خیانت و مقابله با آن

خیانت یک عادت رفتاری ناپسند است که برخی از خانواده ها درگیر آن می شوند. در بسیاری از موارد، ابتلا به اختلال رفتاری خیانت در یکی از زوجین، موجب فروپاشی بنیان خانواده می شود. این در حالی است که اگر روش مقابله و واکنش به این رفتار ناهنجار در پیش گرفته شود، می توان آن را برطرف کرد.

خانم هایی زیادی هستند که همواره نگراند تا مبادا همسرشان سراغ زن دیگری برود. در راهروی دادگاه ها همیشه زوج هایی دیده می شود که به دلیل خیانت همسر، کار آنها به جدایی می کشد. متاسفانه در سال های اخیر نیز شاهد روند صعودی معضل طلاق بوده ایم که دلیل بسیاری از آنها نیز خیانت عنوان شده است. 

زمانی که پای درد و دل برخی از خانواده های فروپاشیده می نشینیم، از رفتن عشق و محبت اولیه در دوران نامزدی صحبت می کنند. دلیل آن هم می تواند دل بستن زن یا مرد به فرد دیگری باشد. بسیاری از روانشناسان با واکاوی علل خیانت و ریشه آن، سعی دارند تا به خانواده ها کمک کنند و از بروز این مشکل و عارضه اخلاقی تا حد امکان پیشگیری کنند. 

علل خیانت

دلایل زیادی برای رفتار غیراخلاقی خیانت وجود دارد که عبارتند از:

 1. حس تنوع طلبی
 2. سردی روابط 
 3. سرد شدن نسبت به ظاهر یکدیگر
 4. انتقام گرفتن
 5. بی توجهی به نیازهای جنسی
 6. ارضای حس کنجکاوی
 7. احساس ناامنی در رابطه

حس تنوع طلبی

این نوع اختلال رفتاری بیشتر در مردها دیده می شود. مردانی که به هر دلیلی می خواهند در یک زمان واحد با چندین خانم ارتباط عاطفی برقرار کنند. در بسیاری از موارد دیده می شود که بعضی مردها درگیر چنین روابطی می شوند.

سردی روابط 

اگر روابط محبت آمیز، هیجانی و عاطفی میان زوجین از بین برود و خبری از احساس هیجانی و شور اولیه و دوران نامزدی در میان زن و شوهر نباشد، به مرور زمان یکی از زوجین به سمت فرد دیگری جذب می شوند.

علل خیانت-خیانت-خیانت به همسر

 

سرد شدن نسبت به ظاهر یکدیگر

زمانی که زن و شوهر نسبت به ظاهر خود بی اهمیت باشند، به تدریج طرف مقابل دلسرد می شود و جذابیت های همسر برای او تکراری و یکنواخت می شود. به طوری که برای جبران این کمبودها به خیانت کشیده می شود.


انتقام گرفتن

یکی از دلایل دیگر خیانت در میان همسران، رنجش یکی از زوجین از طرف مقابل است. به طوری که برای انتقام از همسر خود، خیانت را بهترین راه می بینند. برای مثال زمانی که زن به شدت به همسر خود بدبین می شود و او را تحت فشار می گذارد، مرد برای انتقام از سوء ظن او، اقدام به خیانت می کند. 


بی توجهی به نیازهای جنسی

اگر زن یا شوهر نسبت به نیازهای جنسی طرف مقابل خود بی توجه باشد، ممکن است پس از مدتی یکی از زوجین به همسر خود خیانت کند. در واقع اگر نیاز جنسی زن یا شوهر برآورده نشود، زوجین باید به مشاوره و متخصصان این حوزه مراجعه کنند تا مشکل آنها برطرف شود.


ارضای حس کنجکاوی

گاهی خیانت هیچ دلیلی ندارد، مگر ارضای حس کنجکاوی. در این صورت ممکن است مرد یا زن با نفر سومی ارتباطی خارج از عرف برقرار کند که به مرور زمان به این ارتباط عادت می کند و جزئی از زندگی او می شود. به طوری که پس از مدتی شخص جدید، جای همسر را می گیرد. در برخی از موارد پدیده شوم خیانت از همین حس کنجکاوی آغاز می شود.


احساس ناامنی در رابطه

زمانی که یکی از طرفین تصور کند که از جانب همسر خود امنیت ندارد و هر لحظه ممکن است او را ترک کند، پدیده خیانت در کمین است. همچنین ممکن است زن یا مرد همسرش را مدام تهدید کند که قصد ترک او را دارد. در این صورت طرف مقابل حس ناامنی می کند و برای جبران این حس ناخوشایند، خیانت را بهترین راه حل می داند.


  داشتن انتظارات و رفتارهای غیرمعقول

در صورتی که در روابط زناشویی یکی از طرفین انتظارات نامعقول داشته باشد، موجب آسیب جدی به زندگی زناشویی می شود. عموما مردان از انتظارات نامعقول زنان برای فراهم آوردن نیازهای مادی، خسته می شوند و برای رهایی از دعواها به شخص دیگری روی می آورند. 

ابتلا به خیانت-طلاق-جدایی همسر-خیانت به همسر

انواع خیانت

خیانت انواع مختلفی دارد که عبارتند از:


خیانت رفتاری

زمانی که یکی از همسران به صورت رفتاری و با ارتباط برقرار کردن با شخصی خارج از سیستم خانواده به همسرش خیانت کند، به آن خیانت رفتاری گفته می شود. در این نوع خیانت، ارتباطات جنسی نیز با طرف دیگر برقرار می شود.


خیانت ذهنی

زمانی که زن یا شوهر در ذهن خود به فرد دیگری فکر می کنند، به طوری که تصور کنند آن فرد همسر ایده آلی برای آنهاست و یا دائما خود را در ارتباط با آن فرد ببینند، خیانت ذهنی محسوب می شود. در این نوع خیانت، یکی از زوجین همواره شریک زندگی اش را با فرد ایده آل ذهنش مقایسه می کند و چون در حال قیاس است، با همسر خود رابطه سردی دارد. خیانت ذهنی می تواند اولین مرحله خیانت به همسر نیز باشد.


خیانت کلامی

اگر زن یا شوهر به صورت تلفنی و یا اینترنتی با شخص دیگری ارتباط عاطفی برقرار کنند و گرم صحبت شوند، به آن خیانت کلامی گفته می شود. بسیاری از بانوان و مردان تصور می کنند، خیانت به معنای داشتن ارتباط فیزیکی است. این در حالی است که حتی صحبت کردن هم به نوعی خیانت محسوب می شود.


مقابله با خیانت

با توجه به اینکه اختلال رفتاری خیانت در برخی از خانواده ها وجود دارد و نمی توان منکر این معضل اخلاقی در کشور شد، مقابله با خیانت اهمیت پیدا می کند. اما نحوه برخورد زوجین با خیانت باید به صورت اصولی و صحیح باشد. برخی از نکاتی که زمان مقابله با خیانت باید به آن توجه داشت، عبارتند از:

 1. حفظ آرامش
 2. جویا شدن علت خیانت
 3. خودداری از افشای خیانت همسر
 4. امتناع از برقراری ارتباط با معشوقه همسر
 5. دیدن نقص های خود
 6. مراجعه به مشاوره
 7. خودداری از تصمیمات عجولانه
 8. مراقبت از سلامت جسمی و روحی خود


حفظ آرامش

زمانی که با خیانت مواجه می شوید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و فورا در مقابل آن واکنش نشان ندهید. باید چند روزی را صبر کنید تا آتش خشم شما فروکش کند. سپس موضوع را در فرصت مناسب با همسرتان در میان بگذارید. دلایل رفتار او را بررسی کنید و علت خیانت او را جویا شوید. ممکن است ایراد و علت خیانت، نحوه برخورد و رفتار خود شما باشد. در این صورت باز از تصمیم های عجولانه بپرهیزید. بسیاری از افراد هنگام مواجهه با رفتار غیر اخلاقی خیانت تصمیم به طلاق می گیرند. این در حالی است که با یک مشاوره نیز می توان مشکل را حل کرد. 
از سوی دیگر همسرانی که خیانت می کنند، به دلیل ترس از افشاری اسرارشان، سعی می کنند تا هیچ نشانه ای را از خود به جای نگذارند. بنابراین حتی اگر با خشونت و فریاد گفته شود، منکر رفتار خود می شوند. 

جویا شدن علت خیانت

برخی از همسران به دلیل بی توجهی طرف مقابل اقدام به خیانت می کنند. در این صورت اگر علت آن مشخص شود و طرف دیگر نیز تصمیم به تغییر رفتار خود بگیرد، می توان این مشکل را برطرف و از توجه همسر به فرد دیگر جلوگیری کرد. بنابراین واکنش هایی از قبیل حمله به خویشتن، خشم، عصبانیت، آشفتگی، افکار پریشان، عدم تمرکز، ترس، درد و رنج، افسردگی و زیر نظر گرفتن همیشگی همسر که در بسیاری از موارد دیده می شود، نه تنها کمکی به حل خیانت نمی کند، بلکه موجب بدتر شدن قضیه نیز می شود.

درمان خیانت-مقابله با خیانت-مقابله با خیانت همسر


خودداری از افشای خیانت همسر

اگر همسر شما خیانت کند، نباید آن را در بوق کرنا کنید. بهترین راه حل در این زمان این است که خیانت همسر را در قلب خود به امانت نگهدارید. ممکن است مشورت با دیگران به جای حل موضوع، مشکل شما را دو چندان کند. بنابراین با خودتان بیندیشید که آیا با وجود این خیانت بازهم قادر به ادامه زندگی هستید یا خیر؟ ممکن است با وجود خیانتی که در حق شما شده است، بخواهید با همسرتان زندگی زناشویی را ادامه دهید، در این صورت باقی زندگی را باید با مردی بگذرانید که دیگران دید منفی نسبت به او دارند.
پس با توجه به اینکه افشا کردن خیانت همسر در میان دوستان و اقوام، به معنای بی آبرو شدن او می باشد. از سوی دیگر صحبت کردن با دیگران در مورد خیانت همسر به معنای دخالت ها، نصحیت ها و سرزنش های اطرافیان است که ممکن است خود شما را نیز خسته و عاصی کند و حل مشکل خیانت طولانی شود.


امتناع از برقراری ارتباط با معشوقه همسر

خانم ها زمانی که متوجه می شوند همسرشان به آنها خیانت کرده است، سریع با معشوقه او ارتباط برقرار می کنند. در این ارتباط نیز دعواهایی رخ میدهد که تنها وجهه و شخصیت همسر را پایین می آورد. در مواردی که یک زن یا مرد با خیانت همسر خود مواجه می شود، نباید با معشوقه همسر ارتباط برقرار کند. بهتر است ابتدا با همسر خود در مورد خیانت صحبت کند. نباید در زمان صحبت کردن جبهه گرفت و تمام گناه خیانت را بر گردن او انداخت. علت خیانت می تواند به دلیل مشکلات زندگی عاطفی، اخلاقی و شخصیتی و یا اعتیاد به برقراری رابطه جنسی باشد. در هر صورت باید دلیل آن روشن شود.

همچنین توصیه می کنیم هرگز بلافاصله احساسات واقعی تان را با همسرتان در میان نگذارید، ابراز شدید هیجانات منفی باعث واکنش های دفاعی در فرد خاطی می شود. چرا که وقتی به همسرتان بفهمانید راز پنهانی اش افشا شده است، به یکباره او را در موقعیت بحرانی و آشفته ای قرار می دهید که کنترل از عهده اش خارج می شود، بنابراین گوش نکردن به حرف ها و یا عدم همراهی، تنها راهکار فرار وی از این وضعیت پیش آمده را فراهم می کند.

دیدن نقص های خود

زمانی که یکی از زوجین خیانت می کند، تنها او مقصر نیست. بلکه پاره ای از مشکلات موجب خیانت شده است. در این صورت ممکن است در همسر وی مشکلات و نواقصی باشد که او را مجبور به بی وفایی و خیانت کرده است. برای مثال بی توجهی و عدم اهمیت به نیازهای همسر موجب سردی عاطفی و فاصله زوج از یکدیگر می شود و زمانی که رفع این نیازها توسط شخص سومی صورت بگیرد، بستر خیانت فراهم می شود. 


مراجعه به مشاوره

مشاوران بینش عمیقی نسبت به روابط زن و شوهر دارند. آنها می توانند در موارد بحرانی به زوجین کمک کنند. حال اگر یکی از همسران به طرف دیگر خیانت کرده باشد، مشاور با رهنمودهای خود می تواند به کنترل احساسات طرفین کمک کند. زمانی که یکی از زوجین خیانت کند، ممکن است فرد قدرت تصمیم گیری و تفکر منطقی خود را از دست می دهد. در بسیاری از موارد نیز همسر فرد خاطی توان مواجهه با حقیقت تلخ خیانت را ندارد. اما زمانی که به مشاوره مراجعه کند، راحت تر می توانند برای آینده خود تصمیم بگیرد.


خودداری از تصمیمات عجولانه

زمانی که یکی از زوجین با خیانت روبرو می شود، جدایی اولین راه نیست و یک تصمیم احساسی است. بهتر است از تصمیمات عجولانه خودداری کنید و به خودتان زمان بدهید و مساله را از تمام جوانب بررسی کنید. در این صورت است که می توانید نتایج معقول تری را بدست آورید. ممکن است نتیجه بررسی شما بخشش همسرتان باشد و در مقابل او نیز از رفتار خود پشیمان شود و به آغوش خانواده باز گردد. طلاق آخرین راه حل است. تمام تلاشتان را برای حفظ خانواده به کار ببندید. اگر بهبود رابطه فایده نداشت، آنگاه می توانید جدایی را انتخاب کنید.


مراقبت از سلامت جسمی و روحی خود

بسیاری از بانوان یا مردان هنگامی که با پدیده شوم خیانت مواجه می شوند، دچار فشار روحی و روانی شدید می شوند. همچنین حالت هایی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، مشکلات مربوط به خواب (بی خوابی و یا پر خوابی)، لرزش، اختلال حواس، کم غذایی و کم اشتهایی نیز به سراغ آنها می رود. اما باید بدانید که در این شرایط به هیچ وجه نباید مستاصل شوید. بهترین راه حل این است که غذاهای سالم بخورید، ورزش کنید، به اندازه کافی استراحت کنید، آب زیاد بنوشید و به تفریح بپردازید. در این صورت است که سلامت جسمی شما تامین می شود. از سوی دیگر روان شما نیز تحت تاثیر دستورات فیزیکی خواهد بود و به تدریج از فشار روانی کاسته می شود.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

10 ویژگی مشترک مردان خیانت کار

10 ویژگی مشترک مردان خیانت کار

مردان خیانتکار را شناسایی کنید

مردان خیانتکار را شناسایی کنید

برای خیانت هم درمان وجود دارد؟

برای خیانت هم درمان وجود دارد؟

مردان خیانت کار، این ویژگی های مشترک را دارند

مردان خیانت کار، این ویژگی های مشترک را دارند

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما