد را در دل خویش جای داده است.

نام شهر قزوین

شهر قزوین در طول تاریخ نام های مختلفی به خود گرفته است. تاریخ شناسان پس از بررسی کتیبه های یونانی موجود در قزوین، نام نخست این شهر را «راژیا» اعلام نمودند. طبق بررسی تاریخ نویسان شهر قزوین از سوی اروپاییان "آرساس" یا "آرساسیا" خوانده می‌شده است. این شهر در دوران اشکانیان  "اردپا"  نام گرفت. به دلیل اهمیت قزوین در دوران ساسانیان، پادشاهان حکومتی این شهر را "کشوین" نامیدند. در برخی اسناد و مدارک کهن، نام این شهر "قسوین" ذکر شده است."قسوین" به معنای شهری می باشد که مردمان قوی  و پر صلابتی را در دل خویش جای داده است. مورخان در عصر حاضر قزوین را  کلمه ای عربی  دانسته و معتقدند که نام آریایی این شهر "کاسپین" بوده است.  ​

اقلیم شهر قزوین

 شهر قزوین دارای  تابستان های خنک  و  زمستان های سرد می باشد. بر اساس آمار جوی، میزان بارش سالیانه  در قزوین نسبتا بالا است به طوریکه میانگین بارش در این شهر بالغ بر  ۳۱۸ میلیمتر می باشد. میزان متوسط دمای هوا در شهر قزوین ۱۴ درجه سانتی‌گراد تعیین شده است. طی آمار اقلیمی به دست آمده، تیر و مرداد گرم‌ترین ماه های سال و دی و بهمن سردترین ماه‌های سال در  این شهر می باشند.  ساکنان شهر قزوین دست کم 90 روز از سال را با برف و یخ بندان مواجه هستند.

سوغاتی قزوین

از میان انواع نان و شیرینی جات موجود در این شهر، محصولاتی هم چون: "نان نخودی"، "باقلوای پیچ"، "پادرازی"، "باقلوای سه رنگ"، "نان قندی" و "نان چایی" از محبوب ترین سوغات های استان قزوین به شمار می روند. "انار"، "گردو" و "انگور"  نیز از میوه های پرطرفدار شهر قزوین می باشند که به وفور در باغات این شهر کشت می شوند.  "پنیر کوزه‌ای " یکی دیگر از سوغات محلی  این شهر  است که می توان آن را به راحتی از بازار قزوین تهیه نمود.

سوغاتی قزوین

نقاط گردشگری شهر قزوین

این شهر یکی از زیباترین و پرجاذبه ترین شهرهای ایران می باشد که نقاط تاریخی و گردشگری فراوانی را در دل خویش جای داده است. در ادامه ی مطلب با برخی از این اماکن بیشتر آشنا می شویم.

جاذبه های تاریخی استان قزوین

 • خیابان سپه
 • درخت خونبار زرآباد
 • حمام و موزه قجر
 • کاخ موزه چهل ستون
 • دروازه تهران قدیم
 • دروازه درب کوشک
 • کاروانسرای سعدالسلطنه
 • ایوان سنگی نیاق
 • محله مولوی
 • گراند هتل قزوین
 • عمارت سردار مفخم
 • بازار قزوین
 • آب انبار سردار بزرگ
 • خانه میریانزاده
 • خانه سنتی بهروزی
 • قلعه لمبسر
 • عمارت باغ سپهدار

جاذبه های مذهبی استان قزوین

 • مسجد جامع قزوین
 • مسجد و مدرسه صالحیه
 • مسجدالنبی قزوین
 • مسجد پنجه علی قزوین
 • امامزاده حسین
 • کلیسای کانتور

جاذبه های طبیعی استان قزوین

 • حمام بلور
 • روستای زرشک
 • روستای عبدل آباد کوهپایه
 • دهکده حیات طبیعت قزوین
 • دره گرماگلو
 • آبشار ورچور
 • غار یخی انگول
 • باغستان های سنتی قزوین
 • منطقه شکار ممنوع رودبار الموت
 • سد کوثر
 • موزه قزوین

خیابان سپه

"خیابان سپه" قدیمی ترین خیابان ایران می باشد که در شهر قزوین واقع شده است. این خیابان در دوران صفویه احداث گردیده است. خیابان سپه که امروزه "خیابان شهدا" خوانده می شود، به فرمان شاه طهماسب صفوی در محله ی  قدیمی "حصار شاپور" بنا گردیده است. خیابان سپه هم زمان با ساخت "عمارت دولتخانه" و "حرمسرا" و باغ های اطراف این خیابان، احداث شده است. 

خیابان سپه

درخت خون بار زرآباد

"درخت خون بار زرآباد" یکی از عجایب استان قزوین می باشد که در منطقه" الموت" و در جوار  زیارت گاه "امامزاده علی اصغر" واقع شده است. هرساله در روز عاشورا  ماده ای هم چون خون  از این درخت تراوش می کند.  محققان پس از  آزمایش  برروی  ماده مترشحه دریافتند که این  ماده  صمغی قرمز رنگ است که بر  خلاف صمغ سایر درخت ها  خشک نمی شود.

درخت خون بار زرآباد

حمام و موزه قجر

"حمام قجر" یکی  از حمام های زیبا و تاریخی  شهر قزوین می باشد که در دوران شاه عباس صفوی و به همت یکی از سرداران وی ساخته شده است. این حمام نزدیک به ۳۵۰ سال مورد استفاده ی مردم قرار گرفت و پس از مرمت  به موزه ی" مردم شناسی" شهر قزوین  تبدیل گشت.

حمام و موزه قجر 

کاخ موزه چهل ستون

"عمارت چهل ستون" یا " عمارت کلاه فرنگی" در  دوران  صفوی و به فرمان  شاه طهماسب در شهر قزوین بنا گردیده است. این بنای تاریخی و زیبا  با وسعتی  بیش از ۵۰۰ متر مربع به همت اقوام ترک  در دوطبقه ی مجزا احداث گردید. عمارت کلاه فرنگی پس از بازسازی به دست "محمد باقر سعدالسلطنه"، " عمارت چهل ستون" نام گرفت.

کاخ موزه چهل ستون - عکس شماره 1

کاخ موزه چهل ستون - عکس شماره 2

دروازه تهران قدیم

"دروازه تهران قدیم"  یکی از  دروازه های  قدیمی شهر قزوین می باشد که در دوران قاجار در خیابان "تهران " بنا گردیده است.  این دروازه که به عنوان دژی محکم از شهر در برابر حملات بیگانگان محافظت می کرده است در سال 1347 شمسی مورد بازسازی قرار گرفت.

دروازه تهران قدیم

دروازه درب کوشک

"دروازه درب کوشک" یکی از قدیمی ترین دروازه های شهر قزوین می باشد. این دروازه یکی از سازه های آجری  شهر به حساب می آید که به منظور تزئین آن از کاشی استفاده شده است.  دروازه  درب کوشک در زمان حکومت "عضدالملک قاجار" بنا گردیده است.

دروازه درب کوشک

کاروانسرای سعدالسلطنه

"کاروان سرای سعدالسلطنه" در دوران قاجار و به فرمان  "سعدالسلطنه ی قاجار"  در شهر  قزوین بنا گردید.  این بنای زیبا با وسعتی بالغ بر ۶ هکتار، بزرگ ترین کاروانسرای مسقف داخل کشور به شمار می رود.

​ کاروانسرای سعدالسلطنه - عکس شماره 1

​ کاروانسرای سعدالسلطنه - عکس شماره 2

ایوان سنگی نیاق

"ایوان سنگی نیاق" در یکی  از روستاهای استان قزوین به نام "نیاق" واقع شده است.  عوامل طبیعی بر روی یکی از صخره‌های مرتفع این منطقه  حفره هایی عمیق به وجود آورده است. بومیان این منطقه بر این باورند که  "محمد حنفیه" بر فراز این صخره، قصری بنا کرده بوده است که بر اثر عوامل طبیعی از بین رفته است. 

ایوان سنگی نیاق

محله مولوی

"محله مولوی" که به "محله آخوند" نیز شهرت دارد،  از محلات قدیمی شهر قزوین به حساب می آید.  شکل گیری  این محله به دوران صفویه باز می گردد. این محله در دوران حکومت قاجاریان مورد گسترش و پیشرفت قرار گرفت و اماکن تاریخی فراوانی هم چون: آب انبار سردار کوچک،  مدرسه سردار و خانه زرنگار در آن بنا گردید. 

محله مولوی

گراند هتل قزوین

"گراند هتل قزوین" در سال  ۱۲۹۹ شمسی به همت  "ارباب برزوی شاپور پارسی" در شهر قزوین بنا گردید.  در ساخت این بنا از سبک معماری اروپایی استفاده شده است.  گراند هتل قزوین که یکی از هتل های وسیع و قدیمی شهر قزوین به حساب می آید  در سال های پایانی حکومت قاجاریان  و با وسعتی بالغ بر 3000 متر مربع بنا گردیده است.

گراند هتل قزوین

عمارت سردار مفخم

"عمارت سردار مفخم"  متعلق به در دوران  مشروطه می باشد و به فرمان "بشارت السلطنه"  در شهر قزوین  بنا گردیده است. بشارت السلطنه نماینده ی مردم قزوین در مجلس مشروطه بوده است. امروزه این بنا به نام " خانه فرهنگ امیر کبیر" شناخته می شود.  معماری این بنا تلفیقی از سبک معماری عهد قاجار و پهلوی می باشد.

عمارت سردار مفخم

بازار قزوین

"بازار قزوین" در دوره ی حکومتی صفویان بنا گردیده است که در زمان حکام قاجار فضاهای تاریخی زیبایی هم چون: "مسجد شاه"، "سرای وزیر" و "تیمچه های روباز" در آن ساخته شد. 

بازار قزوین

آب انبار سردار بزرگ

"آب انبار سردار بزرگ"  در سال  ۱۲۲۷ هجری -  قمری در در محله  ی قدیمی به نام "راه ری" در شهر قزوین  بنا گردید. مخزن این آب انبار بالغ بر 3 هزار متر مکعب وسعت دارد. آب انبار سردار بزرگ، بزرگ ترین و مهم ترین بنای تک گنبدی در جهان می باشد که به دست سرداران حکومتی عهد قاجار بنا گشته است. 

آب انبار سردار بزرگ - عکس شماره 1

آب انبار سردار بزرگ - عکس شماره 2

خانه میریانزاده

"خانه میریانزاده" یکی  از ابنیه ی تاریخی شهر قزوین می باشد که در دوران قاجار بنا گردیده است.  این بنا  پس از مرمت  توسط سازمان میراث فرهنگی  به "موزه  ی هنر و پایداری" تبدیل گشت.  

خانه میریانزاده

خانه سنتی بهروزی

"خانه بهروزی" از جمله بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد که قدمت آن به دوران قاجار باز می گردد. این خانه شامل: حیاط مرکزی، حیاط های جانبی،  حیاط اندرونی، طاق نماها و شاه نشین می باشد.  ​

خانه سنتی بهروزی - عکس شماره 1

خانه سنتی بهروزی - عکس شماره 2

قلعه لمبسر

"قلعه لمبسر" یکی از عظیم ترین قلعه های شهر قزوین می باشد که در  روستای "رازمیان" واقع شده است. این قلعه در دوران حکومتی اسماعیلیان مورد استفاده قرار می گرفته است.

قلعه لمبسر - عکس شماره 1

قلعه لمبسر - عکس شماره 2

عمارت باغ سپهدار

این عمارت یکی دیگر آثار تاریخی شهر قزوین می باشد که در به دوران قاجاریان تعلق دارد. در ساخت این بنا از "کاخ موزه چهل ستون" الهام گرفته شده است. این عمارت از املاک شخصی "محمد ولی خان تنکابنی" می باشد که پس از مرمت سازمان میراث فرهنگی در سال 1335 شمسی به موزه ی کشاورزی این شهر تبدیل گشت. 

عمارت باغ سپهدار

مسجد جامع قزوین

"مسجد جامع قزوین" که به نام های " مسجد جامع عتیق" و " مسجد جامع کبیر" نیز شناخته می شود از قدیمی ترین مساجد ایران به شمار می رود که به فرمان  "هارون الرشید"  در شهر قزوین بنا گردیده است. این بنای مذهبی در دوران حکومت صفویان و قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و پس از آن  در سال 1392 شمسی توسط سازمان میراث فرهنگی مجددا  بازسازی شد."موزه ی سفال"  پس از مرمت در یکی از شبستان های این بنا،  دایر گردید. 

مسجد جامع قزوین

مسجد و مدرسه صالحیه

"مسجد و مدرسه صالحیه" در سال ۱۲۴۸ هجری_قمری  به دست"حاج محمدصالح برغانی قزوینی" در "خیابان مولوی" شهر قزوین بنا گردیده است. حوزه ی علمیه ی این بنا از بزرگترین حوزه های علمیه ی  شهر قزوین به حساب می آید. 

مسجد و مدرسه صالحیه

مسجدالنبی قزوین

"مسجد النبی" که  به "مسجد سلطانی" نیز معروف می باشد به همت  "استاد میرزای شیرازی"  در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار در شهر قزوین بنا گردید. این مسجد قدیمی با وسعتی بالغ بر  ۱۴۰۰۰ متر مربع، مکان اصلی برگزاری نماز جمعه در این شهر می باشد.  

مسجدالنبی قزوین

مسجد پنجه علی قزوین

این مسجد در دوران حکومت شاه تهماسب صفوی در شهر قزوین بنا گردید. 

مسجد پنجه علی قزوین

امامزاده حسین

طبق روایات "امامزاده حسین" از  فرزندان امام رضا می باشد. این مقبره در قرن چهاردهم قمری مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

امامزاده حسین

کلیسای کانتور

"کلیسای کانتور" که توسط بومیان این شهر " برج ناقوس" نیز خوانده می شود در زمان   جنگ جهانی دوم در شهر  قزوین بنا گردید. به  منظور تزئین نمای بیرونی این کلیسا از آجر قرمز استفاده شده است.

کلیسای کانتور

حمام بلور

"حمام  بلور" با وسعتی بالغ بر 1200 متر مربع  در محله ی آخوند شهر قزوین واقع شده است.  قدمت این حمام به دوران حکومت صفویان و قاجاریان باز می گردد.  هم اکنون موزه ی "سنگ" در این حمام دایر گشته است.

حمام بلور

روستای زرشک

"روستای زرشک" از مناطق زیبای استان قزوین به شمار می رود که هرساله تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود می کشاند. این روستا هم اکنون به یک منطقه ی توریستی تبدیل گشته است. روستای زرشک جاذبه های گردشگری فراوانی هم چون: "تله کابین"، " دریاچه ی بالین دریا" و " کوه کافر" را در دل خویش جای داده است.

روستای زرشک

روستای عبدل آباد کوهپایه

"روستای عبدل آباد "  یکی از مناطق ییلاقی شهر قزوین به شمار می رود  که جاذبه های طبیعی هم چون: چشمه و کوه را در دل خویش جای داده است.

روستای عبدل آباد کوهپایه

دهکده حیات طبیعت قزوین

"دهکده طبیعت قزوین" یکی از جاذبه های گردشگری شهر قزوین می باشد که گونه های مختلفی از حیوانات جهان در آن نگهداری می شود. در این دهکده، "پارک کروکودیل، "پارک پرندگان" و "پارک مارها" ساخته شده است. 

دهکده حیات طبیعت قزوین

دره گرماگلو

"دره گرما گلو" یکی از جاذبه های طبیعی شهر قزوین می باشد که  1770 متر از سطح دریا فاصله دارد. دسترسی به این دره از طریق روستای "گازرخان" امکان پذیر می باشد. دره ی گرما گلو بالغ بر 600 متر ارتفاع دارد و در سطح آن چشمه ی آبی در جریان می باشد. 

دره گرماگلو

آبشار ورچور

"آبشار ورچور" یکی از آبشار های زیبای استان قزوین می باشد که در  روستای "رزجرد" واقع شده است. کوهنوردان پس از 1 ساعت راه پیمایی می توانند به  این آبشار دسترسی پیدا کنند. 

آبشار ورچور

غار یخی انگول

"غار یخی انگول" از نقاط تفریحی_گردشگری استان قزوین به شمار می رود.  قدمت این غار  به دوران دوم زمین شناسی باز می گردد.

غار یخی انگول

باغستان های سنتی قزوین

"باغستان های سنتی قزوین"  با وسعتی افزون بر ۲۵۰۰ هکتار  در قسمت جنوبی شهر قزوین واقع شده اند.  بادام و پسته عمده ترین محصولات قابل کشت در این باغ ها می باشد.

باغستان های سنتی قزوین

منطقه شکار ممنوع رودبار الموت

"منطقه شکار ممنوع رودبار الموت" با وسعتی بالغ بر118000 هکتار، زیست گاه انواع حیوانات می باشد. کسانی که قصد دیدن از این منطقه را دارند باید به  این نکته توجه داشته باشند که شکار و تیراندازی در این منطقه ممنوع می باشد.  

منطقه شکار ممنوع رودبار الموت - عکس شماره 1

منطقه شکار ممنوع رودبار الموت - عکس شماره 2

سد کوثر

"سد کوثر" که به آن " مرتضی آباد "  نیز می گویند، از سدهای خاکی - مخزنی شهر قزوین به شمار می رود. این سد در ضلع غربی شهر قزوین واقع شده است.

سد کوثر

موزه قزوین

"موزه ی قزوین" یکی از بناهای ساخته شده در عهد صفوی به شمار می رود. امروزه این بنا با وسعتی به میزان 500 متر مربع به موزه ی قزوین تبدیل گشته است. در این موزه اشیاء قدیمی به نمایش عموم گذاشته شده است. برخی از این اشیا به هزاره‌ ی اول و سوم پیش از میلاد تعلق دارند.

موزه قزوین

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

اعلام آخرین جزئیات دستگیری اشرار متجاوز به عنف در قزوین

اعلام آخرین جزئیات دستگیری اشرار متجاوز به عنف در قزوین

اولین ارائه طرح های استارتاپی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین

اولین ارائه طرح های استارتاپی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین

مرگ دلخراش 3 دختر دانشجو در قزوین

مرگ دلخراش 3 دختر دانشجو در قزوین

غذاهای محلی استان قزوین

غذاهای محلی استان قزوین

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما