جاذبه های گردشگری لرستان

جاذبه های گردشگری لرستان شامل آثار تاریخی، مناطق بکر طبیعی و بناهای جدید می باشد. استان لرستان به عنوان یکی از سرسبزترین مناطق کشور محسوب می شود. وجود مراکز متعدد توریستی در این استان موجب شده است تا سالانه جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب کند. جاذبه های گردشگری لرستان در تمامی شهرستان های آن پراکنده هستند.

جاذبه های گردشگری لرستان را می توان براساس علت پیدایش آنها، به چندین دسته تقسیم کرد:

 1. جاذبه های طبیعی
 2. آثار باستانی
 3. بناهای جدید و مدرن

در زیر به معرفی هر یک از موارد می پردازیم.

جاذبه های طبیعی لرستان

از میان جاذبه های گردشگری لرستان، جاذبه های طبیعی نمود بیشتری پیدا می کند. این استان به دلیل موقعیت جغرافیایی، بارش های جوی فراوان و همچنین آب و هوای مطبوع دارای مناطق زیبای طبیعی بی شماری است که از جمله می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 1. تونل برفی در ازنا
 2. آبشار چکان در الیگودرز
 3. سفیدکوه خرم آباد
 4. دریاچه گهر در درود
 5. آبشار شیرز در کوهدشت
 6. گلدشت در بروجرد

تونل برفی در ازنا

شاید برای بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان خالی از لطف نباشد که بخواهند در فصل گرم تابستان به یک منطقه ییلاقی سفر کنند و از یک تونل پوشیده از یخ دیدن کنند. این تونل زیبا 800 متر طول دارد. فاصله کف تونل برفی تا قسمت سقف آن، بین 3 تا 5،2 متر می باشد. به دلیل حجم برف در فصل پاییز و زمستان، تنها در فصل بهار و تابستان می توان از آن دیدن کرد. تونل برفی در میان کوه های اشترانکوه واقع شده است که 30 کیلومتر از شهرستان ازنا فاصله دارد. 

لرستان-طبیعت لرستان- جاذبه های گردشگری لرستان-تونل برفی

آبشار چکان در الیگودرز

از دیگر جاذبه های گردشگری لرستان می توان به آبشار چکان اشاره کرد. این آبشار زیبا در شهرستان الیگودرز و در بخش «زز و ماهر» قرار دارد. آبشار چکان از درون یک غار مشرف به زمین های کشاورزی در روستای چکان بیرون می آید که فواره های آن تا 10 متر هم می رسند. صدای گوشنواز آبشار و فواره هایی که بر اطراف می پاشند، هر بیننده ای را به خود خیره می کند. در اطراف آبشار چکان، یک رودخانه قرار دارد که در امتداد آن می توان درختان میوه همچون گردو، گلابی و بلوط را مشاهده کرد.

جاذبه های گردشگری-مناطق گردشگری-طبعت گردی


سفیدکوه خرم آباد

 از دیگر جاذبه های گردشگری لرستان می توان به سفیدکوه خرم آباد اشاره کرد. رفتن به یک کوهنوردی و تماشای تنوع کم‌نظیر گونه‌های جانوری و آبشارهای فصلی در منطقه حفاظت ‌شده سفیدکوه می تواند خاطرات خوشی را در ذهن سفر دوستان ثبت کند. این کوه سر به فلک کشیده در حدود 69 هزار متر مساحت دارد و در یک زمین 500 هکتار واقع شده است. در منطقه سفیدکوه شکار حیوانات ممنوع است و به همین دلیل گردشگرانی که به این منطقه قدم می گذارند، می توانند ضمن تماشای چشم‌اندازهای زیبا از جنگل و مراتع کوهستانی و رودهای پر آب در سلسله جبال زاگرس، گونه های حیوانی (138 گونه جانوری) را نیز به تماشا بنشینند. 
وجود درختان میوه از قبیل درختان بادام، پسته وحشی (نام محلی قلنگ)، بلوط و ... از دیگر امتیازات این منطقه بکر است. همچنین گیاهان دارویی بهاره از قبیل سرخ پا، پونه وحشی، انشک، گل پر، چای کوهی بانام محلی (گل کنه)، آویشن بانام محلی (ازگو)، بومادران بانام محلی (برنج داس) گل ختمی بانام محلی (هیرو)، موسیر با نام محلی (لیز) و ملیم در این منطقه می روید.

ایران گردی-توریستی-مناطق بکر-آبشار

دریاچه گهر در درود

شهر دورود یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری لرستان را در خود جای داده است. دریاچه گهر در این شهرستان همچون نگینی درخشنده در میان کوه های زاگرس جای گرفته است. این دریاچه زیبا در میان یک دره قرار دارد که برای رفتن به این مکان باید یک مسافت چند ساعته را پیاده روی کرد. عموما گردشگرانی که به کوهنوردی و طبیعت گردی علاقه زیادی دارند، به این مکان زیبا سفر می کنند. دریاچه گهر با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا قرار دارد و عمق آن در حدود 30 متر می باشد. همچنین این دریاچه دارای مساحت 100 هکتار می باشد و طول آن 5/2 کیلومتر از سطح دره را پوشانده است. از آنجا که دریاچه گهر در یک منطقه دور از دسترس واقع شده، کمتر مورد تعرض و دستکاری های انسانی قرار گرفته است. به همین دلیل می توان در میان جاذبه های گردشگری لرستان، از آن به عنوان یک منطقه کاملا بکر نام برد.

دریاچه گهر دورود-جاذبه های طبیعی لرستان-جاذبه های لرستان

آبشار شیرز در کوهدشت

کوهدشت یکی از شهرستان های زیبای استان لرستان است که دارای مناطق توریستی و طبیعی متعددی می باشد. در این شهرستان کوه کاکیزه قرار دارد که آبشار شیرز درون این کوه واقع شده است. آبشار شیرز در کوهدشت به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری لرستان محسوب می شود. در دره شیرز علاوه بر آبشار، می توان درختان با میوه های خودرو از جمله انگور، انجیر و گلابی را نام برد که چشیدن طعم متفاوت میوه های ملس آنها می تواند خاطره یک سفر رویایی را در ذهن گردشگران بر جای بگذارد. از دیگر جاذبه های گردشگری لرستان در منطقه شیرز می توان به چشمه‌های جاری با آب فراوان، صخره‌های تند و تیز و انواع گونه های گیاهی زیبا اشاره کرد.

آبشار شیرز در کوهدشت-مناطق توریستی ایران-توریست در لرستان

گلدشت در بروجرد

کمتر کسی است که در ایران نام شهر بروجرد را نشنیده باشد. شهری که با واژه های ادب و فرهنگ عجین شده است. در شهر بروجرد، دشت سیب‌های سرخ در روستای گلدشت و در شهر بروجرد قرار دارد که به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری لرستان، شهره عام و خاص می باشد. محال است کسی به شهر بروجرد وارد شود، اما از  روستای گلدشت دیدن نکند. این منطقه زیبا و خوش آب و هوا در تمامی ایام سال پذیرای گردشگران زیادی از میان توریست های داخلی و خارجی می باشد. منطقه گلدشت زیبا در شمال غربی بروجرد قرار دارد و به صورت یک تنگه از روستای کپرکه آغاز می شود و تا تپه چغا ادامه دارد. 

گلدشت در بروجرد-شهر بروجرد-استان لرستان-زیبایی های لرستان

آثار تاریخی در میان جاذبه های گردشگری لرستان

لرستان به عنوان یکی از استان های پر جمعیت کشور محسوب می شود که به دلیل آب و هوای مطبوعی که دارد، از قدیم الایام مورد توجه مردم باستانی بوده است. کشف بقایایی از هزاران سال قبل، نشان از یک قدمت و تاریخ طولانی در این استان سراسر زیبا دارد. به تفکیک به آثار تاریخی مربوط به چند هزار سال قبل در تمامی شهرستان های لرستان می پردازیم.


قلعه فلک الفلاک

 یکی از جاذبه های گردشگری لرستان، قلعه فلک الافلاک می باشد که نماد استان لرستان شناخته شده است. این قلعه تاریخی مربوط به دوره ساسانیان می باشد که با 5300 متر مربع مساحت بر فراز یک تپه قرار دارد. از آنجا که قلعه فلک الافلاک یکی از آثار تاریخی قبل از اسلام است، برای بسیاری از گردشگران جذابیت خاصی دارد. هنگام بازدید از این قلعه تاریخی، آشنایی با سبک معماری دوره قبل از اسلام، مصالحی که برای ساخت آن استفاده می شد و همچنین عظمت ساخت و ساز در این دوره، می تواند اطلاعات زیادی را به بازدیدکنندگان انتقال دهد. این قلعه دارای 12 برج می باشد که هر برج آن شاخص یک ماه است. 

قلعه فلک الافلاک-خرم آباد-جاذبه های توریستی خرم اباد


مسجد امام در بروجرد

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لرستان، مسجد امام خمینی در شهر بروجرد می باشد. این مسجد در اواخر دوره زندیه بنا و در دوره قاجاریه تکمیل شده است. مسجد امام قبل از انقلاب اسلامی، مسجد شاهی نام داشت که از نظر معماری شباهت زیادی به مسجد امام (ره) تهران و مسجد نبی (ص) قزوین دارد. سبک معماری این مسجد، همانند سایر مکانهای مذهبی به صورت ترکیبی از معماری ایرانی و اسلامی می باشد که برای هنر دوستان جذابیت خاصی دارد.

مسجد امام بروجرد-مسجد جامع بروجرد-شهربروجرد


پل تاریخی «دختر» در پلدختر

شاید برای بسیاری از هموطنان جالب باشد که چرا یکی از شهرستان های استان لرستان با واژه «پلدختر» نامگذاری شده است!!! علت این نامگذاری وجود یک پل تاریخی به نام «دختر» است که یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری لرستان به شمار می رود. این پل در زمان ساسانیان تاسیس شده است که در ورودی شهر پلدختر قرار دارد. پل «دختر» برای ایزد بانو آناهیتا یکی از دختران پادشاه ساسانی ساخته شده و مسیر ارتباطی میان شهر شاپورخواست و جندی شاپور بوده است. 

پلدختر-جاذبه های تاریخی-جاذبه های تاریخی لرستان

نقوش صخره ای هومیان  در کوهدشت

از دیگر جاذبه های گردشگری لرستان می توان به نقوش صخره ای هومیان در شهر کوهدشت اشاره کرد. این نقوش در شمال شرقی این شهرستان قرار دارد. نقوش مربوط به دوران پارینه سنگی و قبل از اختراع خط می باشد. به طوری که می توان نقشهایی از میادین شکار گوزن به صورتهای فردی و جمعی را مشاهده کرد. استفاده از رنگ های سیاه اخرایی و زرد در طراحی این نقاشی های زیبا نشان از یک تمدن دیرینه در سرزمین ایران و استان لرستان دارد. در هومیان می توان نقشی از گوزن و شکارچی اسب سوار با تیر و کمان را مشاهده کرد. اگر چه مقداری از این نقوش در اثر عوامل طبیعی از بین رفته است، اما همچنان به عنوان یک اثر تاریخی زیبا به شمار می رود.

نقوش صخره ای هومیان در کوهدشت-مناطق تاریخی-آثار تاریخی


بناهای جدید و مدرن در لرستان

 از آنجا که لرستان یک منطقه دیدنی و توریستی در کشور محسوب می شود، سازمان میراث فرهنگی و مجموع شهرداری های این استان تلاش زیادی کرده اند تا مکان های مدرنی را جهت رفاه توریست ها فراهم کنند. در سال های اخیر ساخت و سازهای متعددی در این استان صورت گرفته است که برخی از آنها در راستای فراهم کردن امکانات مدرن برای میزبانی از گردشگران می باشد. به همین دلیل می توان از تاثیرگذارترین جاذبه های گردشگری لرستان، به بناهای مدرن اشاره کرد که به عنوان مکمل آثار تاریخی و مکان های طبیعی عمل می کنند. از جمله این بناها می توان موارد زیر را بر شمرد:

 1. دریاچه کیو در خرم آباد
 2. دریاچه پارک فدک
 3. باغ پرندگان بروجرد
 4. بام لرستان

دریاچه کیو در خرم آباد

در شمال غرب شهر خرم آباد یک دریاچه طبیعی نام دارد که به رنگ نیلی است و به همین دلیل با نام محلی کیو (آبی) شهرت دارد. این دریاچه زیبا هفت هکتار وسعت دارد و عمق آن بین 3 تا 7 متر می باشد. این دریاچه زیستگاهی برای انواع پرنده های بومی و مهاجر می باشد. در حال حاضر شهرداری خرم آباد اقدام به راه اندازی تجهیزات مدرن از قبیل قایق رانی برای سرگرمی گردشگران، سیستم نورپردازی در سطح دریاچه، ایجاد فواره و آب نما جهت زیبا سازی و ... نموده است. یکی از تدابیری که برای حافظت از دریاچه کیو صورت گرفته است، انتقال آب چشمه گلستان به این دریاچه می باشد که از خشک شدن آن در فصل تابستان جلوگیری می کند. دریاچه کیو به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری لرستان محسوب می شود که در میان مردم شهر خرم آباد نیز محبوبیت خاصی دارد.

دریاچه کیو در خرم اباد-زیبایی های خرم اباد-زیبایی های لرستان


دریاچه پارک فدک

اگر به شهر بروجرد سفر کنید، بی شک مردم این شهر بوستان فدک را به شما معرفی می کنند. این مجموعه تفریحی در حاشیه شهر و در جنوب غربی بروجرد قرار دارد. بوستان فدک در انتهای خیابان فاطمی و ابتدای جاده گلدشت واقع شده است مشرف به تپه تفریحی چغا می باشد که بزرگترین پارک شهری بروجرد و بزرگترین دریاچه مصنوعی در غرب کشور و یکی از جاذبه های گردشگری لرستان محسوب می شود. بوستان فدک در سه فاز احداث شده است و در آن سه دریاچه به یکدیگر متصل است. آب این دریاچه ها از رودخانه گلرود تغذیه می شود. در این بوستان امکاناتی از قبیل قایق رانی، شهربازی کودکان، پیست دوچرخه سواری و اتومبیل رانی کودکان، آلاچیق جهت اسکان و ... فراهم شده است.

دریاچه پارک فدک-دریاچه پارک فدک بروجرد-جاذبه های طبیعی بروجرد


باغ پرندگان بروجرد

باغ پرندگان در شهر بروجرد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لرستان می باشد. در این باغ مجموعه ای از انواع پرنده ها گردآوری شده است. از جمله می توان به انواع قرقاول، طوطی، طاووس و انواع پرندگان آبزی مانند مرغابی، قو، باکلان، پلیکان، غاز، حواصیل و درنا اشاره کرد. همچنین در این مکان انواع پرندگان شکاری، جوندگان و چهارپایان مانند آهو، اسب، سگ، گرگ طاووس، انواع مرغ و خروس، غاز، گرگ و گوزن زرد اروپا در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است. مدیریت سازمان پارک و فضای سبز شهرداری بروجرد نیز تلاش زیادی برای افزایش تعداد گونه های جانوری در این باغ نموده است که می توان از ورود چند حیوان جدید به نام ایگوانا، گراز، گرگ، غاز هندی و اردک پنگوئنی نام برد.

باغ پرندگان بروجرد-باغ پرندگان-آثار دیدنی


بام لرستان

یکی از جاذبه های گردشگری لرستان که در سالهای اخیر برای ساخت آن تلاش زیادی شده است، بام لرستان می باشد. این مجتمع گردشگری حدود۸۰۰ هکتار وسعت دارد و در شرق شهر خرم‌آباد در بالای کوه مدبه واقع شده است. بام لرستان بر روی کوه «مدبه کوه» قرار دارد و اگر چه پوشش گیاهی در این منطقه ضعیف است، اما از آنجا که یک نمای پانورما رو به شهر دارد، موجب محبوبیت آن در میان گردشگران بومی و خارجی شده است. در این مجموعه امکاناتی از قبیل رستوران سنتی، کافی شاپ و ... جهت رفاه گردشگران فراهم شده است.

بام لرستان-بام خرم آباد-مناطق توریستی خرم اباد

منبع : نویسنده مریم کوهشاری

12 سفر اقیانوسی ماجراجویانه و مهیج

12 سفر اقیانوسی ماجراجویانه و مهیج

برای سفر به استان گلستان آماده شوید

برای سفر به استان گلستان آماده شوید

کویر لوت و جاذبه‌هایش

کویر لوت و جاذبه‌هایش

گردنه حیران و طبیعت حیران کننده اش!

گردنه حیران و طبیعت حیران کننده اش!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما