سینوزیت را چگونه درمان کنیم؟

سینوزیت از بیماری های تنفسی به شمار می آید که سالانه میلیون ها نفر را دچار خویش می سازد. این بیماری خاموش با انسداد حفره های بینی، قدرت بویایی را از بیمار سلب کرده و تنفس را مشکل می سازد. در ادامه با علائم و راه های درمانی سینوزیت بیشتر آشنا می شویم.

سینوزیت

سینوزیت که در اصطلاح پزشکی به آن "کاوک آماس" نیز می گویند، موجب ایجاد لایه ای مخاطی در مجراهای بینی می شود. استخوان جمجمه و صورت انسان از چندین حفره ی تو خالی تشکیل شده است که به آن "سینوس" گفته می شود. ورود هرگونه موکوس (مخاط) به سینوس ها موجب بروز احتقان و سینوزیت خواهد شد. انحراف تیغه ی بینی ، سرماخوردگی های پیاپی و آلرژی عامل اصلی بروز سینوزیت در افراد می باشد. 

سینوزیت

آشنایی با سینوس ها

سینوس فکی: این سینوس بر روی گونه ها قرار گرفته است و در صورت ابتلا به سینوزیت درد در ناحیه ی گونه احساس می شود. فرد مبتلا در بعضی مواقع عفونت سینوس های فکی را با دندان درد اشتباه می گیرد.

سینوس های پیشانی: این سینوس ها بر روی پیشانی و بالاتر از چشم ها قرار گرفته اند. کسانی که به سینوزیت مبتلا هستند و دچار عفونت سینوس پیشانی شده اند، درد شدید را در ناحیه سر و پیشانی احساس خواهند کرد.

سینوس پرویزنی: این سینوس مابین چشم ها و بر روی بینی واقع شده است. افرادی که دچار عفونت این سینوس هستند، دچار سردرد خواهند شد.

سینوس شب‌پره‌ای: این سینوس در قسمت تحتانی غده ی هیپوفیز قرار گرفته است. این سینوس در دوران بلوغ تشکیل می شود.

سینوس ها

انواع سینوزیت

سینوزیت حاد

اگر دوره ی درمان در فرد مبتلا به سینوزیت از 4 هفته کمتر باشد، وی به سینوزیت حاد دچار می باشد. ابتلا به سرماخوردگی، انحراف تیغه میانی بینی و عفونت دندانی از عوامل بروز سینوزیت حاد می باشد که می توان با استفاده از آنتی بیوتیک هایی هم چون: ازیترومایسین و پنی سیلین آن را درمان نمود.

سینوزیت زیر حاد

اگر دوره ی درمان در فرد مبتلا به سینوزیت بین 4 الی 8 هفته به طول بیانجامد، وی به سینوزیت زیر حاد مبتلا می باشد. سینوزیت زیرحاد از نوع حاد نشات می گیرد و می توان آن را با استفاده از آنتی بیوتیک های سیستمی و قطرات رگ تنگ کن، درمان نمود. در صورتی که علائم بهبودی حاصل نشد، می توان با جراحی جزئی که "لاواژ" نام دارد، حفره های تنفسی را باز کرد.

سینوزیت مزمن

افرادی که درمان سینوزیتشان بالغ بر 8 هفته به طول بیانجامند به سینوزیت مزمن مبتلا هستند؛ ایشان باید به منظور درمان اساسی و ریشه ای سینوزیت خود به پزشکان متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایند. افرادی که به آلرژی و یا سرماخوردگی های پیاپی دچار می شوند، بیش از سایر افراد در خطر ابتلا به سینوزیت مزمن قرار دارند. پلیپ بینی یکی دیگر از عوامل بروز سینوزیت مزمن به شمار می رود.  پزشکان به منظور درمان افرادی که به سینوزیت مزمن دچار هستند در وهله ی اول آنتی بیوتیک هایی نظیر: "کوآموکسی کلاو" و "کلاریترومایسین" و عمل  لاواژ را تجویز می نمایند. در صورتی که علائم بهبودی ظاهر نشود از اسپری های استروئیدی و آنتی هیستامین ها استفاده می شود. در صورتی که باز هم علائم بهبودی حاصل نگردد، تجویز پزشکان جراحی آندوسکوپیک می باشد.

چگونه در هنگام ابتلا به سرماخوردگی از سینوزیت درامان بمانیم؟

  • بهره گیری از اسپری های بینی ضد احتقان
  • تخلیه کردن ترشحات بینی
  • نوشیدن آب به مقدار فراوان به منظور رقیق شدن ترشحات سینوسی
  • استفاده از بخور گرم
  • شست و شوی بینی با سرم 
  • کمپرس گرم  صورت
  • استفاده از آنتی هیستامین در صورت ابتلا به آلرژی

درمان طبیعی سینوزیت 

ترب کوهی به دلیل دارا بودن سولفور خاصیت آنتی باکتریالی دارد و می توان از آن به منظور رفع نمودن عفونت های سینوس استفاده کرد.

ترب کوهی

سرکه ی سیب یک آنتی باکتریال و ضدقارچ قوی می باشد. اگر به سرماخوردگی و یا آلرژی فصلی دچار شدید، به منظور جلوگری از ابتلا به سینوزیت، 2 قاشق چای خوری از سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم ترکیب نمایید و به آن 1 قاشق چای خوری عسل بیفزایید. این محلول را به مدت 5 روز و 3 مرتبه در  روز میل نمایید تا از ابتلا به سینوزیت در امان بمانید.

سرکه ی سیب

از دوران قدیم به منظور بازکردن مجرای بینی از ترکیب فلفل قرمز و آب گرم استفاده می شده است. این محلول ضمن بهبود تنفس، سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و التهابات سینوس ها را کاهش می دهد. 

فلفل قرمز

پیاز به دلیل دارا بودن "سولفور" به عنوان یک آنتی بیوتیک قوی و یک ضد التهاب قوی شناخته می شود. اگر به انسداد  بینی دچار شده اید، از بخور  پیاز استفاده نمایید.

پیاز

سیر یک آنتی بیوتیک، ضد قارچ و ضد التهاب است. مبتلایان به سینوزیت می توانند از بخور سیر استفاده نمایند و یا هرروز صبح به صورت ناشتا یک حبه سیر میل نمایند تا عفونت های سینوسی رفع گردد.

سیر

زردچوبه به دلیل وجود ترکیبی به نام "کورکومین" التهابات سینوس ها را رفع می نماید. این ادویه به عنوان یک آنتی بیوتیک و ضدقارچ قوی نیز شناخته می شود و برای درمان سیوزیت در طب سنتی کاربرد دارد.

زردچوبه

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

درمان سینوزیت با آناناس

درمان سینوزیت با آناناس

درمان‌های خانگی گرفتگی سینوس‌ها

درمان‌های خانگی گرفتگی سینوس‌ها

راه‌های طبیعی درمان سینوزیت

راه‌های طبیعی درمان سینوزیت

راه‌های بهبود اصولی سینوزیت

راه‌های بهبود اصولی سینوزیت

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما