اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی یک اختلال روانی می باشد که بالغ بر 26 میلیون نفر در جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند. امید به زندگی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به شدت کاهش پیدا می کند. طبق تحقیقات آماری، بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال به خودکشی دست می زنند.

سرفصل نوشتار

  • ‏  اسکیزوفرنی چیست؟
  • تاثیر ژنتیک در بروز اختلال اسکیزوفرنی
  • ابتلای جنین به اختلال اسکیزوفرنی
  • درمان  مدرن اسکیزوفرنی
  • با فرد مبتلا به اسکیزوفرنی چگونه رفتار کنیم؟
  • مشاهیری که به بیماری اسکیزوفرنی دچار بودند

‏  اسکیزوفرنی چیست؟

" اسکیزوفرنی (Schizophrenia)" که  به نام های دیگری چون: "شیزوفرنی" یا "روان‌گسیختگی"  نیز شناخته می شود، غالبا با علائمی هم چون: تفکرات آشفته، توهم شنیداری و افکار جنون آمیز همراه می باشد.  این اختلال روانی معمولا  در دوران نوجوانی بروز پیدا می کند و پس از آن موجب بروز اختلال در رفتار اجتماعی و شغلی  فرد مبتلا خواهد شد. افراد مبتلا به این بیماری روانی، پاسخگویی عاطفی بسیار ضعیفی داشته و فرایند فکری ایشان از کار می افتد.  روانشناسان تا به حال هیچ علت ارگانیک مجزایی را در بروز بیماری اسکیزوفرنی نیافته اند؛ اما معتقدند که عواملی هم چون: ژنتیک و نوروبیولوژی در شکل گیری این بیماری موثر می باشند. استعمال دخانیات و استفاده از مواد مخدر این بیماری را تشدید خواهد کرد. پزشکان به منظور درمان افراد مبتلا به  بیماری اسکیزوفرنی، داروهای "آنتی سایکوتیک" که یک نوع داروی ضد جنون می باشد، تجویز می کنند. این دارو با کنترل فعالیت دوپامین و سروتونین وضعیت روحی بیمار را بهبود می بخشد.  در برخی موارد که فرد به نوع حاد تری از بیماری اسکیزوفرنی مبتلا می شود، روانشناسان بستری شدن را بهترین روش درمان می دانند. بیماران اسکیزوفرنی عمدتا قوه ی  ادراک پایینی دارند و در مراحل پیشرفته تر قادر به بروز احساسات خویش نخواهند بود.  افراد مبتلا به اسکیزوفرنی با گذر زمان به اختلالات دیگری هم چون: افسردگی و اضطراب نیز دچار خواهند شد. نرخ خودکشی در افراد مبتلا به این اختلال  ۵٪  بالاتر از افراد معمولی می باشد.  خیالات مسموم، بیان کلمات به صورت منفصل، گوشه گیری، نداشتن انگیزه، قضاوت های نادرست و بی نظمی از علائمی می باشد که با بیماری اسکیزوفرنی مرتبط است.  بر اساس تحقیقات سازمان بهداشت جهانی بالغ بر 26 میلیون نفر در  جهان به بیماری روانی اسکیزوفرنی گرفتار می باشند.

اسکیزوفرنی

تاثیر ژنتیک در بروز اختلال اسکیزوفرنی

 طی برآورد های انجام شده توسط محققین، افرادی که در فامیل های درجه یک خود، شخصی مبتلا به اسکیزوفرنی   دارند ، ۶٫۵٪  بیش از سایر افراد جامعه در خطر ابتلا به این بیماری واقع می شوند.  خوشبختانه  در ژانویهٔ ی سال ۲۰۱۴ میلادی، محققان موفق به تشخیص هشتاد و سه ژن  تاثیرگذار در بیماری اسکیزوفرنی شدند.  اکثر این ژن ها وظیفه ی  انتقال پیام های شیمیایی  مغز را بر عهده دارند  و برخی دیگر از ایشان  با سیستم ایمنی بدن در ارتباط هستند. طی پژوهش های انجام شده از سوی محققین، اسکیزوفرنی یک اختلال ژنتیکی اعلام شده است.  

اختلال اسکیزوفرنی

 

ابتلای جنین به اختلال اسکیزوفرنی

کمبود اکسیژن در خون مادر، اضطراب، عفونت  و فشار های روانی شدید از عوامل تاثیر گذار برروی جنین می باشد که ممکن است به بروز اختلال اسکیزوفرنی منتهی گردد. طی  تحقیقات آماری  به دست آمده در نیم کره ی شمالی، اکثر افراد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی در فصول زمستان و بهار متولد شده اند. محققین بر این باورند که زنان باردار در این فصول بیشتر از سایر مواقع دچار بیماری های ویروسی  می شوند و قرار گرفتن رحم در میان این ویروس ها خطر ابتلای جنین به این اختلال را بالا می برد. 

درمان  مدرن اسکیزوفرنی

 پزشکان بیش از هشت سال است که به منظور  درمان اختلال اسکیزوفرنیا از روش  TMS استفاده می کنند.  TMS بیشتر در مواقعی که بیمار در مراحل پیشرفته ی بیماری می باشد و یا نسبت به  درمان‌های دارویی مصونیت پیدا کرده است، مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش به منظور درمان افراد مبتلا به  اختلالاتی هم چون: "وسواس فکری"،  "استرس بعد از سانحه"، "اسکیزوفرنی" و "شیدایی "  استفاده می شود.  در روش مدرن TMS  می توان با تحریک کردن مغناطیسی  قسمی از پیشانی، این اختلال روانی را بهبود بخشید.  بر اساس تحقیقات پزشکان، کاهش فعالیت نیمکره چپ مغز از عوامل اصلی بروز اسکیزوفرنی می باشد. در روش  TMS  از فرکانس  های بالا  به منظور تحریک "ازکرتکس" استفاده می شود و در پی آن فعالیت نورونی مغز افزایش پیدا خواهد کرد. طبق مطالعات انجام شده،  به طور نسبی ۵۰ الی ۷۰ درصد از بیماران به توهم شنیداری مبتلا هستند که در صورت عدم درمان به پریشانی مبتلا خواهند شد. متاسفانه برخی از این افراد  به مصرف دارو نیز مقاومت نشان می دهند. "rTMS " یک روش مدرن برای درمان این معضل می باشد  که موجب بروز علائم بهبودی در فرد مبتلا به اسکیزوفرنی خواهد شد.

 تصویر مغز درگیر با اختلال اسکیزوفرنی

با فرد مبتلا به اسکیزوفرنی چگونه رفتار کنیم؟

 اطرافیان بیمار باید سعی کنند در مواقعی که شخص مبتلا در حالت آرامی به سر می برد، با صبر زیاد و به صورت کاملا آرام  آموزش های لازم در خصوص اختلال اسکیزوفرنی را به بیمار منتقل نمایند و او را متقاعد سازند تا بیماری خویش را بپذیرد. 

فرد مبتلا را درک کنیم

دوستان و نزدیکان فرد مبتلا باید تمامی تلاش خویش را به کار گیرند تا حس سرزندگی و امیدواری را در وجود بیمار اسکیزوفرنیایی ایجاد کنند و مداما به او تاکید کنند که در صورت استفاده از داروهای درمانی، روابط اجتماعی و کارایی وی بهبود خواهد یافت. 

بیمار را درک کنیم

سعی کنید بیمار را متقاعد سازید که علائم ناخوشایندی که بر اثر استفاده از داروها ظاهر می شود را برروی کاغذ ثبت نماید و آن ها را با پزشک معالج خود در میان بگذارد.

مسائل بیمار را به پزشک اطلاع دهید

از شخص مبتلا به اسکیزوفرنی بخواهید که برنامه ی دقیق برای زندگی خویش در نظر بگیرد و در ساعات مشخصی از شبانه روز به استراحت بپردازد. سعی کنید به منظور ارتقای اعتماد به نفس شخص بیمار، در امورات خانه از او کمک بگیرید.

استفاده ی منظم داروها در درمان اختلال اسکیزوفرنی به شدت تاثیر می گذارد. از فرد بیمار بخواهید که داروهای خود را در زمان های دقیق آن استفاده نماید و  بر مصرف داروها نظارت داشته باشید.

استفاده ی به موقع از داروها

برای شخص مبتلا به اسکیزوفرنی گردش و موقعیت های تفریحی فراهم نمایید.

سعی کنید تا بیمار را به خوبی درک  کنید و با او با لحنی آرام سخن بگویید. از تهدید، سرکوب و کنایه زدن به فردمبتلا به اسکیزوفرنی به شدت پرهیز نمایید.

رفتار تند با بیمار، ممنوع

در صورت مشاهده ی کوچکترین نقطه ی مثبت در رفتار شخص بیمار، به شدت وی را مورد تشویق قرار دهید.

با بیمار مهربان باشیم

مشاهیری که به بیماری اسکیزوفرنی دچار بودند

"لیونل آلدریج" هافبک تیم سن دیه‌گو  بود که بعد از بازنشستگی به اختلالاسکیزوفرنی دچار گشت. وی پس از ابتلا تا دو سال بی خانمان شد و پس از آن تحت مداوای پزشک قرار گرفت.

لیونل آلدریج

"برایان ویلسون" یکی دیگر از افرادی می باشد که از این اختلال رنج می برد. وی برای مدتی است که زیر نظر پزشک مورد درمان قرار گرفته است. 

برایان ویلسون

شایعاتی مبنی بر ابتلای ایساک نیوتن به اسکیزوفرنی وجود دارد. اطرافیان ایساک معتقد بودند که وی هذیان می گفته است و به طور مداوم حالات روحی اش دست خوش تغییرات می شده است.

ایساک نیوتن

"جام فوربس " از دانشمندان بزرگ جهان می باشد  که از اختلال اسکیزوفرنی رنج می برد. وی  در سال 1994 میلادی  موفق به دریافت جایزه  نوبل علم  شد. 

جام فوربس

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

جنون جوانی را بشناسید.

سن شروع این اختلال روانی و تشخیص و کنترل آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جنون جوانی را بشناسید.

خلاقیت در اسکیزوفرنی پارانوئیدی

خلاقیت در اسکیزوفرنی پارانوئیدی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما