چروک زیر چشم و درمان آن

چروک زیر چشم اغلب در سنین میانسالی ظاهر می شود. دلیل آن هم خندیدن، دست مالیدن و یا استفاده از کرم های غیراستاندارد است. اگر پوست خشک و بی آب شود، پس از مدتی چروک زیر چشم بوجود می آید.

پوست دور چشم حساس‎ترین قسمت پوست بدن است. بنابراین مراقبت از آن اهمیت بیشتری پیدا می کند. 

درمان چروک زیر چشم

برای درمان چروک زیر چشم راه حل های متعددی از سوی پزشکان و متخصصین پوست توصیه شده است که افراد مبتلا به این عارضه می توانند با توجه به میزان چروک زیر چشم خود یکی از روش های درمان را استفاده کنند. از جمله این روش ها می توان موارد زیر را نام برد:

  1. لیزر اربیوم برای درمان چروک زیر چشم 
  2. لیزر CO2 
  3. رادیو فرکوئنسی 
  4. کرم چروک زیر چشم
  5. رفع چروک زیر چشم با درمان های خانگی

لیزر اربیوم برای درمان چروک زیر چشم 

لیزر اربیوم به عنوان یکی از روش های درمان چروک زیر چشم می باشد که به جای گروه لیزرهای ابلیتیو استفاده می شود. در این روش درمانی، قسمتی از پوست زیر چشم را بر می دارند. یکی از مزایای این روش برداشتن سایر ضایعات پوستی از قبیل خال، زگیل و ... است. اما از آنجا که لیزر قدرت نفوذ بالایی دارد، به بافت های پوستی آسیب می رساند. همینطور پس از انجام فرآیند لیزر زیر چشم، پوست قرمز و ملتهب می شود. بنابراین کسانی که برای درمان و رفع چروک زیر چشم از این روش استفاده می کنند، باید به عوارض آن هم توجه داشته باشند. 

لیزر CO2 

در روش لیزر فراکشنال CO2 می توان به راحتی چروک زیر چشم را از بین برد. اما اثربخشی آن داوم زیادی ندارد. اما در این روش پوست دور چشم تا مدت زمان کوتاهی صاف می شود. گفته می شود در این روش پوست زیر چشم نازک می شود. بنابراین در زمان استفاده از این روش، پزشک معالج باید به کار خود تسلط داشته باشد تا بیش از اندازه پوست زیر چشم را نازک نکند. این روش در موارد خاص و با تشخیص پزشک انجام می شود. 

رادیو فرکوئنسی 

در روش رادیو فرکوئنسی از دستگاه های RF یا رادیوفرکوئنسی استفاده می شود. این دستگاه می تواند چروک زیر چشم را درمان کند. در عین حال پوست جوانسازی می شود. البته پوست زیر چشم نیز استحکام بیشتری پیدا می کند. یکی از عیوب این روش این است که چروک زیر چشم به طور کامل از بین نمی رود.

کرم چروک زیر چشم

محصولاتی که برای درمان چروک زیر چشم استفاده می شوند، می توانند تا حدودی رطوبت پوست اطراف چشم را افزایش دهند، در نتیجه چروک ناشی از خشکی پوست رفع می شوند. اما این کرم ها نمی توانند برای همیشه چروک زیر چشم را از بین ببرند. چرا که چروک های افقی زیر چشم جوان ها به دلیل درماتیت اتوپیک ایجاد می شود که علت آن را باید در حساسیت های دوران کودکی جستجو کرد. بنابراین با کمک کرم ها و محصولات آرایشی چروک زیر چشم را می توان تا حدود زیادی از بین برد. اما تاثیر موقت این کرم ها اگر با تجویز متخصص پوست باشد، قابل انکار نیست.

رفع چروک زیر چشم با درمان های خانگی

با وجود روش های متعددی که برای درمان چروک زیر چشم وجود دارد، درمان های خانگی نیز تاثیر زیادی در رفع این چروک ها دارد. برخی از روش های ساده خانگی عبارتند از:

گیاه قاصدک

گل قاصدکی می تواند پوست را ضدعفونی کند. در نتیجه سیستم لنفاوی و خون نیز تصفیه می شود. اگر این گیاه را بجوشانید و دم کرده آن را میل کنید، پوست جوانسازی می شود. در عین حال چروک زیر چشم نیز رفع می شود.

شیر و قهوه

مخلوطی از شیر و قهوه را در یک ظرف بجوشانید و سپس آن را با پنبه روی پوست بمالید. این کار باعث تمیز شدن سطح پوست می شود و در عین حال چین و چروک زیر چشم را کاهش می دهد.

چای

یک کیسه چای مرطوب را در یخچال قرار دهید تا خنک شود و سپس آن را در قسمت زیر چشم قرار دهید. اگر این کار را برای چندین روز ادامه دهید، چروک زیر چشم کمتر می شود.

چروک پوست-چین و چروک پوست-چروک پوست صورت


آب آناناس

آب آناناس بهترین داروی گیاهی برای درمان چروک زیر چشم می باشد. برای استفاده از این میوه دارویی می توان آن را بر روی دست یا پنبه بزنید و سپس بر روی چروک زیر چشم خود بمالید. براساس مالیدن آب آناناس اسید آلفاهیدروکسی چین و چروک زیر چشم کاهش می یابد. زیرا آب آناناس حاوی برومیلین است که نوعی اسید طبیعی می باشد و موجب کاهش چروک زیر چشم می شود.


گیاه رزماری

گیاه رزماری کمک زیادی به درمان و رفع چروک زیر چشم می کند. می توانید این ماده را به زیر چشم خود بمالید. اگر آن را به گیاه دم اسبی ترکیب کنید، تاثیر آن برای رفع و درمان چروک زیر چشم بیشتر می شود.


عسل و سیب زمینی

اگر مقداری عسل و پوره سیب زمینی را با هم ترکیب کنید و آن را در زیر چشم بمالید، موجب درمان چروک زیر چشم می شود. این ترکیب باید به مدت 20 دقیقه در روی پوست بماند. از دیگر خواص این ترکیب، رفع خط های تیره رنگ در زیر پوست است. اما توصیه می شود این ترکیب را برای چند هفته به صورت منظم استفاده کنید.


آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا برای درمان چروک زیر چشم موثر است. اما باید دقت داشته باشید که زمان استفاده از این گیاه، از صحبت کردن یا خندیدن خودداری کنید. در غیر اینصورت نه تنها چروک زیر چشم را درمان نمی کند، بلکه موجب چروک بیشتر پوست نیز می شود.


گلاب

گلاب یک مایع شفابخش و درمانی است که کاربرد زیادی در طب سنتی ایرانیان دارد. این مایع معطر می تواند چروک زیر چشم را درمان کند و در عین حال موجب موجب جوانسازی پوست نیز می شود. برای تاثیرگذاری گلاب، باید آن را در طی روز چندین بار استفاده کنید.


استفاده از یخ

مالیدن یخ بر روی پوست صورت، چین و چروک زیر چشم را از بین می برد. برای استفاده باید یخ را بر روی چین و چروک زیر چشم بمالید.


روغن هسته انگور

روغن هسته انگور حاوی مواد نرم کننده و مرطوب کننده است. همچنین در روغن هسته انگور مواد مغذی وجود دارد که برای از بین بردن چروک زیر چشم مفید است.


سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ باعث سفید شدن پوست می شود. اگر این ماده را در زیر چشم بمالید، به مرور زمان پوست ظریف دور چشم سفت تر می شود. اگر این کار به طور مرتب انجام شود، پس از مدتی چروک زیر چشم از بین می رود.


روغن کرچک

روغن کرچک یک ماده مرطوب کننده است که می تواند چروک زیر چشم را از بین ببرد. برای استفاده از این روغن ابتدا باید صورت خود را با آب ولرم بشوید. سپس مقداری از روغن را در زیر چشم خود به آرامی بمالید. بهتر است این کار قبل از خواب انجام شود. اگر این کار به طور مرتب انجام شود، به مرور زمان چین و چروک زیر چشم از بین می رود. اگر همزمان از روغن بادام شیرین و صمغ کندر نیز استفاده شود، تاثیر آن بیشتر می شود.

چروک های دور چشم-چروک های زیر چشم-چروک های پوست


روغن نارگیل

روغن نارگیل تاثیر زیادی در درمان چروک زیر چشم دارد. این روغن موجب نرمی پوست صورت می شود. از آنجا که روغن نارگیل قدرت بالایی دارد، حتی اگر یکبار در هفته استفاده شود، باز هم تاثیر خود را بر روی پوست بر جای می گذارد.


انگور

انگور حاوی اسیدهایی است که به جوانسازی پوست کمک می کند. باید انگور را برش زده و سپس آن را بر روی پوست بمالید. این میوه موجب سفت شدن پوست می شود. بهتر است ماساژ انگور بر روی پوست به مدت 15 دقیقه ادامه پیدا کند. این کار موجب رفع چروک زیر چشم می شود.

نوشیدن آب

آب دو سوم وزن بدن را به خود اختصاص می دهد. در عین حال در شفاف سازی و جوانسازی پوست نیز تاثیر زیادی دارد. اگر در طی روز به اندازه کافی آب نوشیده شود، کمک زیادی به رفع و درمان چروک زیر چشم می کند. در عین حال نباید زیاد در معرض نور خوشید قرار بگیرد. زیرا اشعه هایی که از نور خورشید بر روی پوست می تابد، موجب پیری زودرس و پدیدار شدن چروک زیر چشم می شود.


مصرف میوه و سبزی تازه

میوه و سبزی تازه سرشار از آنتی اکسیدان است. همچنین به دلیل داشتن ویتامین C،E ، فیتوفنولز و فلاوانوئید می توانند چروک زیر چشم را از بین ببرند. همه می دانیم که ویتامین E تاثیر زیادی در از بین بردن چین و چروک دارد. اگر میوه ها و سبزی های حاوی ویتامین E به مقدار کافی استفاده شود، می تواند چروک زیر چشم را از بین ببرد. در صورتی که به کمبود ویتامین مبتلا هستید، می توان از روغن ویتامین E و یا قرص حاوی روغن ویتامین E استفاده کنید.

استراحت و خواب کافی 

استراحت و خواب کافی سیاهی و چروک زیر چشم را از بین می برد. زمانی که ساعات زیادی را بیدار بمانید، زیر چشم پف می کند و پس از چند ساعت پف آن از بین می رود. به مرور زمان این انقباض و انبساط موجب ایجاد چروک دور چشم می شود. در عین حال زمانی که استراحت کافی نداشته باشید، کلاژن های موجود در پوست از بین می رود. در نتیجه چروک زیر چشم نیز پدیدار می شود.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

از بین بردن تیرگی و پف زیر چشم

زیبایی چشمانتان را افزایش دهید.

از بین بردن تیرگی و پف زیر چشم

پی آر پی و تیرگی دور چشم

ده فرمان برای کاهش تیرگی دور چشم

پی آر پی و تیرگی دور چشم

ترفندهای آرایشی برای پوشاندن سیاهی زیر چشم

ترفندهای آرایشی برای پوشاندن سیاهی زیر چشم

برطرف کردن پُف زیر چشم با چند راهکار

برطرف کردن پُف زیر چشم با چند راهکار

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما