اوتیسم گریبان کدام چهره ها را گرفته است؟

اوتیسم بیماری اختلال رفتاری است که متاسفانه امروزه روند رو به رشدی را در جهان طی می کند. افراد مبتلا به اوتیسم مهارت پایینی در برقراری ارتباط گفتاری و رفتاری با محیط پیرامون خویش دارند.

اوتیسم

اوتیسم (Autism) یک بیماری اختلال رفتار است که در ارتباطات کلامی و معاشرتی افراد بروز پیدا می کند. متاسفانه امروزه کودکان بسیاری به اوتیسم مبتلا گشته اند؛ به طوری که از میان 60 الی 70  نوزادی که در دنیا متولد می شوند، یک نفر از آنان به  اوتیسم مبتلا خواهد بود. طی تحقیقات انجام شده بر روی این افراد، تعداد آقایان مبتلا به این بیماری بیش از بانوان  می باشد (تقریبا 4برابر). محققین پس از بررسی های پیاپی دریافتند: فرزندان بانوانی که به هنگام بارداری اضافه وزن دارند و یا به یکی از انواع دیابت مبتلا هستند، بیش از سایر کودکان با خطر ابتلا به اوتیسم مواجه هستند. پزشکان، هم چنین آلودگی هوا و زندگی صنعتی  را نیز در شکل گیری این بیماری بی تاثیر ندانسته اند. مبتلایان به اوتیسم در برقراری تعاملات اجتماعی خود ضعف شدیدی دارند و قادر به برقراری ارتباط صحیح رفتاری و کلامی با محیط پیرامون خود نخواهند بود. ممکن است برخی از این بیماران به پرخاشگری، عدم پذیرش تغییر و یا حساسیت شدید یکی از قوای پنج گانه نیز دچار شوند؛ اما مشخصه ی بارز در بیماری اوتیسم، اختلال در برقراری رابطه می باشد. سندرم آسپرگرو (PDD_NOS)  یکی دیگر از زیر شاخه های اختلال اوتیسم به شمار می رود که دارای علائم خفیف تری می باشد.

اوتیسم

چگونه متوجه شویم فرزندمان به اوتیسم مبتلاست؟

اگر فرزند شما در برقراری ارتباط چشمی با شما دچار مشکل می باشد و یا در هنگام برقراری ارتباط با محیط اطراف، وضعیت بدنی و چهره اش تغییری نمی کند، حتما به به منظور بررسی کودک دلبندتان به پزشک مراجعه کنید.

نشانه های اوتیسم

کودکان مبتلا به اوتیسم معمولا در هنگام بازی های دسته جمعی همسالان خویش،  تنها خواهند ماند.

نشانه های اوتیسم - عکس 1

کودکان مبتلا به اوتیسم قادر به بروز احساسات خویش نیستند و نمی توانند شادی ها و یا غصه های خود را با اطرافیان تقسیم نمایند. 

نشانه های اوتیسم - عکس2

ضعف در بروز هیجان یکی دیگر از علایم ابتلا به اوتیسم در کودکان می باشد. 

نشانه های اوتیسم - عکس3

سیر تحول زبان گفتاری در کودکان مبتلا به اوتیسم غالبا بسیار کند روی خواهد داد.

نشانه های اوتیسم - عکس4

اطوار های تکراری، همانند: پیچ دادن دست ها و یا انگشتان درهنگام برقراری ارتباط با سایرین و یا عدم کنترل برروی دست و پاها یکی دیگر از علائم اوتیسم درکودکان می باشد.

نشانه های اوتیسم - عکس5

آیا بیماری اوتیسم درمان دارد؟

متاسفانه تا هم اینک هیچ گونه درمان قطعی برای بیماری اوتیسم بیان نشده است. اما مراجعه به مراکز توانبخشی در کنترل این بیماری نقش به سزایی خواهد داشت. کودکان مبتلا به اوتیسم باید به طور مداوم توسط یک روان پزشک و یک پزشک متخصص مغزو اعصاب چکاپ شوند. اختلالات زبانی کودکان اوتیسمی با نظارت متخصصین  مراکز گفتار درمانی، قابل کنترل خواهد بود. والدین کودکان مبتلا به اوتیسم می توانند با بهره گیری از موسیقی، نقاشی و قصه با کودکان خود ارتباط برقرار نمایند. 

طبقه بندی رفتار بیماران مبتلا به اوتیسم

  • خودآزاری
  • رفتار تکراری و کلیشه ای
  • رفتار محدود و بسته
  • رفتار اجباری
  • مقاومت در برابر تغییرات که در اصطلاح "یکسان سازی" گفته می شود.
  • رفتار آیینی

نوابغ مبتلا به اوتیسم

"ایزاک نیوتن" یکی از دانشمندان برتر جهان است که بر علومی هم چون: ستاره شناسی، ریاضیات، فیزیک و فلسفه مسلط بود. این دانشمند بزرگ با بی اعتنایی کامل نسبت به محیط پیرامون خویش، روز های متوالی را بدون ارتباط با سایرین  سپری می کرد..

ایزاک نیوتن

"آلبرت اینشتین" یک فیزیک دان آلمانی تبار بود. وی در عرصه ی کوانتوم، مکانیک و هم ارزی جرم خدمات ارزنده ای را به یادگارگذاشته است. انیشتن از بیماری اوتیسم رنج می برد و در برقراری ارتباطات اجتماعی بسیار ضعف داشت. وی در دوران مدرسه با مشکلات عدیده ای مواجه گشت و در نهایت از مدرسه اخراج شد.  این دانشمند بزرگ در یک دفتر دورافتاده و جدا از سایر انسان ها به تحقیق می پرداخت. محققین بر این باورند که انیشتن اکثر ویژگی های یک بیمار مبتلا به بیماری اوتیسم را داشته است.

آلبرت اینشتین

"جرج اورول" نویسنده و روزنامه نگار مشهور انگلیسی که به دلیل نوشتن رمان "مزرعه حیوانات" به شهرتی جهانی دست یافت،  به بیماری اوتیسم مبتلا شده بود.

جرج اورول

"اچ جی ولز" یکی از روزنامه نگاران،  جامعه شناسان مطرح انگلیسی  و خالق اثر زیبای "ماشین زمان" بود که ازبیماری اوتیسم رنج می برد.

اچ جی ولز

"لودویگ ویتگنشتاین" از فیلسوفان اتریشی قرن بیستم می باشد که دریچه های بسیاری را برروی علوم فلسفه و ریاضیات گشود. این دانشمند ارزشمند نیز به  اختلال اوتیسم مبتلا بوده است.

لودویگ ویتگنشتاین

"توماس جفرسون" سومین رییس جمهور آمریکا بود که تفکرات ایده آل خواهی را در این کشور ترویج داد. وی توانست در دو دوره  رییس جمهور آمریکا شود. این چهره ی سیاسی نیز به اوتیسم مبتلا بود.

وماس جفرسون

"چارلز داروین" از نظریه پردازان و دانشمندان معروف جهان است که"منشا انواع"، "تبار انسان" و " خاستگاه گونه ها" از آثار مشهور وی به شمار می رود. محققین بر این باورند که چارلز داروین نیز به اوتیسم مبتلا بوده است.

چارلز داروین

"ولفگانگ موتسارت" ازنوابغ موسیقی به شمار می رود که در دوران زندگی خویش بالغ بر 600  قطعه موسیقی را تهیه کرده است. طی تحقیقات دانشمندان موتسارت برخی از نشانه های اختلال اوتیسم را داشته است. وی ارتباط اجتماعی ضعیفی داشت و در مصاحبت با اطرافیان بسیار بی ادب و بی پروا بود؛ در رفتار موتسارت حساسیت شنوایی و ادبیات ضعیف دست و پا  نیز دیده شده بود.

ولفگانگ موتسارت

"میکل‌آنژ" از نقاشان و پیکرتراشان معروف ایتالیایی می باشد که در عصر رنسانس به شهرت زیادی دست یافت. کارشناسان بر این باورند که نبوغ هنری سرشار آنژ از اختلال اوتیسم وی نشات می گرفته است. ارتباط ضعیف اجتماعی، آتشین مزاجی و انزوا طلبی از ویژگی های بارز اخلاقی وی به شمار می رفته است. ​

میکل‌آنژ

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

اوتیسم در دختران

بیستر مراقب کنج نشینی دخترتان باشید

اوتیسم در دختران

باید ها و نباید های تغذیه ای در کودکان اوتیسمی

باید ها و نباید های تغذیه ای در کودکان اوتیسمی

چیزهایی که باید درباره‌ی کودک دارای اوتیسم بدانید

چیزهایی که باید درباره‌ی کودک دارای اوتیسم بدانید

اوتیسم و مادران

اوتیسم و مادران

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما