چشم و نحوه ی مراقبت از آن

چشم انسان یکی از پیچیده ترین دستگاه های بدن و از ارزنده ترین نعمت های پرورگار می باشد. اجزای سازنده چشم و راه های نگهداری از چشم چیست؟

چشم

چشم یکی از بزرگ ترین نعمت های خالق هستی به موجودات زنده می باشد.  دستگاه چشم، پس از  سیستم مغز و اعصاب از پیچیده ترین اجزای بدن آدمی به حساب می آید . سیستم چشم انسان از  2 هزار بخش فعال  تشکیل شده است. چشم انسان همانند یک سیستم کامپیوتری فوق العاده پیچیده عمل می نماید و قادر است که در هر ساعت بالغ بر 36000 بایت اطلاعات را فراهم آورد. جالب است که بدانید بیش از 85 درصد از اطلاعاتی که به دست می آورید از طریق چشم شما تهیه می شوند. اطلاعات دریافت شده از طریق چشم، حداقل صدها اندام مختلف بدن را به حرکت وا می دارد. چشم های آدمی قادرند تا در طول یک عمر طبیعی، حداقل 24 میلیون عکس مختلف را از محیط پیرامون خود بگیرند و در ذهن ثبت نمایند. چشم ها از فعال ترین اندام موجود در بدن به شمار می روند که به طور مداوم(شبانه روزی) و به نحو احسنت به فعالیت خویش ادامه می دهند. بینایی یکی از ارزنده ترین نعمت های پروردگار به شمار می رود و ما باید همه ی تلاش خود را برای داشتن چشمانی سالم به کار گیریم. برای آشنایی با اجزای تشکیل دهنده ی حس بینایی و نحوه ی مراقبت از چشم ها در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

چشم

عملکرد چشم

همان طور که گفته شد چشم دارای سیستم بسیار پیچیده ای می باشد. نور کافی، از عوامل بیرونی  به حساب می آید که عملکرد دستگاه بینایی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. وجود نور کافی درمحیط سبب می شود تا اجسام انعکاسی درست در دستگاه بینایی داشته باشند. دستگاه بینایی پس از دریافت نور، عملکرد خویش را آغاز می نماید. نور پس از عبور از قرنیه ی چشم به لایه ای دیگر که "زلالیه" نام دارد، برخورد خواهد کرد؛ و پس از آن به مردمک چشم وارد می شود. کمی و زیادی نور دریافتی در میزان فعالیت مردمک چشم اثر خواهد داشت. در مرحله ی بعدی نور به عدسی چشم می رسد. عدسی دستگاه بینایی  همانند لنز های دوربین  عمل می کند و ضخامت آن بسته به دوری و نزدیکی اجسام تغییر خواهد کرد. پرتوها پس از آن  به قسمت "شبکیه ی چشم" انتقال خواهند یافت. پس از آن، انوار به "زجاجیه ی چشم" انتقال می یابند و در مرحله ی آخر به نهایی ترین قسمت کره ی چشم که  "پرده ی شبکیه" نام دارد، می رسند. این قسمت از دستگاه بینایی وظیفه دارد تا پرتوهای نور را به پیام های عصبی تبدیل نماید و سپس آن را به مغز انتقال دهد. در مرحله ی آخر دستگاه مغز و اعصاب وظیفه ی تفسیر پرتوهای دریافتی را بر عهده  خواهد داشت. 

عملکرد چشم

عملکرد چشم - تصویر2

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی سیستم بینایی:

 • قرنیه
 • صلبیه
 • زلالیه
 • عنبیه
 • عدسی
 • زجاجیه
 • مشیمیه
 • شبکیه

بینایی

اجزای چشم

قرنیه

"قرنیه" خارجی ترین لایه ی سیستم بینایی می باشد. این قسمت از چشم حالت محدب داشته و اولین جزئی می باشد که نور را از محیط دریافت می نماید. قرنیه پس از دریافت نور، آن را می شکند و به لایه های زیرین سیستم بینایی انتقال می دهد. اپیتلیوم، استروما و انروتلیوم، سه  لایه ی تشکیل دهنده ی  قرنیه هستند.

قرنیه

صلبیه

"صلبیه" یک لایه ی ضخیم است که در قسمت  انتهایی کره ی چشم قرار گرفته است. سطح بیرونی این لایه دارای ضخامت کمتری نسبت به لایه ی انتهایی آن می باشد. (قسمت سفید رنگ چشم انسان، صلبیه نام دارد.)

صلبیه

زلالیه

"زلالیه" مایع شفاف رنگی می باشد که از ترشح مویرگ ها حاصل می گردد. زلالیه  وظیفه دارد تا ضمن تامین مواد مورد نیاز عدسی و قرنیه، مواد زائد چشم را جمع آوری نموده و آن را دفع نماید. 

عنبیه

"عنبیه" حلقه ای رنگی می باشد که دور مردمک چشم را احاطه نموده است.  

عنبیه

عنبیه تصویر2

عنبیه تصویر3

عدسی

"عدسی" یکی از اجزای شفاف چشم می باشد که پرتوهای نور دریافتی را می شکند و آن را برروی قسمت شبکیه ی چشم قرار می دهد. 

عدسی

زجاجیه

این ماده‌ی بی‌رنگ که دارای ماهیتی ژله ای می باشد، شکل کره ی چشم را حفظ می نماید و فشار درونی آن را کنترل می کند. 

زجاجیه

مشیمیه

"مشیمیه" یکی دیگر از چندین لایه ی چشم است که از تجمع مویرگ های متعددی به وجود آمده است. مشیمیه تامین مواد مورد نیاز عنبیه را بر عهده دارد.

مشیمیه

شبکیه

"شبکیه" از حساس ترین لایه های چشم به حساب می اید که از سلول های مخروطی و استوانه ای شکل، تشکیل شده است. سلول ها ی مخروطی عهده دار تشخیص دید رنگی در افراد و سلول های استوانه ای مسئول دید در تاریکی می باشند. این لایه از چشم، سیگنال های عصبی را به قشر مغز انتقال می دهد.  

شبکیه

اجزای فرعی تشکیل دهنده ی سیستم بینایی:

 • حدقه ی چشم
 • پلک ها
 • مژه ها
 • ماهیچه های متحرک 
 • ابروان

حدقه ی چشم

"حدقه ی چشم" از استخوان های متعددی تشکیل شده است تا کره ی چشم با قرار گرفتن در آن از صدمات و اسیب ها در امان بماند. حدقه ی چشم دارای دو بخش جلویی و عقبی می باشد. در قسمت جلویی، حدقه کره ی چشم قرار گرفته است و در بخش انتهایی آن اعصاب حسی، حرکتی و  ماهیچه های مختلف واقع شده اند.

پلک ها

"پلک ها" بیرونی ترین قسمت سیستم بینایی به حساب می آیند که وظیفه دارند، چشم ها را از گرد و خاک، صدمات، نور زیاد، گرما و سرما حفاظت نمایند. 

پلک

پلک زدن و اشک

مژه ها 

 در لبه ی بیرونی پلک‌ها، مژه ها قرار گرفته اند. این موهای کوچک  از ورود گرد و غبار به چشم در هنگام باز بودن آن جلوگیری می نمایند. 

ماهیچه های متحرک چشم

حرکت چشم در جهات گوناگون از عملکرد سریع ماهیچه های متحرک چشم نشات می گیرد. به منظور سهولت در حرکت کره ی چشم، 6 ماهیچه ی متحرک در پیرامون کره ی چشم قرار گرفته اند. ​

ماهیچه های متحرک چشم

ابروان

"ابروها" ضمن زیبایی بخشی به چهره، وظیفه ی مراقبت از چشم ها را نیز بر عهده دارند. آنها از ورود عرق به چشم ها جلوگیری می کنند و انواری را که از جهت بالا به سمت چشم می تابند را تعدیل می نمایند.

چه غذاهایی بخوریم تا چشمانی قوی داشته باشیم؟

ویتامین E، در تامین سلامت چشم ها و جلوگیری از ضعف آنان، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.  بدن مردان  در طول روز به10 میلی گرم و زنان  به 8 میلی گرم ویتامین E احتیاج دارد. می توان این مقدار ویتامین را با استفاده از آجیل و روغن های گیاهی  تامین نمود. از طرفی، "سلنیوم" از عناصری می باشد که منجر به جذب ویتامین E  در بدن می شود؛ این عنصر به وفور در غذاهای دریایی یافت می شود. 

 غذاهای دریایی

پزشکان طب سنتی به منظور جلوگیری از ضعف چشم ها و تقویت آنان، افراد را به استفاده از هویج توصیه کرده اند.  هویج به دلیل دارا بودن مقدار بسیار زیادی ویتامینA از چشم ها در برابر ضعیفی محافظت می نماید.

هویج

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی نظیر شب کوری، "روی" بدن خود را تامین نمایید. بدین منظور میتوانید از آجیل، جوانه گندم و موجودات دریایی کمک بگیرید.

آجیل

کمبود ویتامین امگا 3 در نوزادان و بزرگسالان موجب بروز ضعف در بینایی خواهد شد. به منظور تامین امگا3 از مواد خوراکی هم چون: روغن کبد ماهی ، اسفناج و جگر استفاده نمایید.

روغن کبد ماهی

چگونه متوجه ضعیفی چشم خود شویم؟

"تاری دید" اولین علامت ضعف دربینایی می باشدو افرادی که به ضعیفی چشم دچار می شوند در وهله ی اول کلیه تصاویر را به صورت تار دریافت خواهند نمود؛ میزان تاری دید رابطه ی مستقیم با میزان ضعف بینایی دارد؛ به طوری که هر چه چشم ها ضعیف تر باشند، تاری دید بیشتر خواهد بود.

تاری دید

"خستگی چشم" یکی دیگر از عوامل نشان دهنده ی ضعیفی چشم ها می باشد. افرادی که دچار ضعف در بینایی می شوند، پس از انجام اموری هم چون: رانندگی، خیاطی و یا مطالعه دچار بی حوصلگی و خستگی چشم خواهند شد.

خستگی چشم

"سردرد" یکی از علائم شایع در ضعیفی چشم می باشد و بیشتر در افرادی که دچار دوربینی یا آستیگماتی چشم هستند، بروز پیدا می کند. این افراد پس از مشاهده ی تلویزیون، مطالعه، رانندگی و خیاطی دچار سردرد خواهند شد.

سردرد

ضعیفی چشم خویش را چگونه برطرف نماییم؟

افرادی که به عارضه هایی هم چون: دوربینی، نزدیک بینی و یا  آستیگماتیسم دچار هستند، می توانند با روش هایی هم چون: لیزیک، لازک و پی آر کی بیماری خویش را برطرف سازند. کلیه این روش ها بدون بی هوشی انجام می شود و پس از آن فرد بیمار، سلامت چشم های خویش را به دست خواهند آورد. روش کار در عمل لیزیک به این گونه می باشد که متخصص چشم، سطح قرنیه را به میزان 100 الی 150 میکرون برش می زند و ورقه ای نازک را که "فلپ" نام دارد، خارج می نماید و پس از لیزر نمودن قسمت زیرین فلپ، آن را به جایگاه اولیه ی خویش بازمی گرداند. این روش بسیار سریع و بی عارضه می باشد و فرد بیمار پس از آن از بیمارستان مرخص خواهد شد. پی آر کی همانند لیزیک می باشد، با این تفاوت که سطح قرنیه لیزر می شود و بخشی میانی قرنیه تراشیده خواهد شد. پزشکان به افرادی که  ضخامت قرنیه ی کمی دارند، توصیه می کنند که از روش لازک استفاده نمایند.

لازک

پی آر کی

نقوص مادرزادی چشم

متاسفانه طبق آمار به دست آمده، بسیاری ازنوزادان در بدو تولد دچار نقص در ناحیه چشم و بینایی خواهند شد. از شایع ترین نقوص مادرزادی می توان به:

 • چشم کیسه دار
 • گاو چشمی
 • مارگوس گان
 • نبود عدسی  و یا عنبیه
 • و یا حتی تشکیل نشدن چشم اشاره نمود.

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

اینگونه از چشم ها مراقبت کنیم

اینگونه از چشم ها مراقبت کنیم

با محافظت از چشم ها تیزبین بمانید

محافظت نکردن از چشم‌ها چه عوارض و بیماری‌هایی به دنبال دارد؟

با محافظت از چشم ها تیزبین بمانید

درمان طبیعی بینایی چشم بدون عمل

درمان طبیعی بینایی چشم بدون عمل

کاهش خطر پیشرفت آب ‌مروارید، با مصرف روزانه‌ی مکمل‌های مولتی ‌ویتامین

کاهش خطر پیشرفت آب ‌مروارید، با مصرف روزانه‌ی مکمل‌های مولتی ‌ویتامین

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما