تهران، پایتخت ایران

تهران پایتخت ایران می باشد که بر اساس سرشماری، به عنوان پرجمعیت ترین شهر کشور مان نیز تعیین شده است. توجه وافر پادشاهان حکومتی به شهر تهران موجب شده است تا بناهای زیبا و متعددی در دوران حکومت ایلخانان، ساسانیان،قاجاریان و پهلویان در این شهر ساخته شود.

تِهْران

شهر تهران پر تراکم ترین شهر ایران می باشد که  به عنوان پایتخت این کشور نیز شناخته می شود. شهر تهران پرجمعیت ترین شهر ایران و بیست و پنجمین شهر پرجمعیت دنیا به حساب می آید. بر اساس بررسی های آماری انجام شده، مهاجرت اقوام ترک، لر، عرب، ارمنی، گیلکی و... به این شهر سبب شده  است که تراکم شهر تهران در سال های اخیر افزایش یابد.  شهر تهران از سمت شمال به مناطق کوهپایه ای رشته کوه البرز و از سمت جنوب به مناطق کویری منتهی می گردد. به همین جهت، در میان نقاط شمالی و جنوبی این شهر اختلاف دما وجود دارد.  مناطق شمالی تهران 2000 متر و  مناطق جنوبی آن بالغ بر 1000 متر از سطح دریا فاصله دارند.  تهران مهم ترین شهر اداری، صنعتی و تجاری ایران به حساب می آید. این شهر یکی از قطب های صنعتی ایران می باشد که پالایشگاه نفت وانواع کارخانجات را در دل خویش جای داده است. بر اساس تفکیک شهرداری تهران، این شهر به 22 منطقه و 134 ناحیه تقسیم شده است.

قدمت تهران

 بر اساس تحقیقات تاریخ نویسان، تهران یکی از شهر های قدیمی ایران می باشد که زندگی در آن به 5 هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد.  مورخان پس از کشف اسکلت یک انسان در سال 1393 شمسی در یکی از محله های قدیمی تهران( مولوی)، قدمت این شهر را بالغ بر 7 هزار سال تخمین زدند. در گذشته "ری" یکی از مراکز مهم   سیاسی، بازرگانی و مذهبی ایران به شمار می رفته است که همواره مورد توجه و هجوم بیگانگان قرار می گرفته است. تهران که در گذشته یکی از توابع و روستاهای نزدیک شهر ری بوده است، به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی و وجود حفره های زیر زمینی مورد توجه دولت مردان قرار گرفت تا در صورت هجوم بیگانگان به این منطقه پناه ببرند.

 نام تهران

 تا به حال نظریات متفاوتی من باب نام شهر تهران از سوی محققین اعلام شده است. تعدادی از محققین بر این باورند که  «ران»  به معنای دامنه  می باشد. بدین ترتیب " شمیران" به معنای بالادست  و "تهران" به معنای پایین‌دست بوده است. برخی دیگر از پژوهشگران  تهران را  اسمی تغییر  یافتهٔ از  «تهرام» می دانند. ایشان بر این باورند که گذشتگان منطقه ی گرمسیر این ناحیه را تهرام و مناطق سردسیر آن را "شمیرام" می خواندند.  

موقعیت جغرافیایی شهر تهران

شهر تهران از لحاظ موقعیت جغرافیایی در قسمت شمالی کشور عزیزمان واقع گشته است. این شهر  از یک سو به کوه و از سوی دیگر به کویر منتهی می گردد.  شهر تهران یکی از مناطق زلزله خیز کشور به شمار می رود که گسل های بزرگ، خطرساز و مهمی هم چون: گسل ری، گسل مشاء و گسل شمال تهران  در  آن قرار گرفته است. شهر تهران به دلیل هم جواری با رودهای:  کرج، دربند و رود چیتگر  همواره در خطر سیل زدگی نیز قرار دارد.

آب و هوای شهر تهران

 مناطق کوهستانی و کویری که به ترتیب  در نواحی شمالی و جنوبی  شهر تهران قرار گرفته است، بر آب و هوای این شهر تاثیر می گذارد.  به همین علت مناطق شمالی  شهر تهران دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب و سایر مناطق  این شهر( خصوصا نواحی جنوبی)  دارای آب و هوایی نسبتا گرم می باشند. بادهای مدیترانه ای که از سوی غرب وارد این شهر می شوند از عوامل اصلی بارش در شهر تهران به شمار می روند.

جاذبه های گردشگری شهر تهران

تهران ضمن  ابنیه ی تاریخی، اماکن و معماری های مدرنی را نیز در دل خویش جای داده است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا با اماکن مهم، تاریخی و تفریحی این شهر بیشتر آشنا شویم. پس در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید. 

کاخ ها و عمارت های شهر تهران:

 • کاخ سلطنت آباد

"کاخ سلطنت آباد" یکی از کاخ های دوره  ی قاجار می باشد که  در سال ۱۲۶۵ هجری - قمری ، به فرمان  " ناصرالدین شاه قاجار" ساخته شد.  در تزئین این بنا از هنر معماری دوره ی قاجار استفاده شده است. متاسفانه قسمتی از این بنا در دوران حکومت رضاشاه پهلوی آسیب دید. هم اکنون "تالار آیینه"، "برج سلطنت آباد" و  "عمارت حوض خانه" از بناهای تاریخی به جامانده از این دوران  می باشد که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. هم اکنون این بنای تاریخی به منظور برگزاری مراسم تشریفاتی، در اختیار ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.  

کاخ سلطنت آباد - عکس شماره 1

کاخ سلطنت آباد - عکس شماره 2

 • کاخ مرمر

"کاخ مرمر" یکی از  اماکن دینی شهرتهران می باشد که به دوران پهلوی تعلق دارد. این بنا در سال 1357 شمسی به ثبت ملی رسیده است. 

کاخ مرمر

 • عمارت دارالفنون

"دارُالفُنون" یکی از مدارس قدیمی تهران می باشد که در زمان " ناصر الدین شاه قاجار" و به همت "میرزا تقی خان امیرکبیر"، به منظور آموزش فنون جدید در خیابان "ناصر خسرو" بنا گردید. 

عمارت دارالفنون

 • کاخ گلستان

 "کاخ گلستان" یکی دیگر  از اماکن تاریخی شهر تهران می باشد که  در ساخت آن از معماری دوران صفویه و قاجار استفاده شده است. این اثر ، دست کم به 450 سال پیش تعلق دارد و یکی از جاذبه های مهم شهر تهران می باشد.  کاخ گلستان در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار، آقا محمد خان و شاه عباس صفوی دست خوش تغییرات شد.

کاخ گلستان - عکس شماره 1

کاخ گلستان - عکس شماره 2

 • عمارت بهارستان

"عمارت بهارستان" که به " کاخ بهارستان" و " دارالشورای ملی" نیز شناخته می شود ، یکی از اماکن تاریخی شهر تهران می باشد که در میدان بهارستان واقع شده است. قدمت این بنا به قرن سیزدهم باز می گردد.

عمارت بهارستان

 • عمارت باغ فردوس

 یکی دیگر از آثار به جای مانده از دوران قاجار، "عمارت باغ فردوس" می باشد که در  خیابان ولیعصر تهران واقع شده است. 

عمارت باغ فردوس - عکس شماره 1

عمارت باغ فردوس - عکس شماره 2

 • کاخ و پادگان عشرت آباد

"عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد" که به آن  "کاخ عشرت‌آباد"  نیز گفته می شود از آثار تاریخی شهر تهران می باشد که در سال 1346 شمسی به ثبت ملی رسید. این کاخ که در میدان سپاه قرار دارد، متعلق به دوران قاجار می باشد. 

کاخ و پادگان عشرت آباد

 • کاخ شمس العماره

"شَمس اُلعِماره" یکی از زیباترین بناهای کاخ گلستان می باشد که در سال 1284 قمری در قسمت شرقی کاخ گلستان بنا گردید. در ساخت و تزئین این بنای پنج طبقه از معماری دوره ی قاجار استفاده شده است. 

کاخ شمس العماره

 • عمارت عثمانی و پل رومی

"عمارت عثمانی" یکی از ابنیه ی تاریخی در منطقه ی  الهیه  ی شهر تهران می باشد که در قرن نوزدهم میلادی ، توسط یکی از سفیران عثمانی بنا گردید. این بنای تاریخی هم اکنون به دولت ترکیه تعلق دارد.

عمارت عثمانی و پل رومی

 • کاخ سرخه حصار (یاقوت)

"کاخ سرخه حصار" که به "قصر یاقوت " نیز معروف می باشد، در دوران قاجار و به فرمان "ناصر الدین شاه" در سی و نهمین سال حکومتی وی در  ضلع شرقی شهر تهران ساخته شد.

کاخ سرخه حصار (یاقوت)

 

 • کاخ صاحب قرانیه

"کاخ صاحب قرانیه" در سال 1229 شمسی به فرمان "ناصر الدین شاه قاجار" در منطقه ی نیاوران تهران بنا گردید. 

کاخ صاحب قرانیه

موزه های شهر تهران:

 • موزهٔ ایران باستان

"موزهٔ ایران باستان" در سال 1313 شمسی با وسعت   ۵۵۰۰ متر مربعی  در منطقه ی 3 تهران ساخته شد. این بنا به فرمان رضاشاه پهلوی و به همت "آندره گُدار" بنا شد.

موزهٔ ایران باستان

 • موزه پرفسور حسابی

"موزهٔ دکتر حسابی" پس از فوت دکتر حسابی در" خیابان مقصودبیک" تهران تاسیس شد. در این موزه  افتخارات، مدارک علمی، وسایل شخصی و عکس های قدیمی این استاد گرانقدر به نمایش عموم در آمده است. 

موزه پرفسور حسابی

 • موزه مجلس شورای اسلامی

"کتابخانهٔ مجلس شورای اسلامی" در زمان مشروطه( سال 1285 شمسی) تاسیس شد. در این کتابخانه ی قدیمی اسناد و مدارک مهم و ارزشمندی هم چون:   533000 جلد کتاب چاپی، 25000 جلد کتاب خطی و بالغ بر 45000 نشریهٔ نگهداری می شود. 

موزه مجلس شورای اسلامی

 • موزه هنرهای تزئینی (تهران)

"موزه هنرهای تزئینی" یکی از موزه های قدیمی تهران می باشد که در سال ۱۳۳۸ شمسی ساخته شد. در این موزه اشیاء قدیمی متعددی نگهداری می شود که به قرون دهم الی چهاردهم تعلق دارد.  

موزه هنرهای تزئینی (تهران)

 • موزه مردم شناسی

"موزه مردم شناسی" در سال ۱۳۱۴ شمسی بنا گردید. هم اکنون این موزه   در میدان پانزده خرداد برقرار می باشد.  این موزه  به منظور آگاهی  از آداب، رسوم و صنایع دستی مردم  ایران  در دوران حکومت قاجاریان و قرن معاصر گردآوری شده است. هم اکنون کارگاه های فراوانی هم چون : خطاطی، مجسمه سازی و عکاسی در این موزه دایر گشته است.

موزه مردم شناسی

 • کاخ موزه سعدآباد

"کاخ موزه سعدآباد" مجموعه ای از کاخ های زیبا می باشد که در منطقه ی دربند تهران واقع شده است. این   مجموعه فرهنگی در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا واقع شده است. کاخ موزه سعدآباد علاوه بر  اشیا و  بناهای تاریخی، مجموعه ای از باغستان ها و جنگل های طبیعی ( با وسعتی نزدیک بر 180 هکتار) را نیز در بر دارد. 

کاخ موزه سعدآباد - عکس شماره 1

کاخ موزه سعدآباد - عکس شماره 2

 • موزه فرش ایران

"موزهٔ فرش تهران" در سال 1356 شمسی به فرمان "فرح پهلوی" ساخته شده است. این موزه با مساحتی بالغ بر 3400 متر مربع، در دو تالار مجزا طراحی گشته است. هرساله نمایشگاه های فصلی متعددی در طبقه ی دوم این بنا برگزار می گردد.

موزه فرش ایران - عکس شماره 1

موزه فرش ایران - عکس شماره 2

 • موزه هنرهای زیبا

"کاخ موزه هنرهای زیبا" یکی از موزه های هنری تهران می باشد که در منطقه ی سعد آباد واقع شده است. این موزه به منظور نمایش آثار نفیس نقاشی  بنا گردیده است. 

موزه هنرهای زیبا

 • موزه رجعت و عبرت 

"موزه رجعت و عبرت " یکی دیگر از موزه های شهر تهران می باشد که به دوران پهلوی تعلق دارد. مراحل اولیه ی احداث  این موزه به فرمان رضا شاه   در سال 1319 شمسی آغاز شد. این بنا در سال 1346 شمسی به عنوان "وزارت دربار" مورد استفاده قرار گرفت.

موزه رجعت و عبرت

 • موزه هنرهای معاصر

"موزه هنرهای معاصر" یکی از زیباترین موزه های تهران می باشد که در سال 1356 شمسی به کوشش "کامران دیبا" در ضلع غربی بوستان لاله بنا گردید.  

موزه هنرهای معاصر

برج های شهر تهران:

 • برج آزادی

"برج آزادی" یکی از برج های مهم و قدیمی شهر تهران می باشد که پیش از انقلاب اسلامی به "برج شهیاد"  معروف بوده است. این برج در سال 1349 شمسی به  همت " مهندس امانت" بنا شد. 

برج آزادی

 • برج میلاد

"برج میلاد"  با 435 متر ارتفاع به عنوان بلندترین برج مخابراتی ایران شناخته می شود  که در شهر تهران واقع شده است.  

برج میلاد

 • قلعه ایرج

"قلعه ایرج" یکی از قلعه های باستانی استان تهران می باشد که در شهرستان پیشوا واقع شده است. در ساخت این قلعه از خشت خام استفاده شده است.  

قلعه ایرج

 • برج علاءالدین

"برج علاءالدین" که به  "برج علاءدوله" نیز معروف می باشد به دوران ایلخانان تعلق دارد.  این بنا در قرن 7 هجری - قمری در قسمت مرکزی شهر ورامین بنا گردیده است. 

برج علاءالدین

 • دژ رشکان

"دژ رشکان" یکی از دژهای قدیمی استان تهران می باشد که در شهر ری واقع شده است. این بنا به دوران حکومت اشکانیان تعلق دارد. 

دژ رشکان

 • برج طغرل

"برج طغرل" که در گذشته "برج خلیفه یزید " نیز خوانده می شده است، در زمان سلجوقیان در منطقه ی قدیمی شهرری ساخته شد. این برج با 20 متر ارتفاع در قسمت بدنه، به برج های ساعت شباهت دارد.  

برج طغرل

 • برج نقاره‌خانه

"برج نقاره‌خانه" یکی از برج های قدیمی استان تهران می باشد که نزدیک بر 1000 سال قدمت دارد. این بنا  که در شهرری واقع شده است، به کوشش "بزرگ امید" به منظور استفاده ی شخصی بنا گردیده است.  

برج نقاره‌خانه

 • تپه میل

"تپه میل" که به  "آتشکده ی  بهرام" نیز مشهور می باشد از بناهای دوره ی ساسانی می باشد که در شهر ری واقع شده است. محققان پس از بررسی مدارک موجود، این بنا را متعلق به "بهرام گور" دانسته اند. 

تپه میل

میادین قدیمی شهر تهران:

 • میدان توپخانه

"میدان توپخانه" که اینک به "میدان امام خمینی" شهرت یافته است، از میادین قدیمی شهر تهران می باشد. هم اکنون میدان امام به عنوان یک مرکز اداری - تجاری شناخته می شود.

میدان توپخانه

 • میدان ارگ

"میدان ارگ"  که در میان مردم به نام " میدان شاه" نیز شناخته می شود، در دوران حکومت شاه طهماسب صفوی در قسمت شمالی شهر تهران بنا گردید.  

میدان ارگ

 • میدان بهارستان

"میدان بهارستان" یکی از میادین مهم، زیبا و  قدیمی شهر تهران می باشد که ابنیه ی تاریخی - فرهنگی  متعددی را در دل خویش جای داده است.

میدان بهارستان

 • میدان حسن آباد

"میدان حسن آباد" از میادین قدیمی تهران می باشد که به دوره ی قاجار تعلق دارد. نام این میدان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به "میدان ۳۱ شهریور"  تغییر یافت. 

میدان حسن آباد

مناطق متبرکه و مذهبی استان تهران:

 • شاه عبدالعظیم

"شاه‌عبدالعظیم "  یکی از نوادگان امام حسن (ع) می باشد که آرامگاه ایشان در منطقه ی "شهرری" واقع شده است. این مکان زیارتی از جمله اماکن متبرکه ی مهم شهر تهران می باشد که   در دوران حکومت ایلخانان، صفویان و قاجارها مورد توجه حکام و مردم قرار گرفته بوده است. 

شاه عبدالعظیم

 • امام زاده داود

" آرامگاه امام زاده داوود"  یکی دیگر از اماکن متبرکه ی شهر تهران می باشد که  در فاصله ی  15 کیلومتری از فرحزاد واقع گردیده است. 

امام زاده داود

 • امام زاده صالح

" آرامگاه امام زاده صالح " در یکی از مناطق شمالی شهر تهران، به نام " تجریش" واقع گردیده است. این آرامگاه به یکی از فرزندان گرامی امام موسی کاظم  (ع)تعلق دارد. آرامگاه امام زاده صالح  یکی از اماکن متبرکه و مهم شهر تهران به حساب می آید.

امام زاده صالح

 • آرامگاه بی‌بی‌شهربانو

" آرامگاه بی بی شهربانو " یکی دیگر از اماکن مذهبی شهر تهران می باشد که در منطقه ی "ری" واقع شده است. بر  اساس کتیبه های موجود ، این مقبره به همسر امام حسین و مادر امام زین العابدین تعلق دارد.

آرامگاه بی‌بی‌شهربانو

 • گورستان ظهیرالدوله

"گورستان ظهیرالدوله" یکی از قبرستان های کوچک تهران می باشد که در مناطق شمالی این شهر قرار دارد. در این گورستان "علی‌خان ظهیرالدوله " و تعدادی از چهره های مردمی و هنرمند به خاک سپرده شده اند. 

گورستان ظهیرالدوله

 • مسجد شاه

"مسجد امام‌خمینی" که پیش از انقلاب اسلامی به نام "مسجدِشاه" خوانده می شده است، از اماکن مذهبی متعلق به دوران قاجار می باشد که در منطقه ی بازار کنونی قرار گرفته  است. 

مسجد شاه

 • حسینیه ارشاد

"حسینیه ارشاد" از اماکن  فرهنگی-مذهبی شهر تهران به حساب می آید که  در خیابان شریعتی تهران واقع شده است.  در گذشته چهره های برجسته ای هم چون: علی شریعتی و محمد مفتح  در این مکان سخنرانی نموده اند.

حسینیه ارشاد

 • مصلی تهران

"مصلّای تهران" که به آن "مصلای امام خمینی" نیز گفته می شود یکی از اماکن مهم تهران می باشد که تا به حال گردهمایی های میلیونی و مراسمات ملی - مذهبی فراوانی در آن برگزار گردیده است. 

مصلی تهران

جاذبه های طبیعی استان تهران:

 • آبشار دوقلو

"آبشار دوقلو" یکی از جاذبه های طبیعی استان تهران می باشد  که در  کیلومتر 15 "جاده ی کرج - چالوس"   واقع شده است.

آبشار دوقلو

 • آبشار و تنگه واشی

"تنگه واشی"  که به " تنگه ساواشی" نیز شهرت دارد، از جاذبه های گردشگری استان تهران می باشد که در فاصله ی 17 کیلومتری از فیروزکوه واقع شده است. طبیعت زیبا و آب و هوای مطلوب این منطقه، سبب شده است تا  هرساله گردشگران زیادی به سوی آن کشیده شوند.

آبشار و تنگه واشی

 • آبشار شکرآب

"آبشار شکرآب" یکی دیگر از جاذبه های طبیعی استان تهران می باشد که در  "شهرستان اوشان" واقع شده است.این آبشار در دل یک دره ی زیبا و سرسبز در جریان می باشد.

آبشار شکرآب

 • پیست دیزین

"دیزین" یکی از پیست های بین المللی و مهم شهر تهران می باشد   که هرساله مسابقات رسمی متعددی در آن برگزار می گردد. پیست دیزین  در استان البرز واقع شده است.  

پیست دیزین

 • پیست شمشک

"پیست شمشک" یکی دیگر از پیست های بین المللی استان تهران می باشد که در فاصله ی ۵۷ کیلومتری  ازشمال شرق تهران قرار گرفته است.

پیست شمشک

 • تله سیژ آبعلی

"تله سیژ آبعلی" یکی از پیست های استان تهران می باشد که برای نخستین بار به دستگاه های بالابر تجهیز شده است. این تله سیژ در فاصله ی  57 کیلومتری  تهران قرار گرفته است.

تله سیژ آبعلی

 • تله کابین توچال

"تله کابین توچال" یکی از تله کابین های معروف استان تهران می باشد  که در منطقه ی شمیرانات (در فاصله ی ۳ کیلومتری از تجریش) واقع شده است.این تله‌کابین دارای خطوط  اصلی ، تله‌سی‌یژ و  تله اسکی می‌باشد.

تله کابین توچال - عکس شماره 1

تله کابین توچال - عکس شماره 2

 • دربند 

"دَربَند" یکی از دهکده های خوش آب و هوای تهران می باشد که در منطقه ی "سعدآباد " واقع شده است. بسیاری از شهروندان تهرانی، میهمانان خارجی و شهرستانی خویش را به منظور پذیرایی به دربند دعوت می کنند.

دربند - عکس شماره 1

دربند - عکس شماره 2

دربند - عکس شماره 3

 • دره کن-سولقان

"کَن و سولَقان" دو روستای هم جوار هستند که به  شهرداری منطقه ی 5 تهران تعلق دارد. کَن و سولَقان یکی از مناطق خوش آب و هوای این شهر به شمار می آید. 

دره کن-سولقان

 • فرحزاد

"فَرَحزاد" یکی دیگر از مناطق خنک و سرسبز تهران می باشد که به شهرداری منطقه ی 2  تعلق دارد.

فرحزاد

 • دریاچه سد لتیان

"سد لَتیان" یکی از سد های مهم تهران می باشد که بالغ بر 30 درصد از آب  شرب شهروندان تهرانی  از آن تامین می گردد. این سد بر فراز رودخانه ی جاجرود( در فاصله 8 کیلومتری از تهران) واقع شده است.

دریاچه سد لتیان

 • غار بورنیک

"غار بورنیک" یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران می باشد که  در یکی از شهرستان فیروزکوه(روستای هرانده) قرار گرفته است.

غار بورنیک

غار بورنیک2

 • غار رود افشان

"غار رود افشان" یکی از غارهای زیبای استان تهران می باشد. وجود ستون هایی از جنس "استالاکتیت" و "استالاگمیت" نمای خوبی را در راه روهای این غار به وجود آورده است.  این غار در روستای "رود افشان" واقع شده است.

غار رود افشان

پارک های جنگلی و بوستان های شهر تهران:

 • باغ پرندگان تهران

"باغ پرندگان تهران" مجموعه ای از پرندگان متفاوت را در دل خویش جای داده است. این باغ که به " باغ پرندگان شهر اصفهان" شباهت دارد در منطقه ی شمال شرقی شهر تهران قرار دارد. این باغ در دو فاز مجزا طراحی شده است که فاز اول آن در سال 1393 شمسی افتتاح شد.

باغ پرندگان تهران

 • بوستان ملت

"پارک ملت"  یکی از بوستان های بزرگ و مهم شهر تهران می باشد که توسط " فرح دیبا" در دوران پهلوی ساخته شد. این بوستان که در منطقه ی شمالی شهر تهران واقع شده است، پیش از انقلاب به نام " پارک شاهنشاهی" خوانده می شده است.

بوستان ملت

 • بوستان نهج البلاغه

"بوستان نهج‌البلاغه" یکی از پارک های گسترده ی شهر تهران می باشد که وسعت آن بالغ بر 35 هکتار می باشد.  

بوستان نهج البلاغه

 • بوستان جمشیدیه

"بوستان جمشیدیه" که به آن "پارک سنگی"  نیز گفته می شود از بوستان های زیبای تهران می باشد که در انتهای منطقه ی  نیاوران واقع شده است.  این بوستان با مساحتی بالغ بر 10 هکتار، شامل: دریاچه، آبشار و آب نماهای زیبا و متعددی می باشد.

بوستان جمشیدیه

 • بوستان ولایت

"بوستان ولایت"  با 300 هکتار وسعت، یکی از اماکن تفریحی - گردشگری شهر تهران به شمار می رود که در قسمت جنوب غربی این شهر واقع شده است. گردشگران می توانند از پیست دوچرخه سواری، شهربازی و پیست موتور این بوستان بزرگ استفاده نمایند.

بوستان ولایت

 • پارک جنگلی پردیسان

"بوستان  پردیسان"  یکی از  پارک های جنگلی و مشهور شهر تهران می باشد که به منطقه 2 شهرداری تعلق دارد. 

پارک جنگلی پردیسان

 • پارک جنگلی طالقانی

"بوستان طالقانی " از اراضی سرسبز  منطقه 3 به حساب می آید  که به عنوان " ریه ی تنفسی شهر تهران" نیز شناخته می شود. 

پارک جنگلی طالقانی

 • پارک جنگلی لویزان

"پارک جنگلی لَویزان" یکی دیگر از اماکن گردشگری شهر تهران می باشد که وسعت آن بیش از 1000 هکتار می باشد. این پارک در شمال شرق تهران قرار دارد. 

پارک جنگلی لویزان

 • پارک جنگلی توسکا

"پارک جنگلی توسکا" از جاذبه های تفریحی منطقه ی جنوب شرقی تهران می باشد که به شهرداری منطقه 15 تعلق دارد. این پارک  شامل : زمین بازی، رودخانه و آب نما  می باشد. 

پارک جنگلی توسکا

 • پارک جنگلی چیتگر

وسعت اراضی "پارک جنگلی چیتگر" بیش از 950 هکتار می باشد. این پارک سرسبز یکی از بزرگترین پارک های جنگلی شهر تهران به شمار می رود. 

پارک جنگلی چیتگر - عکس شماره 1

پارک جنگلی چیتگر - عکس شماره 2

 • بوستان آب و آتش

"بوستان حضرت ابراهیم"  که اکثر مردم تهران آن را به نام "پارک آب و آتش" می شناسند یکی از پارک های زیبا و مدرن شهر تهران می باشد که در سال 1388 شمسی افتتاح گردید. این پارک بیش از 24000 متر وسعت دارد. 

بوستان آب و آتش - عکس شماره 1

بوستان آب و آتش - عکس شماره 2

 • پل طبیعت

"پل طبیعت تهران"   به عنوان یک مسیر ارتباطی،  بوستان  طالقانی و پارک آب و آتش را به یکدیگر متصل می سازد. این پل به منظور استفاده ی  عابرین  در سه طبقه ی  مجزا طراحی شده است.  بر فراز این پل نمای خوبی از  شهر تهران قابل مشاهده می باشد.  

پل طبیعت - عکس شکاره 1

پل طبیعت - عکس شکاره 2

 • پارک ارم

"پارک ارم" یکی از مناطق تفریحی - گردشگری شهر تهران می باشد که پیش از پیروزی انقلاب " پارک خرم" نام داشته است. این پارک شامل یک دریاچه ی وسیع با وسعت 8 هکتار، سه شهربازی مجزا و یک باغ وحش بزرگ می باشد. پارک ارم در جاده ی تهران - کرج واقع شده است. 

شهربازی پارک ارم

باغ وحش ارم

تهران در مرحله هشدار زلزله

تهران در مرحله هشدار زلزله

برای فرار از دود و دَم تهران، به این باغ‌ها بروید

برای فرار از دود و دَم تهران، به این باغ‌ها بروید

در همین نزدیکی تهران از هوای عالی لذت ببرید

در همین نزدیکی تهران از هوای عالی لذت ببرید

در موزه های تهران چه خبر است؟

در موزه های تهران چه خبر است؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما