مناطق توریستی ایران

مناطق توریستی شامل مناظر طبیعی، آثار تاریخی به جا مانده از گذشتگان و دست ساخته های بشر امروز می باشد. ایران نیز به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب، پیشینه تاریخی طولانی و همچنین تاسیس مناطق توریستی جدید از این موهبت بی بهره نیست. به طوری که در هر گوشه از کشور را بنگریم، آثار شگفت آوری را مشاهده می کنیم.

مناطق توریستی ایران را می توان براساس سه مولفه آثار تاریخی، مناطق طبیعی و دست ساخته های بشر دسته بندی کرد. همچنین می توانیم این مناطق را براساس استان و محل استقرار آن ها بررسی کنیم. از آنجا که ایران به عنوان یک کشور با پیشینه چندین هزارساله و آب و هوای متنوع است، دارای مناطق توریستی بی شماری می باشد که پرداختن به تک تک آنها خارج از این نوشتار است. بنابراین با توجه ساختار تقسیم شده کشور، به تفکیک هر استان، سه نمونه از مناطق توریستی آن ها را بررسی می کنیم.

مناطق توریستی استان فارس

استان فارس با شهر شیراز شناخته می شود. این استان به عنوان یکی از قطب های مناطق توریستی در ایران به شمار می رود که نه تنها برای گردشگران ایرانی، که مورد توجه توریست های خارجی نیز می باشد. از جمله سه نمونه از مناطق توریستی در شهر شیراز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حافظیه
 2. باغ جهان نما
 3. باغ نارنجستان قوام

حافظیه-شیراز-مناطق توریستی ایران

حافظیه

حافظیه یا همان آرامگاه حافظ، در شمال شهر شیراز قرار دارد که به عنوان یکی از زیباترین مناطق توریستی استان فارس محسوب می شود. این مکان زیبا در زمینی با 2 هکتار تاسیس و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل شده است. هر یک از صحن های حافظیه به وسیله یک تالار زیبا (از آثار دوره زندیه) از هم جدا شده اند. این مکان دارای 4 درب ورود و خروج است. سبک معماری حافظیه شباهت زیادی به دوره هخامنشیان و زندیان دارد.

باغ جهان نما

باغ زیبای جهان نما یکی دیگر از مناطق توریستی در شیراز است که در ناحیه شمال شرق این شهر قرار دارد. این باغ زیبا در قرن هشتم هجری قمری در اوج زیبایی بوده است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور از باغ جهان نما با نام «زینت الدنیا» نام می برد. این باغ در زمان اقامت تیمور گورکانی در شیراز، مورد توجه وی واقع شده و بعدها یک باغ جهانمای دیگر در سمرقند احداث کرده است.

باغ نارنجستان قوام

از دیگر مناطق توریستی شهر شیراز می توان به باغ نارنجستان قوام (یا باغ قوام) اشاره کرد. این باغ در زمان ناصر الدین شاه ساخته است. باغ نارنجستان دارای مساحتی بالغ بر 3500 متر مربع می باشد. سر درِ ورودی باغ در ضلع جنوبی قرار دارد و قسمت جنوبی آن به یک هشتی باز می شود و از طریق دو راهرو قرینه به حیاط راه پیدا می کند.

مناطق توریستی کرمان

کرمان یکی از شهرهای زیبای ایران است که دارای مناطق توریستی متعددی می باشد سه مورد از این مناطق  توریستی عبارتند از:

 1. باغ شاهزاده ماهان
 2. حمام گنجعلی‌خان
 3. ارگ راین

مناطق توریستی کرمان-مناطق توریستی-مناطق گردشگری ایران

 

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان یکی از زیباترین مناطق توریستی در شهر کرمان که در سال ۱۲۹۷ ه .ق (برابر با ۱۲۷۶ خورشیدی)، توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله (شاهزاده قاجار و حاکم کرمان) در مدت 11 سال بنا شد. در برخی از قسمت های این باغ از کاشی های زیبا و با سبک ایرانی استفاده شده است.  

حمام گنجعلی‌خان

حمام گنجعلی به عنوان یکی از بهترین مناطق توریستی ایران است که از شاهکارهای معماری عصر صفویه به شمار می رود. سردر این حمام، با خط علیرضا عباسی (خوش‌نویس معروف عصر صفویه) مزین شده است. این حمام از چندین قسمت تشکیل شده است که عبارتند از: سرسرا، دالان، رخت کن، هشتی و گرم‌خانه.

ارگ راین

از دیگر مناطق توریستی در شهر کرمان می توان به ارگ رایِن اشاره کرد که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی جهان به شمار می رود. این بنای تاریخی در مساحتی بیش از ۲۲ هزار مترمربع بنا شده است که دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم محسوب می شود. ارگ راین در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان ایران واقع شده است.

مناطق توریستی تبریز

تبریز یکی از شهرهای زیبای ایران است که دارای مناطق توریستی بی شماری می باشد. از جمله مهمترین مناطق توریستی این شهر می توان به سه مورد زیر اشاره کرد: 

 1. بازار تبریز
 2. خانه مشروطه
 3. روستای کندوان

جاذبه های توریستی-جاذبه های گردشگری-مناطق توریستی تبریز

 

بازار تبریز

بازار تبریز از جمله مناطق توریستی و آثار تاریخی این شهر می باشد که در سه قرن قبل ساخته و در سال ۱۱۹۳ قمری توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز بازسازی شده است. این بازار دارای مساحتی بیش از حدود یک کیلومتر مربع می باشد که به عنوان بزرگ‌ ترین بازار سرپوشیده سنتی جهان به شمار می رود و در سال ۱۳۸۹ خورشیدی به عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت شده است. 

خانه مشروطه

خانه مشروطه یکی از زیباترین مناطق توریستی شهر تبریز می باشد که در دوران مشروطیت مکانی برای تصمیم گیری سرنوشت مشروطه بود. این بنای قدیمی در یکی از محله‌ های سنتی شهر تبریز به نام راسته کوچه روبروی مسجد جامع و در غرب بازار تبریز در خیابان شهید مطهری قرار دارد. خانه مشروطه با سبک دوران قاجاری ساخته شده و دارای مساحتی بالغ بر 1300 متر مربع است.

کندوان

روستای کندوان یکی از مناطق توریستی در آذربایجان شرقی است. این روستا در 60 کیلومتری جنوب غربی تبریز در یکی از روستاهای دهستان سهند قرار دارد. در این روستا مناطق توریستی و گردشگری فراوانی واقع شده است. از آنجا که ساختار خانه ها در این روستا شباهت زیادی به کندوی عسل در کوه دارد، به این نام معروف شده است. یکی از سوغات های معروف روستای کندوان، عسل است. در این روستان می توان اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه های سهند که به صورت منظره ای زیبا درآمده است را تماشا کرد.

مناطق توریستی مشهد

شهر مشهد دارای مناطق توریستی بی شماری است. در این شهر می توان از مناطق توریستی طبیعی، تاریخی و تجاری نام برد. سه نمونه از مهم ترین مناطق توریستی شهر مشهد عبارتند از:

 1. سد کارده
 2. غار کارده
 3. طرقبه

مشهد الرضا-جاذبه های گردشگری مشهد-مناطق توریستی مشهد

 

سد کارده

سد کارده به عنوان یکی از زیباترین مناطق توریستی در شهر مشهد به شمار می رود که در فاصله 40 کیلومتری شمال این شهر قرار دارد. این سد دیدنی با مصالح بتنی تاسیس شده که در آن دو قوس متقارن مخزن به کار رفته است. سد کارده متشکل از 15 بلوک 10 متری با ارتفاع 67 متر از پی و حجم 32 هزار مترمکعب بتن‌ریزی است. حجم آب در این سد معادل 36 میلیون مترمکعب می‌باشد. سد کارده یکی از بهترین تفریحگاه‌های خوش آب و هوای شهر مشهد محسوب می شود.

غار کارده

غار کارده در ۴۸ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است که  به شکل  یک شکاف سنگی است و عرض آن به 1 تا 3 متر می رسد. عمق این غار در حدود 100 متر است. درون غار کارده خشک  و دارای یک پرتگاه خطرناک است. به همین دلیل گفته می شود کوهنوردانی که وارد این منطقه می شوند، باید تمامی نکات ایمنی را رعایت کنند. 

طرقبه

از دیگر مناطق توریستی در شهر مشهد می توان به طرقبه اشاره کرد که یک گردشگاه بزرگ و طبیعی به شمار می رود. این مکان گردشگری از غرب به کوه های بینالود و از شمال به کوه تخت رستم ختم می شود. از آنجا که در منطقه طرقبه چشمه سارها و درختان فراوانی وجود دارد، آن را به یکی از مناطق توریستی و تفریحی مشهد تبدیل کرده است. همچنین به دلیل آب و هوای خنک، در فصل تابستان گردشگران زیادی به این منطقه توریستی سفر می کنند.

مناطق گردشگری کیش

جزیره کیش از جمله مناطقی است که همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی می باشد. در این جزیره زیبا مناطق توریستی متعددی قرار دارد. از جمله سه نمونه از مناطق توریستی در این شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
شهر باستانی حریره 
روستای باغو
کشتی یونانی 

جاذبه های گردشگری کیش-مناطق توریستی کیش-جزیره کیش

شهر باستانی حریره 

یکی از مناطق توریستی در جزیره کیش، حریره است. حریره یکی از شهرهای باستانی ایران به شمار می رود که در آن مجموعه های جذاب باستان شناسی در معرض دید توریست ها قرار می گیرد. وجود کوه ها، غار و مناظر زیبای طبیعی در این شهر، موجب شده است هر روز بر تعداد توریست های آن افزوده شود. در شهر حریره اشیا و وسایلی از دوران باستان کشف شده است که از جمله می توان به سکه های تاریخی، ظروف مسی، سنگ قبر و یک عراده توپ اشاره کرد.


روستای باغو

گردشگرانی که به جزیره کیش سفر می کنند، نام روستای باغو را از زبان بومیان این منطقه خواهند شنید. روستای باغو یکی از قدیمی ترین مناطق توریستی در جزیره کیش است که جنوب غربی آن قرار دارد. این روستا اگر چه محروم است اما به دلیل مناظر طبیعی بکر، شگفتی ناظران را بر می انگیزد. در این روستا انبوهی از درختان متفاوت وجود دارد که عمر برخی از آنها به صدها سال قبل باز می گردد.

کشتی یونانی 

یکی دیگر از مناطق توریستی در جزیره کیش، کشتی یونانی است. این کشتی در سال 1345 به گل نشست و 80 روز تلاش برای بیرون کشیدن آن، بی فایده بود. در حال حاضر بسیاری از مسافرانی که وارد جزیره کیش می شوند، از این کشتی دیدن می کنند. 


مناطق توریستی قشم

جزیره قشم از دیگر مناطق توریستی در ایران می باشد که مورد توجه سفر دوستان است. در این جزیره، جاهای دیدنی بی شماری وجود دارد که ما به سه نمونه از آنها می پردازیم:

 1. دره ستاره ها
 2. نگه چاهکوه
 3. سد تاریخی گوران روستای گوران

جاذبه های گردشگری قشم_جزیره قشم-مناطق توریستی قشم

دره ستاره ها

دره ستاره به عنوان یکی از مناطق توریستی جزیره قشم است که قدمت آن به 2 هزار میلیون سال باز می گردد. این دره در اثر فرسایش خاک، ماسه، باد، باران، رگبار و برخورد همه آنها با سنگ ها پدیده آمده است. در واقع این دره زیبا به عنوان یکی از زیباترین مناطق توریستی در جزیره قشم محسوب می شود که در نزدیکی روستای «برکه خلف» واقع شده است. 

نگه چاهکوه

از دیگر مناطق توریستی در جزیره قشم می توان به نگه چاهکوه اشاره کرد. این منطقه گردشگری در روستای چاهکوی شرقی جزیره قشم قرار دارد که با حفره ها و دالان ها و اشکال عجیب موجب شگفتی بیننده ها می شود. نمونه این پدیده در کشورهای آمریکا، چین، آلمان و انگلیس نیز دیده شده است. دره شگفت انگیز نگه چاهکوه در دل کوه سنگی یکپارچه قرار دارد که به شکل ضربدر برش خورده است.

سد تاریخی گوران

سد گوران در روستای تاریخی گوران قرار دارد. روستای گوران در منتهی الیه غربی جنگل حرا واقع شده است. این سد مربوط به دوره پهلوی می باشد و در سال 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سد گوران در 78 کیلومتری شهر قشم واقع شده است. برخی از کارشناسان، بنیان اولیه این سد را مربوط به دوره هخامنشیان می دانند که پهلوی آن را تکمیل کرده است.

مجتمع تفریحی توریستی عسل

مجتمع تفریحی توریستی عسل

جاذبه های گردشگری لرستان

جاذبه های گردشگری لرستان

اصفهان، نصف جهان

اصفهان، نصف جهان

هندوستان، مقصد افسانه ای گردشگران

هندوستان، مقصد افسانه ای گردشگران

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما