وسواس

وسواس نوعی اختلال روانی است که به اختصار O.C.D خوانده می شود. زندگی پر مشقت، استرس، التهاب، سابقه ی ژنتیکی و اختلال در ترشح سروتونین از جمله عوامل اصلی پیدایش وسواس در افراد به شمار می رود.

وسواس چیست؟ 

اختلال وسواس در افرادی که به این عارضه دچار هستند، به صورت هیجان و یا تکانه‌ای عصبی (تیک) نمایان خواهد شد. تیک موجب بروز پالس های عصبی در فرد می شود که تشویش و اضطراب بیمار را در پی خواهد داشت. معمولا افراد بیمار برای نجات از تیک، هیجانات و یا عقده ها به انجام امور تکراری روی خواهند آورد که مسلما این کار، راه  اصلی درمان بیماری وسواس نخواهد بود. وسواس یک نوع اختلال فکری و یا عملی می باشد که در زبان انگلیسی به اختصار "O.C.D" خوانده می شود. این اختلال روانی دارای ریشه ی اضطرابی می باشد که طی آن، ذهن فرد بیمار به مسائل بیهوده معطوف خواهد شد. افرادی که دچار افکار وسواس گونه می شوند، کارایی و انعطاف خویش را در جامعه از دست خواهند داد. بیماران وسواسی رفتار کلیشه ای و ناکارآمدی را به طور مداوم و به منظور آرامش روانی خویش انجام خواهند داد؛ این اعمال غیرارادی آرامش شخص بیمار را صلب می نماید و موجب تشدید حملات وسواسی خواهد شد. طبق تحقیقات آماری انجام شده، بین 1 الی 3 درصد از افراد جامعه به اختلال وسواس دچار هستند. وسواس دارای انواع مختلفی می باشد که:

  • تصور بد ریخت انگاری پیکر
  • اختلال 5-DSM
  • اختلالات جبری OCD
  • کندن مو
  • و اختلال خراش دادن پوست از گونه های شایع این بیماری روانی به حساب می آیند. 

وسواس

انواع وسواس

پزشکان با توجه به ملاک های راهنمای شناخت اختلال روانی وسواس، این بیماری را به دو گونه ی  وسواس فکری و عملی تقسیم نموده اند، که در ادامه ی مطلب با علائم و ویژگی های آن بیشتر آشنا خواهیم شد. 

وسواس فکری: در این نوع از وسواس، فرد بیمار دچار افکار مزاحم و تکراری می شود. فردی که دچار وسواس فکری می شود، ممکن است در زمینه های مختلفی هم چون: مذهب و بهداشت دچار حساسیت بیش از اندازه شود. برخی از بیماران وسواسی، دچار افکار خرافی می شوند. گاهی تعداد دیگری از این بیماران، افکار وسواسی جنسی را در سر می پرورانند و خود را با افراد مختلف جامعه در رابطه ی جنسی تصور می نمایند. شماری دیگر از این بیماران، به افکار وسواسی آسیب زننده دچار می شوند و مدام به آسیب رساندن غیرعمدی به شخصی دیگر فکر می کنند. به طور کلی، می توان گفت: فرهنگ یک جامعه در شکل گیری نوع وسواس بیماران تاثیرگذار خواهد بود. 

وسواس فکری

وسواس عملی: امروزه این نوع از وسواس دامن گیر شمار زیادی از مردم شده است. در این نوع از وسواس، شخص دچار تکانه های غیرارادی خواهد شد. شخصی که دچار وسواس عملی می گردد، بدون تفکر، عملی را به طور مداوم تکرار خواهد نمود. از شایع ترین انواع وسواس عملی می توان به وسواس شست و شو اشاره نمود. افرادی که به این عارضه ی روانی دچار هستند، امور معمول و روزمره را به صورت غیرعادی و به طور متناوب انجام می دهند. مثلا یک جوراب را 10 مرتبه می شویند تا تمیز شود. اکثر این افراد از بیهوده بودن کار خویش اطلاع دارند؛ اما متاسفانه در انجام  این امور اختیاری از خویش ندارند. تعداد دیگری از وسواسان عملی در زمینه ی مذهب دچار حساسیت خواهند شد. شماری از این افراد به دلیل تصور اشتباه بودن اعمال مذهبی خویش، چندین مرتبه آن را انجام می دهند.  ​وسواس قرینگی، کنترل گری، آتش افروزی و قمار از دیگر انواع وسواس عملی به شمار می روند.

وسواس عملی

دلیل بروز وسواس

  • بروز تغییرات در ظاهر شخص
  • محیط زندگی شخص
  • کمبود سروتونین (انتقال دهنده ی افکار مثبت)
  • ژنتیک و سابقه ی فامیلی
  • و زندگی پر تنش از عوامل اصلی بروز بیماری وسواس می باشد. 

حلقه وسواس

علائم وسواس فکری و عملی

تاثیر OCD (وسواس) بر زندگی اشخاص

کسانی که به این عارضه دچار می شوند، زمان زیادی از روز را صرف امورات غیرارادی و ناکارآمد خواهند کرد. به عبارتی اتلاف وقت بالایی خواهند داشت.  

این افراد نمی توانند بر روی هیچ مساله ای به صورت دقیق تمرکز نمایند. افراد وسواسی  در دراز مدت به حواس پرتی و پریشانی دچار خواهند شد.

اشخاص وسواسی در تعاملات اجتماعی خویش نیز با مشکل مواجه خواهند شد. این افراد نمی توانند روابط اجتماعی مطلوبی داشته باشند و پس از مدتی منزوی و گوشه نشین خواهند شد. 
کسانی که به عارضه ی وسواس مبتلا می شوند از رسیدگی به امورات اصلی زندگی خویش باز می ماند. اصولا بیماران وسواسی در زمینه ی تحصیل، زندگی و کار دچار افت شدیدی می شوند. 

راه درمان وسواس فکری - عملی

وسواس یک اختلال قابل درمان است. عموما 75 درصد از افرادی که به این عارضه دچارمی شوند، به طور قطعی درمان خواهند شد؛ که بدین منظور به بازه ی زمانی 7  الی 12 ماهه نیازمند خواهند بود. غالبا افرادی که در مراحل اولیه ی ابتلا به OCD  هستند، می توانند با درمان از پیش روی این بیماری جلوگیری نمایند. روان درمانی، رفتار درمانی و دارو درمانی سه مرحله ی اساسی در درمان مبتلایان به بیماری وسواس می باشد. پزشکان در مرحله ی رفتار درمانی به بیماران مبتلا به وسواس سفارش می کنند تا ضمن قرارگیری در شرایط بحرانی و استرس زا، کاملا با خود درگیر شود و از بروز  واکنش و حملات وسواسی جلوگیری کنند(به عبارتی خویشتن داری  را در خود افزایش دهند). تداوم این امر موجب تقویت فکر شخص بیمار شده و از تشدید حملات و تیک ها جلوگیری می کند. بر اساس تحقیقات، رفتار درمانی، 70 الی 75 درصد برروی مبتلایان به بیماری وسواس تاثیر مثبت داشته است. 

دارو درمانی

دارو درمانی از مراحل مهم در  درمان بیماران وسواسی به حساب می آید. پزشکان طی تجویز داروهایی از شاخه SSRI به بهبود بیماران کمک به سزایی می کنند. این قبیل از داروها دارای خاصیت بازجذبی سروتونین می باشند و میزان ترشح سروتونین مغز را افزایش می دهد و حالت ریلکس و آرامی را در فرد بیمار ایجاد خواهند نمود. طی تحقیقات انجام شده، تاثیر دارو درمانی، 60 درصد اعلام شده است.
 متخصصان اعصاب و روان بر این باورند که اگر ضمن شناخت اختلال فکری شخص مبتلا به بیماری وسواس، از رفتار درمانی و دارو درمانی به صورت هم زمان استفاده شود. تاثیرات بهبودی خیلی سریع تر در شخص مبتلا نمایان خواهد شد. 

 

درمان وسواس

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

وسواس و علاج آن

وسواس و علاج آن

وسواس در سالمندی

وسواس در سالمندی

وسواس فکری باعث اضطراب می‌شود

وسواس فکری باعث اضطراب می‌شود

زنان افسرده، مردان وسواسی

زنان افسرده، مردان وسواسی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما